Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Megpróbálnád helyre hozni a...

Megpróbálnád helyre hozni a barátságot, ha nárcisztikus a másik fél?

Figyelt kérdés

Sikerült előrébb jutni ezügyben?


Azért kérdezem, mert sajnos nekem a legjobb barátomnak hitt egyénről bizonyosodott be külső emberek, de pszichológusok és egyéb szakértők szerint, hogy sajnos ez áll rá totálisan:

[link]


Annyira a bizalmamba férkőzött, annyira jó fej volt hogy nagyon hamar megszerettem. Én 44 éves vagyok, ő 28, mindketten fiúk. Én egy szakítás (ami felér egy válással, mert a barátnőmmel-élettársammal 15 év után mentünk szét 3 éve) után voltam pár hónappal, amikor egyik nagyon fiatal kollégám elkezdett a privát szférájába hívogatni. Vásárlás, bulizás, edzőterem stb. Olyan lett a kapcsolatunk, mintha két testvér lennénk. Olyan szorosan összebarátkoztunk, hogy napi többtíz üzenet, heti 4-5 tali, mindig együtt buliztunk, edzettünk, még nyaralni is ketten mentünk, mivel neki sem volt csaj és nekem sem, így pont ideális volt. Viszont megfigyeltem rajta, hogy semennyire nem bírja elviselni azt, ha valami kritika vagy észrevétel éri. Mindig úgy manipulálta a dolgokat, hogy ugyan néha olyan sültbunkó volt, hogy mindenki azon csodálkozott, hogy miért nem bsaztam pofán, de úgy hozta ki mindig, hogy én vagyok az, aki felfúj mindent, aki túlérzékeny stb, a legordasabb bunkósága esetén is még majdnem hgy én kértem elnézést. Már-már az önértékelésem kezdett tönkremenni, amikor rideg, kegyvesztett eltávolodást alkalmazott velem szemben. Ekkor kisebb-nagyobb szünetek szoktak bekövetkezni, majd valamelyikünk megtöri a jeget és újra dúl a nagy spann cimbizés. De mindig neki kell, hogy igaza legyen, mindig kioktat, eszet oszt, fölényeskedik. Amikor olyanja van. Amikor minden oké, akkor meg többnek érzem a barátságunk értékét egy párkapcsolaténál, annyira közel érzem magamhoz. Legutóbb akkor kegyvesztettezett velem, amikor barátnőm lett, holott a barátságunkat ápoltam ugyanúgy és ki is fejeztem, hogy ő továbbra is fontos. Illetve egy bulin berúgtam és elég szókimondóan leoltottam a srácot. Őszintén az arcába toltam azokat, amiket sérelmeztem, de az ő érzelmi analfabétizmusa miatt, ismervén a konfliktuskezelési szintjét, inkább nem mondtam. Azon az éjjelen viszont igen. Utána ugyan már megint én elnézést kértem, mondta is, hogy no para, de akkor elkezdődött a fagyos kegyvesztettség. Majd egy hónappal később keresett, néha rámírt, elhívott egy társasági buliba, stb. El is fogadta, válaszolok is ha ír, de én már nem kezdeményezek vele semmit. És közben szinte a szerelmi bánathoz fogható hiányérzettel küzdök kb fél éve, de egyszerűen nem akarok - az eszem alapján - megint belemenni a játszmáiba.

Mi itt tartunk, hogy inkább az elengedés, mint a győzködés. De közben meg annyira hiányzik, annyira lelki társnak éreztem, bár sokak szerint ez csak manipuláció volt a részéről.


Mit tennének: elengedés, ha beledöglök is? (mint most én)

Megpróbálni újraéleszteni, mintha mi sem történt volna? (nem vagyunk haragban, ha írnék rá, tuti válaszolna)

Megkísérelni megbeszélni a dolgokat?



2016. máj. 31. 10:50
1 2 3 4 5
 31/47 A kérdező kommentje:

Érdekelne az a videó a hoovering elmaradásával kapcsolatban.

Elgondolkodtatott, amit írtál, hogy szégyenérzet generálódhat egy nárciban és esetleg ezért kerüli a korábbi "áldozatokat".

2023. okt. 22. 17:25
 32/47 anonim ***** válasza:

31.Narcisz coach youtube: Miert nem hooverel vissza a narcisztikus? Jo videoi vannak a nonek.Jo ezeket hallgatni,tisztitjak a roluk kialakult kepet.

