Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Mihez kezdjek? Totál elfogyott...

Mihez kezdjek? Totál elfogyott az életkedvem.

Figyelt kérdés
Az a helyzet, h nagyon rossz kedvem van, folyamatosan érnek a csapások, vagy a suliban, vagy itthon, vagy bárhol máshol, de vhol mindig... Már nem bírom elviselni, egyszerűen nem tudom meddig bírom még, de azt érzem, itt a vég, a halál megváltás lenne.

2013. márc. 4. 21:10
 1/9 anonim válasza:
100%
Bár nem írod hogy hány éves vagy,de elhiszem hogy rossz.Én is így voltam.Próbáld túl tenni magadat a rossz dolgokon,kösd le magad valamivel! Pihenj! Aludj sokat! És menj egy kiadós pihenés után barátkozni,sétálni...Olvass,halgass zenét,alkoss! Ha mindenképpen rossz,szedj homeopátiás recept nélkül kapható gyógyszert.És keress fel egy pszichológust!
2013. márc. 4. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Én is voltam ilyen helyzetben, de az sokat segített, hogy RENGETEG ZENÉT hallgattam, mindig volt mellettem egy barát akoi segít, pihenj sokat, jóga és ismét ZENE ZENE ZENE
2013. márc. 4. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Hallgattam már sok zenét, új kedvencem is lett, de a nap 24 órájában nem hallgathatom, mert beleunok.

15/F

2013. márc. 4. 21:31
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Keress életcélt! :)
2013. márc. 4. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Keress apró örömöket, sikerélményt:

- keress életcélt, és valósítsd meg, lépésről lépésre. Tervezz és cselekedj -> sikeres lépés = sikerélmény

- keress új hobbit, alkoss -> alkotás öröme

- vagy eddzél -> önbizalom

- vagy tanulj valamit, ami érdekel -> tudás = önbizalom

2013. márc. 4. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

szerintem a válaszok többsége hülyeség.

keress 1 értelmes barátot aki foglalkozik veled és tudtok beszélgetni. akkor az érdeklődésed is megnő dolgok iránt. a problémákat emg megoldani kell, nem lehet állandóan menekülni és kendőzni.

2013. márc. 5. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
49%

Hogyan találhatok jó barátokat?

„Amikor mérges vagyok, kell valaki, akinek kipanaszkodhatom magam. Amikor magam alatt vagyok, kell valaki, aki megnyugtat, hogy minden jobbra fordul majd. Amikor boldog vagyok, kell valaki, akivel megoszthatom az örömömet. Szerintem barátok nélkül nem élet az élet” (Brittany)

AHOGY a gyerekeknek szükségük van játszótársakra, úgy a tizenéveseknek is szükségük van barátokra. De mi a különbség egy játszótárs és egy barát között?

Egy játszótárs olyan valaki, akivel jó együtt lenni.

Egy barát olyan valaki, akivel az értékrended is közös.

A Biblia azt írja, hogy ’az igaz társ minden időben szeret, és testvérül születik a nyomorúság idejére’ (Példabeszédek 17:17). Nyilvánvaló, hogy egy ilyen barátot nem a játszótéren kell keresned.

Tény: Amint egyre közelebb kerülsz a felnőttkorhoz, olyan barátokra van szükséged,

1. akiknek jó tulajdonságaik vannak,

2. akik kimagasló irányadó mértékek szerint élnek,

3. és akik jó hatással vannak rád.

Kérdés: Hogyan találhatsz olyan barátokat, akikre ráillik a fenti leírás? Nézzük meg egyenként ezt a három szempontot.

1. Jó tulajdonságok

Jó, ha tudod: Nem mindenki a barátod, aki annak mondja magát. Sőt, a Biblia azt írja, hogy „vannak társak, akik képesek darabokra törni egymást” (Példabeszédek 18:24). Talán most azt mondod, hogy ez azért túlzás. De gondold végig: Volt már olyan „barátod”, aki kihasznált, vagy kibeszélt a hátad mögött, esetleg valótlanságokat terjesztett rólad? Ha bármi ilyesmi történik, megrendülhet a bizalmad a barátodban. Soha ne feledd, hogyha barátokról van szó, a minőség fontosabb, mint a mennyiség.

Amit megtehetsz: Olyan barátokat válassz, akiknek utánzásra méltó tulajdonságaik vannak.

