Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Bántalmazás és barátság, mit...

Bántalmazás és barátság, mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő: van egy nagyon jó barátnőm, mindketten 30 év körüliek vagyunk, és nők. Ez a barátnőm az élete során nagyon sok szörnyűségen ment keresztül, tragédiák történtek vele, bántalmazták, olyan súlyosan, hogy annak mentális és fizikai nyomai is maradtak. Mostanra nagyjából maga mögött hagyta a múltját, és egy nagyon kedves, életvidám nő lett.


Általában. Mert néha teljesen váratlanul elkezdi úgy érezni, hogy őt fenyegeti valami, és akkor hihetetlenül agresszívan tud viselkedni. Vádaskodik, ordít és csapkod, néha még pofozkodik is. Ezt még megérteném, mert biztos, hogy még nem tette túl magát a sok szenvedésen, de közben úgy viselkedik, és olyan dolgokat mond, amiket általában egy bántalmazó párkapcsolatban hallani. "Ha szeretsz, ezt vagy azt megteszed nekem!", "Te provokálod ki belőlem, hogy így viselkedjek veled.", "Én nem tehetek róla, neked kellene jobban vigyázni, hogy ne sért meg." és a többi. És ez engem bánt, mert soha életemben nem akartam ártani neki (persze lehet, hogy véletlenül mégis megtettem). Mit lehet ilyenkor csinálni?


Hagyjam a fenébe, és ne álljak szóba vele? Vagy adjam meg magam, és tűrjem el, mert tudom, hogy nem jókedvéből csinálja, és ő is szenved? Igyekszem odafigyelni rá, hogy ne mondjak olyan dolgokat, amikkel megsérthetem, de nem mindig sikerül. Volt már valaki hasonló helyzetben? Meg lehet ezt beszélni valahogy?



2018. okt. 11. 10:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom ez a lelkiállapot ami "időnként előjön" nála valami olyasmiből adódik, hogy kicsit azonosult az agresszorral (aki őt bántalmazta), azért mond ilyeneket...

Ilyen párkapcsolatokban vannak játszmák elég keményen (érzelmi manipuláció stb), pontosan olyanokban nyilvánul ez meg, amiket mond, amit fentebb írtál.

Én nem szólnék hozzá, vagy elkerülném, amikor ez rájön, vagy javasolnám neki szakember felkeresését, aki segít megszabadulni ezektől a sémáktól.

2018. okt. 11. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ülj le vele és mondd meg, hogy türtőztesse és/vagy kezeltesse magát, mert nem tűröd ezt a viselkedést. Ha nem tesz semmit, ne adj' Isten még meg is sértdődik, akkor lapát.

Tudom, hogy szemétnek hangzom, de nekem valódi mentális betegségem van, mégis észreveszem, ha idiótán viselkedem és lassan meg is tanultam kezelni az ilyesmi kirohanásokat. Nem fogok senkit szándékosan bántani.

Akárkinek akármilyen nyomora van, az csak magára tartozik, nem a környezetére. Nem vagy köteles elviselni, hogy valaki régi sérelmekre fogva rajtad vezesse le a stresszt. Ha a kedvedért nem tesz lépéseket afelé, hogy ez a dolog megszűnjön, akkor neki így esik jól.