Szerintem a baratnom se fog engem hooverelni,mivel o kerte a megszakitast es nem akarta megint szemelyesen tisztazni...irtam neki a viselkedesemet amit felhanyt hogy megmondtam neki az o viselkedese valtotta ki elozoleg.Es mondtam figyelembe kellene vegye az en erzeseimet,igenyeimet is.Vegul irasban minden szavamert,mondatomert tamadott,kiforgatta,hogy vedje magat.Bar nala a visszaszippantast nem lehet tudni a kozos lanyos csoportbol is kiment tavaly mert elutasitasnak erezte hogy nem ertek ra a javaslataira..de mindig ertesitve volt programokrol kulon uzenetben ezutan es el is jott azokra.Meg utana szervezett o is es mindenkinek kulon irt.Ugyhogy hiaba ment ki a csoportbol tovabbra is eljar arra par talalkara ami evente rendezve van.De ugy gondolom velem tenyleg nem akar tobbet talalkozni de ahogy a videokat nezem...ha megis visszajonne tàlalna valami krizis helyzetet vagy maradt nala ket konyvem annak ugyen lehet idovel jelentkezne.De a legvaloszinubb a krizis...mert igy ismerkedtunk ossze jobban,hogy beszamolt egy szakitasarol,jol kipakolta a lelket es ott hatott az empatiamra.

2023. okt. 22. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/47 A kérdező kommentje:
Megkerestem a szóban forgó videót, valóban jól levezeti Barbara a jelenség lényegét, sőt, mi több, nekem szemfelnyitó és önismereti szempontból is sokat adott. Hiszen emlegeti, hogy valaki az elveszett önbecsülését remélné visszakapni azzal, hogy visszahoovereli őt a nárci, megint más annyira kodependens, hogy bármennyire is szenvedett, a nárci nélkül üres az élete, stb. Én is elgondolkodtam ezen keresztül, hogy vajon miért érzem néha-néha úgy, hogy talán nem bánnám, hogyha megkísérelne hooverelni? Nekem az a magyarázat, hogy mivel az elmúlt évek alatt brutál mennyiségű munkát fektettem bele, így ő maga nem hiányzik és nem is vagyok már vele kapcsolatban függő helyzetben, de annyira kíváncsi lennék saját magamra is az ő társaságában így, az új életemben és őrá is, hogy milyen fejet vágna, ha minden leértékelő itélezése és minősítése leperegne rólam, hogyha nem úgy viselkednék vele, mint annó, hanem csak úgy, mint egy régi, előbukkant felszínes ismerőssel, vagy 35 évvel ezelőttről egy évfolyamtárssal. Tehát ha találkozni hívna, nem mondanék nemet, de nem lihegve, farkcsóválva szaladnék, hanem csak akkor, amikor nekem is jó, vagy amikor elkezdene játszmázni, totál neutrálisan kezelném, stb stb. Jó teszt lenne az önmunkámra is és egy kis elégtétel, hogy nem tudna manipulálni.
2023. okt. 22. 19:47
 34/47 anonim ***** válasza:

33.ennyi ido tavlatabol es ennyi onismereti munkaval mar biztosan nem tudna ugy hatni rad.Valoszinu a nem megkereses is oka is az,hogy tudja mar nem erne nalad celt.A narcisztikusnak meg ellatvanyra van szuksege,ot egyedul az erdekli nem a szemelyunk.

Jok ezek a videok es pontosan eltalalnak mindent vagyis jol leirjak a narcisztikusok mukodeset.

2023. okt. 22. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/47 A kérdező kommentje:

Valóban, ez egy lehetséges magyarázat arra, hogy nem keresi a társaságomat, mivel azt tudom, hogy tud róla, hogy totál új életem van.


Van közös ismerős, aki mesélte, hogy nála érdeklődött párszor, hogy mi van velem és az nem átallotta neki elmesélni, hogy nagyon jól elvagyok :)

2023. okt. 22. 20:02
 36/47 csucsesz76 válasza:

Szia Kérdező!

Írtad korábban, hogy sokat foglalkoztál önismerettel. Tudnál konkrétumokat írni? Már, ha nem titok. Köszi

2023. okt. 22. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/47 A kérdező kommentje:

Szia! Természetesen, nagy örömmel megosztok bármilyen infót, amivel valakinek a segítségére lehetek.

Nem akarok litániákat írni, de ez egy elég komplex folyamat volt.

Egy nagyon kedves nőbarátom, afféle "fogadott húgom" beajánlott egy idős úrhoz, aki afféle önkéntes segítő hírében állt. Vele igazából nem volt más, mint az, hogy hetente 2-2 órákra eljártam hozzá beszélgetni. Jobb volt, mint egy pszichológus, ugyanis annyira belelátott mindenbe, hogy szinte mesélnem sem kellett, mindennel képben volt. Ez nagyon meg is lepett. Hihetetlenül jó volt az empátiája, egy csipet volt benne a ZEN buddhizmusból, némi konfuciánus látásmód és hihetetlen mértékű emberismeret. Már az első alkalommal mondott olyasmit, ami nagyon szépen kezdte helyrebillenteni az önértékelésemet. Ekkor még a nárcikával bőven benne voltunk a barátságban, nem emiatt kerültem hozzá, hanem más bajaim is voltak az életben. Ő megmutatott néhány egyszerű gyakorlatot, amik hosszútávon is jónak bizonyultak. Sajnos ez a mentor bácsi már nincs közöttünk, de amíg élek, aldani fogom az emlékét, annyira sokat adott.

