Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » A legjobb barátnőm apja meg...

A legjobb barátnőm apja meg fog halni. Hogyan segítsek neki feldolgozni ezt?

Figyelt kérdés
A barátnőm apukája rákos. Már 7 éve beteg, de úgy tűnt,meg fog gyógyulni, teljesen tünetmentes volt már hosszú évek óta. Nem ismertem nagyon jól, de nagyon pozitív embernek tűnt, sokáig nem is tudtam hogy beteg. Most két hét két szünet volt, ez alatt történt minden. Mindennap beszéltem a barátnőmmel, de egy szóval sem említette, hogy baj van. Reggel tök normálisnak tűnt, beszélgettünk, nevettünk,még azt is mondta hogy voltak nyaralni(amiről kiderült hogy csak kitalálta). Aztán tanóra közepén megszólalt, hogy haldoklik az apja. Ezután elmesélte a történteket. Biztosítottam, hogy melette állok,bámiben segítek neki. Elmondta, hogy senkinek nem mondta el, csak bennem bízik meg. Az a helyzet, hogy nem tudom mit csináljak. Nem tudom hogy próbáljam-e elterelni a figyelmét vagy ne? Beszéljek-e róla vagy nem? Próbáljam-e kiráncigolni otthonról vagy had maradjon otthon. Nagyon nehéz lehet neki, van egy kilenc éves öccse is. El sem tudom képzelni, mit érezhetnek. Szerencsére én még nem éltem át ilyet, nem akarom rontani a helyzetét vagy rosszat mondani. Mivel csak napjai vannak az apjának hátra, kicsit furcsállom, hogy ilyen nyugodt. Biztos vagyok benne, hogy belülről szétszakad és nagyon fáj neki, szinte akarom hogy sírjon,mondja el mit érez. De ő inkább magába fordul. Azt sem tudom, faggassam-e vagy inkább haggyam. Kívülről teljesen normális, senkinek nem tűnt fel semmi. Szóval nem tudom, hogy mit csináljak. Bocsi hogy sokat csapongtam, de engem is megvisel a dolog.

2016. máj. 30. 19:15
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Barátként a legtöbb amit tehetsz, hogy meghallgatod, ha megnyílik. Semmiképp se erőltesd, de légy ott mellette. A gyász már elkezdődött nála... Most tudatosulhatott igazán, ha így elmondta Neked.
2016. máj. 30. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Nagyon szép hogy a barátnőd mellett állsz. Ha ezt elmondta neked akkor mindenképp a segítségedre vágyik. Szerintem nem pofátlanság kérdezned, de előtte nyugtasd meg hogy csak segíteni akarsz, és megbízhat benned, nincs miért szégyenkeznie, ilyen helyzetben a sírás természetes, sőt ennek hiánya természetellenes.

Amíg az apja él, addig inkább had legyenek többet együtt, inkább te menj át hozzuk. Miután meghalt is, inkább te menj hozzuk, ha lehet minél többet, ha soknak érzi biztos fog szólni, de te is kérdezgessed. Később ráncigáljad el helyekre, de közbe ne feledkezz meg hogy trauma érte, így nem bulizni kell, csak együtt lenni: pl. enni, megnézni moziba egy filmet, vásárolgatni, stb.

Üdvözlettel,

Anonim Pszichológus

2016. máj. 30. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
A barátnőm most írt, hogy még lélegzik az apja, de már nem fogja megélni a holnapot. Ezért nem jön persze iskolába. Szörnyen érzem magam, hogy nem vagyok mellette, pedig tudom, hogy ez lehetetlen. Holnap iskola, átakarnék menni utána. Viszont nem akarok zavarkodni. Olyan rossz érzés, hogy holnap úgy kell tennem, mintha csak beteg lenne és azért nem jöm iskolába. De persze megígertem, hogy senkinek sem szólok, ezt természetesen tiszteletben tartom. Tudom hogy nem tartozik ide, de szerintetek el kellene mennem a temetéste? Szeretnék, de nem akarom zavarni a család gyászát....
2016. máj. 30. 21:01
 4/7 anonim ***** válasza:
A temetésre mindenképpen menj el, ahogy a munkatársak, ismerősök is elmennek, a tiszteletüket adni. Ezzel, a jelenléteddel is segítesz a barátnődnek. Mondd neki, ha bármiben segítség kell neki, éjjel-nappal hívhat téged.
2016. máj. 31. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Kérdezd majd meg, hogy elmehetsz-e, elmenj-e a temetésre. Lehet, hogy csak a legszűkebb család lesz ott, van, akinek ez a kérése.


És mindenképp érezze, hogy mellette vagy (ha épp nem is fizikailag), segítesz, amiben tudsz.

2016. máj. 31. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Éjszaka elhunyt az édésapja. Biztosítottam hogy bármikor hívhat, bármikor segítek a családnak, ha tudok
2016. máj. 31. 16:07
 7/7 anonim ***** válasza:
Sírjon minél többet!
2016. jún. 5. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!