Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Nektek is elegetek van ebből?

Nektek is elegetek van ebből?

Figyelt kérdés
Nagyon szeretem a fizikát. Eddig azt hittem,hogy örök életű lesz mert mindig vannak olyan élettelen dolgok az univerzumunkban amelyek felfedezésre várnak. Ez igaz,de azt véltem felfedezni,hogy vannak olyan ágazatai a modern fizikának amelyek egyre tartanak az enyhe ezotéria felé. Félreértés ne essék szerintem még a relativitáselmélet,az Ősrobbanás,és a kvantumelmélet bizonyos pontjai beleférnek de a párhuzamos univerzumok a húrelmélet és a hasonlók már tényleg durvák.Hova jut a fizika? Ismeritek Michio Kaku fizikust? Még a könyveiben is már most a jövővel foglalkozik,mindenféle meglehetősen nagy ,elérhetetlen abszurditásokkal. Manapság a modern fizika egyik legjobb részterülete nem rugaszkodik el az ezotéria felé(a többi is csak egy kicsit,de azért na) ez az anyag/szilárdtestfizika.Mi lesz velünk ha már lassan ezotériába esünk?Azért is szeretem a fizikát(többek között) mert fantasztikus matematikai logikával írja le a természetben elöforduló jelenségek alaptörvényeit(mint pl. a mozgás). Csak bennem van félelemérzet? Csak engem zavar,hogy ma már eut kutatják a fizikisok? Nektek erről mi a véleményetek? Szerintetek hová jut a fizika? Jó ez vagy rossz? Válaszokat előre is köszönöm! 13/F

2017. nov. 28. 21:29
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
89%
Ugyanezt a szorongást érezték az inkvizítorok is.
2017. nov. 28. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
88%
Ha nem láttam volna a többi kérdésed, azt hinném, direkt provokálsz. Oké, hogy a te korodban a reális énkép hiánya még normális, de komolyan azt hiszed, hogy amit 13 éves iskolás kisfiúk nem látnak át, az irracionális humbug, amire rábólintanak, az tudomány?
2017. nov. 28. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 Mojjo ***** válasza:
96%

A húrelmélet, meg társai nem hajlanak ezotériába, hanem fordítva: az ezoterikusok próbálják úgy kifordítani, mintha a saját agymenéseiket támasztaná alá. Ne ülj fel ennek.


De amúgy a húrelmélet nem a fizikai világképünk része. Csak egy viszonylag kidolgozatlan modell (pontosabban modellek összessége), ami megpróbálja a fizika fehér foltjait feltárni - pl a kvantumfizika és a gravitáció kibékítését. De semmiféle bizonyíték nem áll rendelkezésünkre a helyességéről, sőt... egyelőre nem több, mint matematikai játék és ezt a szakma is jól tudja.


Ami meg Kakut illeti, felejtsd el. Lehet, hogy valaha jó fizikus volt, de mára médiaprostituált lett. Amit művel a könyveiben/műsoraiban, az a szakmára nézve is szégyenteljes bohóckodás, az öt perc hírnévért. Ne vedd komolyan, és a legjobb, ha azt sem hiszed el, amit kérdez. Gáz, hogy egy fizikus eddig süllyed, de sajnos van ilyen, minden szakmában.

2017. nov. 28. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Bocsánatot kérek,de azért lássátok be volt már példa olyan fizikusra aki azt mondta,hogy ez sok és a fizika egyre inkább kezd eltérni önmagától.
2017. nov. 28. 22:24
 5/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm Mojjo. Te tudtál eddig csak értekes választ adni kérdésemre. Mellesleg jó,hogy felvilágosítottál mert én nem így ismertem a helyzetet.
2017. nov. 28. 22:29
 6/18 Mojjo ***** válasza:
96%

@4: Nofene, én ilyenről nem tudok. De amúgy marhaság is. A fizika ugyanaz, mint ami mindig is volt. Három dolog változott:


- A valóságnak a fizika által újabban feltárt (vagy inkább mondjuk úgy,

modellezett) részei egyre inkább eltérnek a mi általunk, az érzékszervekkel tapasztalható részétől. Mások a játékszabályok a mi szemünkben szélsőségesnek nevezhető esetekben (pl szélsőségesen kicsi mérettartományok, szélsőségesen nagy gravitáció stb), mint a számunkra normál tartományban. És ezt az agyunk nehezen fogadja be, hisz születésünktől fogva a normál méretek, sebességek, gravitáció stb stb világához van szokva.


- Mivel a modern fizika sok állítása az átlagembernek megdöbbentő, furcsa, nehezen megfogható, ezt mindenféle elmeroggyant körök - ezoterikusok, sufnizsenik, foteltudósok és társaik - megpróbálják kifacsarni, eltorzítani, és azt hazudni az embereknek, hogy lám, az ő igazukat támasztja alá már a fizika is.


- A média hatalma és csábítása nagyobb, mint bármikor. És kis felkapottságért, hírnévért sokaknak megéri hatalmasakat vetíteni a fizikáról, akkor is, ha szakemberek. A szenzációért és felkapottságért egyeseknek sok minden belefér...


De ettől a fizika tudománya - a tényles tudománya - maradt az, ami volt. Ne aggódj miatta.

2017. nov. 28. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Mojjo ***** válasza:
58%

@5: Szívesen. Ha a húrelméletre gondolsz, na igen. A fizikusok hosszú évtizedek óta próbálnak egy olyan fizikai modellt kidolgozni, ami képes egyszerre kezelni a kvantumos jelenségeket és a gravitációt. Olyan apróságokhoz lenne ez elengedhetetlen, mint az ősrobbanás, vagy épp a fekete lyukak jóval-jóval jobb és alaposabb megértése. Sokkal többet megtudhatnánk ezekről, mint amit most tudunk. De a feladat brutálisan nehéz, valószínűleg a legnehezebb, amivel a fizikának valaha is meg kellett küzdenie.


Az egyik próbálkozás erre a feladatra a húrelmélet. A jelenlegi formái legalább matematikailag éppkézlábnak mondhatóak valamennyire - amiben nagy szerepe volt korunk szerintem egyértelműen legnagyobb fizikusának, Edward Wittennek. De ennyi. Nulla kísérleti bizonyíték, sőt, még mint matematikai modell is további kidolgozást igényel. Rajta vannak a fizikusok, aztán vagy lesz belőle valami, vagy nem.

2017. nov. 28. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Az utolsó két válaszodat is nagyon köszönöm Mojjo!Nem is olyan kevés az értelmes ember itt GYK-n :)
2017. nov. 28. 22:58
 9/18 anonim ***** válasza:

Az a helyzet, hogy az ezotéria, mint olyan, egy parazita jelenség. Mindig arra a tudományágra próbál ráakaszkodni, ami éppen a legújabb, és még kidolgozatlan.

Annak idején a delej volt a menő - mindent mondtak róla (életerő, mindent gyógyít, stb).

Aztán az atomenergia: tudtad, hogy egy ideig szabályosan kezelték vele az embereket? Rákot is kaptak aztán sokan.

Manapság meg a kvantumfizika, húrelmélet, káosz, stb.


Ne ülj fel nekik!

Tudományos elméleteket pedig tudományos forrásokból olvass, és NE bulvár vagy ezoterikus helyekről, meg ne is kereskedelmi tv csatornákról.

2017. nov. 29. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
2%

#9

Kvantumfizika? Aha!

Ahol a "véletelen" törvényi szintre van emelve.

Ebből aztán meg lesz a négy nagy elmélet egyesítése...

2017. nov. 29. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!