De mellette eljártam meditálni az Eredetifény Temploma Zen Buddhista közösségbe, egészen jó kapcsolatot építettem ki Chong An Sunim apáttal személyesen. A koan interjúk is sokat adtak és az ottani közösséggel való beszélgetések és dharmabeszédek, melyeket a youtubeon is hallgattam évekig és néha manapság is. Néha egy elejtett kérdés-felelet akkorát lök az emberen és ad egy "AHA-élményt" hogy magam is meglepődöm. Aztán tagja voltam sok ilyen nárcisztikus bántalmazásból felépülő emberek csoportjának is. Sok sok sortstársi beszélgetés is hozzásegített a dolgok feldolgozásához.

De az egészben a pont az "I"-re az volt, amit nem is a nárcizmus miatt tettem, mivel addigra túl voltam rajta, hanem egyszerűen úgy éreztem, hogy az életem építéséhez ez kell: megismerkedtem egy nagyon jó team-mel, akik csinálnak egy úgynevezett "ÚJRATERVEZŐ" programot. Pillangóeffektus-nek hívják magukat és Zuglóban tevékenykednek. Náluk az a menetrend, hogy kineziológiai módszerrel kitesztelik a felvetett problémákra, hogy milyen terápia vagy foglalkozás szükségeltetik. Ebben van Hellinger-féle családállítás, amiben megintcsak az a jó, hogy segítői szerepben is sokat ad, megoldásokban is, önismeretben is. Vannak náluk ún metamorf lélekmasszázs is, ez egy félhipnózisos, inkább relaxált állapotban lévő "kezelés", hatalmas jótéteménnyel. De ezt megelőzőleg jártam Csaplár Péternél is, akivel az az egy ülés is nagyon sokat segített.

A lényeg az, amikor magunkban belátjuk, hogy a psziché, a lelkünk is egy olyan bonoylult és összetett rendszer, hogy néha szakszervízre szorul. Ahogy egy mosógépet, autót, számítógépet stb is szakszervízre bízunk, így a saját lelkünk is olyan, hogy nem mindig tudjuk magunkat a hajunknál fogva kihúzni a gödörből. És én ma, 51 éves pasasként is azt vallom, hogy nem csak hogy nem szégyen, hanem egyenesen KELL, kötelező segítséget kérni, ha nem stimmel valami. Nekem ezek a dolgok helyretették a pszichémet, bár ez sosincs "kész", mindig van mit csiszolni, fejleszteni, de egzisztenciálisan, az emberi kapcsolatok terén és sok egyéb dologban nagyon jókat hoztak az életembe.

2023. okt. 23. 09:48
 38/47 anonim ***** válasza:
Kerdezo meddig tartott gyogyulni ebbol a baratsagbol?
2023. okt. 24. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/47 csucsesz76 válasza:
Szia Kérdező! Köszi a választ az önismereti kérdésemre. Utánanézek. Ugyanis nem véletlen, hogy a nárci barátom nálam is betalált, mondhatnám, hogy megtalálta a rést a pajzson. Rám fér nálam is egy kis önfejlesztés. Egyébként hihetetlen érzékük van ahhoz, hogy kiszagolják a jó forrást. Úgy kell nekik, mint a drog. Az áldozataik pedig egyszerre a drog és a díler egyben. Sosem gondoltam volna, hogy egyszer az életben dolgom lesz mentálisan ennyire definiálhatóan sérült emberrel. Üdv a való világban!
2023. okt. 24. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/47 anonim ***** válasza:
39.Jol irod kiszagoljak a jo forrast.Ehhez jol mukodik a radarjuk...Nekem rejtett narcisztikussal volt dolgom,ami nem olyan konnyen felismerheto.Mivel o nem tud az egyenisegevel vadaszni,mert introvertalt a szerencsetlensegei meselesevel ragadja meg az aldozatat.Olyanok mint az indak rad tekerednek es nehez szabadulni.Eleg nagy csalodast es kart hagynak maguk utan.Azota ha valaki betegsegekrol,lelki nyomorairol,depressziorol meg hasonlokrol rinyal startban mely ellenszenved,iszonyt erzek.
2023. okt. 24. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!