Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Hibás öndefiníció?

Hibás öndefiníció?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Tudom, hogy önmagunk definiálása nagyon nehéz feladat, ha egyedül próbálkozunk meg vele, nagy eséllyel sokat is fogunk tévedni. Azt is tudom, hogy ha valamit biztosnak vélünk magunkkal kapcsolatban, akkor akarva, vagy akaratlan, de azt közvetítjük a környezetünk felé, és így természetesen megerősítést kapunk válaszul. Az zavar igazán, hogy a legtöbb embernek elég az, ha valaki állít valamit magáról, nem számít, hogy igaz-e. Sokszor tapasztalom is ezt, például ha valaki fotóst keres, mindenki rögtön azt a személyt fogja ajánlani, aki a legdrágább fényképezőgéppel a nyakában mászkál, ahelyett, aki a legszebb képeket készíti. Vagy mondjuk egyértelműen az kap több elismerést a munkájáért, aki jónak tartja azt. Ez gondolom annak az eredménye, hogy az ember alapvetően tart az ismeretlentől, és próbál maga körül mindent jelzőkkel ellátni, beskatulyázni, de számomra mégis zavaró ez a felszínesség. Ezért igyekszem magammal kapcsolatban nagyon realistának lenni, viszont sokszor úgy érzem, hogy az önmagamról alkotott képem túlságosan is eltér a környezetem által alkotottól. Például sokszor kapok elismerést olyasmiért, amire én nem vagyok büszke, mert tudom, hogy magamhoz képest nem nagy teljesítmény, ilyenkor a dicséreteket általában elhárítom. Emellett sok sikerem marad észrevétlen, ilyenkor viszont nagyon jól esne valami pozitív megerősítés. Ez nagyjából úgy néz ki, hogy ha dicsérnek, szidom magam, amikor észre sem vesznek, akkor pedig dicsérem, mintha valamilyen személyiségzavar miatt szerény és egoista lennék egyszerre. Kb. ugyanez a helyzet a kedvesség-bunkóság tulajdonságpárral is. Alapvetően kedvesnek, törődőnek tartom magam, viszont egyre inkább azt veszem észre, hogy bunkóbb, önzőbb leszek. Pedig rengeteg szeretet van bennem, amit szeretnék is átadni, viszont nem szeretném elpazarolni. Általában arra szoktam alapozni, hogy ha én kedves vagyok másokkal, akkor cserébe ők is azok lesznek velemi, nem kell megkövetelnem a tiszteletet magamnak, vagy hangoztatnom az érdemeimet, ha adok elismerést és tiszteletet, akkor kapok is. Ezért is a kisebb társaságokat, közelibb barátokat, személyesebb beszélgetéseket preferálom a nagy társaságokkal, felszínes illem-beszélgetésekkel szemben, mert ott jobban működhet ez a kölcsönösség. Ezzel azonban majdnem, ha nem ténylegesen mindig felsültem, és én lettem többet törődő, az érdeklődőbb, a sokszor szánalmassá váló fél mind baráti, mind kapcsolati téren. A sok negatív tapasztalat viszont egyre inkább azt éri el, hogy hiába akarok, nem merek kedves lenni, és egyre inkább hasonulok a számomra önzőnek tűnő emberekkel (akik ugyanakkor lehet, hogy pusztán csak egészséges mértékben helyezik önmagukat előtérbe, ezért is nehéz reálisan értékelni ezt). Ezért viszont kerültem már olyan szituációba is, ahol a bunkóságot választottam egy kedves emberrel szemben, az ilyesmi pedig napokig képes gyötörni utólag. Olyan is előfordult már, hogy egy két évvel azelőtti dolog miatt vettem egy ajándékot az illetőnek, próbálva őt kiengesztelni, csak mert eszembe jutott, hogy sosem kértem tőle bocsánatot.

Nagyon találónak érzem azokat a gondolatokat, hogy "én vagyok a legkedvesebb szemét akivel találkozhatsz", vagy, hogy "én kíváncsi vagyok mindenre, csak már semmi sem érdekel igazából".


Szóval lényeg a lényeg, szép lassan megváltozok, és nem igazán tudom, hogy szabad-e, vagy mennyire szabad engednem ennek a dolognak, vagy, hogy mit kéne leszűrnöm a rengeteg negatív tapasztalatból (talán olyan ez az általam kitalált adok-kapok, mint a szocializmus, hogy csak papíron működik). Ráadásul ez a kettősségen való dilemmázás elveszi a kötelező teendők után fennmaradó energiám nagy részét, szóval pontot szeretnék tenni a végére. Nagyon jól esne, ha leírnátok a véleményeteket a dologról, akár szorosan, akár ha csak közvetetten kapcsolódik a témához.


Köszönöm!



2016. okt. 9. 12:28
 1/8 anonim ***** válasza:

Te jó ég mennyit tudsz írni... :D

Azzal, amikor azt írtad, hogy jót cselekszel és nem kérsz érte elismerést én is ugyanígy vagyok. Sokszor az emberek köszönömére nem is szoktam szívesent mondani, mert úgy érzem nem csináltam semmit sem, amit meg kellene köszönnie.

