Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Műveltség fejlesztése, beépíté...

Műveltség fejlesztése, beépítése a mindennapi beszédbe?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Hülye kérdéssel fordulok hozzátok. A mai nap hallgattam egy rádióműsort, egy fiatal férfival készítettek interjút. Annyira megfogott a választékos beszéde és ennek a tartalma. Tiszta (ő-zés mentes), összetett mondatokat formált, nem zagyvaságokat, össze-vissza.

Általános iskolában jó tanuló voltam, versenyekre jártam (töri, anyanyelv, angol, természet-szerepeltem szinte minden évben iskolai műsorokban, és a versmondás sem állt távol tőlem...) aztán kezdődött a kamaszkor, vele együtt a középiskola. Sajnos rossz társaságba keveredtem, a tudás és a főiskola iránti vágyam egyre jobban csökkent, míg nem "elbutultam". Ott tartok, hogy teljesen el vagyok keseredve, az egykor elképzelt életem mára szinte lehetetlennek tűnik. Kamaszkorban úgy éreztem, hogy ez egy fellángolás volt csak, biztosan állítottam és hitegettem magamat, hogy egyáltalán nem szeretnék intelligens és művelt ember lenni, csak létezni "ahogy vagyok" hiszen a társaságom sem kívánta azt, hogy fejlődjek. Volt ez anno.

Próbáltam beletörődni, hogy ez a hajó elment, elcsesztem és hozzam ki a legjobbat a mostani életemből, de egyszerűen nem vagyok boldog. Egyetlen barátom sincs, akik lennének azok a kamaszkoromból, de csúnyán fogalmazva úgy érzem, kinőttem őket. Amíg ők "izélnek", "nák"-oznak meg a "relatív, eutanázia" fogalmával sincsenek tisztában (kérdezték mit káromkodom, és hogy kit érdekel a jelentésük nem orvosnak tanulnak.... (?) ) én valahogy többre vágyom. Nem, nem nézek le senkit, megértem ha valakinek vannak korlátjai, de azt már nem, ha élből elutasít valamit (pedig lenne rá/hozzá képessége) ami a hasznára is válhat.

A kommunikáció készségem egyenlő a nullával, feltehetően azért, mert egy idegen, "okosabb" ember társaságában kisebbségi komlexusom van, félek, hogy hülyeséget mondok, vagy nem tudom olyan módon kifejteni a mondandómat ahogy illene, ergo butának, tanulatlannak érzem magam, így inkább kerülöm a társalgásokat, hallgatok.

Hogyan tudnék ezen változtatni? Tudom, hogy a műveltség tág fogalom. Hogyan tudnék a szókincsembe beépíteni olyan szavakat, fogalmakat mint például: irreveláns, relatíve, interkulturális, frázis, demagóg, autodidakta ésatöbbi ésatöbbi...

Tudom, sok olvasással, el is kezdtem olvasni, minden nap legalább egy órát, de kérdésem az lenne, hogy van-e olyan könyv amelynek a tartalma ilyen és ehhez hasonló, a MAI korban használatos szavakkal, fogalmakkal telített, amiből könnyedén beépülhetnek a szókincsünkbe?

Segítenétek ebben? Remélem érthető az amit szerettem volna kérdezni :(

Köszönöm

23 L



2015. jan. 23. 00:39
 1/2 anonim ***** válasza:

Jé, én is így vagyok ezzel. Csak én már azon a szinten vagyok, hogy belefáradtam, és többnyire kerülöm az embereket.


Nekem sincs olyan hatalmas szókincsem, bár mivel nem mozgok olyan körben, nincs is hol használnom. Ha meg olyanok között használnék érdekesebb szavakat, akkor meg simán beképzeltnek vagy nagyképűnek néznek.


Viszont észrevettem hogy igenis beépülnek szavak a szókészletembe, és néha csak nézek én magam is hogy hát ezt a szót most honnan rántottam elő...


Nincs olyan hogy meghatározott szókészlet. Inkább olvass tudományosabb szövegeket, blogokat, esetleg híroldalakat, bár az is komolyan mondom, néha olyan szövegeket látok, hogy már nem tudom mit gondoljak, hogyan vettek fel bizonyos személyeket újságírónak.


De a lényeg hogy olvass olyan szövegeket, ahol látod, hogy azért színvonalasabb a szöveg.

Van sok ilyen önsegítő/self-help könyv. Nem az ilyen bevonzzuk a sikert hülyeségekre gondolok, hanem amik reális dolgokról írnak.

Könyvesboltban nézelődhetsz (aztán könyvtárból kiveszed ha nem akarod megvenni) olyan kategóiáknál, ahol a pszichológia, szociológia könyvek vannak, meg a self-help könyvek meg az a sok karrierépítős könyv. Sok érdekesség van köztük, biztos találsz olyat ami érdekel.


Azért is ajánlom az ilyen könyvek olvasását, mert így a látóköröd is szélesedik, nem csak a szókincsed. Ha épp nincs kedved könyvet olvasni, akkor az újságok között ilyenek vannak, hogy GEO, IPM, Mindennapi Pszichológia, HVG, ezek még normálisabbak. Sajnos nem olcsók, de cserébe legalább nem a sztárok magánéletét vesézik ki.

Használtan meg vaterán még olcsóbban is tudsz venni régebbieket.

2015. jan. 23. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Épp egy éve hangzott el a kérdés, mégis hozzászólok. Nem attól művelt egy ember, hogy idegen szavakat használ. Természetesen használhat, ha úgy tetszik. A lényeg, ismerd a jelentését. Én német tanár vagyok. Azon fáradozom, hogy a gyerekek a legmegfelelőbb magyar szót, mondatszerkezetet használják magyarra fordításkor. Hogy mire gondolok?

Ich gehe oft auf Party. A gyerekek így fordítják: Gyakran megyek partyra. Pedig "bulizni" megy. Partyt a mai magyar szóhasználatban a gazdagok, hírességek adnak. A zsúr(másik jelentés) pedig az ovisoké.

A megyek helyett pedig járok, szeretek, szoktam - hogy magyarosabban hangozzék a mondat, mindennapibb legyen.

A szavak, amelyeket felsoroltál, megfelelő nyelvi környezetben (tudományos szöveg), megfelelő célcsoportnak (előadás hallgatósága) állják meg a helyüket. A boltban vagy utcán beszélgetve nem fogod őket használni.

2016. jan. 9. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!