Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Mit jelent számodra a black...

Mit jelent számodra a black metal?

Figyelt kérdés

Érdekel az indíték, ami miatt egyesek szeretik a black metalt. Magam is hallgatok néha napján, de érdekelne mások miért szeretik.


Sokan mondják, hogy természetközeli, bizonyos szempontból meg is értem(több szempontból is), de nem az jut eszembe előszörhogy természetközeli. Valamint, sokaknak stresslevezetés(én inkább emiatt szeretem).

Érdekelne, hogy kinek mi a személyes indítéka, amiatt megszerette ezt a műfajt!


Válaszodat előre is köszönöm :3



2021. aug. 8. 17:12
1 2
 1/12 anonim válasza:
100%

Nekem az energiát, életerőt jelenti.

Pontosabban : amikor hallgatom úgy érzem az életemben minden rendben, minden akadályt legyőzök, azt érzem az a dal csak nekem szól, a lelkemnek. Furcsa, de ez van. :)

2021. aug. 9. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
25%
fekete fém ? :))
2021. aug. 12. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
100%
Számomra is rengeteg erőt ad, szóval teljesen egyetértek az első válaszolóval. De nem csak ezért szeretem, hanem például a változatossága miatt is. Nem tudnék még egy olyan stílust hozni metálon belül, ami ennyire sokféle tud lenni, ebből fakadóan minden lelki állapotomhoz találok megfelelő zenét.
2021. aug. 12. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
100%

Üdv!


Szerintem a legtöbb rocker/metálos a zenei barangolásai során találkozik a black metállal, de inkább csak a műfajt körülvevő megtörtént vagy fiktív morbid eseményeket (templomégetés, Varg meggyilkolja Euronymust, Jon Nödtveidt rituális öngyilkossága, Silencer sztorik) hallja/olvassa és ebből leszűri, hogy ez az elmebetegek zenéje. Sokakat elriaszthat még a rasszizmus és antiszemitizmus (NSBM), valamint a toxikus rajongók (trve vagy nem trve: az itt a kérdés).


Én személy szerint ettől mélyebbre mentem, de be kell vallanom kb. 1,5 évig ki nem állhattam a black metal hangzását. Ez tipikusan nem az a műfaj, amit napestig hallgatsz (legalábbis a nyers formáját semmiképpen), hiszen nem feltétlenül a zenéről, sokkal inkább az teremtett atmoszféráról szól. Én akkor kezdtem megszeretni a black metált, amikor ezt megértettem.


Mielőtt félre értenéd a black metál igenis zene és megvan a zenei értéke. Ki kell emelni, hogy a black metálban használt technikák (pl. a tremolo picking) nem egyszerűek és bizony sokat kell gyakorolni ezeket (természetesen nem ujjgörbítően komplex jazz/prog techninkák, de semmiképpen sem egyszerűek). Ettől függetlenül a nyers black metál sokaknak fülsüketítő és irritáló, de mindenkinek más az ízlése.


A korábbi válaszolóval mélyen egyet értek abban, hogy a black metál nagyon sokféle tud lenni, és ez a legszebb benne. Persze egyesek szerint minden szám identikus (igen, létezik ilyen is, sok a fantáziátlan zenész), de valójában a műfaj nagyon jól passzol más metál műfajokhoz (szinte mindegyikhez) és megvannak a saját alműfajai is (pl.: DSBM <3). Kifejezetten szeretem a black n' rollt is, avagy a black metálos rock n' rollt ( ismertebb ilyen ((solo- project)) zenekar pl.: a skót Hellripper).


Kénytelen vagyok megjegyezni, hogy a metál zenészek között igen népszerű a műfaj ( https://www.youtube.com/watch?v=geYXyU9UlXw <- ebben a videóban az évenként megjelent albumok száma alapján rangsorolják az egyes metál műfajok népszerűségét). Ennek a pozitív oldala, hogy bizonyos underground zenekarok igazi mesterműveket és egyedi művészeti manifesztációkat tehetnek le az asztalra. (Általában más műfajok underground színtere nem valami gazdag az egyedi koncepciókban.)

A negatív oldala pedig az, hogy kb. mindenki akinek van egy pár hangszere otthon, belekezdhet a "solo bm project"-be (persze igen felkészületlenül, 2 hónapnyi gitárnyekere után), ami az esetek túlnyomó többségében egy abszolút fantáziátlan valamit eredményez, így a műfaj devalválódik.


Ismét a műfaj szebbik oldalát vizsgálva, érdemes megemlíteni, hogy a BM elsősorban underground szinten működik és ez sokszor jót tesz neki (pl. nem adják el magukat a zenekarok). Példának okáért ott van a Varathron, egy kevéssé ismert görög BM zenekar (Spotify- kb. 3000 követő), de zseniális melo-black albumjaik vannak. Éppen ezért a BM rajongóknak érdemes átlépniük a "trve kvlt" határát és felfedezni az újító zenekarokat és az underground színteret.