„Mindenki nagyon jó véleménnyel van a barátnőmről, Fionáról. Azt szeretném, ha az emberek rólam is jókat mondanának, és nekem is ilyen jó hírem lenne. Ez szerintem igazán tiszteletre méltó” (Yvette, 17 éves).

Próbáld ki:

1. Olvasd el a Galácia 5:22, 23-at!

2. Tedd fel magadnak a kérdést: „Kimutatják a barátaim a szellem gyümölcsének vonásait?”

3. Sorold fel, kik a legjobb barátaid, és írd a nevük mellé azt a tulajdonságot, amely a leginkább jellemzi őket.

Név: Tulajdonság:

․․․․․ ․․․․․

Javaslat: Ha csak rossz tulajdonságok jutottak az eszedbe, akkor talán itt az ideje, hogy más barátok után nézz.

2. Kimagasló irányadó mértékek

Jó, ha tudod: Minél jobban vágysz barátokra, annál kevésbé fogsz igényesen választani. A Biblia ezt írja: „aki ostobákhoz társul, az rosszul jár” (Példabeszédek 13:20). Itt az ’ostobák’ szó nem olyanokra utal, akik rossz jegyeket kapnak, vagy akinek az értelmi képességével van baj, hanem olyanokra, akik nem hallgatnak a bölcs tanácsokra, és ostoba életutat követnek. Nos, ilyen barátokra egyáltalán nincs szükséged!

Amit megtehetsz: Ahelyett, hogy bárkivel összebarátkoznál, válogasd meg a barátaidat (Zsoltárok 26:4). Persze nem kell előítélettel lenned mások iránt. Inkább lásd meg „a különbséget az igazságos és a gonosz között, aközött, aki szolgálja Istent, és aközött, aki nem szolgálja őt” (Malakiás 3:18).

„Hálás vagyok a szüleimnek, hogy segítettek olyan barátokat találnom, akik velem egykorúak és jó szellemiségűek” (Christopher, 13 éves).

Válaszolj a következő kérdésekre:

Amikor a barátaimmal vagyok, folyton azon idegeskedek, hogy megpróbálnak-e rávenni majd valami rosszra?

□ Igen

□ Nem

Nem akarom bemutatni a barátaimat a szüleimnek, mert félek, hogy nem fognak nekik tetszeni?

□ Igen

□ Nem

Javaslat: Ha a fenti kérdésekre igennel válaszoltál, keress olyan barátokat, akiknek jobb értékrendjük van. Barátkozhatnál olyanokkal, akik példamutató keresztények.

3. Jó hatással vannak rád

Jó, ha tudod: A Biblia kijelenti: „A rossz társak megrontják a jó jellemet” (1Korintusz 15:33, Today’s English Version). Egy lány, Lauren ezt mondja: „Az iskolában a többiek csak addig fogadtak el, amíg megtettem, amit kértek tőlem. Magányos voltam, és hogy közéjük tartozhassak, úgy döntöttem, hogy azt teszem, amit ők.” Lauren aztán rájött, hogy ha valaki mások irányadó mértékeihez idomul, akkor olyan, mint egy sakkfigura, melyet a többiek kényük-kedvük szerint ide-oda rakosgathatnak. Te ettől jobbat érdemelsz!

Amit megtehetsz: Szakítsd meg a kapcsolatot azokkal, akik mindenáron azt akarják, hogy úgy élj, ahogyan ők. Ha ezt megteszed, lehet, hogy nem lesz annyi barátod, de büszke leszel magadra, és arra is lehetőséged nyílik, hogy jobb barátokat szerezz, olyanokat, akik jó hatással lesznek rád (Róma 12:2).

„Az egyik legjobb barátom, Clint mindig észnél van és együtt érző, így leginkább ő az, aki jóra ösztönöz” (Jason, 21 éves).

Válaszolj a következő kérdésekre:

Másképp öltözködöm, beszélek vagy viselkedek a barátaim kedvéért?

□ Igen

□ Nem

Előfordul, hogy erkölcsi szempontból kifogásolható helyekre megyek, kizárólag a barátaim kedvéért?

□ Igen

□ Nem

Javaslat: Ha igennel válaszoltál a kérdésekre, kérj tanácsot a szüleidtől vagy egy másik érett gondolkodású felnőttől. Ha Jehova Tanúja vagy, egy keresztény vénhez is odamehetsz, és megkérheted, hogy segítsen neked abban, hogy olyan barátokat tudj választani, akik jobb hatással lesznek rád.

