Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Van egy nagy álmom, amit...

Van egy nagy álmom, amit borzalmasan szeretnék elérni, de ugyanakkor félek, hogy képtelen vagyok rá. Tudnátok segíteni valahogyan, kérlek?

Figyelt kérdés

Pszichológus szeretnék lenni, de írtó magasak a ponthatárok. 500 pontot lehet összegyűjteni maximum, és oda 460-at várnak. Tudom, hogy ez azért van, mert túlképzés van a szakmában és a pszichológusként végzettek nagyja nem is tud ezen belül elhelyezkedni. Engem ez mégsem tántorít el, engem nem az anyagi oldala érdekel, csak... borzalmasan érdekel ez az egész. Az emberi lélek, a problémák megoldása, a segítségnyújtás, az, hogy valakivel leüljek és kibeszélhessen magából mindent, ami belülről nyomja.

De az osztályban nem én vagyok a legokosoabb lány (ezzel nem összehasonlítani akarom magam valakivel, csak képletesen értem). Sokat számolgattam, hogy hogyan tudnám elérni ezt a pontszámot, hogy bekerüljek a kiszemelt iskolába, hogy elérhessem az álmom, de... A tudat, hogy 460 pontot kellene összekaparnom (alsó hangon, mert, ha sokan teljesítenek efelett akkor nekem hiába van meg a pontszám, kimaradtam a buliból), megbénít(ott).

Igyekezni fogok, hogy minden tőlem telhetőt letegyek az asztalra, hátha.

De az igazság az, hogy akárhogyan is mantrázom magamnak, hogy minden rendben van, meg tudom csinálni, a rosszul végződő matek dogák felett könnyezve úgy érzem, képtelen vagyok rá...

Tudom, ez az egyéni szoc.problémám, és, ha már pszichológus szeretnék lenni képesnek kellene lennem kikúrálnom magam ebből az ördögi körforgásból, most mégis arra kérlek benneteket, hogy hogyha van valami jó tippetek, tanácsotok, osszátok meg velem és mutassatok példát arról, hogy milyen ember szeretnék lenni.

Valaki volt már hasonló helyzetben? Ti mit tettetek, hogyan küzdöttétek le a reményvesztettséget?



2021. máj. 2. 20:42
 1/8 anonim válasza:
100%
Szerintem gondold végig még egyszer, hogy biztos reális-e a cél és utána gondolkodj el azon hogy hol tudsz egy kicsit javítani. Személy szerint nekem is volt egy álmom ami sajnos nem sikerült, de helyette találtam mást és nagyon örülök, hogy akkor így alakult. Semmiért nem cserélném el most. Plusz ha egy matek dogától így ki tudsz akadni, gondolj bele hogy ott nem csak ez lesz az egyetlen problémád. Szóval összefoglalva, gondold végig és ha tényleg szeretnéd akkor gyerünk mutasd meg!
2021. máj. 2. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi, de hova kell 460 pont a Károli levelező és a Pázmány önköltséges képzésén kívül? Persze lehet, hogy pont ez a célod, de a legtöbb helyre csak 400-450 pont kell. Annál magasabb a többi képzésen nem szokott lenni.

Amúgy szerintem ha ennyire a pszichológia a cél, akkor ne az adott egyetem legyen az elsődleges szempont, hanem maga a szak. Alapképzésen nincsenek olyan hatalmas különbségek az egyetemek között, elég hasonló tantervek vannak mindenhol. Nekem mesterképzésen mindegyik egyetemről vannak most csoporttársaim, és tudtommal jól elvannak, akárhol végezték a BA-t. Tudom, hogy mindenki számára van egy "álom suli", meg mindenkinek megvan a véleménye a többi intézményről, de ha a szak számít, akkor arra helyezd a hangsúlyt, ne az iskolára.