Végezetül írnék egy megosztóbb pontjáról is a műfajnak, ami tulajdonképpen az egyvelege a feldolgozott témáknak, brutális kamu vagy valódi sztoriknak, zenészek karakterének, stb. Engem személy szerint nem zavar, hogy túltolják a sátánizmust, okkultizmust és egyéb sötétebb témákat. Nem gondolják komolyan, nem is értik komolyan és ez nem baj. Ettől nem veszít a BM az értékeiből, ez a része volt mindig is.


Ahogyan attól sem veszít zenei értékéből, hogy egyes zenészek tényleg pszichopaták vagy lelkileg sérültek. Furcsa emberek, furcsa karakterekkel. Meg kell tanulni szétválasztani az alkotó/művészi ént és az önjelölt népvezér ént (igen Varg, rád mutatok).


Érdekes karakterként ott van például Lord Lokhraed (a francia Nocturnal Depression, DSBM zenekar frontembere). Nézd meg a bal kezét... nem lehetett könnyű élete és ez benne van a zenében. Ő átad egy karaktert.


Mások (pl. Silencer) szerettek érdekes sztorikat gyártani, pl. az "énekes" az albumuk felvételekor levágta a kezeit és "disznókezeket" tett oda. Szintén ez az énekes megszökött egy elmegyógyintézetből és gyerekeket mészárolt... Persze ezek nem igaz sztorik. (Történtek a közelükben ilyenek, de inkább csak a BM-os nagyotmondás ez is. Ettől függetlenül elképzelhető, hogy az énekes volt elmegyógyintézetben.) Szóval kamu itt minden, de mégis szeretem a Silencert és nem zavar, hogy a műfajban sokan ilyen morbid baromságokkal akarnak hírnevet szerezni.


Összességében a black metál egy igen kiterjedt metál műfaj, ami sok fekete gyöngyszemmel (klasszikus és modern előadókkal) kecsegtet a rajongóknak, de érdemes bizonyos fenntartásokkal kezelni és kerülni a toxikus elitistákat.

2021. aug. 13. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a black metál maga az a sötét atmoszféra, amit a horrorfilmekben és rémtörténetekben is szeretek (vagy épp a goth zenében). Mintha egy másik világba kerülnél, ameddig hallgatod, a koncept albumokat előnyben részesítő zenekarok pedig megajándékoznak egy különös történettel is. A klasszikusokban, mint a Gorgoroth és az Immortal pedig azt szeretem, hogy ellazítanak, mintha minden felesleges érzelmet leszívnának, és belebugyolálnának egy meleg takaróba.
2021. aug. 27. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
84%
Én bajban vagyok,mert maga a zenét,atmoszférát nagyon szeretem már tini korom óta,viszont a szövegekkel bajban vagyok.Nem vagyok sem sátánista(még LaVey-i sem),sem rasszista,sőt mondhatni segítőkész empatikus,nyugodt személyiség lennék (pl alkoholt sem iszok soha).Nyilván nem az összes black metal bandára vonatkoznak ezek a témák,de azért többségben vannak.Pl egy Carpathian Forest nem igazán összeegyeztethető az én világommal, mégis imádom.Hogy van ez? :)
2021. aug. 29. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Bár nekem sem első számú műfaj,van egy varázslatos hangulata.Nagyon tetszik pl.az Immortal-tól az "At the heart of winter" album,régebben fülhallgatóval mászkáltam télen,és nagyon átadta a "feeling"-et.Meg a természetközeliség is ugye.
2021. aug. 31. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Örülök, hogy ennyien írnak. Nagyon jó érzés látni, hogy ugyanazt szeretitek, csak picot mindenki máskép.
2021. szept. 4. 04:06
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
a black metal nyers atmoszférája rengeteg kreatív folyamatot elindít agyamban pl. mikor fényképezéshez kell ötlet, vagy sorok a versemhez. nem egyszer történt meg, hogy hallgatás közben eltalált a keresett kép, gondolat alkotásaimhoz. szal a jó black metal könnyen rávezet a ihlet ösvényére, így megéri az utazást. tetszik, hogy kiszámíthatatlan mikor a lelkem mozgatja és külön élmény beszélgetni róla másokkal az élményről. és ezek a beszélgetések többnyire filósak, kevés a felszínes
2021. okt. 20. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
A black metalban van egy bizonyos keveréke a mélyebb hangoknak, amik úgymond a megfelelő sorrendben nekem rettenetesen bejönnek, egyfajta természetes közeget képeznek a léleknek. Mintha a lelkem zenei fele beszélne hozzám :D Ilyen pl. a Dark Funeral - Atrum Regina, vagy a DSBM-es Prison of Mirrors a Xasturtől. Mindkettőben elsősorban a szintis kórus az, amitől az enyémnek érzem a zenéket, sőt olyan, mintha én magam szólalnék meg, vagyis így kb. magammal beszélnék :D Amikor magam alatt vagyok, leginkább Xasturt hallgatok, ami segít elmélyülni a negatív gondolatokban, érzésekben. Igen, kínzom magam ezzel, de utána jobb lesz idővel.
2021. dec. 29. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!