Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nem bírom jól lelkileg...

Miért nem bírom jól lelkileg a konfliktusokat?

Figyelt kérdés

Egy kis megjegyzés az elején: Lentebb nyugalom megzavarására alkalmas felvételeket linkeltem a problémám kifejtése érdekében. Kérem, hogy aki hozzám hasonlóan rosszul tűri lelkileg az ilyen helyzeteket, tekintse figyelmen kívül ezt a kérdést.


#1 Valamilyen oknál fogva amikor esetleg kialakul valakivel egy veszekedés, vagy balhés helyzet (tehát nem vita), legbelül gyomoridegem van az egésztől, már-már a szívroham, és a végső kétségbeesés fojtogató érzése kerülget engem. Viszont sokszor ez nem látszódik rajtam, mert megtanultam az eddigi életem során, hogy ha az ember nyíltan pánikba esik, az csak ront a helyzeten. De legbelül érzem, hogy nem bírom. Nem csak lelkileg, a belsőszerveim legtöbbjén úgy érzem, mintha már-már roncsolódnának a nyílt veszekedés/balhé közben.


#2 Valamilyen oknál fogva ma este elkezdtem nézni ilyen balhés videókat. Nem kerestem rájuk, egyszerűen elkeveredtem a YouTube-on. Olyan videókról van szó, ahol a közlekedők közt történik heves balhé, esetleg baleset történt, meg helyszínelés zajlik a rendőrökkel. Vagy a másik véglet amikor egy személy ellen elfogatóparancsot adnak ki és levideózzák az elfogását. Olyat is láttam, ahol kétes természetű emberek nyíltan fellépnek a rendőrök ellen, látszólag indokolatlanul. De főleg ez a három felvétel csinált ki engem:


https://www.youtube.com/watch?v=p7wVG1krjKM&t=92s


https://www.youtube.com/watch?v=cU-XUR4kmtk


[link]


#3 A videókat legalább ugyanolyan rosszul tűröm belül, mint a közvetlen konfliktust. Nagymamámmal ellentétben nem szoktam nyíltan bepánikolni, ahogy tudom, próbálom racionálisan, diplomatikusan, felelősségteljesen, a lehető legnyugodtabban kezelni a problémás helyzeteket. Jobb esetben megpróbálom a balhét vitára redukálni (sokszor ez sikerül is szerencsére), ahonnan végül egyenlően távozhat a két fél. Viszont rosszabb esetben tűrök és várom a balhé végét (bár ezutóbbi egyre ritkább). Szóval egy külső szemlélő számára úgy tűnhet sokszor, hogy jól le tudom egy bizonyos szintig kezelni ezeket a helyzeteket. De legbelül kiszaladnék a világból. Valamilyen megoldást ki kell erre találnom, hogy jobban tűrjem belül is az inzultusokat...



2020. nov. 3. 21:23
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Gyerekkorodban bántottak? Érzékeny vagy? Üvöltöztek veled sokszor? Vertek már meg?


Valamire asszociálsz az ilyen esetekben, mintha valami brutális nagy baj és fájdalom, rosszaság történne, esetleg mentálisan akkor úgy érezheted magad, hogy te most szörnyű vagy, vagy szörnyű dolog fog történni.


Velem apám mindig üvöltözött és fenyegetve rohant felém, hatalmas tág szemekkel, mint egy igazi őrült. Ez miatt van emlék bennem amiatt, ha valaki felemeli a hangját és úgy üvöltözik, attól kényelmetlenül érzem magam, bár már szembe néztem e félelmemmel, és munkahelyi ordibálások esetén sem torpantam meg az idegbetegektől.


Hmm. Még gyerekkoromban volt az, amikor pont olyan voltam, mint te. Rettegtem nagyon minden rossztól, fájdalomtól, hangoskodástól, és nagyon féltem mindentől. Szerintem valami mentális traumáim is voltak egyes esetektől, amit nem részleteznék.


Szóval szerintem annyi, hogy nagyon érzékeny vagy, empatikus, és nagy félelmek rejlenek benned e dolgok miatt. Talán számodra túl természetellenes, túlságosan látod benne a... a sötét valóságot. A gyűlöletet, a haragot, a torz fogyatékosságot, amit ezek az emberek átélnek. Talán nagyon jó szemed és érzéked van ehhez, talán túl tiszta vagy az ilyenekhez.


