Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Mi a baj a Magyarsággal?

Mi a baj a Magyarsággal?

Figyelt kérdés
Miért nem tudunk összetartani,talán önzö és gerinctelen a mi nemzetünk?

2015. máj. 11. 23:29
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
55%
Ne hasonlítsuk már az egykori szocialista államok társadalmát a nyugati országokéhoz. A szocialista rendszerek alatt a közép és kelet-európai országok lakossága módszeresen meg lett törve. Minden addigi társadalmi összetartó erőt, a hagyományokat, kultúrát, nemzeti összetartást és a családot módszeresen elsöpörték. Az emberek előtt egy hamis képet lengettek így igyekeztek őket az önkizsákmányolásba kergetni, hisz amíg a karrier körül forog az élet nincs idő lázadozni. Az emberek magukra maradtak és az egyetlen cél az volt hogy megteremtsék maguknak az áhított nyugati életszínvonalat. Míg ezért nyugaton nem volt szükség különösebb erőfeszítésekre itt hatványozottan többet kellett tenni érte, akár azáltal hogy áttaposunk egymás nyakán. Ez a mentalitás még ma is él, de nem csak itt hanem az összes szocialista rendszer romján ez maradt. Míg nyugaton diadalmasan zárhatták az elmúlt évszázad konfliktusait addig itt két vesztes háború, számos megaláztatás és nemzeti tragédia, és eltiport(1956) vagy eredménytelen(1989) forradalmak állnak mögöttünk. Mint ahogy az ember is kiég ha túl sok megpróbáltatás éri, ugyanígy egy társadalom is ki tud égni. Csak egy rom maradt itt amit újra kéne építeni. Nyugaton semmi sem jobb, csak más. Más történeti és társadalmi háttérrel más problémák állnak ott fenn, felesleges azt hinni hogy ott valami utópikus álomvilág van. Ez a fajta gondolkozás is csak az elmúlt 100 év eredménye. Valamit tenni kéne, megpróbálni kikeveredni ebből az apátiából amibe jutottunk, de ha még az akarat sincsen meg hozzá akkor ez sosem fog megtörténni. Ebben a helyzetben legalább annyira hibás az itt panaszkodó közönség mint én vagy akárki más akit szidnak. Ezt kéne felismerni.
2015. jún. 13. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
33%

"Minden addigi társadalmi összetartó erőt, a hagyományokat, kultúrát, nemzeti összetartást és a családot módszeresen elsöpörték. Az emberek előtt egy hamis képet lengettek így igyekeztek őket az önkizsákmányolásba kergetni, hisz amíg a karrier körül forog az élet nincs idő lázadozni."


11, ez a két mondatod inkább a rendszerváltás utáni Magyarországra jellemző. Kiváltképp a második mondat.. bocsi :)

2015. jún. 15. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
40%

12#

Szerintem tévedés azt állítani hogy ez a folyamat akkor kezdődött volna. Köztudott hogy a kommunizmus kifejezetten vallás, nemzet és hagyományellenes. A II. világháború után a kommunista rendszer kialakításával együtt ezek a folyamatok is beindultak. Ezek 1956-ig javarészt erőszakos, diktatórikusabb eszközökkel történtek, majd a Kádár-rendszer idején konszolidálódott a helyzet. Akkor kezdődött meg abban a formában a bomlasztás ahogyan írtam róla. Az addigi "aki nincs velünk az ellenünk van" mottót felváltotta az "aki nincs ellenünk, velünk van". Ezt pontosan azáltal próbálták elérni, hogy a karrier felé irányították az embereket, igyekeztek elérni hogy a munkába temetkezzenek, hiszen addig nincs idejük idejük politikai vagy erkölcsi kérdésekkel foglalkozni amíg az elsődleges cél az új lakás, rádió, tv, hűtőszekrény esetleg egy autó beszerzése. Az addigi hagyományos kötelékeket addigra szétzúzták, így az emberek a pénzhajhászatba menekültek. Azonban a társadalmi válságot jelzik az ekkori statisztikák is. Rohamosan megnőtt a válások száma, a depressziósok száma, csökkent a várható élettartam s megnőtt az öngyilkosságok száma, amiben eddigre kiemelkedőek lettünk a világban.

