Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ha letegeznek, én is tegezzem...

Ha letegeznek, én is tegezzem őket? 19/L

Figyelt kérdés
Hivatalos helyeken (pl. bank, okmányiroda stb.) vagy egyéb szituációkban, ahol engem is magáznak ott egyértelmű, hogy akkor én is magázódom. Ugyanakkor hétköznapi szituációkban (pl. család ismerőse, szüleim munkatársai stb.), már nem mindig tudom eldönteni, hogy magázódjak vagy tegeződjek. Fiatalokkal (20-30néhány éves, bár mondjuk nehéz megítélni, hogy ki mennyi idős lehet) tegeződni szoktam, ők is tegeznek engem. Az idősebbeket pedig magáznám, viszont az esetek többségében ők tegeznek és ilyenkor nem mindig tudom, hogy mi legyen...Van csomó, aki felháborodik, hogy “mit magázol, nem vagyok én olyan öreg” és látszik rajta, hogy meg van sértődve, ami nem egy jó kezdés. A tesóm (32) is ilyen, ha egy fiatal lemagázza, akkor ki van rajta akadva és még órákig emlegeti....Olyan is van sok, aki pedig lecsesz, hogy “felnőtt nő vagy, tegezz le”, ami pedig tök megalázó... Ugyanakkor olyan is van, akit ha letegezek én is, akkor azon akad ki, hogy “mit képzelsz magadról, nem vagyunk mi olyan jóban” és elvárja tőlem, hogy magázzam őt, mikor ő tegez engem (nem várom el, hogy magázzanak nem arról van szó meg nincsen rámírva, hogy “elmúltam 18”, de nem tudom, nekem furcsa...). Úgyhogy sose tudom, hogy mit mondjak, mert az ritka, hogy valaki tök normálisan megmondja, hogy “tegezz nyugodtan” és az esetek többségében hisztiznek, ha nem az van, amit ők gondolnak. Én meg nem tudom kitalálni, hogy ki mit akar, mert nincsen ráírva senkire sem.
2018. febr. 11. 09:55
 1/9 anonim ***** válasza:

Az idősebbeket (pl. anyukád munkatársai) ne tegezd. Majd ha úgy gondolják, akkor felajánlják, hogy tegezd őket nyugodtan.

Munkahelyen szokás egyből a tegezés, hogy könnyebb legyen a társalgás. Mondjuk én ha nem ajánlják fel, akkor rákérdezek. És most nem a 40 év körüliekre gondolok, hanem az idősebbekre, akiket nem szeretnék megbántani azzal, hogy egyből tegeződök :)

2018. febr. 11. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Értem. Ezek általában például pont anyukám új munkatársaival fordulnak elő a leggyakrabban, akiket még nem ismerek (a régiekkel mind tegeződünk). Csak akkor is fura, meg rossz, hogy így reagálnak. Általában nem tudják ezt normálisan felajánlani, hanem mondom vagy megsértődnek és onnantól kezdve rám sem néznek, kerülnek és haragszanak rám vagy pedig lecsesznek és kioktatnak, ami meg számomra megalázó.
2018. febr. 11. 10:13
 3/9 anonim ***** válasza:

Én világ életben megvártam, hogy az idősebb ajánlja fel a tegeződést. Különben pedig 18 éves korom óta magázódom, vagy pedig nem használom a személymegszólításokat (ön, te), hanem csak a köszönésnél használok olyan kifejezéseket, ami egy önözésnél és egy tegezésnél is megállja a helyét, plusz udvarias. És nem szoktam szeretni, ha egyből letegeznek pl az idősebbek. Volt már, hogy hivatalos ügyek intézésénél is letegeztek, akkor finoman jeleztem, hogy nem kéne.


24L

2018. febr. 11. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok, ha nem tudják normálisan felajánlani, akkor nem akarnak tegeződést. Maradj a nem túl távolságtartó, de udvariasan frázisoknál.
2018. febr. 11. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Első jól írja.


Hivatalos helyeken ügyintézővel illik magázódni még ha nálad fiatalabb akkor is. Vannak olyan helyek ahol ha nagyon jóba vagy az ügyintézővel akkor sem tegezheted le, főleg mások előtt.

2018. febr. 11. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Szerintem pont, hogy azt akarják...Nem arról van szó, hogy nem ajánlják fel a tegeződést és akkor egyértelmű, hogy magázom őket (mert ez így rendben van). Arról van szó, hogy nem azt mondják, hogy “tegezz te is nyugodtan” vagy valami ilyesmi, hanem vagy megsértődnek miután magáztam őket és rám sem néznek, hozzám sem szólnak, kerülnek, haragszanak rám vagy pedig elkezdenek kioktatni, hogy felnőtt nő vagyok, miért nem tegezem le őket és percekig nyomatják ezt a dumát mindenki szeme láttára, ami tök ciki.
2018. febr. 11. 10:20
 7/9 A kérdező kommentje:
Igen, ez így van, de nem erről szól a kérdés. Nem hivatalos szituációkról van szó.
2018. febr. 11. 10:20
 8/9 anonim ***** válasza:

Tök idegent mindig magázni kell, ismerőst is s kortól függetlenül, de bármikor bedobható az a beszélgetésben-elején is, hogy " Nem gond, ha tegeződünk?" s folytatva a mondókát.Ezt meg kell beszélni 1x s onnantól tegeződni.

Aki mást kikéri magának, az hiú s buta.Le kell sz@rni s értse meg...öreg.


Hivatalos személyekkel s még a büdöspesti kötekedő vállalat alkalmazottaival is kizárólag magázni kell minden esetben.

2018. febr. 11. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Hivatalos beszélgetéseknél alapból magázok. Már nem azért, de nálam ez egyfajta tiszteletet jelent a másik irányába. Engem is magáznak, és ez így helyénvaló, pedig nem vagyok idős. Idősebb embereket, szüleim ismerőseit, kollégáit szintén magázom, ismét a tisztelet megadása miatt. Viszont volt olyan, hogy anyum munkatársa, aki egy ilyen 40 körüli férfi, felajánlta, hogy nyugodtan tegezzem. Azóta tegezem, de elég nehezen szoktam rá. Fiatalabbak közül is csak olyanokat tegezek, akiket nem egy elintéznivaló kapcsán ismertem meg. Azonban az ilyeneknél általában olyan megszólítást alkalmazok, amely a magázódás és tegeződés határán van, és amely így is megadja az illetőnek a tiszteletet. Pl. minap ékszert vásároltunk egy elég elit helyről. Az eladó nem lehetett sokkal idősebb nálam, mégis magázott, mert így volt helyes. Tegnapelőtt pedig a bankból hívtak fel, ahol a férfi, a hangjából ítélve legalábbis, szintén nem lehetett sokkal idősebb nálam. Szintén magázott, de egy enyhébb és kevésbé hivatalos módon. Ez mind-mind tisztelet kérdése.

20/L

2018. febr. 11. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!