Én annyira rosszul voltam, hogy valahogy átbillentem a másik oldalra, és elkezdtem szinte gerjedni a legkegyetlenebb videókra és helyzetekre. Annyira féltem, hogy egy beteges düh és harag, gyűlölet vette át az uralmat, talán mint egy védekezőmechanizmus, és keresni kezdtem azt, amitől rettegtem, és el akartam pusztítani, ezért mindenbe belementem, ami fájdalom és szenvedésről szólt.


De végül, meggyógyítottam magam mindezekből, és habár vannak nyomai ezeknek a torzulásoknak bennem, jól vagyok teljesen.

2020. nov. 3. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

#1 Mind a négy kérdésedre igennel tudnék válaszolni. Ekkor döbbentem rá, hogy még mindig nem vagyok túl a múltamon. A gyerekkorom... megoszló volt. Elmondhatom, hogy nekem volt még gyerekkorom, de... nem volt mindig felhőtlen. Kérdés kiírásakor még nem gondoltam volna, hogy még mindig ez állhat a háttérben, de sajnos még mindig. Az egész kamaszkorom azzal ment el, hogy elfogadjam a gyerekkoromban történt eseményeket. 1 hónap múlva leszek 20 éves, és úgy tűnik, hogy még mindig van hova fejlődnöm legbelül.


#2 Meg kell jegyeznem, hogy nem voltam jó gyerek. Alapján véve nem okoztam károkat, nem csorbítottam meg mások életét, nem piszkáltam senkit se suliban, de rengeteget hisztiztem és követelőztem. Amikor rám olvassák az ősök ezeket, csak annyit tudok erre mondani, hogy "gyerek voltam, sokszor nem voltam tisztában a tetteimmel". Ebből kifolyólag sokszor bántottak engem a férfi családtagjaim. Utólag elfogadtam, hogy megtették ezeket a szörnyűségeket, mert én se voltam egyszerű eset, ugyanakkor most is elítélem.


#3 Ahogy leírtad az édesapád, olyan volt, mintha a saját apámról láttam volna egy rövid leírást. Apám nem egy buta ember egyébként, nagy szaktekintély és sok minden megtörtént vele, ami érdekes és tanulságos. De ő is egy idegbeteg, lobbanékony, megalomániás, őrült, aki agyba-főbe vert engem gyerekként sokszor. Bár a közelmúltban egyre szélesebb skálán fut a vitakultúrális képessége, mégis mind a mai napig nyíltan fenyegetőzik. Sokszor azért nem mondok rá vulgáris jelzőt (amikor jogos lenne), mert ennyi idő után is képes lenne nekem jönni. És akkor lenne az, hogy lemerevednék. Szégyellem bevallani, de félek az apámtól még mindig. Meg tudnám védeni magam ellene, de ő még mindig erősebb nálam. De nem is lényeges az erőviszony, egyszerűen nem tudnám őt megütni, képtelen lennék rá, talán el is bőgném magam, ha meg kéne tennem (mellesleg utoljára 14 éves koromban, lassan 6 éve jött nekem). De az is lehet, hogy a félelem miatt nem merném, ki tudja. Viszont az idő nagyrészében normálisan elvagyunk, segítünk a másiknak, tök jól elbeszélgetünk. Nagyon ambivalens érzéseim vannak ebből kifolyólag, mert mondhatni szeretem is őt, de ugyanakkor félek is tőle, meg haragszom is rá. Nem tudom, mit tehetnék ellene. Lehet, hogy ő az egyik kiváltó oka annak, hogy görcsölök a balhékon?


#4 Ott van még a bátyám is, aki szintén egy félelemforrás. Tőle másképp félek. Az ő harci kiállása és magatartása teljesen más, mint az apámé, mondhatni az ellentéte. A bátyám torkaszakadtából képes ordítani brutálisan durva dolgokat, de ugyanakkor nincs erő benne és sokszor saját magát keveri bajba, amikor felhergeli magát. Ő nem hirtelen lobban, mint az apám, hanem hónapokig emészti magát rajtam. Nagyon sokat kellene írnom, hogy miért ilyen vele a viszonyom, lényeg, hogy ő egy általános veszélyforrás az életemre nézve. Ahol élek, miatta szorongok leginkább, mert nem akarom miatta elveszíteni azokat a javakat, amiket meg tudtam teremteni magamnak.


#5 Szóval arra gondolsz, hogy képes lennék magamat megeddzeni lelkileg azzal, ha több ilyen videótartalmat nézek például?

2020. nov. 4. 02:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!