Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Megéri Ausztriába kiköltözni?

Megéri Ausztriába kiköltözni?

Figyelt kérdés

Barátnőm Bécsben él, ott dolgozik pár éve. Én Magyarországon, 2 óra tőlem az osztrák főváros. Kb egykorúak vagyunk.


Előjött az ősszeköltözés gondolata lassan fél év után, de itt surlódások vannak. Az ő családi háttere eleg változatos, s amit tapasztaltam eddig az az, hogy sokan le vannak csúszva a szegény/nehezen èlők kategóriájába az ő esetében.


Az èn esetemben erről szó sincsen, de luxusrol sem beszélünk persze. Ettől függetlenül amit szeretnènek meg tudnak venni, nincsenek pénzügyi problémáik, jó környèkeken laknak a rokonok és a család is. Ismerősi köreim nagy része is rendezett körülmények között él, nincsnek megélhetési problémáik. Látnak maguk előtt jövőképet.


Ezzel szemben baràtnőm mást lát itthon. Mivel sokan le vannak csúszva az ő köreiben, nem akar hazaköltözni mert azt látja hogy ők szenvednek és nincsenek anyagi biztonságban.


Én idehaza programozó vagyok szabaduszokent, jelenleg dolgozhatok bárhonnan bármikor. Van saját lakásom már, újszerű kocsim. Nincsenek problémák. Könnyen eljárok mozogni, közel vannak a hegyek mikor szabadidőt akarok eltölteni a termeszetben.


Viszont amikor pénzügyi kérdéseket beszélünk át, másképp látjuk a dolgokat. Ő neki sokszor kell spórolnia hogy el tudjon menni nyaralni.


Hetente-kéthetente utazik haza, mert rokonai és baráti köre itt él. Óriási logisztikat igenyel a hazaút mert rövid időszakon belül szokott sok mindenkit meglátogatni. Elég jelentős összeg és nem mellesleg szabadidő megy el utazással. Csak utazasra 500€-nal is tobbet elkölt.


Én programozókent jól élek szerintem, többszörösét keresem annak amit ő Bécsben megkeres. Nem luxus, de nem is kellene nekem feltétlenül több. A jövőben inkább költöznèk családi házba, de minimum nagyobb lakásba. Utazasra/nyaralásra is marad pènz.


Idegen nyelveket illetoen ő németül beszél jól, más nyelveken lenne mit faragni bőven. Èn pedig angolul, anno Angliaban tanultam jó 1 évet. És napi szinten hasznalom is munkában. Németül nem beszélek.


Kettőnk között viszont súrlódás van. Haza nem akarna költözni, mert közvetlen rokonainal és 1-1 barátjánál rossz mintát lat. Fél attól h lecsúszik ő is, és kiszolgáltatott lesz. Jobb hónapokban 400 eurót felre tud rakni. De ezert cserebe rengeteg tulorat vállal be és éjszakázik. De nincsenek kint neki se rokonai, se jó barátai ott. Megérzésem szerint magányos ott. És az egészségügy valóban jobb, kétségtelen hogy van különbség ami Ausztria mellett szól.


Én viszont nem érzek motivációt arra hogy kiköltözzek. Saját lakásból átmenni egy bécsi albérletbe, kirakni €1500-t havonta érte, s aztán mivel nem is dolgoznék ott, sok probléma előjön. Parkolásra havonta pár szàz euró megint elmenne, s az én ellátásomról nem is beszélve, tekintve hogy nem lenne ott munkáltatóm. Arról nem is beszélve arról h nem beszélek németül így gyorsan magányba fordulhatok úgy hogy nincs kint és környékén senkim.


Persze építkezni lehet, de 30 évesen teljesen a nullarol kezdeni nem biztos h megéri.


Èn úgy latom hogy nekem a Bécsben élés minimum €2000 tobbletkoltsèggel járna, de inkabb 2500 a realisztikus. Ebben a lakhatas, parkolas, szolgaltatasok koltsegei vannak benne. Kicsit sokallom és csak pénzégetést látok benne.


IT-ban Ausztria ráadásul nem tűnik erősnek, s mivel most is sokat dolgozok külföldi projekteken, egy centtel sem keresnék többet ha egy bécsi céggel szerzőknék.


Csak míg itthon ez a pénz nagyon jónak szamit. Addig Ausztriában tök átlagos és venni 4-500k euróért egy 50nm2-es lakást meg nincsen keret. Ennyiből itthon már házat lehet venni élhető helyen.


Szóval nem érzem ezt az Ausztriát én. Valószínűleg ha itthon nem keresnék jól, látnék benne lehetőséget egy időre. De így hogy pénzben hó végére sokkal rosszabb lenne, szociális élet nélkül és ekkora logisztikával inkább hatalmas öngólnak éreznèm. Jól érzem magam a bnőmmel, de rámenne a kapcsolatunk szerintem fél év után ha kimennék.


