Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Miért vagyok ilyen? Mit...

Miért vagyok ilyen? Mit tegyek a fóbiáim ellen?

Figyelt kérdés

14 éves vagyok, én is elismerem, hogy elég furcsa természetem van. Teli vagyok fóbiákkal, amiknek nem tudom az okát. Félek a paprikától, hányingerem van ha megérzem a szagát, menekülök előle. Soha életemben nem ettem meg semmilyen zöldséget, gyümölcsök közül is egyedül a málnát szeretem. Bár nem vagyok se sovány, se kövér mégis gyengének érzem magam, iskolában általában az első 2 órát ha nem is végigalszom, de sokszor elbóbiskolok, annyira álmos vagyok. Tesin rettenetesen teljesítek, egyszerűen nem vagyok képes végrehajtani a feladatokat. A tanár azt hiszi, direkt csinálom.

Nem vagyok hajlandó vizes kézzel írni de még papírhoz érni sem. Ha valaki "úgy" fogja meg a füzetem, hogy az rossz kiveszem a kezéből, lelapogatom. Semmi nem érhet a szélénél egymáshoz és a padomon szigorúan csak 1 tankönyv vagy füzet lehet nyitva egyszerre. Padomba soha semmit nem teszek.

Tudom, furcsa, de óriási bűnnek tartom, hogy az embereknek vécére kell menniük... akárhányszor kimegyek, úgy érzem mintha bűnt követnék el.

A füzeteimben minden feladatnak külön kockája van, én el tudok rajta igazodni de más nem. A matektanárom meg is kérdezte, normális vagyok-e, megkért, hogy hagyjam abba. De nem tudom! Ha kihagyok egy pici helyet, nem hagy nyugodni, lapogatom, nyomkodom, idegesít, sőt, dühít.

Kerülöm az emberekkel való testi érintkezést, kivéve az olyanokkal, akik nagyon-nagyon közel állnak hozzám, őket legszívesebben egész nap ölelgetném.

Félek az emberektől, félek, hogy idegesítő vagyok vagy unalmas (utána néztem, ezt nevezik irritofóbiának). Pedig a környezetem eleinte mindig dicsér, kedves és próbál önbizalmat önteni belém. A legtöbben viszont általában megunják az egészet és kinéznek.

Viszont az állatokkal rendkívül jól kijövök, tudom, mire gondolnak, könnyen olvasok a testbeszédükből. Önkéntes vagyok. Általában hamar ki is ismerem a kutyákat, cicákat, lovakat és az agresszívabb, félénkebb állatokkal is az átlagnál hamarabb összebarátkozom. Minden ismerősöm, szüleim álmélkodva nézik mindezt, dicsérnek, bátorítanak.

Félek ajándékot átadni. Annyira, hogy ilyenkor teljes testemben remegek, és félek énekelni, közben folyamatosan vágyok rá. De már 3 éve nem énekeltem, énekórán sem.

Miért vagyok ilyen? A rokonaim mind normálisak...


2012. máj. 17. 14:01
 1/6 A kérdező kommentje:
Annyi kimaradt, hogy ennek ellenére nagyon szeretek élni, boldog vagyok és nem törődöm azokkal akik nem szeretnek. De mindezek ellenére nagyon ok barátom van.
2012. máj. 17. 14:15
 2/6 anonim válasza:

Kedves Kérdező!

Ki mondja meg ki a normális? És, ha te azt mondod, hogy a többiek nem normálisak? Nem hiszem, hogy így kellene magadról beszélned, hogy nem vagy normális, én úgy gondolom, ez a legnagyobb bajod. Én egyrészt azt mondanám, hogy ha ez megnehezíti az életed és valosz. önértékelésed is elég alacsony, akkor menj el egy iskolapszichológushoz, vagy nevelési tanácsadó pszichológusához beszélni erről. Nem azért mert baj van veled, hanem azért, hogy megérts, elfogadd mi miért van... Egyébként meg azt írod, szeretsz élni, boldog vagy, akkor nem kell ennek ilyen nagy feneket keríteni. Lehet, ha először átbeszélnéd valakivel, majd nem foglalkoznál vele annyit, és nem mondogatnád magadnak, h nem vagy normális (ami nem igaz, mert mindenkinek vannak furcsaságai, ami a mások számára érthetetlen) akkor elmúlnának a félelmek is!? Csináld azt amit szeretsz, legyél az állatokkal, foglalkozz velük sokat,ha ráadásul ilyen összhangban is vagy vele, az emberekkel meg (akikkel érdemes, vagy szükséges) beszéld meg h neked ez meg ez így jó, fogadják el, fogadjanak el Téged, így ahogy vagy! A tanáraidnál nyilván nehezebb a helyzet, de szerintem, ha nem foglalkozol annyit vele, nem fog annyira zavarni az a füzetes-kockás dolog, ha meg mégis, akkor mond meg, h te így látod át.

