Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Létezik szabad akarat?

Létezik szabad akarat?

Figyelt kérdés

Mindenki máshogy áll a dolgokhoz,máshogy él át egy pillanatot,más értékeket képvisel. De ha testet cserélnék valakivel ,ugyanúgy gondolkodnék , ugyanolyannak éreznem az ízeket ? Másik aggyal ugyanúgy dolgoznék fel mindent ,mint az előző testemben? Ha okos vagy buta lennék ,szép vagy ronda ,gazdag vagy szegény ,egészséges vagy beteg ,szerencsés vagy szerencsétlen ,ha máshova születtem volna ,az lennék ,aki most vagyok? Tehet valaki valójában arról ,hogy hülye ,deviáns,bűnös,szorgalmas vagy géniusz?Tehet arról ,hogy mit kedvel vagy mit utál,hogy milyen hatások érték ,hogy milyen testbe született, hogy így alakult az élete? Létezik egyáltalán olyan ,hogy szabad akarat ,én ,lélek,saját gondolat? Mindenki a saját adottságai és a környezet által teremtett illúzióban éli meg a valóságot?


Vagy sors létezik?Amiben minden előre meg van írva?De akkor ki vagy mi dönti el ,hogy kinek milyen sorsot szán? Buddha , Isten, Allah, Zeusz, Természetanya, Láthatatlan Rózsaszín Egyszarvú stb? Tényleg igazságosak lennének akkor ezek az istenek? Ha egyik léleknek jobb sorsot szán ,mint a másiknak?Ha egyiket kezdetektől fogva az örök kárhozatra ítéli?


Hús vagy a sors a fegyver,ami elsüti a golyót?

Akármelyik is a válasz ,teljesen tök mindegy.


2009. aug. 30. 13:13
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
52%

Nincs sem szabad akarat, sem isten (semmilyen formában sem).

De erre a kérdésre ne itt akarj választ kapni.

Szinte garantálni tudom, hogy azoknak az embereknek a túlnyomó része, akik hozzá fognak szólni, még a kérdésed értelmezésére sem képes.

2009. aug. 30. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Tényleg nem volt a legjobb döntés ,hogy ebbe a kategóriába raktam a kérdést, a kultúrához talán közelebb áll ,bár lehet ott se megyek vele sokra...
2009. aug. 30. 15:15
 3/24 anonim ***** válasza:
62%

14:18-as vagyok.

Egyébként a wikin és pár más helyen lehet olvasni a problémáról.

Meg lehet közelíteni filozófiai vagy tudományos szempontból is.


A kérdés elég bonyolult, ezért nem szívesen vállalkoznék annak az indoklására, hogy miért jutottam arra az álláspontra, hogy nincs. Azok a dolgok, amelyek hatottak rám e szempontból, általad is elérhetők a neten. Sajnos kevés az e témakörrel foglalkozó igényes magyar oldal, de azért ilyenek is találhatók.


Egyébként egyáltalán nem vagyok meggyőződve arról, hogy jót tesz az embernek a szabad akarat illúzió voltának megtudása. De másrészt viszont indokolatlanná teszi a bűntudatot.


Egy érdekesség: Amennyiben igaz az, hogy nincs szabad akarat, - minden arra mutat, hogy nincs - , akkor én jelenleg ezt a hozzászólást sem a szabad akaratomból írom. :)

2009. aug. 30. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
61%

Tényleg nem volt a legjobb döntés ,hogy ebbe a kategóriába raktam a kérdést,



Ne aggódj, nem tehetsz arról, hogy pont ebbe a kategóriádba raktad a kérdésedet, sőt, arról sem, hogy egyáltalán feltetted. :)

2009. aug. 30. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:

Igazad van:)


Pár napja bánt ez a gondolat ,még nem néztem utána a témának ,de orvosolni fogom a tájékozatlanságomat,még ha nem is tehetek róla:)


és egy újabb kérdés:

Mi is az a szabad akarat? Egy állapot ,amikor bármit megtehetsz ,de nem csinálsz semmit ,mert nem érzel rá késztetést ,nem függsz semmitől?

2009. aug. 30. 17:04
 6/24 anonim ***** válasza:
77%

Mi a szabad akarat?


Komoly filozófiai problémákat vetsz fel, amelyek korrekt megválaszolására nem biztos, hogy képes vagyok.


A természettudósok és filozófusok a szabad akarat problematikájának vizsgálatakor arra próbálnak választ keresni, hogy az ember képes-e tudatosan hozni döntéseket.

Ha tudatosan képes döntéseket hozni, akkor az akarata szabad, ha nem tud, akkor nem szabad.

Erre az átlagember azt mondaná, hogy milyen butaság, hiszen azt csinálom, amit akarok.

