Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért léteznek még vallások,...

Miért léteznek még vallások, amikor már rég eljutottunk arra a szintre, amikor már megtudjuk cáfolni, vagy már rég meg is cáfoltuk, amiket pár ezer évvel ezelőtt valaki leírt, vagy kőbevésett?

Figyelt kérdés

Nem akarok senkit sem megsérteni. Csak egyszerűen nem értem, hogy egy gondolkodó ember, akinek ha bebizonyítasz valamit, akkor miért ragaszkodik még mindig ahhoz az "igazsághoz", amit valaki akár évezredekkel ezelőtt kitalált saját vagy mások szórakoztatására... Vagy hogy épp befolyásolja a tömeget, saját, vagy népe érdekében. Történeteket... Szóval a fantáziáit feljegyezte.

A történelmet/kulturákat a vallások nagyban befolyásolták... De most már, egy jóideje egyszerűen nincs rá szükségünk. Eljutottunk oda, amit a címben is leirtam.. Már meglennénk nélkülük is. Az értéket, amit tanítottak elődeinknek, amik hasznosak, hogy segítsünk egymáson, nyújtsunk támaszt.. Ezt már, tovább lehet adni tanítással is, nem kell belevonni a misztikumot.



2015. dec. 12. 21:43
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Akkor tiltsuk be a Micimackót meg Hófehérkét és a törpéket is, meg a Gyűrűk urát, a Csillagok Háborúját, mindent, ami kitalált, ami mese?
2015. dec. 12. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Egyáltalán nem erröl van szó, hogy betiltsuk... :) Egyszerűen el kellene fogadni, elismerni, hogy ez kitaláció.


Nem gyilkolni, nem nyerészkedni, nem... Egy vallás nevében.

Ez egyszerűen már többet árt, jóideje, mint használ.

2015. dec. 12. 21:51
 3/15 anonim ***** válasza:
49%

Nos, doktori értekezést nem írok neked, de pár gondolatomat igen.

Kezdjük azzal, hogy én nem vagyok vallásos. Nagyon nem. Ezt fontos tudatnom.

Azért nem értek veled egyet, mert nézetem szerint alig tudunk többet ma, mint az ős-ős ember.

Neki nem volt facebookja, toronyháza, rakétája. Még szavai sem.

Nekünk már van. Szavak. Ki tudjuk fejezni magunkat? Ühüm. Mi az az ablak? Nyílászáró. Mi az a nyílászáró? Hát amin bejön a napfény. Mi az a...

Szóval érted! A szavaink fogságában élünk. Ez olyan nagy előrelépés? Egyiket magyarázzuk a másikkal, a másikat az egyikkel. Na szép.

És az okos (az mi?) emberek meg tudják mondani, mi az a végtelen? Mi az a véges? Sem térben, sem időben nem tudjuk értelmezni. Hol van a világ széle? És mi van azon túl? Ha nincsen, az hogyan lehet?

Emberi életünk és értelmünk nem képes ezeket értelmezni. Lélek? Az mi? És hol van?

Miből lettünk? Miért? Mi lesz velünk a halálunk után? Ezeket már az iskolába soha nem járt ember is felteszi magának.

Nincs szükségünk hitre? Nekem nincs (vallásos) hitem.

Halálom után a férgek fognak megkajálni. Akkor már nem könnyebb annak, aki reméli, nem lesz vége a létezésnek a test pusztulása után? Neki sem sokkal könnyebb, de könnyebb talán.

Nem szövi át életünket miriádnyi olyan dolog, amelyet értelmünkkel fel tudunk fogni, de szívünkkel, lelkünkkel küzdelmes? Miért vannak háborúk? Jó vagyok, miért történnek velem mégis rossz dolgok?

Miért szeretünk, miért gyűlölünk?

Jó sok dolgot írhatnék még, most ennyi.

2015. dec. 12. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

A szavaink nem csak szavak... :) Jobb esetben persze. :) Persze, hogy elnevezünk dolgokat. De ezek számunkra, a többségnek már jelentenek, jelképeznek valamit. Valamit, amit megfigyeléssel, tapasztalatokkal, tényekkel alátámasztunk.


És igen, ez nagyon nagy előrelépés ahhoz képest, hogy mi volt, mik voltunk, mit tudtunk, mondjuk 1000-évvel ezelőtt. De ha csak 10-éves távlatból nézzük, akkor is. Gondolj csak az orvoslásra, gyógyászatra... Ma már nem 30-40 év az átlag megélhető életkor, letudjuk küzdeni a legtöbb betegséget, szebb, jobb életet élhetünk. / bizonyos értelemben/. Igen, azok a kényelmi funkciók... Pillanatok alatt elérheted bármelyik szerettedet akár a föld túlsó végéből, ha a feltételek, amiket mi emberek...

