Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogy születhetett két kékszemű...

Hogy születhetett két kékszemű szülőnek barna szemű gyereke?

Figyelt kérdés
Nem ismertem apai nagyszüleimet, de tudom róluk, hogy mindketten kékszeműek voltak, édesapámnak mégis sötétbarnák a szeme, és én is ezt örököltem tőle. Apukám megszólalásig hasonlít a nagypapámra a képek alapján, mind vonásaiban, mind gesztusaiban, szóval biztos, hogy tőle van. Az iskolában mégis azt tanították, hogy két kékszemű embernek csak kékszemű gyereke lehet. Akkor most hogy is van ez?

2020. febr. 20. 23:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
tuti kék volt? nem zöld?
2020. febr. 20. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
22%

A kromoszómáknak kell megfelelően összejönniük. Ha mindkét szülőnek a génjeiben ott van a barna szemszín is, mint örökség, akkor lehet hogy a testvéredben pont úgy találkoztak össze, hogy ez lett a domináns. nem véletlenül szokták mondani hogy a tulajdonságok sokszor átugranak egy generációt, vagyis hogy a gyerek nem is a szüleire hanem valamelyik nagyszülőre hasonlít inkább.

Nálunk én is és a párom is sötét barna hajúak vagyunk és az én családomban mindenki. A párom anyukája egyedül aki szőkésebb volt, de ott is a többi családtag barna hajú, a párom és a testvére is sötét hajú.

Erre a 3 gyerekünkből 2 pontosan ilyen, nagyon sötét barna a hajuk, a harmadik, a lány meg majdnem szőke. És hidd el, tuti hogy mi vagyunk a szülei mindháromnak!

A szemszín persze kicsit más, mert a kék szín domináns, de csak akkor ha mindkét részről azt vitte magával. Ha csak pont mindkét szülő is csak felesben vitte a kék színt magával és a másik felét adták át a gyereknek, akkor nem volt benne olyan örökölt "kék szemszín gén" ami domináns lehetne.

2020. febr. 20. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
29%

Érdekes felvetés egy cikkből, persze nem tudom, mennyire jártak utána:


"Két kék szemű embernek viszont biztosan nem lehet barna szemű gyermeket, mert egyikük sem hordozza a domináns allélt - ami pedig 100%-os biztonsággal kijelenthető, hiszen ha hordoznák, akkor barna lenne a szemük."


[link]

2020. febr. 20. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
A nagypapának nem kék szeme volt. A szemszín a korral világosodik.
2020. febr. 20. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
13%
Attól, hogy recesszív tulajdonság jött ki a külsejükön (ezt hívják fenotípusnak) még hordozhatják a domináns gént is, ami lehet az utód (jelenesetben az édesapád) fenotípusa. Javaslom, vedd elő a gimnáziumi tananyagot.
2020. febr. 21. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
24%

Olyan is volt már, hogy két fekete szülőnek lett fehér gyereke, aztán az apasági teszt kimutatta, hogy mégis a fekete apáé a gyerek.

A DNSedben rengeteg infó el van raktározódva sok sok generációra visszamenőleg, és van, hogy egy bizonyos testi tulajdonságért felelős gén olyankor aktiválódik, amikor elvileg nem kéne neki.

2020. febr. 21. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
83%

#5 "Attól, hogy recesszív tulajdonság jött ki a külsejükön (ezt hívják fenotípusnak) még hordozhatják a domináns gént is"

Te amúgy jártál iskolába?

Domináns gén nem lehet lappangó, az mindenképp kihat a fenotípusra, máskülönben nem lenne domináns...

Tudom, persze, a biológiát nem divat megtanulni, mert miért is lenne fontos, hogy saját szervezetünk működésével tisztában legyünk...


Kérdező: a szemszín egyébként nem ennyire egyértelmű dolog. Természetesen a mendeli genetika szabályait nem szegi meg, de vannak még más tényezők is, amik kihatnak a szemszínre. Egyrészt ez egy többgénes tulajdonság (oké, csak kettő, de az technikailag többgénesnek minősül), másrészt meg a végleges szemszín függ a környezeti hatásoktól is (bár azért nagy eltérések a várttól nem lehetnek), illetve vannak egyéb genetikai jelenségek is, amik közbeszólhatnak. Mondjuk egy mutáció okozhat a várttól eltérő színt. Sőt, vannak olyan emberek, akik testében több génállomány is megtalálható. (Bizonyos sejtjei az egyik, más sejtjei meg a másik génállománt hordozzák.) Ezt genetikai mozaikosságnak nevezik, ennek legismertebb előfordulása, amikor az ember két szeme különböző színű. (Volt szerencsém megismerni olyan lányt, akinek egyik szeme kék, a másik zöld.) De kevésbé látványos is lehet a mozaikosság, pl. amikor a nemi szervek az egyik génállományt hordozzák (amiben lehet, hogy a barna szem van kódolva), de minden más sejtje a másik génállománnyal rendelkezik (ami szerint mondjuk kék lesz a szeme). Öröklődésnél értelemszerűen az a génállomány adódik át, ami az ivarsejteket alkotja. Volt is egyszer egy ilyen eset, talán az USA-ban, amikor egy nőnek a DNS-vizsgálat szerint a gyerekei nem a sajátjai voltak. Sőt, meg is vádolták tiltott béranyasággal, amikor az épp születendő gyerek génállománya sem egyezett a nőével. Aztán persze rájöttek, hogy a nő petesejtjei más génállománnyal rendelkeznek, mint a testi sejtjei.

De bocsi, nagyon belementem ebbe a témába. :)

Az is előfordulhat, hogy valami okból az egyik gén inaktiválódik. Amikor a szem színe kialakul, a gén passzív marad, de örökléskor továbbadódik természetesen.

... meg persze két generációval ezelőtt is voltak termékeny postások, de persze ezt ne vedd komolyan! ;)


Itt egy cikk, ami ezzel a jelenséggel is foglalkozik:

[link]

2020. febr. 21. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
A postás tehet róla
2020. febr. 21. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
50%
A nagyszüleim sötétszőkék, kékszeműek. 6 gyerekük született: 4 sötèthajú,sötétebb bőrű ès sötètbarna szemű. 2 szőke és kékszemű, vilàgosbőrű. A hangja visszont az összesnek a papájé. :)
2020. febr. 21. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
0%
Hiábab vitatkozol velem, ez akkor is így van. Netán doktoráltál genetikából?
2020. febr. 21. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!