Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Gyerektartás követelésére...

Gyerektartás követelésére lehetőség?

Figyelt kérdés

Sziasztok, 17 éves vagyok, édesapámmal születésem óta nem tartom a kapcsolatot, viszont jogilag, és minden egyéb szempontból az ő gyerek vagyok, ezáltal az ő felelőssége a gyerektartás fizetése IS.

A helyzet az, hogy ő ez a 17 év alatt egy forintot sem fizetett nekünk, viszont úgy érzem, hogy itt lenne lassan az ideje behajtani.

Viszont fennáll egy olyan probléma, hogy rengeteg adóssága van, és már néhány éve rákos, ezáltal gyakorlatilag bármikor történhet bármi.

Anyámmal beszéltünk erről a dologról, és ő azt állítja, hogy nem tudom úgy megkapni a gyerektartást, hogy nem öröklöm meg tőle mellé az adósságokat.

Na már most, én jogilag 99% biztos vagyok abban, hogy jogosult vagyok arra, hogy minden további nélkül megkapjam azt a pénzt, ugyanis az jár... viszont az adósságaihoz semmi közöm sincsen, és nem is szeretnék tőle elfogadni semmilyen örökséget.

Én vagyok az egyetlen gyerek, és tanuló vagyok.

Tudnátok segíteni, hogy van-e jogosultságom megkapni a gyerektartást, amit nem fizetett, anélkül, hogy rám hárulnának a tartozásai is?


2019. febr. 18. 20:09
 1/4 anonim ***** válasza:
Neked nem jár semmi, csak a szád. Anyádnak kellett volna utána menni. Ha meg elhalálozik, az örökséget nem lehet különválasztani. Vagy elfogadod együtt a kettőt, vagy visszautasítod.
2019. febr. 18. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
én úgy tudom max fél évre visszamenőleg kérheted a gyerektartást (ill. anyukád) de ha nincs miből fizetni, ne nagyon számíts rá... óriási hercehurcával jár és bíróságra járkálással.. ha csak fél évente küld 10 000 ft-ot már nem foglalkozik vele a bíróság... van ismerősöm aki évek óta harcol, (nem a gyerek 17 éves korában gondolta meg magát :) ) és nem tud tenni semmit. az örökség teljesen más kérdés... ha elismert lányaként, a halálakor mindenképp örökölsz, az már más kérdés elfogadod-e az örökséget vagy sem.. (mert nem kötelező elfogadnod)
2019. febr. 18. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 2*Sü ***** válasza:

> Na már most, én jogilag 99% biztos vagyok abban, hogy jogosult vagyok arra, hogy minden további nélkül megkapjam azt a pénzt, ugyanis az jár.


Egyrészt a gyerektartási díjat nem a gyerek, hanem a gyereket nevelő szülő kapja, ő ennek az összegnek a jogosultja. Másrészt a gyerektartási díj összegét a bíróság a válóper során állapítja meg. Ebben elsősorban a szülők megállapodása az irányadó. A gyerektartásdíj összegét akkor állapítja meg a bíróság, ha a szülők ebben nem tudnak közösen megegyezni. A gyerektartás történhet természetben is, de a legtöbbször pénzben szokták meghatározni. Ez utóbbi esetben lehet ez egy havonta fizetendő összeg, de lehet egy egyösszegű díj megfizetése is.


Tehát neked semmi nem jár, egy árva fillér sem. Édesanyádnak az jár, amit a bíróság a válóperben tartásdíjként megállapított, és amely a fizetés kötelezettségének az édesapád nem tett eleget. A gyerektartásdíj nem fizetése bűncselekmény, ezt a díjat az arra kötelezett személy a saját megélhetésének veszélyeztetése rovására is köteles megfizetni. Ez nyilván jogi úton lehet behajtani. Mivel édesanyád a jogosultja a tartásdíjnak, ezért ő tud feljelentést tenni. (Ha meg nem váltak el a szüleid, akkor az az ő saruk.)


Meg nyilván ha volt megállapított tartásdíj, akkor kellett volna lépni, mikor annak a megfizetésének az apád elkezdett nem eleget tenni. Így utólag nem fogsz rajta milliókat behajtani, pláne ha nincs is miből.


~ ~ ~


A másik dolog az öröklés. Az örökhagyónak nem csak a örökség aktívái (ingatlan, pénz, ingóság, bankszámlán lévő pénz), de a passzívái (adósság, hiteltörlesztő részlet) is az örökösre szállnak rá. Itt egy lehetőség van, vissza lehet utasítani az örökséget, ebben az esetben természetesen mind az aktívák, mind a passzívák öröklésének jogáról egyszerre mondasz le.


Az öröklésnél nincs olyan szempont, hogy mihez van közöd és mihez nincs. Ha közöd van az örökhagyó vagyonához, ha nincs, ha te vagy az örökös, akkor megöröklöd. Ugyanígy ha közöd van az örökhagyó adósságához, ha nincs, ha te vagy az örökös, azt is megöröklöd.


~ ~ ~


Ha erkölcsi oldalról nézzük, akkor nyilván ha volt egy megállapított tartásdíj és az apád nem fizette, az tiszta sor, jogi úton el lehet intézni. Nyilván ha megélhetési problémáitok vannak, és apádnak felróható a válás maga, vagy a tartásdíj nem fizetése, akkor oké. De ha viszonylag jól életek, van pénz ételre, ruhára, ahogy látom számítógépre és internetre is, akkor azért bennem felmerül a kérdés, hogy mennyire etikus egy új ruhát, vagy egy új telefont azon az áron megvenni, hogy az apád – akármilyen is volt – élete utolsó napjait esetleg az utcán fogja tölteni, mert elperelteted a feje felől a lakás árát is. Fene tudja, de nekem lennének erkölcsi fenntartásaim, akármilyen rossz apa illetve ember is volt.

2019. febr. 19. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
A gyerektartásnak és az öröklésnek semmi köze egymáshoz. A gyerektartást anyukád kérheti, 6 hónapra visszamenőleg kaphatja meg, ha van miből. Behajtani akkor lehet, ha már rég meg volt ítélve, de ő évek óta nem fizet, tartozás gyülemlett fel. De csak ha van miből. Örökölni így is úgy is te fogsz utána, max. visszautasítod az örökséget.
2019. febr. 19. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!