Ez az alapok nélkül, azaz a dolgok elnevezése nélkül nem jöhetett volna létre. Vagy ezek számodra nem számítanak?

A vallás mivel magyaráz meg bármit is?


Minden bizonnyal sosem fogunk mindent tudni.. De nincs is rá szükségünk, hogy mindent tudjunk, az egész világegyetemről, világmindenségről. De folyamatosan tanulunk, fejlődünk, és fejlődünk.. És ezt kár tagadni, félremagyarázni.


A végtelen, véges, fény, érzelem.... A legtöbb dolog amit leírtál, tudjuk értelmezni.

De mint mondtam, mindent talán sosem fogunk tudni.


Ha meghalsz, az én felfogásom szerint, a szeretteid, barátaid emlékében tovább élsz.

És lehet, hogy létezik valamilyen túlvilág.. Lehet, hogy halálod után újjászüledsz.. Lehet, hogy ha meghalsz, újra és újra és újra és újra újraéled az életed... De ezeknél mind ott a „lehet”. Semmilyen bizonyíték nincs rá.


A vallás pedig az égvilágon semmit nem magyaráz meg.

2015. dec. 13. 01:05
 5/15 A kérdező kommentje:

De még egyszer mondom... Senkit nem akarok megsérteni.

Szerintem a vallásosság egészen addig "jó" / "elfogadható", amíg a közösség tagjai segítenek egymáson, összetartanak. A körítés, mint mondjuk a biblia... Olyan történetek is vannak benne, amik a jellem fejlődését segítik. De ezt a „vallás” nélkül is elérhetnénk, attól a történet lényege, tanulsága nem változik. Annyi vallás van már, és volt már...


De igazából már tényleg többet ártanak, mint használnak. A történelem során minden korszakban voltak, akik kihasználták, kihasználtak egy adott közösséget, önös, vagy egyéb érdekekből. Ha az emberek elfogadnák, hogy ezek a történetek, amik egésze (külön/külön) a „vallást” alkotja, csak történetek... Amik lehetnek hasznosak számunkra, vagy épp kártékonyak... A lényeg a lényeg, jobb világ lenne. Épp a "vallások" kihasználása miatt.

2015. dec. 13. 01:17
 6/15 anonim ***** válasza:

A termeszetfeletti lenyek letezeset nem tudojuk se cafolni, se megerositeni.

Egy masik szempont: ugyan nem lehetunk biztosak a letukben/nemletukben, a roluk alkotott kepet valoba meg kene valtoztatni. Pl. itt a kereszteyseg. A hit mai formaja egy konyvon alapszik, melyet emberek alitottak ossze, vagyis mar eleve szerepet jatszik az emberi tenyezo. Es felmerul a kerdes: vajon a kor emberei nem egeszitettek ki a sajat erdekeik szerint?

Midezzel arra akarok ravilagitani, hogy a szemleletet kene megujitani, joval objektivebben hozzaallni. Persze az, hogy a termeszetfeetti letezesek meg tudjuk erositeni/cafolni tudjuk, meg sokat kell fejlodnunk (ha egyaltalan lehetseges lesz egyszer). Nem vagyok vallasos btw.

2015. dec. 13. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"De igazából már tényleg többet ártanak, mint használnak. A történelem során minden korszakban voltak, akik kihasználták, kihasználtak egy adott közösséget, önös, vagy egyéb érdekekből. Ha az emberek elfogadnák, hogy ezek a történetek, amik egésze (külön/külön) a „vallást” alkotja, csak történetek... Amik lehetnek hasznosak számunkra, vagy épp kártékonyak... A lényeg a lényeg, jobb világ lenne. Épp a "vallások" kihasználása miatt."


Igen, ezt minden hithű kommunista így gondolja, sőt én is egyetértek vele. :)


Azonban ha jobban belegondolsz, nem magával a vallással van a baj, hanem az emberrel. Van, aki vallásos, de tudja, hogy hol a határ, és vannak a könnyen befolyásolható, buta vagy épp kétségbeesett emberek, akik utolsó szalmaszálként akár a Micimackóban is hinnének. Belőlük lesznek a fanatikusok, akik aztán a vallás/isten nevében követnek el olyasmiket, amiket épeszű ember nem tenne.


De ismétlem: itt sokkal inkább az ember a gyenge láncszem, nem a vallás.

