Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogy változzak meg?

Hogy változzak meg?

Figyelt kérdés

18 vagyok, és a családom élete sose volt fenékig tejfel. Anyagi gondjaink nem voltak, de sok passzív-agresszív vita, kibeszélés, beszólogatás volt a környezetemben, ahogy felnőttem.

Kiemelten rossz köztem és a nővérem, illetve apám és nővérem közt a viszony. Emiatt egy csomót szorongok: félek, hogy zavarok másokat/idegesítő vagyok, nem vagyok elég jó vagy olyan jó, mint a tesóim, nem vagyok elég felnőttes, és nem vagyok elég szerethető.

Nagyon könnyen megszeretek másokat, de nem hiszem el, hogy engem is tudnak szeretni. Mindig olyan, mintha elbeszélnének a fejem felett, ha én beszélek, az nem olyan fontos, gyakran félbeszakítanak itthon... stb. Ha vágyom valamire, bűntudatot érzek, mert, ha túl drága, a nővérem leszid engem/a szüleimet, ezért vagy 4 éves korom óta, kb 3* kértem ajándékot karácsonyra, máskor azt mondtam "mindenem megvan, nem kell semmi, legyen meglepetés"-közben persze nagyon is szeretek ajándékot kapni, és, ha van egy vágyam, amit véletlen el is mondok, rendkívül rosszul esik, ha figyelmen kívül hagyják.

A nagyszüleim elkényeztettek, és a szüleim is mindent megadtak nekem anyagilag, mindig kiemelték a jó tulajdonságaimat. Emiatt, ha kritikát kapok, azt nehéz feldolgozni, ahogy, ha nemet mondanak nekem/kompromisszumot kell kötnöm, akkor is belül szarul érzem magam. Ebből persze semmit sem mutatok, mert nem akarok bunkó lenni.

Nem tudok szeretetet kimutatni, kivéve néhány embert (öcsémet, netes barátomat, és a srácot, aki tetszik), de őket se merem annyira közel engedni magamhoz, mert félek, hogy rosszul esik nekik, amit csinálok, csak "csendben szenvednek" és bűntudatom van emiatt. De amiatt is, hogy ami szeretetet, figyelmet fordítok rájuk, az nem annyi, mint amennyit egy normál ember szentelne azoknak, akiket szeret, abból adódóan, hogy nem merem kimutatni az érzéseim, mert félek, hogy felsülök.

A másik, ami ide kapcsolódik, hogy a szüleim válnak, és minden házasság a családunkban olyan, amiben én nem léteznék szívesen, a szüleimé ideálisnak tűnt, mégis bukta lett. Így nem tudom mit várjak az élettől, legyen-e kapcsolatom, vagy csak feküdjek össze emberekkel, mert miért ne.

Amit még nem tudom, hogy oldjak meg, az a jellemgyengeség. Egyszerűen nem tudok lelkiismeret furdallás nélkül nemet mondani, nagyon félek, hogy megbántok másokat, főleg, hogy azt gondolom, hogy a világ egy igazságos hely, és, ha most paraszt vagyok, más is az lesz velem, de, ha most szenvedek, akkor később jobb lesz. Viszont néztem videókat, olvastam cikkeket, és az alapján nem jó önjelölt csicskának, mindig mosolygós, de egyébként szorongó, megfelelési kényszeresnek lenni.

Sok mindent próbáltam tenni már, hogy ez javuljon, de úgy érzem nem megy, és bárkivel beszélem meg a dolgaimat, még, ha nekem jobb is utána, rosszul érzem magam, hogy az adott embert leterhelem, mert ő az, aki jó tanácsokat tud adni, és mindig meghallgat, de pont emiatt a kedvessége miatt félek, hogy elveszítem, ha túl sokat panaszkodom.

Szóval mit lehetne ezzel kezdeni? Azon kívül, hogy menjek szakemberhez, mert az a szüleim (főleg apám) szerint pénzkidobás.