Mit gondoltok?



2023. okt. 24. 08:49
 1/4 anonim ***** válasza:
85%
Költözz!
2023. okt. 24. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia. En csak par dologban szeretnelek kijavitani, mert egy ket dolgot kicsit tulsagosan borulatonak latsz.

Eloszor is kizart hogy havi 2000€-s tobbletkoltseged legyen Becsben. Az alberlet sem kerul 3000€-ba (mivel gondolom azt az 1500€-at ugy irtad hogy fele-fele aranyban osztoztok a baratnoddel, ha mar osszekoltoztok). Mi is itt elunk a parommal, a 11. keruletben, 10 percre a Centrumtol. 650€-ert berelunk egy 50 nm-es 2 szobasat (1 szoba plusz egy nagy nappali). Persze vannak szorasok, de 850€-bol kijovunk havi szinten, ha hozzaadom a netet, a tv-t , a netflixet stb. Felesbe fizetjuk, nem megterhelo. A parkolas sem lenne tobbszaz €, nem is tudom hogy ezt honnan vetted. Vannak garazsok, parkolohazak, ahol havi 70-110€-ert parkolhatsz. Ha pedig az utcan szeretnel parkolni, megteheted, amennyiben van osztrak rendszamos autod. Ez jelenleg 170€/ev, habar gyanitom jovore emelnek rajta. Ha pedig tomegkozlekedni szeretnetek, es eves berletet vesztek, ugy napi 1€-ra jon ki az utazasi koltseg (kb 360€/ev a berlet), es barmire hasznalhato. Azt tudni kell hogy Becsben a tomegkozlekedes sokkal fejlettebb mint pl Budapesten. Tobb metro van, amik hosszabbak is, sokkal tobb a villamos, van varosi vonat. Valamint van varosi autopalya amit en szemely szerint imadok, meg ugy is hogy sokszor van rajta dugo. En a helyedben adnek ennek a dolognak egy eselyt, Becs nagyszeru varos, tele nagyszeru emberrel.

2023. okt. 24. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

A 2000-2500 együtt jött ki, nem külön-külön. A realitások tájékán maradnék.


Mivel ő nem keres annyira jól, valószínű h az albérletet onnantól csak én fizetném. 1200-1300-ért láttam a neten olyanokat amik a minimumot hozzák. 50nm2 mondjuk. Kerületet meg se néztem, csak az árak érdekeltek. Persze van olcsóbb is, de sosem a legolcsóbbat kell nézni. Valószínűleg az olyan környék, vagy fent van a tetőtérben, lift nincs vagy messze a belvárostól / olyan a tömegközlekedés amilyen stb. Okkal van úgy beárazva. A 650 mondjuk meglepően olcsónak tűnik - majdnem ugyanennyit fizet most, csak éppen feleakkora a lakás (vagy még akkora se?). De ha külön-külön fizettek ennyit, akkor stimmel a range. :)


Parkolást illetően a környékén csak 200 euró felettieket láttam nála (havonta).


Személy szerint pont 50-esben lakok idehaza, és ezt is kicsinek érzem - de nyilván kettőnlek. Igaz én otthonról dolgozom, kell a hely asztalnak, széknek stb a nappaliban. S kutyája is van, annak is kell kis mozgástér. Ha lenne neadjisten család, azonnal pici lenne. 2-n el lehet éldegléni azért, de én hosszútávra terveznék és arra azért már nem feltétlen ideális.


Itthon saját lakásban lakom, úgy rendeztem be hogy igényeknek megfeleljen és nagyon praktikus legyen. Most egy albérletben - pláne konyhában valószínűleg nem lesz mozgástér semmi. Szeretek főzni és nulla rugalmassággal csak szenvedés lenne. Eleinte nyilván albérletben laktam, tudom h mikkel jár.


Ha optimistán számolok, 1300-ból megvan a lakás, 200-ból a parkolás. És hétköznap nekem szinte konstans kell ebédet szerezni (és mivel sokat mozgok, figyelek az étkezésre, így meg is kell válogatnom h mit eszek napi szinten). Ez kb +200 eurós többletköltség. Ez eddig 1700. És mivel rengeteget jár ő is haza, minden rokonunk, ismerősünk idehaza van, így 400 euró egész biztos h a a többlet üzemanyagra el fog menni havonta. Ez eddig 2100. Konditerem s egyebek, ne is számoljuk tovább, de tfh nem lenne más extra tétel.


És buffert is kell hagyni, mert vannak dolgok amik nem egyértelműek. Pl. mennyit lehet kint a kocsi magyar rendszámmal tartósan - ha meg kell osztrák rendszám, kilő a biztosítás ára drasztikusan. És mivel rengeteget autózna így az ember, az többszörösen használódik. Most éppen sok a nyűgje az autójával, ha pedig lecserélni, az összes megtakarítása amit az évek alatt felhalmozott, rámenne..