2015. dec. 13. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Nem, jóbarát, te nem tudtál meg semmit, nem jutottál te semmilyen szintre, "rég meg is cáfoltuk"- nem, te nem, ne beszélj királyi többesbe mert te csak egy kérdéshuszár vagy, aki s-ggnek nézi az összes vallásos embert. tudod én is voltam így, posztulált ateista a fajtád neve, de van, ami ezt felülírja, hidd el. Nekem is megjött az eszem, és ateistából váltottam és köszönöm szépen, nagyon jól érzem magam.

Amúgy az ateisták között van a legtöbb öngyilkos és gyilkos. Mert üres az életük, nincs az a félelemérzet, hogy Isten megbüntet ha ezt v ezt csinálom, nincs az a kellemes érzés, hogy Köszönöm Istenem, ha valami jó történik, nincs az a PLUSZ, csak egy üres élet. Élvhajhászás, pénzvadászat- Köszi nem. Többé nem. Rájöttem, hogy így kerek az élet, vallással. Csak azt nem szabad hagyni, hogy valami szekta magába szívjon mert akkor tényleg szívás. Egy természetes egyensúly.

2015. dec. 13. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

7-es, Épp ez a baj, hogy az összes vallást emberek alkották, jegyezték fel.



8-as. Ha nem tudod értelmezni amit írtam, ahogy írtam, akkor segítek egy kicsit. Az emberi fajról beszéltem.


„Amúgy az ateisták között van a legtöbb öngyilkos és gyilkos. „---> Ezt mégis Honnan veszed?

Keresztény hadjáratok, 3. világbeli „Allah a legnagyobb” felkiáltással kísérő robbantások, merényletek, amik ma is napi szinten ezrek életét követeli... Nácik... És sorolhatnám...

Ez mind mind a vallások miatt volt, vagy a vallások nevében, vagy volt közük valláshoz... /Valaki befolyásolta, kihasználta az adott vallást, hogy másokat irányítva.../


Mi az, hogy üres az életünk? Nem félünk a haláltól, ezt mégis miből gondolod? Már miért büntetnie meg bárki is..? Attól, hogy valaki nem vallásos, még tisztában lehet a helyes értékrenddel, amit leírtál csak maszlag. Ez csak tanítás, és környezet kérdése. De ha te csak azért nem követsz el helytelen dolgokat, mert félsz, hogy valaki megbüntet majd.... A túlvilágon, vagy itt, akkor az egyénnel van baj. /Ha isten tudja, hogy csak félelemből voltál „jó” ember, amúgy „gonosz” dolgokat követtél volna el, vajon...?


Nekünk is van családunk, barátaink, akiket szeretünk. Tudod, attól, hogy valaki nem vallásos, még ugyanúgy egy szerető, érző, társasági lény marad. A legtöbbünknek ugyanúgy nem a „pénz” az első, hanem család, barátok, a velük közös élmények... Mint nektek. Köztetek is van, aki vallásos, mégis... /Megjegyzem, a vallások vezetői sem éppen szegények./



Amikor valakinek meghal egy közeli ismerőse, barátja, családtagja, akkor elég sokszor a vallásban keres vigaszt. Az adott vallásnál, ami a legközelebb van hozzá, ami a legszimpatikusabb neki... Lelki segélyt keresve. Amit nem maga a vallás, hanem a közösség ad meg neki. /Ilyenkor vagyunk a legbefolyásolhatóbbak/ De ezt a valláság nélkül is megkapná,sokan meg is kapják... Csak nem egy templomban, hanem mondjuk baráti körben vagy...


Itt nem a közösségbe kovácsolódással van a baj. Nem velük, veletek van a baj. Hanem egyszerűen az, hogy... Amit eddig leírtam.

2015. dec. 13. 13:30
 10/15 A kérdező kommentje:

Na de még valami... Ha mondjuk ma adnák ki a bibliát, vagy a koránt, vagy egy teljesen új valláshoz tartozó könyvet a fejlettebb országokban, aminek az lenne az egész alapja, ami oda le van írva...


Mindenki elfogadná, hogy ez bizony csak kitaláció... Történetek. Amik az emberi fantázia szüleményei. Legyen az bármennyire jó, adjon bármilyen jó, hasznos tanácsot. És lehet, hogy sokan meg is fogadnák azokat, mert hasznosak számára. Vagy lehet, hogy már eddig is így élt, ahogy oda van írva... /Nem gyilkolt, nem bántott másokat... egész egyszerűen azért, mert nem tartotta helyesnek./


Szerintem vallás nélkül is lehet helyesen élni.. A vallások többsége megtanította elődeinket, a helyes értékrendekre. (Az akkori vizsonyokhoz képest...)


És ez jó... De ma már ott tartunk, hogy megértjük hogy mi helyes, mi nem az, a körítés nélkül is.

/ami ráadásul már kissé elavult, bizonyos vallásoknál.../

2015. dec. 13. 13:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!