Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Hogyan vészeljem át ezt a...

Hogyan vészeljem át ezt a korszakot?

Figyelt kérdés

Mondják állandóan, hogy a kamaszkor a legrosszabb, meg ehhez hasonlók, de nem értem, hogy miért.

Miben más ez a korszak, mint a többi? Miért rosszabb?

Mindig azt mondják "majd kinövöd" stb sőt néha hallok "én is így voltam ennyi idősen" dumát is, de ez olyan homályos nekem...

15/F



2013. febr. 23. 23:45
 1/5 anonim ***** válasza:
Majd egy jó tíz év múlva már nem lesz homályos.
2013. febr. 24. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A kamaszokat beskatulyázzák kb, de komolyan. xD Én is folyton ilyesmiket hallgatok.

16/L

2013. febr. 24. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
majd kinövöd a faszségot
2013. febr. 24. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Változó gondolkodásmódod

Ha nehézséget jelent az összpontosítás, több mint valószínű, hogy csak a felnőtté válással járó gyötrelmektől szenvedsz. Pál apostol ezt írta: „Mikor gyermek valék, úgy szóltam, mint gyermek, úgy gondolkodtam, mint gyermek, úgy értettem, mint gyermek: minekutána pedig férfiúvá lettem, elhagytam a gyermekhez illő dolgokat” (1Korinthus 13:11). Igen, ahogy a felnőttkor felé haladsz, változik a gondolkodásmódod. Az Adolescent Development című könyv szerint „a kamaszkor elején . . . a fiatal új felismerésekre lesz képes”. Kifejlődik az a képességed, hogy felfogj és elemezz elvont gondolatokat meg fogalmakat. Kezdesz jobban megérteni erkölcsi, etikai és más általános kérdéseket. Felnőtt módjára kezdesz gondolkodni a jövődről.

Mi lehet akkor a baj? Nagyon zavaró lehet, hogy mindezek az új gondolatok, elképzelések és fogalmak ott kavarognak az elmédben. Többé már nem a gyermekek egyszerű alapszintjén gondolkodsz. Agyad most arra ösztönöz, hogy elemezd azt, amit látsz és hallasz, s hogy kérdéseket vess fel a látottakkal és hallottakkal kapcsolatban. A tanárod vagy egy előadó egyik megjegyzése izgalmas képzeletbeli utazásra indíthat. De ha nem tanulod meg kordában tartani elkószált gondolataidat, értékes információkról maradhatsz le. Érdekes módon a Biblia azt mondja, hogy az igazságos Izsák időt szánt a csendes elmélkedésre (1Mózes 24:63). Talán máskor jobban tudsz majd összpontosítani, ha minden egyes nap időt tartalékolsz a lazításra, elmélkedésre és gondolataid rendezésére.

Érzelmek és hormonok

Érzelmeid is a figyelemelterelődés forrásai lehetnek. Próbálsz összpontosítani arra, amit olvasol vagy hallgatsz, de egyszer csak azt veszed észre, hogy máson jár az eszed. Hol unatko

2013. márc. 5. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Változó gondolkodásmódod

Ha nehézséget jelent az összpontosítás, több mint valószínű, hogy csak a felnőtté válással járó gyötrelmektől szenvedsz. Pál apostol ezt írta: „Mikor gyermek valék, úgy szóltam, mint gyermek, úgy gondolkodtam, mint gyermek, úgy értettem, mint gyermek: minekutána pedig férfiúvá lettem, elhagytam a gyermekhez illő dolgokat” (1Korinthus 13:11). Igen, ahogy a felnőttkor felé haladsz, változik a gondolkodásmódod. Az Adolescent Development című könyv szerint „a kamaszkor elején . . . a fiatal új felismerésekre lesz képes”. Kifejlődik az a képességed, hogy felfogj és elemezz elvont gondolatokat meg fogalmakat. Kezdesz jobban megérteni erkölcsi, etikai és más általános kérdéseket. Felnőtt módjára kezdesz gondolkodni a jövődről.

Mi lehet akkor a baj? Nagyon zavaró lehet, hogy mindezek az új gondolatok, elképzelések és fogalmak ott kavarognak az elmédben. Többé már nem a gyermekek egyszerű alapszintjén gondolkodsz. Agyad most arra ösztönöz, hogy elemezd azt, amit látsz és hallasz, s hogy kérdéseket vess fel a látottakkal és hallottakkal kapcsolatban. A tanárod vagy egy előadó egyik megjegyzése izgalmas képzeletbeli utazásra indíthat. De ha nem tanulod meg kordában tartani elkószált gondolataidat, értékes információkról maradhatsz le. Érdekes módon a Biblia azt mondja, hogy az igazságos Izsák időt szánt a csendes elmélkedésre (1Mózes 24:63). Talán máskor jobban tudsz majd összpontosítani, ha minden egyes nap időt tartalékolsz a lazításra, elmélkedésre és gondolataid rendezésére.

Érzelmek és hormonok

Érzelmeid is a figyelemelterelődés forrásai lehetnek. Próbálsz összpontosítani arra, amit olvasol vagy hallgatsz, de egyszer csak azt veszed észre, hogy máson jár az eszed. Hol unatkozol, hol izgatott vagy, hol depresszióba esel, hol pedig túláradó jókedved van. Nos, nyugodj meg! Nem őrültél meg. Minden valószínűség szerint csak a hormonjaid rakoncátlankodnak. Serdülőkori változásokat tapasztalsz.