A dolog viszont nem ilyen egyszerű.


Ugyanis sokak szerint csak illúzió az, hogy az ember dönti el, hogy mikor mit tesz. Ugyanis igencsak elképzelhető, hogy az ember mindig azt teszi, amit az adott körülmények és ingerek között a tudatalatti az addigi élettapasztalatok alapján a legcélszerűbbnek tart.

Tehát az ember nem tudja szabályozni azt, hogy mikor mit akarjon megvalósítani. Pusztán reagál az őt érő ingerekre, amihez társít valami magyarázatot, de ez már más téma.

Másrészt az is elképzelhető, hogy nem csak ez a szigorú determinizmus érvényesül, hanem a véletlen is szerepet kap az ember döntéseikor.

Viszont a szabad akarat így sem szabad.


Megjegyzés- Bonyolult téma, vannak dolgok, amelyeket e dolog kapcsán én sem értek, mivel magyar nyelven a neten nem találtam elég infót. Ezért a soraim olvasásakor tartsd az eszedben azt, hogy ha a mondandóm valamely részében és valamely korrekt cikk valamely részében ellentmondást látsz, akkor ne nekem higyj!

2009. aug. 30. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
53%

Kerestem neked egy cikket, amelyen el tudsz indulni.


[link]


Ennek az elolvasása után olvasd el a wiki cikkét, a többivel légy óvatos.

Aztán pedig vannak érdekes filozófiai fejtegetések is a szabad akarat kérdéséről.

2009. aug. 30. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
75%

Van sors és van "szabad akarat" is. Egy bizonyos szinten.


A sors a folyó. Te vagy az úszó. Belevetheted magad, aztán választhatsz. "Megadod" magad a sorsodnak, és sodortatod magad a folyóval, vagy küzdesz az árral szemben, sehova sem haladva, egy helyben, míg ki/meg nem fulladsz. Esetleg elfogadod, hogy van sorsod, de vannak választási lehetőségeid is a döntési helyzetekben, így akár fel is használhatod a folyót, hogy olyan helyekre juss el, ahol kellemesebb, mint máshol. A tudatalattid, a neveltetésed, a körülötted élőkhöz való odatartozási vágyad (az ember társas lény, tartozni akar valaki(k)hez) mind befolyásolják a döntéseidet. De nincs ezzel semmi gond. Sőt így természetes.


"Ha egyik léleknek jobb sorsot szán ,mint a másiknak?" - A lelkek egy másik szinten maguk döntenek erről. Feldmár írt egyik könyvében erről. Akár úgy is elképzelheted, hogy mi, a halhatatlan lelkek egy másik dimenzióban, még mielőtt mindketten megszületnénk, megegyezünk, hogy olyat fogunk "játszani", hogy egymás házastársai leszünk. Vagy Te megölsz engem. A "nehéz" sorsokból lehet a legtöbbet tanulni. És olykor a bűnösök lelke nemesebb, mint az ártatlanoké. (Sőt, sokszor. De ehhez már más látásmód kell, ha látni akarod.)


Ugyanakkor megint más oldalról nézve, más tanítás szerint nincsenek is külön lelkek, csak egy közös nagy lélek van, aminek mind a részei vagyunk. A bal karomban lévő pici érben van egy sejt, ami erről mit sem tudva úgy "dönt", hogy Ő most enni fog. Én közben felemelem a karomat. Kinek van szabad akarata ebben a helyzetben? ;)


És van tanítás, mely szerint csak egyetlen igazi BŰN létezik: A MEG_NEM_ÉLT_ÉLET. Tehát élj és hagyj élni másokat is! A többi káprázat. ;)

2009. aug. 31. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
75%

Csak egy vélemény.

Szerintem létezik szabad akarat. Olvastam egy cikket valahol, miszerint ha ossz úton járunk, figyelmeztetéseket kapunk, és így tudunk dönteni.

Amikor összejöttem a volt barátommal beteg lettem. Szakítottunk, meggyógyultam, és akárhányszor találkoztunk, mindig beteg voltam. Szerintem van benne valami. A végén be is igazolódott, hogy nem illettünk össze.

Egyetértek az előttem szólóval. VAn szabad akarat, és van sors is. Ez olyan, mint amikor mindent megteszel, hogy találkozz valakivel, de mégis elkerülitek egymást. Ez a sors. Ha találkoznod kell vele, akkor akarat nélkül is találkoztok majd. HA nem, akkor bármit megtehetsz, nem fog sikerülni.

2009. szept. 4. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
75%
Olvastam egy jó könyvet, ami szerintem ide vág. Csak ajánlani tudom: Édentől Keletre- John Steinbeck
2009. szept. 4. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!