Viszont én nem úgy gondolkozom, hogy amikor szeretetet és tiszteletet adsz, akkor azt is kapsz vissza.

Szeretetet akkor kap az ember, ha jól érzi magát együtt valakivel. Úgy hiszem a szeretethez szükséges a szellemi és fizikai együttlét. Ha egy idegent szeretsz és úgy is érzed, hogy ő is téged és egyszer csak eltűnik, akkor úgy érzem elúszik az egész szeretet és a semmi lép a helyébe.


Tisztelet. Na ebben nálad nagyobb gondok vannak szerintem. Tisztelet csak a szeretteiddel kapcsolatban alapszik szereteten. Idegenek esetében a tisztelet a félelmen alapszik. Kötekedni fognak, ha úgy látják nem tudod megvédeni magad és elveszik amid van, ha eltudják. Ha úgy érzik rosszabbul járnának, ha kikezdenek veled, nem fognak kikezdeni veled.

Ha a kötekedési szándékaikat szeretettel viszonyzod, szét fognak alázni. Erre figyelj oda.


Gondolj az emberi kapcsolatokra mint parazita és szimbiózis. Aki békésen és hasznosan közeledik feléd azzal légy kedves, de aki károsan lehúzó szándékkal azzal el kell bánnod, mint a szervezetnek a káros bacikkal. Nincs olyan, hogy szeretettel átalakítod a bacikat kedves lénnyé, mert csak ellenállás nélkül fognak élősködni rajtad...

2016. okt. 9. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi! A terjedelemről annyit, hogy most még visszafogtam magam :D Nagyon jól fogalmaztál, azt hiszem, túl jószívű vagyok a félelem alapú tisztelet kivívásához, ezt még meg kell tanulnom. Sokszor ott a hiba, hogy minden közeledést jó szándékúnak veszek, általában sokáig fel sem tűnik, ha semmibe vagyok véve.
2016. okt. 9. 15:28
 3/8 anonim ***** válasza:
egyrészt próbálnál nem változni... ez egyszerűen nem lehetséges. másrészt majd ha több tapasztalatod lesz, rájössz hogy nem sok jelentősége van annak hogy dicsérnek vagy nem, tisztelnek vagy nem, negatív valami vagy nem, kedves valaki vagy sem. igazából nem ezek a lényeges dolgok.
2016. okt. 9. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszi! Pedig ezek a dolgok kifejezetten fontosak számomra, elképzelhetetlennek tartom, hogy ne törődjek vele. Na de van még idő, bármi változhat.
2016. okt. 9. 15:46
 5/8 anonim ***** válasza:

De az, hogy semmibe vagy véve nem egyenlő azzal, hogy ártani akarnak neked. Az sokkal inkább a szeretet hiánya.

A legrosszabb... :D

2016. okt. 9. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Jó, ez már csak fogalmazási hiba volt, értem a lényeget. :)
2016. okt. 9. 21:35
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Önmagunkat definiálni istenes, de meddő gatyázás. Nem magunkat, hanem a tetteinket, a reakcióinkat kell felülvizsgálni. Modok egy példát. Azt állítod magadról, hogy hűséges vagy. Igen ám, csakhogy a hűség nem tulajdonság, hanem állapot. Állapot, amit a partnered tart fenn benned. Ha nem tartja fenn, megszűnik. Változtál te eközben? Nem változtál, a reakciód, és ezzel önmagad megítélése mégis egészen más lesz.
2016. okt. 10. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Bármennyire is sablonosan hangzik, szerintem a szeretet nem alku kérdése, nem lehet elvárni, hogy a szeretetedért cserébe bárki is adjon bármit, mert nem ez a lényege. Bennem van egy alapvető szeretet így kb minden iránt, mert a világunk esendő, az emberek is azok, akit te gonosznak érzel valójában nem az. Legbelül szerintem mind ugyanazok vagyunk. Megszületünk erre a világra a semmiből és azonnal elkezdenek a leg különfélébb hatások érni minket. És ez formál minket, főleg gyerekként. És ezt nagyon sokan lebecsülik, ami érthető is, hiszen ez egy nagyon nehezen felfogható dolog. Azt az időt amit te a saját életedben töltesz, ami ennyire összetett személyiséggé tesz, ennyi gondolatot kelt benned, ugyanezt az időt többi 7 milliárd ember a saját életével tölti, ugyanennyi hatás éri őket is. Ez szinte felfoghatatlan. A saját életünk, saját gondolataink is éppen elég nehéz rendberakni, akkor milyen alapon merülhet fel bennem, hogy itélkezzek bárki felett is? És ez nem jelenti azt, hogy nem lehet valaki ellenszenves, vagy, hogy nem védheted meg magad. Csak mindezt úgy tiszta csinálni, ha nem felejted el, és nem nézed le azt a rengeteg időt, ami a többi emberrel is megtörtént. Egy alapvető belső elfogadással. Kicsit olyan ez, mint egy játék. Az igazán sportszerű játékos az, aki a legnagyobb ellenfelét is tiszteli. Tudom, ezt nehéz lehet egy bunkó emberre, egy valós konfliktusra átvetiteni, de semmi okunk nincs rá, hogy ne tegyünk mégis így. Én így látom a helyzetet.
2016. okt. 11. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!