2013. márc. 5. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
57%

Minek éljek?

„JOBB meghalnom, mint élnem.” Ki mondta ezeket a szavakat? Valaki, aki nem hitt Istenben? Valaki, aki elhagyta Istent, vagy akit Isten hagyott el? Nem, egyik sem igaz rá. A férfi, aki ezt mondta, az istenfélő, ám zaklatott Jónás volt (Jónás 4:3).

A Biblia nem beszél arról, hogy Jónás véget akart volna vetni az életének. De kétségbeesett könyörgése feltárja azt az elgondolkodtató tényt, hogy időnként még Isten szolgáin is úrrá lehetnek a lesújtó gondolatok (Zsoltárok 34:19).

Néhány fiatal annyira kétségbeesik, hogy nem látja értelmét annak, hogy tovább éljen. Azt érezhetik, amit a 16 éves Laura. Ő ezt mondja: „Évek óta gyakran vannak depressziós időszakaim. Sokszor gondolok arra, hogy öngyilkos leszek.” Mit tehetsz, ha ismersz valakit, aki beszélt neked arról, hogy véget akar vetni az életének, vagy ha benned is felmerült már ez a gondolat? Vizsgáljuk meg részletesebben, hogy miért támadhat valakinek ilyen gondolata.

Mi válthatja ki a kétségbeesést?

Miért juthat eszébe valakinek, hogy véget vessen az életének? Ennek számos oka lehet. Egyrészt ’nehezen elviselhető, válságos időkben’ élünk, és sok tizenévesnek rendkívül nehéz elviselnie az élet megpróbáltatásait (2Timóteusz 3:1). Ezenkívül az emberi gyarlóság miatt néhányan negatívan gondolkodnak önmagukról vagy a körülöttük lévő világról, és folyton ilyen gondolatokon időznek (Róma 7:22–24). Olykor ez az őket ért durva bánásmódnak tudható be. Más esetekben a negatív gondolkodás egészségügyi okokra vezethető vissza. Figyelemre méltó, hogy az egyik országban a becslések szerint az öngyilkosságot elkövetőknek több mint a 90 százaléka valamilyen mentális betegségben szenvedett.

Természetesen a nehézségek egyikünket sem kerülik el. A Biblia kijelenti, hogy „az egész teremtés szüntelenül együtt nyög és együtt kínlódik” (Róma 8:22). Ez alól a fiatalok sem kivételek. Valójában mélyen megrázhatják őket az alábbiakhoz hasonló, lesújtó események:

● Egy rokon vagy barát elvesztése. Egy háziállat elpusztulása

● Családon belüli összetűzés

● Iskolai kudarc

● Egy szakítás

● Durva bánásmód (beleértve a fizikai vagy a szexuális bántalmazást)

Alighanem előbb vagy utóbb minden fiatal szembekerül akár több helyzettel is a fent említettek közül. Miért van az, hogy egyesek könnyebben átvészelik a viharos időszakokat, mint mások? A szakemberek szerint azok a fiatalok, akik nem akarnak tovább küzdeni, teljesen tehetetlennek érzik magukat, a helyzetüket pedig kilátástalannak tartják. Vagyis úgy gondolják, hogy nincs semmi, amivel javíthatnának a helyzetükön, és egyáltalán nem látnak kiutat. Ezek a fiatalok igazából meghalni nem akarnak, csak a fájdalmat szeretnék megszüntetni.

Nincs kiút?

Talán ismersz olyan személyt, aki szeretné megszüntetni a fájdalmát, méghozzá annyira, hogy már beszélt is arról, hogy véget vet az életének. Mit tehetsz ilyen esetben?

Ha egy barátod annyira elkeseredik, hogy öngyilkos akar lenni, igyekezz meggyőzni őt arról, hogy segítséget kell kérnie. Azután beszélj a helyzetről egy megbízható felnőttel, függetlenül attól, hogy a barátod akarja-e ezt, vagy sem. Ne aggódj amiatt, hogy ezzel talán tönkreteszed a barátságotokat. Ha elmondod a helyzetet egy megbízható személynek, akár meg is mentheted a barátod életét!

