Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért van, hogy sok INFJ más...

Miért van, hogy sok INFJ más személyiségtípusnak kategorizálja magát?

Figyelt kérdés

2020. jún. 3. 12:06
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
18%

10

És belinkeli a TypeAcademy-t...

És meggyőződése, hogy szakirodalmat linkelt...

És nem szúrja ki a szemét a "Shop"-fül, és az alatta legördülő "Books" "Booklets" "Cards" "Packages of Activities" "Training Programmes" ...

És mindig elgondolkozok, hol szúrja el az oktatásunk...

2020. jún. 4. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
84%

Talán ha a trollkodás helyet, a megadott források tartalmi részére megprobálnál reagalni ha olyan okos vagy@

Ennyi idő alatt végig se tanulmányozni a másik kettőt.


Gondolom te írdod oda mindegyik MBTI kerdéshez hogy "ez is csak olyan mint a horoszkop".

Amikor meg kicsit mélyebben bele megy valaki el sunnyogsz.


A jungi kognitiv funkciókon alapúló tipologia megbizható előrejelzést ad emberek gondolkodasi mintazatara. Ez már a testbeszéd alapjan megjósolható.


Ha nem erdekel, vagy nem tudod miről van szó, akkor ne szemeteld össze legyszi a topikokat.

Amiről te nem tudsz meg letezhet es lehet hogy masok szeretnenej beszelgetni nyugodtan.


Szia

2020. jún. 4. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Szerintem 11-es egyáltalán nem trollkodik. Én is szívesen olvasok az MBTI-ről, de helyén kell kezelni. Ez egy eszköz, amit felhasználhatsz önfejlesztésre és kategorizálásra, de nem tévedhetetlen, és igen, monetizálták is, ez viszont nem az MBTI hibája, manapság szokás mindenből hasznot húzni. De az tény, hogy akinek érdeke, az mellette fog lobbizni - például azok az intézmények, akik jó pénzért bekategorizálnak.


Az pedig megint tény, hogy kutatók többször is rámutattak, hogy vannak a rendszernek hibái. Vannak 90-es évekbeli cikkek, mint ez:

[link]

Vannak frissebbek is, ez sajnos csak előfizetésen keresztül elérhető és az én intézményem ennek nem része, de már az absztrakt beszédes:

[link]

"Further, participants’ intuitive (but not rational) decision-making styles led to greater preferences for name brand assessments, which in turn led to greater trust in the MBTI. The decision-making processes of practitioners and scholars highlighted here sheds light on the MBTI’s resounding popularity among practitioners despite scholars’ concerns with the assessment."

Ez pedig egyel tovább megy, és még kritikusabb a rendszerrel szemben:

[link]

"We find that the MBTI theory falters on rigorous theoretical criteria in that it lacks agreement with known facts and data, lacks testability, and possesses internal contradictions."

Ez az utolsó nekem elérhető, feldobtam gugli drive-ba, hátha érdekli valamelyikőtöket: [link]

Remélem, így elérhető.


A pszichológia nem egzakt tudomány olyan értelemben, hogy nem tudod bizonyítani az elmélet hitelességét. Igen, be lehet az embereket kategorizálni, és amit linkeltél, hogy a 16 személyiségen továbbmegy és még jobban szétbontja, az már közeledhet a személyiség jó leírása felé, de még mindig nem tud annyi tényezőt figyelembe venni, amennyi egy személyiség komplexitását megszabja. Ezért is vannak egy típuson belül is annyira különböző személyiségek. (Amúgy az MBTI-t is sokszor az enneagrammal együtt használják, és ami már jelzi mennyire nem egységesek a típusok: minden típus megtalálható az enneagram mind a 9 csoportjában, sőt, vannak olyan típusok, amelyek egyáltalán nem koncentrálódnak, míg mások igen!)


Mindenesetre 11-es is mond teljesen jogos dolgokat, nem értem miért kell trollozni, csak mert más véleményen van. És ez is a beszélgetés része, szerintem tök jó amikor láthatjuk az érem két oldalát, és érveket sorakoztathatunk fel valami mellett / ellen.

2020. jún. 4. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
0%

12 Te tudományos igazolásként beszúrtad azok önreklámját, akiknek komoly biznisz a MBTI körüli felhajtás. Bocs, de erre nem fogok elismerően bólogatni, érezd bármekkora trollkodásnak is.


Itt 66-69. oldal. Közérthető fejezet szakkönyvből, bőséges hivatkozással a szakirodalmi eredményekre.

[link]


A "horoszkópos" érvelőknek pont azzal van a bajuk, amit a fejezet konklúziója is zár, hogy a besorolás 16 típusba nagyon sokat ront a modellen. És pont ez az, amibe egy csomó érdeklődő is belehabarodik, magának identitást, mások számára dobozt csinál belőle, én INFP, én különleges vagyok, persze, hogy unom ezt a munkát, persze, hogy nem jövök ki egy ESFJ-vel, ők átlagosak és unalmasak, nem fog ez köztünk működni, stb. stb.

