Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Mivel lehet egy félelmet...

Mivel lehet egy félelmet csökkenteni, esetleg túllépni rajta?

Figyelt kérdés

Félek a sötétben. Viszont minden este szembenézek vele, mert nem kapcsolok alváshoz lámpát(csak amíg a villanykapcsolótól az ágyhoz érek, egy olvasólámpát.). De mégis szorongok és félek a sötéttől.

Nagyon sok rémálmom volt mostanában, horror filmet nem nézek.

Mivel tudnék túllépni ezen?



2012. júl. 6. 19:39
 1/9 X-atosz ***** válasza:
Esetleg gondoltál már terápiára? Fóbia esetzén hatásos lehet. :)
2012. júl. 6. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
15 éves vagyok, és nem igazán tudom, hogy milyen terápiák vannak... pszichológushoz meg félek elmenni... anyával fogok beszélni először, de még hozzá sem nagyon merek fordulni...
2012. júl. 6. 22:54
 3/9 anonim ***** válasza:
jah beszéld meg vele paráztam én is lemenni a sötét pincébe régen szóval csináld úgy mint Batman.... legyél sötétben nézz szembe a félelmeddel ráfogsz döbbenni hogy az ég világon nem fog történni semmi és fasza gyerek vagy
2012. júl. 6. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Atheus válasza:

Nem vagyok benne biztos, hogy ezzel a válasszal nem fogok kirobbantani egy tömeghisztériát, úgyhogy kérlek csak akkor olvasd el, ha kíváncsi vagy egy "egyedi", vagy ha akár úgy tetszik: "beteg" vagy "kifordult" látásmódú ember véleményére:

(nagyjából egyező korunk miatt tegezlek, az egyszerűség kedvéért)

---

Tehát folytatod? rendben:


Sok ember nem magától a sötéttől fél, hanem inkább ami benne van. Hogy mi van benne a sötétben? Amit beleképzelsz, legyen az teszem azt: zombi, démon, bármilyen szellem, az jobblétre tért nagyapád, a mumus.

Mint olyan, ezzel a félelmeddel nem tudsz szembenézni, hiába vagy sötétben, nem a sötét az amitől félsz, így nem is fogja eloszlatni a félelmed.

A te félelmed tárgya az ismeretlen. Az ember pedig természetéből fakadóan ódzkodik az ismeretlentől, hiszen mint a neve is sugallja. Nem tud róla semmit vagy csak nagyon keveset.


Tehát eljutottunk oda, hogy te a sötétBEN félsz.

Próbáljuk meg így felfogni: a sötétség a barátod. Elrejt, eltakar, ha nem mozogsz és figyelsz a lépteidre, akkor is nehezen vesznek észre, ha keresnek. A sötétség a barátod.


Hogy hogyan küzdd le a félelmet?

1) elhiteted magaddal, hogy nincs semmi a sötétségben ami körül vesz téged. Lekapcsoltad a villanyt a szobában, képtelenség, hogy bárki/bármi lenne rajtad kívül a helyiségben. Így nincs is mitől félni.


Ha olyan vagy mint én és hiszel az illúzióvilágban (vagy nevezhetjük akár: természetfölöttinek) akkor ez téged nem fog kisegíteni, hiszen minket az hidegen hagy, hogy a tudomány mai állása szerint nem léteznek szellemek és éteri lények. Ugyanakkor nehezebb dolgod is lesz

2) TUDD, hogy nincsenek a szobában. A sötétben az van amit beleképzelsz, ha a körből képzeled be a lányt, akkor előbb utóbb elhiszed (aka: egyértelművé válik) és ami egyértelmű, az valóság.

3) beletörődsz, hülyeségnek hangzik. De én ezzel a felfogással hajtottam párnára a fejemet mikor 10-12 éves voltam: "Ha meg kell halnom, nem tehetek ellene semmit, vagy most halok meg, vagy holnap esik rám egy zongora. Minek pánikoljak ezen? Inkább alszom előtte egy jót."



----

Ez az én véleményem, nekem ez működött. Beteg természetemből adódóan feltételezem, hogy ez az emberek normálisabb rétegének nem hoz megnyugvást.

Viszont mindenképpen ajánlom, hogy beszéld meg anyukáddal/apukáddal (a legjobb, ha mindkettejükkel beszélsz) + esetleg egy pszichiáterrel, hiszen mégis ő szakosodott hasonló dolgokra.


Nem valószínű, de remélem segíthettem.

2012. júl. 7. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

hát köszönöm mindenkinek a segítséget.:)


utolsó: a kimerítő válaszodat is köszönöm, és igen... a sötétben és nem a sötéttől félek.:) megpróbálok mindent, kipróbálok mindent, amit leírtál. remélem, hatásos lesz. :) ha meg egyelőre nem, akkor meg majd "kinövöm" esetleg.

tényleg nagyon köszönöm.

2012. júl. 7. 15:48
 6/9 anonim ***** válasza:

Atheus válasza: Nagyon jó egynek!

Én úgy írok, hogy nekem nem voltak sötét félelmeim, de egy próbát meg ér, amikor lefekszel, beszélgess a sötéttel, mondj valamit, ami eszedbe jut, ami történt veled ma, ami nem volt jó, ami felzaklatott, ami nem sikerült, ami nem esett jól, aki meg bántott arról mond el a véleményed.

Meg látod egyszer csak el marad, mindig kevesebb kevesebbet fogsz beszélni, inkább alszol elfelé, ez lesz a barátság a sötéttel, még jól is fog esni kicsit sötétben lenni, mert sötétben lehet mély álomba merülni!

Ha ezek nem törik meg a szorongásod, akkor orvoshoz kel fordulnod, de előbb tájékoztasd a szüleidet, egy meghitt beszélgetés csodát tehet!

2012. júl. 7. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

köszönöm. :)

picit elvont egy kicsit, hogy beszélgessek a sötéttel, de próba cseresznye.:D ma este kipróbálom, hátha könnyebben alszok.... :D

2012. júl. 7. 21:58
 8/9 anonim ***** válasza:
meg kell találni a félelem eredetét. a legtöbbnek evolúciós magyarázata van.. a sötétségről azt olvastam, hogy az őskorban reális veszély volt pl. vadállat támadására éjjel, ezért alakult ki a felriadás a zajokra és a félelem... tudatosítsd magadban, hogy ugyanazok a dolgok vannak ott, mint nappal. engem az is meg szokott nyugtatni, ha arra gondolok, hogy pl. csomóan ébren vannak még, sőt, a bolygó másik felén fényes nappal van :D
2012. júl. 20. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
jujjj ez jóó!! :D már nagyjából sikerült leküzdenem magamban.:D bár most segített nagyon az is, hogy egyedül voltam itthon pár napig, és eléggé rá kellett szánnom magam az alvásra.
2012. júl. 22. 13:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!