2020. szept. 25. 20:10
 1/3 anonim ***** válasza:
A tüneteid (szorongás, nem tudsz nemet mondani, önbizalomhiány stb.) mind egyenes következményei a mérgező családodnak. Életre szóló károkat tud okozni az ilyen környezet, több év mire helyre tudsz majd rázódni. Első körben szerintem olvasd el Susan Forward Mérgező szülők könyvét (neten is fent van, de szerintem érdemes rá beruházni). Ezzel párhuzamosan próbálj meg valahogyan függetlenedni tőlük, ha tudsz költözz koliba/albérletbe, dolgozz hogy anyagilag se függj senkitől, és MINDENKÉPP keress fel egy pszichológust minél előbb! Ne érdekeljen senki véleménye, ha pedig nem adnak rá pénzt a szüleid és nincs saját kereseted akkor egyrészt vannak ingyenesek is (bár nem túl hatékony a terápia velük), másrészt vannak akik diákoknak kedvezményt adnak. Nagyon kemény munka lesz helyrehozni ezeket, de az jó pont, hogy nagyjából tisztában vagy a gondokkal, foglalkoztál már önismerettel legalább. Szóval kitartást :)
2020. szept. 25. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Igazából van még több rossz dolog is, amit nem írtam le, nem mind a családom hibája (bár közvetve talán rá tudnám varrni nővéremre ezeket is), pl az iskolai bántalmazások, kiközösítések, toxic kamubarátok, meg szar pedagógusok, de ezeket inkább nem részletezem itt.

Amúgy az a "baj", hogy nem rossz emberek annyira, hogy utálni tudjam őket. Sőt, eddig kb rá voltam nőve a szüleimre, nagyszüleimre meg főleg, aztán ez 1-2 hónapja megváltozott, és már határozottan várom, hogy kollégista lehessek. De tényleg nem rosszak: visznek minket mindenfelé, videójátékokat játszanak velünk, házibulikra visznek minket, és mindenben támogatnak, amit anyagilag megengedhetnek maguknak, és beszélgetni is szoktak velünk, szóval van ennél rosszabb is, de valahogy mégse okés minden.

Úgy mondanám, hogy ilyen "mintacsalád, ami belülről rohad" - jellegű szituáció a miénk.

2020. szept. 26. 00:18
 3/3 anonim ***** válasza:

Vannak rossz dolgok mindenki életében persze, de sok dolog mögött általában ugyanazok az okok húzódnak, amire szakember nélkül talán nem is gondolnál. Mondjuk valaki szégyenlős és emiatt bántják az iskolában, aztán felnőttként szorong ha ismerkednie kell. Két külön problémának tűnik, pedig nagy eséllyel az illetőben keresendő az ok, gyakran az önbizalomhiány áll mindkét dolog mögött, ami pedig a nem egészséges családban való felnövés következménye. Nem rád értem, csak ez pl gyakran elő szokott fordulni.

Az ilyen családokról azt tudni kell, hogy általában a gyerek a tünethordozó, tehát hiába az anya/apa mondjuk passzív-aggresszív, a gyerek lesz az, aki látszólag ok nélkül bepisil 6 évesen stb stb.

Meg az is fontos, hogy bármi rossz történik, egy egészséges családban van kihez fordulnod, van aki segít, akire számíthatsz. Ha nem figyelnek rád, azt éreztetik veled, hogy nem vagy számukra fontos, és tartósan ilyen környezetben élsz, akkor előbb-utóbb akaratlanul is elkezded majd ezeket elhinni (ahogy már írtad is, hogy nem hiszed, hogy téged is tudnának szeretni), ez pedig komoly önértékelési gondokat okoz.

Amiket leírtál azok tipikus tünetei a mérgező családoknak, én is ilyenben nőttem fel és szinte ugyanezekkel a gondokkal küzdöttem, amiket írtál. Szerintem ilyen helyzetben csak egy jó szakember tud segíteni, akivel helyreteszitek a dolgokat magadban.

2020. szept. 26. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!