Márpedig az MBTI egyik alapvetése, hogy nincs átmenet (pl. nincs olyan, hogy neked 30 %-ban az extrovertált intuíció, 20 %-ban az introvertált érzékelés, 50 %-ban meg valami harmadik a domináns). Az MBTI szerint mindenképp egy domináns funkciód van, és kész, és a többi funkciónak is mereven megvan a helye. Mellesleg Jung is így gondolta, de ilyen téren rég meghaladtuk Jungot. Nem véletlen, hogy a kutatásban nem szokás a típusokon alapuló személyiségmodellek használata (ellenben pl. az ötfaktoros modellel).

2020. jún. 4. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Nem a tartalmi részére reagált, annak amit linkeltem, valószínűleg el se olvasta normálisan csak bele nézet az elsőbe. Ezt hívják trollkodásnak.

Egy általános szkeptikusság, valami ismerete nélkül nem az érem másik oldala. Nem hozott konkrét érveket mint te.

Fogalma sincs, más mit tud de úgy érzi ki kell nyilvánítania, hogy az butaság.

Attól, hogy a bulvár sajtóban találkoztam a fekete lyukakkal és ócska sci-fi-kben, nem jelenti azt hogy a kozmológia alaptalan és nem fogom leszólni.


Általánosságban kimondható, attól hogy a tudomány nem tud bizonyítani valamit, az még létezhet.

A pszichológia nem egzakt tudomány, ezért nehéz bizonyítani. Az objectivepersonality-nak pont ez a célja, sok munkát tettek bele és biztatóak az eredményeik. Elég sokat foglalkoztam a jungi funkciókkal és meggyőződésem, hogy van valós dologról van szó.

Az MBTI bulvárosabb változatában nyilván sok általánosító sallang van.


A személyiség típus nem személyiség. Minden ember egyedi de vannak alkati sajátosságok.

Csak gondolj bele abba a hétköznapi tapasztalatban, amit minden ember ismer. Amikor látjuk a másikon, hogy alkatilag milyen, függetlenül attól hogy találkoztunk-e az MBTI-vel.

Nehezen tagadható, hogy léteznek ezek az alkati sajátosságok, még ha nehezen is bizonyítható.

2020. jún. 4. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

14-es

Szerintem a horoszkóppal érvelőknek, van egy nagyon felületes ismerete és egy erős közlési kényszere. Legalábbis eddig ezt tapasztaltam.


A típusom, altípusom és funkcióim pontos ismeretének köszönhetően, illetve más emberek kiismerésének köszönhetően sokkal jobb ön és emberismeretre tetem szert. A hétköznapi gyakorlatban, sokkal jobban megtudom érteni a konfliktusok és kapcsolat miben létét. Tudom, hogy viszonyuljak magamhoz és adott emberhez. Sokkal jobb és harmonikusabb így az életem, a viszonyom más emberekhez. Sokkal inkább megtalálom a helyem.

Már pedig ami a gyakorlatban működik az nem lehet alaptalan.


Az igaz, hogy egy teszt kitöltés és a felületes általánosságok a tipus leírásba ehhez kevés.


"Márpedig az MBTI egyik alapvetése, hogy nincs átmenet (pl. nincs olyan, hogy neked 30 %-ban az extrovertált intuíció, 20 %-ban az introvertált érzékelés..."


Ha elolvastad volna az a forrásokat amit hoztam, látnád hogy ennél sokkal komplexebb a dolog. Nem véletlen van minden típusnak 32 altípusa.

2020. jún. 4. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Vajon mi lehet a magyarázat, az olyan jellegű tapasztalatokra, amikor egy ismerősömről azt gondolom ESFJ. Az illető sose hallott az MBTI-ről, sose beszéltem róla neki. Tudom a típus erősségeit, gyengeségeit és annak megfelelően tudom hogy bánjak vele, így jó a kapcsolatunk.

Egyszer más hatására kitölti a tesztet és véletlen az jön ki ESFJ.


Nem véletlen írtam többesszámba a "tapasztalatokat".


Hasonló tapasztalatom, a horoszkóppal nem volt.

2020. jún. 4. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

#17 És besoroltad az ismerőst 32 altípusba is? Vagy annyira nem volt alapos a megfigyelés?

Vagy egyszerűen használod a sima emberi/társas készségeidet. Amikkel szerintem sokkal többre lehet vele menni, mint hogy mindenkiről feltételezni az MBTI-típusát és az annak megfelelő tipikus viselkedést (aki mondjuk teljesen elveszve érzi magát az emberi érintkezésben, annak jobb egy ilyen mankó, mint a semmi). De ezek már nem a tudomány állításai, hanem az én személyes tapasztalataim.

2020. jún. 4. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
Nem vitathatom, hogy neked jobb lett tőle az életed, ha így tapasztaltad. Nekem azóta jobb az életem, hogy mind magamra nézve, mind másokra nézve teljes mértékben elszakadtam az MBTI-től.
2020. jún. 4. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Nem soroltam be a 32 altípus egyikébe mert ahhoz túl felületesen ismerem. Az ESFJ eleg durva általánositás valóban ha így nézzük az igaz. Mégis ad egy aránylag használható íránytűt emberünkhőz.


Elégé jók az emberi/társas készségeim, tekintve hogy érző és intuitiv tipus vagyok.

Valószínűleg ennek is köszönhetem a fogekonyságom és a mélyebb megértést az MBTI hez.

Valóban úgy erzem hogy sokkal mélyebb betekintest nyújt és használható a gyakorlatban.

2020. jún. 4. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!