De mi a helyzet akkor, ha te gondolkodsz azon, hogy véget vess-e az életednek? Ne fojtsd magadba az érzéseidet. Beszélj valakivel erről, például az anyukáddal vagy az apukáddal, egy baráttal, vagy valakivel, aki törődik veled, és komolyan fogja venni, amit mondasz. Nincs veszítenivalód, sőt a javadra válik, ha beszélsz a gondjaidról.

A gondjaid természetesen nem fognak egy csapásra megoldódni attól, hogy beszélsz róluk. Viszont lehet, hogy épp egy megbízható személy támogatása kell ahhoz, hogy kiegyensúlyozottan tekintsd őket. Sőt még gyakorlatias megoldásokat is segíthet találni.

A dolgok változnak

Amikor gyötrelmeket élsz át, gondolj erre: Bármilyen reménytelennek tűnik is egy helyzet, a dolgok idővel megváltoznak. A zsoltáríró Dávid, aki számtalan nehézségen ment keresztül, így imádkozott: „Kesergésemet táncra fordítottad” (Zsoltárok 30:11).

Dávid biztosan nem gondolta azt, hogy ez a „tánc” örökké fog tartani. Tapasztalatból tudta, hogy az élet hol gondokkal teli, hol gond nélküli. A te életedben is így van? Igaz, némelyik nehézség leküzdhetetlennek tűnhet, legalábbis pillanatnyilag. De legyél türelmes! A dolgok változnak, és gyakran jobbra fordul a helyzet. A nehézségek néha olyan módon oldódnak meg, ahogy nem is számítottál volna rá. Máskor eszedbe juthat valami – amire talán korábban nem is gondoltál –, ami segít megküzdeni a helyzettel. A lényeg az, hogy a lesújtó nehézségek nem tartanak örökké (2Korintusz 4:17).

Az ima fontossága

A gondolatközlés legfontosabb módja az ima, amelynek lehetőségével te is élhetsz. Dávidhoz hasonlóan így imádkozhatsz: „Kutass át engem, ó, Isten, és ismerd meg szívemet! Vizsgálj meg, és ismerd meg nyugtalanító gondolataimat! Lásd meg, van-e bennem valamilyen fájdalmas út, és vezess engem az időtlen idők útján!” (Zsoltárok 139:23, 24).

Az ima nem csupán egy lelki mankó, hanem beszélgetés az égi Atyáddal, aki szeretné, ha ’kiöntenéd előtte a szívedet’ (Zsoltárok 62:8). Gondolkodj el az Istennel kapcsolatos, következő alapigazságokon:

● Jól ismeri azokat a körülményeket, amelyek miatt kétségbe vagy esve (Zsoltárok 103:14).

● Jobban ismer téged, mint te saját magadat (1János 3:20).

● ’Törődik veled’ (1Péter 5:7).

● Az új világban Isten „letöröl minden könnyet” a szemedről (Jelenések 21:4).

Ha a gondok hátterében betegség áll

Ahogy korábban említettük, az öngyilkossággal kapcsolatos érzések gyakran valamilyen betegségre vezethetők vissza. Ha te is ilyen helyzetben vagy, ne szégyellj segítséget kérni. Jézus is elismerte, hogy a betegségben szenvedőknek szükségük van orvosra (Máté 9:12). Biztató tudni, hogy sok betegségre van gyógymód. És a kezelés segíthet, hogy sokkal jobban érezd magad.

A Biblia ígérete szerint Isten új világában „egyetlen lakos sem mondja majd: »Beteg vagyok«” (Ézsaiás 33:24). Arra az időre vonatkozóan Isten ezt jelenti ki: „a korábbi dolgok észbe sem jutnak, és fel sem ötlenek senkinek a szívében” (Ézsaiás 65:17). Addig is tegyél meg minden tőled telhetőt, hogy megbirkózz az életben felmerülő nehézségekkel, és bízz abban, hogy az Istennek megfelelő időben a depresszió a múlté lesz (Jelenések 21:1–4).



Van egy nagyon jó könyv, aminek a címe Fiatalok kérdései-Gyakorlatias válaszok. Ezeket a gondolatokat onnan másoltam ki. Vannak benne más érdekes témák is fiataloknak. Ha érdekel el tudom küldeni a linket, ahol megtalálhatod. :)

2013. márc. 5. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

na megjött már isten is...

részvétem, kedves kérdező

2013. márc. 5. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!