Én röviden tömören úgy látom, hogy akik gombokért dolgoznak idehaza (vagy azért mert nincs szakmájuk / adott szakma nem fizet jól / politika befolyásolja (lásd tanárok bérét)), annak Ausztria kiváló célpont. Onnantól kezdve h idehaza is jól keresel, Bécs már nem tűnik annyira vonzó célpontnak. Vagyis csak a pénz miatt egész biztosan nem.


Ugyan nem élek luxus körülmények között, de nem okoz gondot a nyaralás, sok szabadidőm marad a munka mellett, és a boltokban sem kell 200 Ft-tal olcsóbb tejet megvennem vagy boltokat járnom, csak azért hogy hó végére kijöjjön a matek. Autóból is alig pár éves van, meg tudom engedni magamnak.


Persze van másik szempont is, amit nem lehet pénzzel kifejezni. Rendezett és szép városrészek, jobb egészségügy, élettel teli belváros, stb.


Egyikünk sem az nagyvárost élő személyiség, a belvárost nem tudnánk kihasználni; inkább kisvárosba vágynánk - de szigorúan csak városba. Mindettőnk egészséges, nem járunk sokat kezelésekre. Ő mivel nő, többet jár vizsgáltatni magát, érthető módon. Az ottani tb fizeti, itthon meg célszerű magánt választani - sokszor érvel azzal h kifizetik neki és az adója jó helyre megy; csak az annyira minimális tétel, hogy éves szinten gyakorlatilag semmi. Oktatás biztos jobb, bár nem kell feltétlen korreláltatni azzal hogy jobban keresnek a tanárok.


Az igazság az, hogy más rétegből vagyunk, és míg nekem nincsenek megélhetési problémáim, neki csak ott kint jön ki a matek. S mivel rokonainál rosszakat lát, nem akar hazajönni - félve h ugyanoda jut. De cserébe brutális életmódja, rengeteget éjszakázik és vezet. Egészsége szépen rámegy ha így folytatja. De ahogy kiszáll abból, lezúg a fizuja.


Szóval pro-kontra, de a rengeteg logisztika miatt (amit megint nem lehet pénzben mérni), rengeteg utazási idő és velejárója stb. egyelőre nem érzem hogy Béccsel jobban járunk. Én hajlandó lennék nagyobb kecóba / másik városba költözni, még ki is tudnám fizetni itthon színvonalas helyen, de szvsz, Bécsben 500K euróért egy ugyanolyan jellegű lakást mint ami most van nekem szvsz kicsit túlárazottnak érzek - és leginkább elérhetetlennek. S akkor az még csak ugyanaz, pedig már most szívesen mennék tágasabba.


Köszi a választ, hasznos volt. :)

2023. okt. 25. 13:47
 4/4 anonim ***** válasza:
2-es vagyok. Miert pont Becs? En peldaul laktam Welsben. Az joval messzebb van az igaz, viszont a lakasarak es a fizetesek is sokkal jobbak. Amennyiert itt berelunk lakast Becsben, egy 50nm-est, annyibol Welsben egy 70nm-est is lehet berelni, es melle meg a fizu is jobb, altalanossagban. Wels 50 ezres varos. Vagy esetleg Linz, az 200 000-es. Egyebkent a lakasarak egyaltalan nem olyan horribilisek Becsben sem. Nyilvan fovaros, ennek meg kell fizetni az arat, de 600€-ert mar lehet tok normalis ujepitesut talalni amiben elvagyok ketten. Melyik keruletben lakik a baratnod? p+r parkolohazak minden keruletben vannak, nem is egy, es az ilyen 80-100€ havonta. Magyar rendszamod egy evig lehet hivatalosan, mivel egy evig lehet Ideiglenes lakcimed Ausztriaban. Utana kotelezo az Allando Lakcim, es ezzel egyutt jar az hogy osztrak auto kell. Most direkt meg eztem Neked a Willhabenen az elso harom (azaz a harom legdragabb) keruletet. 50-60nm-es lakasok 900-1000€-ert mennek, es ez koppra a belvaros azert ennyi. A 11. 12. 22. 6. szamomra a legszimpatikusabb keruletek, ott ennel nagysagrendekkel olcsobbak. Mi a 11.-ben bereljuk a sajatunkat, elotte a parom a 12.-ben lakott, 500€-ert berelt egy 30nm-es garzont, en a 22.-ben 520€-ert egy 37nm-est, mondjuk ott tenyleg rossz volt a tomegkozlekedes, de jellemzoen csak par resz van Becsben, ahol komplikalt.
2023. okt. 25. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!