Kathy McCoy és Charles Wibbelsman ezt írják: „ A kamaszkor évei alatt nagyon sok érzést tapasztal egy fiatal . . . Ez a változékony hangulat bizonyos fokig hozzátartozik a serdülőkorhoz. A változékony hangulat részben abból a stresszből adódik, melyet a változások miatt éppen most tapasztalsz.” Ezenkívül közeledsz a „fiatalkor virágzásához”, ahhoz az időhöz, amikor a szexuális vágyak a tetőfokukra hágnak (1Korinthus 7:36, NW ). Ruth Bell írónő ezt mondja: „ A serdülőkorban tapasztalt testi változások gyakran erőteljes szexuális érzéseket váltanak ki. Talán azon kapod magad, hogy többet gondolsz a szexre, könnyebben kerülsz szexuális izgalomba, sőt időnként úgy érzed, belemélyedsz a szexbe.”

A cikk elején idézett Jánosnak is elkalandoznak a gondolatai, s ez nagyon gyakori a tizenévesek között. „Néha a lányok vagy a gondjaim járnak az eszemben, illetve az, hogy mit fogok csinálni később.” Az érzelmek vihara végül lecsendesedik majd. Addig is dolgozz az önfegyelmen. Pál apostol ezt írta: „megsanyargatom testemet és szolgává teszem” (1Korinthus 9:27). Minél jobban megtanulod megfékezni az érzelmeidet, annál jobban tudsz majd összpontosítani.

Alvási szokásaid

Fejlődő testednek elegendő alvásra van szüksége, hogy fizikailag fejlődhess, és hogy elméd rendezhesse azt a sok új gondolatot és érzést, mellyel naponta szembekerülsz. Sok tizenévesnek azonban olyan időterve van, amely mellett csak kevés időt tud az alvásra fordítani. Egy ideggyógyász megjegyzi: „ A szervezet nem felejti el a testnek járó alvás óráit. Ellenkezőleg, mindig emlékezni fog rá, és hirtelen benyújtja a számlát, amely emlékezetkiesésben, összpontosítási nehézségben és a lassú gondolkodóképességben mutatkozhat meg.”

Néhány kutató úgy véli, hogy már attól is nagyban javulhat valakinek a koncentrálóképessége, ha egy-két órával többet alszik. Igaz, a Biblia elítéli a lustaságot és az alvás szeretetét (Példabeszédek 20:13). Józan észre vall azonban eleget pihenni, hogy a test megfelelően működhessen (Prédikátor 4:6).

Az étrend és az összpontosítás

Egy másik gond az étrendeddel lehet. A tizenévesek körében népszerűek a zsíros és édes ételek. A kutatók azt mondják, hogy a tápanyagokban szegény gyorsételek ízletesek lehetnek ugyan, de úgy tűnik, hogy csökkentik a szellemi frissességet. Ehhez hasonlóan a tanulmányok azt mutatják, hogy az elme teljesítőképessége csökken az olyan szénhidrátban gazdag ételek elfogyasztása után, mint a kenyér, gabonapelyhek, rizs vagy tészta. Ez azért lehet, mert a szénhidrátok növelik az egyik vegyület, a szerotonin mennyiségét az agyban, s ettől az ember álmosnak érzi magát. Így hát néhány élelmezési szakértő fehérjében gazdag ételek fogyasztását javasolja az elmebeli éberséget igénylő tevékenységek előtt.

A tévés és számítógépes nemzedék

A pedagógusok évek óta úgy érzik, hogy a tévé gyorsan mozgó képei miatt a fiatalok rövidebb ideig tudnak figyelni, s néhány tanár most ugyanúgy hibáztatja a számítógép képernyőjét is. Bár a szakértők sokat vitatkoznak arról, hogy a modern technika pontosan milyen hatással van a fiatalokra, aligha lehet egészséges, ha valaki túl sok időt tölt tévénézéssel vagy számítógépes játékokkal. Egy fiatal beismeri: „ A videojátékokkal, számítógépekkel és az Internettel mi, fiatalok hozzászokunk, hogy gyorsan megkapjuk azt, amit akarunk.”

A baj az, hogy az életben sok mindent csak erőfeszítések, kitartás és a divatjamúlt türelem árán lehet elérni. (Vesd össze: Zsidók 6:12; Jakab 5:7.) Tehát sohase feltételezd, hogy a dolgoknak gyorsnak és szórakoztatónak kell lenniük ahhoz, hogy értékesek legyenek. Bár a tévénézés és a számítógépes játékok szórakoztatóak lehetnek, miért ne festenél, rajzolnál, vagy miért ne tanulnál meg játszani valamilyen hangszeren? Növelheti az összpontosító képességedet, ha járatos vagy az ilyesmiben.

Vajon vannak más módok is, ahogyan fejlesztheted koncentrálóképességedet? Ami azt illeti vannak, s egy jövőbeni cikk megvizsgál majd ezek közül néhányat.

2013. márc. 5. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!