Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Van itt aki komolyabban...

Van itt aki komolyabban gyakorolja az odinizmust?

Figyelt kérdés
Érdekelne hogy milyen ünnepeket tartanak meg, és milyen szokásai vannak, jellemzői a vallásnak. Mi kell ahhoz hogy én is komolyabban gyakorolhassam a vallást?

2023. febr. 2. 21:41
 1/1 Ingwar98 válasza:

Kedves kérdező!


Először is, mivel látom az Asatru-t is odaraktad hashtag-el, érdemes különbséget tenni Odinizmus és Ásatrú/Forn Sidr között. Ami megegyezik bennük, hogy mindkettő vallási irányzat az óészaki/ógermán vallási hagyomány gyakorlását tűzi ki célul, úgyhogy a forrásaik többé-kevésbé ugyanazok.


Az Odinizmus azonban 'monolatrista', azaz világnézetében többistenhitű, de vallásgyakorlatában egy istent követ. Magyarul elfogadja az összes eddikus istenség (Þór, Frigg, Freyja,stb) létezését, de az odinista csakis Odinhoz imádkozik, csakis az ő etikáját követi. Odinista szervezetek ugyancsak hajlamosak adoptálni modern-keresztény elemeket és azokat elpogányosítani, mint pl a "kilenc nemes erény", amely ugyanúgy parancsetika mint a tíz prancsolat, vagy mint például a szigorúan hierarchikus egyházszervezet kialakítása.


Az Ásatrú/Forn Sidr szigorúan többistenhitű: több istenben hisz, több istenhez áldoz. Emellett igyekszik minél inkább visszatérni a pre-keresztény szokásokhoz, gondolkodasmódhoz, bár ahol kell, természetesen alkalmazva a modern világra, átfordítva a jelenre.


Amerikaiak szeretik még megkülönböztetni a Heathenry-t, bár Európában az szinonimája az Ásatrúnak. Ők veszik a szövegeket a leginkább szószerint, és próbálják a leginkább rekonstruálni az ősi vallást egy az egyben, lefordítás nélkül, szóval pl. ők "törzsi rendszerben" gyakorolnak, vagy legalábbis arra törekednek.


Ezek nagyon általánosító leírások, nyilván a részletekben jobban látszódnak a különbségek.


Azt nem tudom, hogy van-e itthon odinista közösség, én még nem láttam. Viszont egyéni szinten népszerű, már sok emberrel találkoztam és egy éve le is fordították magyarra Collij Clearly odinista esszéit "Mi az odinizmus?" címmel. Ásatrú Közösség van, facebookon "Magyar Ásatrú Közösség" néven, amihez tartozik egy "Magyar Ásatrú Csarnok" nevű fb csoport, illetve egy asatruhun.wordpress.com nevű blog is.

2023. febr. 3. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!