Az érettségi pedig egy olyan dolog, amitől mindenki nagyon fél, amikor ott tart, teljesen jogosan amúgy, hiszen életed addigi legnagyobb megmérettetése. Fel kell rá készülni rendesen, az tény, de erre van tulajdonképpen négy éved. Tisztában vagyok vele, hogy szinte senki nem kezd el kilencedikben készülni az érettségire, de aki folyamatosan tanul, jegyzetel, figyel órán, annak nem fog akkora nehézséget okozni. Minden évben többezer diák ír tök jó érettségiket, és nem csak azok, akik világ életükben kitűnő tanulók voltak. Miért pont te lennél az, akinek nem sikerül? Nem szabad úgy hozzáállni, hogy vannak nálad okosabbak. Valószínűleg mindig lesznek. Ezzel nem beszólni akarok, mindenkinél vannak okosabbak, természetesen nálam is (elég sokan :D), mégis simán felvettek pszichóra. Ne úgy tekints erre, hogy biztosan elrontod pl. a matek érettségit. Ha elrontod, akkor ez van, legfeljebb újra írod következő évben. Vagy máshogy számítják a pontjaidat az felvételinél, és akkor nem veszik figyelembe az eredményét. Mindig van többféle megoldás, nem szabad úgy tekinteni erre, hogy ezen múlik az életed.

Ha jól emlékszem, egy másik kérdésednél azt írtad, hogy 10.-es vagy. Ebben az esetben van még két éved, hogy készülj az érettségikre, ami viszonylag sok idő. Figyelj a suliban, főleg a felvételi tárgyak esetében. Tanuld meg az anyagot rendesen, ha lehet, írd is le szépen, hogy annyival kevesebb dolgod legyen majd az érettségi előtt. Sokkal könnyebb lesz tételeket kidolgozni, ha már eleve vannak jó jegyzeteid. De hidd el, nem kell túlparázni. :)

2021. máj. 2. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:

Az ELTE-re tavaly 444 volt a ponthatár. Nem tudom, mennyire megy rosszul a matek, de pl. az egyik barátnőm végig kettes-hármas volt, és azt hiszem, 69%-ra írta a matekérettségit, ami azért nem annyira rossz. Ugye két út van, vagy az év végi jegyeket és az érettségi átlagodat hozod, vagy a felvételi tárgyakat duplázod. Ahogy elnézem, pszichológiához az alábbi tárgyakból fogadnak el emeltet: "biológia, magyar nyelv és irodalom, matematika, oktatási alapismeretek, pedagógiai ismeretek, történelem egy idegen nyelv. Választható nyelvek: angol, francia, német, orosz.". Ennyi ponthoz valószínűleg ki kell maxolni a hozott pontokat, ami egy emelttel (ami amúgy is kell a felvételihez) és egy nyelvvizsgával lehet, de ugye ha az emelted nyelvből van, akkor azt hiszem, ugyanazt a nyelvet nem fogadják el nyelvvizsgának. Úgy tudom, hogy a biológia meg az irodalom emelt elég nehéz, a matek meg azt mondod, hogy nem megy annyira, úgyhogy én vagy töriből emelteznék (az is elég sok anyag tudtommal, de legalább megtanulható), vagy nyelvből, és egy másik nyelvből nyelvvizsgáznék. Igazából mind a töri emelt, mind a nyelvvizsga teljesíthető szerintem egy jó magántanárral, szóval a kérdés itt az, hogy van-e még elég időd felkészülni, és hogy anyagilag megengedhetsz-e magadnak egy magántanárt.

Egyébként a barátnőmet elsőre nem vették fel pszichológiára, andragógiára viszont igen, újraérettségizett egy tárgyból, másodjára felvették, és néhány tárgyat be is tudott számítani, szóval nem ment kárba az első éve sem.

2021. máj. 3. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat. :D

#1 Igen, már én is gondolkodtam azon, hogy teljesen változtatni kellene a célomon... De nem tudom, mi lehetne más, ami eléggé illik hozzám és szeretném csinálni. De amellett, hogy küzdeni fogok az álmomért, nézelődni fgok és kieszelke egy B-tervet is. :D Ki tudja, talán velem is az fog megtörténni, mint veled. :D

#2 Köszönöm a bíztatás, mikor először olvastam teljesen megnyugtatott, levette a hátamról a súlyt és önbizalmat adott, köszönöm szépen. :D Igen, én vagyok az akit említettél, a 10-es lány. Most, hogy már tudom mindazt, amit leírtál nekem, sokkal erősebbnek érzem magam. ú

2021. máj. 4. 12:55
 5/8 A kérdező kommentje:

(Upsz.) Úgy gondolom, hogy képes leszek bejutni pszichológiára. Egyébként igen, a PPKE-ről beszéltem, csak kicsit összezavarodtam... Tudtommal, ha valaki kevesebb pontszámot ér el, akkor megy a szak fizetős részére, nem akkor, ha sok pontja van. Hiszen magától ki akarná fizetni? ':D (Lehet, hogy csak nekem fura ez így, de kicsit belezavarodtam. :D) Igyekezni fogok, tanulni és mindent beleadni, hogy felvegyenek. :D De egyébként igazad van abban is, hogy a szakot kell szem elé helyeznem, nem pedig az iskolát. Csak... mintha ez a kettő együtt vonzana, nem is tudom. ':D