2012. máj. 20. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 perpernorbi válasza:

Először is gratulálni szeretnék, mert ilyen hosszú szöveget le tudtál írni úgy, hogy minden mondat értelmes, és viszonylag kevés a helyesírási hiba benne. Ez a Te korosztályodban, és főleg ezen az oldalon elég ritka szerintem.


Térjünk a lényegre! Az emberek általában az átlagosat tartják normálisnak. Például a férfiak általában szeretik a sört, engem meg sokan férfiatlannak tartanak, mert nem szeretem a sört. Ha eltérsz az átlagtól, akkor mindig furcsának tartanak.


Érdekes módon az általában teljesen elfogadott, ha valaki fél a pókoktól, idősebb korosztálynál meg inkább az egerektől volt „szokás” félni. Anyukám a halaktól fél, elkapcsolja a tévét, ha halat lát benne, rosszul van a szagától. Még nem hallottam olyat, hogy valaki a paprikával szemben érzett volna így, de tulajdonképpen az is csak egy étel. Kínában pálcákra tűznek még élő skorpiókat, meg mindenféle bogarakat, aztán megsütik őket tűz felett, és megeszik. Az is csak egy étel, de szerintem én félnék tőle.


A vizes kezes dolgot kicsit nem értem, mármint... nekem idáig eszembe sem jutott volna, hogy bárki is vizes kézzel papírhoz ér, hiszen az elázik, és a minimum, hogy hullámos lesz, de általában szakad is. Szóval ez szerintem teljesen normális, szárítsd meg a kezed, mielőtt papírhoz érsz, és ne tapizd a füzetem vizes kézzel.


Szerintem a legtöbb ember kerüli a többi emberrel való testi érintkezést. Ez errefelé normális, nem szoktuk egymást indokolatlanul tapogatni.


Az emberekkel meg kell tanulni bánni. Én is gyakran félek attól, hogy idegesítő, és unalmas vagyok, talán azért, mert ez igaz is. De rájöttem, hogy az emberek imádnak magukról beszélni (olvasd vissza az eddigi hozzászólásom, tök sokat írtam már magamról), emiatt rászoktam arra, hogy én teszek fel nekik kérdéseket. Ha megfelelő kérdéseket teszel fel, akkor megértő, kedves, és jó fej leszel a szemükben.


Szerintem igaza van az előttem szólónak, teljesen normális vagy (csak éppen nem átlagos). Segítségre abban lehet szükséged, hogy elhidd magadról, hogy normális vagy.


A tesiórás dolog, és a zöldségek/gyümölcsök nem fogyasztása lehet aggasztó. Nem vagyok orvos, főleg nem interneten keresztül gyógyító, de simán elképzelhetőnek tartom, hogy egy-két vitaminból, meg ki tudja miből hiány van benned, ami okozhatja azt is, hogy az első két órán még nem vagy aktív. Reméld, hogy majd ír erről valaki olyan, aki ért hozzá. (Bár 14 éves koromban még én sem fogyasztottam csak nagyon kevés zöldséget és gyümölcsöt, aztán azóta fokozatosan elkezdtem megkívánni őket. De még mindig azt mondom, hogy „növény az, amit az étel eszik”.)


Végezetül: szerintem normális vagy.

2012. máj. 20. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
Olvasd el és vedd komolyan "A békés harcos útja" c. könyvet! Nekem az életemet teljesen megváltoztatta. De csak ha nem vagy vallásos. Próbálj úgy cselekedni, ahogy a könyveb le van írva.
2012. máj. 20. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

Én is majdnem ilyen vagyok, de ajándékot azért tudok adni. Egy jó küzdősport, harcművészet (tae kwon-do) segített.

2 év után, most én vagyok az edzőm egyik legjobb tanítványa. De szerintem másik küzdősport is jó (k-1, kickbox, karate, box,...).

2012. máj. 20. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Asszem a DoQ-n láttam egy ilyen fóbiás műsort. És minden fóbiát úgy gyógyítottak ki, hogy mindenkit rávettek arra, hogy minél többször csinálja azt amit nem szeret. Szóval te ha például nem szereted a zöldségeket, akkor mégis próbálj enni belőlük, először csak nagyon keveset aztán többet, és biztos hogy egy idő után megkedveled. :) Meg minden mással is csináld ugyanezt. Ha túllépsz rajta és megcsinálod, akkor utána már könnyű lesz.
2012. júl. 16. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!