Ez nyilvánvalóan a rendszerváltás követően is folytatódott de nem ekkor kezdődött.

2015. jún. 15. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
37%
Jut eszembe az alkoholizmus is a Kádár-korszakban jelent meg mint népbetegség.
2015. jún. 15. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
60%
A hagyományok és a vallás elnyomása valóban nem a rendszerváltás után kezdődött, de a pénzhajhászás világa igen. Nekem ez a tapasztalatom. Az meg, hogy valaki családot akar alapítani és viszonylag normálisabb életkörülményeket akar, véleményem szerint még nem karrierizmus. A mai világ sem sokkal jobb, inkább csak más. Persze ez nézőpont kérdése.
2015. jún. 15. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
37%
Szerintem ez egy téves elképzelés hogy a rendszerváltás előtt nem volt itt pénzhajhászat, csak azért mert elméletileg a szocializmus nem erről szól. Amiket írtam statisztika adatok, mint például a várható élettartam csökkenése, vagy öngyilkossági ráta növekedés pont a túlhajszoltságnak köszönhető. Mivel az emberek kergették az elérhetőnek látszó nyugati álmot, amiért mint említettem nyugaton közel sem kellett senkinek belehalni a munkába, megjelent az úgynevezett második gazdaság. Ez lényegében abból állt hogy az emberek a rendes műszak után nem hazamentek pihenni hanem a háztáji gazdaságban, vagy egyéb módon lehúzták még egyszer ugyanazt a műszakot hogy abból származó jövedelem tisztán saját pénztárcát gazdagíthassa. Ez igen széles körben elterjedt dolog volt a 60-as évektől , ugyanakkor eléggé veszélyes is. Itt nem feltétlen arról volt szó hogy az emberek azért dolgoztak hogy megfelelő életkörülményeket biztosítsanak a családnak, hanem hogy a lehetőségekhez képest szinte kiemelkedő életmódot éljenek (amerikai álom). Ennek hatására pont hogy a társadalom még inkább szétbomlott. Csökkent a gyermekvállalási hajlandóság, megnőtt a válások száma megromlottak az emberi kapcsolatok. Az emberek a karrier kergetése közben saját egészségükről is megfeledkeztek, ennek következtében csökkent a várható élettartam. Megjelent a tömeges túlsúly, nőttek a daganatos valami keringési-rendszerhez köthető megbetegedések. Nem az utóbbi 25 év eredménye ami itt van.
2015. jún. 16. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
30%
valamint*
2015. jún. 16. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
Kedves "statisztikus"! Már meg ne haragudj, de hány éves vagy? Csak úgy érdekelne..
2015. jún. 19. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
:) Addig is míg válaszolsz, ha megengeded leírom, hogy szerintem Te csak a történelemkönyvekből, meg az ilyen-olyan statisztikákból ismered az elmúlt rendszert, valószínűleg a mai rendszerben nőttél fel. Ezt a tippemet alátámaszthatnám pár dologgal, ezeket hagyjuk talán későbbre. Csak egy dolgot mondok. Kívánom neked, hogy élj elég hosszú ideig ahhoz, hogy még kinyithass pár statisztikával teletömött könyvet a következő rendszerváltás után is, de ne rögtön hanem majd akkor, mikor már "megengedik" hogy többé-kevésbé igaz adatok is szerepelhessenek a MOSTANI rendszerről. Akkor majd összehasonlíthatod a Kádár időszak adatait (amikről most olyan lelkesen lehúzóan írsz) a mostani idők statisztikáival.. Szerintem mélységesen meg fogsz lepődni.. Persze az is csak számokból fog állni és az is - fő szabályként - az aktuális rendszer fenntartóinak, urainak ha úgy tetszik, az érdekeit fogja majd alátámasztani, de a meglepetés garantált, mert az ország nagyarányú kirablása, tönkretétele, valamint az emberek megnyomorítása, lebutítása, ledegradálása, kizsákmányolása, becsapása stb igazából soha nem volt ennyire releváns, mint a rendszerváltás óta és különösképp napjainkban. Csak próbáld megérni és meglátod! ;)
2015. jún. 24. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Tisztában voltam vele hogy ezt gondolod, és hogy erre irányul az előző kérdésed is. Csak nem szeretem, ha nem egyenesen mondják meg hogy mit is akarnak, ezért ignoráltam. Én ugyanolyan nyugodtan aludtam, annak tudatában is hogy nem értesz velem egyet, ahogy szoktam, ellenben téged nem hagyott nyugodni a téma amint látom. Talán azért mert úgy érezted nincs teljesen igazad, de most jöttél hogy bebizonyítsd hogy már pedig minden tökéletesen úgy van ahogy mondod. Hidd el felőlem akár úgy is lehetne, de ha másképp tudom akkor nem fogok egyetérteni. Most akkor leírom 20 évesen a véleményem. Nem tudom mennyi vagy, nem is izgat, csak azt nézem amit írsz.