#3 Matekból egyelőre 4-re állok, de már járok különtanárhoz, ha visszamegyünk a suliba remélem, hogy még tudok majd valamicskét javítani rajta. Valószínúleg emeltet magyarból fogok tenni, mert amellett, hogy írtóra szeretem, jó is vagyok abból a tárgyból, így nagyjából élvezném is a munkát. :D Mellé meg még egy biológia közepest szeretnék és egy, vagy két nyelvből egy közepes szintre nyelvvizsgázni. De az andragógia felkeltette az érdeklődésem, máris utána nézek, hogy pontossabban tájékozódjak róla. :D Örülök, hogy nem ment kárba az éve, és, hogy lehet újraírni egy adott tárgyból. :D

Tényleg köszönöm a tanácsokat, mindannyitótoknak sok sikert az életben.:D

2021. máj. 4. 13:08
 6/8 anonim ***** válasza:

Második vagyok.

Alapból nem az megy fizetősre, akinek kevesebb a pontja. Ha nem jelölöd meg az önköltséges szakot, akkor vagy felvesznek államira, vagy sehova. Ezért vannak, akik mindkettőt megjelölik, és emiatt gyakran valóban alacsonyabb is ott a ponthatár. Valaki meg csak a fizetőset jelöli meg, de ne kérdezd hogy miért, mert annyira én sem értem, ki akar mindenáron fizetni. :D Ez főleg akkor fura, amikor végül magasabb lesz a ponthatár az önköltségesen, mert a felvett mondjuk 10 embernek olyan sok pontja van.

Amúgy ha még egy-két jó tanácsot megengedsz: nagyon feküdj rá az angolra. Az oké, hogy nem akarsz középfokú nyelvvizsgánál tovább menni, de minimum a középfok kelleni fog. Nagyon fontos az angol pszichológián (meg amúgy szerintem a legtöbb tudományterületen). Illetve a magyar emeltről nem akarlak lebeszélni, mert te tudod, hogy mennyire vagy jó belőle és mennyire szereted, de elég rosszakat hallani róla általában, mert hatalmas az anyag és nagyon szubjektív az értékelés (vagy ha más miatt szidják, akkor légyszi javítson ki valaki, nem akarok hülyeséget mondani). Szóval azért gondold át, kérdezgess olyanoktól, akik csináltak magyar emeltet, lehetőleg direkt pszichóra. Hajrá! :)

2021. máj. 4. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nagyon jó tanácsokat kaptál.

Én rövidebbre fogom: ha egyedül nem boldogulsz, menj el pszichológushoz, de előre tudd, hogy ez nem 1-2 beszélgetés lesz.

Régebben a tv-ben hallgattam, amikor pszichológusok beszélgettek. Kisült, hogy közülük többen voltak a kollégájuknál, mert hiába tudnak JÓ tanácsot adni másnak, de maguk képtelenek önmaguknak, ezért fordulnak a kollégához.

Ezt a többiek is megerősítették.

Sok sikert!

2021. máj. 4. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Végig kettes voltam matekbol, most pedig pszichológia szakon vagyok. :D

Szóval amit én is csak ajánlani és ismételni tudok, az az angol, de arra nagyon feküdj rá. Már csak az emelt érettségi miatt ( nekem is az volt az egyik érettségi tárgyra amivel felvettek) illetve amiatt is, mert gyakorlatilag a használható szakirodalmak csak angolul vannak. Sokszor ha magyarázatra van szükséged, csak angolul találsz anyagot. Szóval szerintem ne állj le középszinten hanem fektess bele még többet és többet. ( ráadásul én nekem már kellett tartanom prezentációt angol nyelvű 15 oldalas cikkből is szóval tényleg kell). A másik tárgy esetén szerintem szerencsébb a torit választani mert az sokkal kevésbé szubjektív és könyebb is mint az irodalom. Bár amúgy a biosz a leghasznosabb de nyilván azt válaszd, amit a legkönnyebb megtanulsz és képes vagy magas százalékot elérni belőle.

2021. máj. 4. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!