2018. okt. 11. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
18%
Ha a barátnője vagy, akkor valószìnűleg megérted, hogy miért viselkedhet így...
2018. okt. 11. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is javasold neki szakember felkeresését. Ne hagyd, hogy ezt csinálja, mert ki fogsz készülni, vagy ha jobban begurul, akár meg is sérülhetsz.
2018. okt. 11. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
73%
A legjobb döntés, hogy hagyjátok egymást...
2018. okt. 11. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
56%
Magyarul most o is bantalmazova valt, te pedig bantalmazotta. Nem vagy koteles elviselni ezt, csak mert neki rossz elete volt, valoszinuleg manipulal is es kritizalni is fog, hianyzik neked, h kikeszulj mellette? Ez nekem mar eleg szemelyisegzavar gyanus, a narcisztikusok erzik magukat allandoan fenyegetve es ereztetnek buntudatot akar velt sertes utan is. A legegyszerubb, ha elkuldod pszichologushoz es meghuzod neki a hatart, ha abbahagyja ezeket a buntudatkelto es vadaskodo mondatokat illetve az ordibalast, csapkodast akkor tovabbra is lehettek baratok es ramogatod, egyeb esetbe pedig elkoszonsz tole. Pont az ilyen bantalmazo lelkek szoktak a rossz sorsuk moge bujni, ezaltal is keltve benned buntudatot, h konnyebben elfogadd a viselkedeseuket. Bar en nem vagyok pszichologus, de ha narcisztikus (es valoszinuleg igen), akkor nincs esely a valtozasra. Az is itt a nagy baj, hogyha tenyleg szeretne teged akkor nem bantana. Igy csak arra hasznal, h legyen kit bantania. A pszichikai problemak nalad is hamarosan jelentkezni fognak. Annak pedig ne dolj be, ha neha vegtelenul kedves, ezeket a megerosito idoszakokat a bantalmazok csak arra hasznaljak, h kvazi jutalomfalatokkal biztositsak be az aldozat maradasat, fizikai fuggoseget kivaltva azzal, h ilyenkor a dolamin termelesed megugrik es ezaltal fuggosegszeruen fogsz vagyakozni a jo idoszakokra. Persze ezek egy ido utan meg lesznek vonva es mar csak akkor kapsz majd, ha mar nagyon mennel. Erzelmi roncs leszel hidd el, atmentem en is ugyan ezen, jelenleg pszichologushoz jarok.
2018. okt. 11. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Akármilyen rossz élete volt, ha engem megütne, az tuti, hogy visszaadnám! Nem vagy köteles tűrni, sőt! Rajtad veri vissza, amit az élettől kapott? Az ilyen sérült emberek mindig találnak maguknak egy gyengébbet, sajnos sokszor a saját gyereküket, akin megbosszulhatják, kiélhetik a bántalmazásukat. Sürgősen menjen pszichológushoz, te meg legyél nagyon határozott és ne tűrj!!!!
2018. okt. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
52%

Azonosult azzal, aki agresszió alatt tartotta. Sok gyermek azonosul azzal a szereppel, aminek a papírját követte a szülője. Én is sok olyan szokást vettem át a szüleimtől amiket negatívnak tart mindenki, jogosan.


Arra figyelj, hogy van különbség barátság és energia-csupor között. Az a helyzet, hogy rajtad ki meri élni a rossz pillanatait, mert tudja, hogy megérted és elnézed neki, ugyanis a sok eset ellenére a barátnődnek mondod. Nem kell vele megszakítani a kapcsolatot de lehet az sokat segítene, ha megkérnéd, hogy tartsatok 3 lépés távolságot.


Nekem volt egy ismerősöm ugyanis akire az egik felvett ilyen szokásomat öntöttem és ezzel amortizáltam lelkileg - egy nap pedig rám olvasta ez mennyire fájt neki és nem mondta azt hoigy szakítsunk meg minden kapcsolatot, csak hogy tartsunk 3 lépés távolságot. és akkor észbe kapta,m hogy nem én vagyok a világ közepe a rossz pillanataimban és bizony másra is kihatással avgyoka dühkitöréseimmel.

2018. okt. 11. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
"egyik szokasomat ontottem es ezzel amortizaltam lelkileg" gyonyoru.
2018. okt. 11. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Na, milyen sokan válaszoltatok! Mindenkinek nagyon köszönöm, mindegyik válaszon elgondolkodtam. A barátnőm egyébként jár pszichológushoz, és segít is neki, látszik rajta a változás. Ezért is nem akarnám megszakítani vele a kapcsolatot, mert tudom, hogy ha nem bántják annyit régebben, nem ilyen lenne. De azt hiszem, igazuk van azoknak, akik azt írták, hogy egy kis távolságot kéne tőle tartanom.
2018. okt. 11. 13:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!