Kezdjük azzal hogy értelmetlen az egész mondanivalód lényege, mivel én azzal hogy leírtam bizonyos tényeket nem a jelenlegi rendszer kívántam védeni. Te valamiért le vagy annál a fajta gondolkozásnál ragadva hogy aki a szocializmusról rosszat gondol, az biztos a jelenlegi rendszer pártján áll és fordítva. Miközben én mind a kettőt ugyanolyan negatívnak tartom. Ugyanaz a rossz két aspektusa, és amit írtam azzal nem kívántam közöttük rangsort tenni, vagy valaminek a pártján állni, egyszerűen azt szemléltetni hogy azok a társadalmi folyamatok, amiknek köszönhetően ott tartunk most ahol, azok nem a rendszerváltás után kezdődtek hanem már jóval előtte. Te ezt szándékosan vagy nem szándékosan de félreértelmezted.

A másik az, hogy nem igazán él már ember aki személyes tapasztalattal rendelkezne bizonyos történelmi korokról, igazából akármelyikről a XX. század előtt. Mégis van róla tudomásunk mert léteznek társadalomtudományok amik ezzel foglalkoznak.

Te éltél abban a korszakban amiről most épp tárgyalunk, ez idáig rendben van, hiszen a személyes tapasztalatok is bővítik ismereteinket egy adott társadalomról. A probléma ott kezdődik hogy amit egy ember tapasztalhat egy adott társadalomról az rendkívül szók kis szelete annak. Amit te megismertél az éveid során az egy korlátozott területen lévő, elenyésző kis része a társadalmunknak, aminek alapján neked kialakult egy szubjektív véleményed a társadalomról. Azonban vannak képzett szakemberek akik tudományos módszertannal vizsgálják a társadalmat mint egészet a lehető legtöbb réteget és régiót érintve, és ebből általánosan jellemző tényeket vonnak le. Ezek az adatok objektívak, szilárd tények. Persze a kikövetkeztethető általánosságoknál, voltak akik rosszabbat voltak akik jobbat tapasztaltak. De összességében elmondható hogy ez volt jellemző az adott korban társadalom jelentős részére amit fentebb is leírtam már. Éppen ezért egy tudományos munkának nagyobb információértéke van mint a te személyes tapasztalatodnak, akkor is ha ezen megsértődsz meg nem tudod elfogadni, és akkor is ha valamilyen érzelmi indíttatásból te ezt tagadni akarod.

Természetesen most sem jó ami van, ami egykor elkezdődött az most is folytatódik egyre nagyobb intenzitással, ebben igazad van. Abban is hogy még a tudományos munkáknál is alkalmazni kell a forráskritikát, ebben egyetértünk. De az hogy az egyik fél rossz, még nem teszi a másikat automatikusan jóvá.

2015. jún. 24. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!