Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nem mernek vitába...

Miért nem mernek vitába szállni az emberek?

Figyelt kérdés
Mostanában egyre többször tapasztalom, hogy 1-1 vita kibontakozásának kezdetén az emberek inkább előfordulnak, befejezik a beszélgetést csak azért, mert valaki nem osztja az álláspontjukat egy adott témában. Lehet köze a magyar identitáshoz?

2020. nov. 16. 13:30
1 2 3
 21/30 A kérdező kommentje:

Nem szántam provokatívnak a kérdésemet, csupán ezt tapasztalom magam körül, és sokakat hallottam feszegetni ezt a témát. Természetesen vita alatt a nyugodt,személyeskedéstől mentes (!) értelmes disputációt értem, nem pedig az indulattól túlfűtött perlekedést, kicsinyes cívódást.

Inkább pszichológiai irányból érdekelne a jelenség: mi zajlik le egy diskurzusból kihátráló ember elméjében? ( A félrelépés sok mindenből adódhat, akár félelemből is, ami tudtommal - bár sem pszichológus, sem filozófus nem vagyok - az egyik legkomplexebb, legsokoldalúbb érzés)

Bátorkodtam magyar identitásról írni. Minden nemzetnek megvannak a maga sajátosságai, melyeket az adott ország, etnikum történelme határoz meg, formáz. Feltételezem, ilyen gazdag múlttal nekünk is adatott egy összetett jellem.

Nem szántam provokatívnak a kérdésemet, csupán ezt tapasztalom magam körül, és sokakat hallottam feszegetni ezt a témát. Természetesen vita alatt a nyugodt,személyeskedéstől mentes (!) ( például mások hejesírását :) kritizálni ) értelmes disputációt értem, nem pedig az indulattól túlfűtött perlekedést.

Inkább pszichológiai irányból érdekelne a jelenség: mi zajlik le egy diskurzusból kihátráló ember elméjében? De akár vadabb vizekre is evezhetünk: a mai politikai viták is vérszegények. Természetesen nem kívánhatunk egy reformkorihoz hasonló vitakultúrát, de mégis lenne mit fejlődni hozzáállás terén az államférfiaknak és- nőknek. Akár egy-egy "apró" gesztus elvetése is jótékony lehetne.

Bátorkodtam magyar identitásról írni. Minden nemzetnek megvannak a maga sajátosságai, melyeket az adott ország, etnikum történelme határoz meg, formáz. Feltételezem, ilyen gazdag múlttal nekünk is adatott egy összetett jellem, ami nem fekete és fehér, hanem gyakran tényszerű.

Véleményem szerint mindenképpen érdemes VITÁBA szállni ( a veszekedés témájában és stílusában különböző), hiszen így tudsz hitelt szerezni magadnak, az általad képviselt koncepciónak az adott kérdésben. Félreértés ne essék, itt közérdekű tárgyú diskurzusról írok ( nem a szomszéddal, padtárssal, munkatárssal folytatott, személyes sértésektől és indulattól bűzlő heves beszélgetésre, ahol valóban tapasztalható a győzni akarás, fölényeskedés explicit célja vagy a közösségi oldalakon vívott, ömlesztett, korlátlan résztvevőjű vérszívásra.)

A hatalmi visszaélésekkel egyetértek, magam is tapasztaltam hasonlót, de találkoztam már olyan felettessel is, aki nyitott személyiség lévén képes volt diskurzust folytatni.

Ha csak egy embert sikerül meggyőznöd erkölcstelen eszközöket mellőzve, már megérte vitába szállnod. És mindenki meggyőzhető, hiszen "a lélek olyan, mint egy tiszta lap": kinek többé, kinek kevésbé van teleírva, de sokszor akad még hely azon a papíron.

2020. nov. 16. 18:18
 22/30 anonim ***** válasza:
Amit írsz az abból fakad hogy a gyerekeket nem önálló gondolkodóknak nevelik akiknek egészséges véleményük van egy témáról, hanem standard sablon szolgának. Nem tanítják meg az élni és élni hagyni elvét. Egy hierarchikus rendszer, buta alárendelt gyáva bólogató Jancsikat nevel. Ebből adódik ez a viselkedés. Magyar identitás: Senki nem szeret felelősséget vállalni, egoizmus, széthúzás, irigység, gyávaság. Tudom, le leszek pontozva. Az igazság fájdalmas :-)
2020. nov. 16. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
De akkor ez beszélgetés. Ha van egy adott téma, amiben két ember nem ért egyet, és arról beszélgetnek, abból vita lesz. Ellenkező esetben írod a "magyar identitást", aki egyetért velem, hogy milyenek a magyarok, azzal nem vitatkozni fogok, hanem beszélgetni.
2020. nov. 16. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
Vitatkozni lehet úgy, hogy a másik fél nyitott a véleményedre és ha "igazad" van hajlandó változtatni az álláspontján. A másik változat amikor az ész érvek ill. egymás véleményének a pozitív formálása teljesen lényegtelen szempont. Az egész vita lényege a másik eltiprása egy hatalmas EGO harc.
2020. nov. 16. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
Ezt milyen témában lehet megcsinálni? Hogy valaki megváltoztatja a véleményét?
2020. nov. 16. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
Egyébként, mi értelme lenne a vitának? Bármilyen témában meg lehet csinálni. Ehhez az kell hogy mindegyik fél nyitott legyen mások véleményére.
2020. nov. 16. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 A kérdező kommentje:

Amit írok vagy amiről írok?

Ma már más gyereknek lenni a média szennyezés közepette.

Ellenben igazad van, felvirágzik a "magyar csinovnyik" kultúra. A nemzetre tett megjegyzések kissé nyersnek hatnak: van benne igazság, de szerintem bőven vannak jóságos, szerény, összetartó magyarok is nem kis számban.

Ha egyetértés van, vita nincs,csak megvitatás. A beszélgetés nagyobb halmaz, ami a kommunikáción belül van.

2020. nov. 16. 19:46
 28/30 anonim ***** válasza:

Hát nézd, én rendszeresen vitatkozom a kollégáimmal, hogy a jósnők kóklerek. Szépen le tudom vezetni, hogy mit miért "jósoltak". De nem, én csak korlátolt vagyok.


Ez csak egy példa, még soha nem volt olyan, hogy valaki azt mondta nekem, hogy igazam van. (És itt nem számolom bele azokat a férfiakat, akik csak azért hozzá tesznek valamit az állításomhoz, hogy nehogy már igazam legyen úgy, ahogy. Pl. ÉN: 2+2=4. Ő: Igen, végül is a Föld bolygón, a 10-es számrendszert használva, igen.)

2020. nov. 16. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
#27 . Helyesbítek, amiről írtál. tudom, nyers és tömör amit írtam a magyar mentalitásról és tisztában vagyok vele hogy az általánosítás nem túl jó dolog." bőven vannak jóságos, szerény, összetartó magyarok is nem kis számban" sajnos, ebben nem értünk egyet. Ha így lenne, nem itt tartanánk. De a többi stimmel. Rendben, legyen megvitatás :-)
2020. nov. 16. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenki válaszát!
2020. nov. 17. 09:07
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!