Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan fejlesszem a képzelőerőm?

Hogyan fejlesszem a képzelőerőm?

Figyelt kérdés
Úgy érzem, hogy nem tudom tovább fejleszteni. Akármit képzelek el, az sose egyedi, csak a már ismert elemek kombinációja. Rohadtul idegesít a tény, hogy nem tudok egyedi dolgokat alkotni, mert nem tudok ilyen képeket a fejemben megjeleníteni. Hiába nézem mások alkotásait kilószámra, vagy hiába érnek új ingerek. Nem lesz egyedi, egyedül arra vagyok képes, hogy egy adott stílus elemeit felhasználva valami hasonlót csináljak. Nagyon zavar. Nem tudok új hangulatot belevinni a képzelőerőmbe. És rohadtul zavar, szorongok miatta, és nem tudom hogy legyek kreatív. Az, hogy elfogadjam, hogy nem vagyok az, az nem opció.

2021. febr. 7. 20:25
 1/7 anonim ***** válasza:

"Az, hogy elfogadjam, hogy nem vagyok az, az nem opció."


Hát, pedig ha nem vagy kreatív azt jobb, ha minél hamarabb elfogadod és továbblépsz, olyan munkát/hobbit keresel, ahol nem kell túlzottan kreatívnak lenni. Ellenkező esetben nagy rá az esély, hogy anyagilag nagyon komoly problémáid lesznek az életben.


Javasolnám, hogy tölts ki néhány kreavitiásra is fókuszáló személyiség tesztet. Mindenkinek más a személyisége, a kreativitás egy jellemvonás, valakinek több jutott belőle, valakinek kevesebb, lehet rajta valamennyit fejleszteni, de nem sokat. Olyan ez, mint az extro-/introvertáltság, a skálán mindenki elhelyezkedik valahol egy pici mozgástérrel amaiben mozoghat, de ha valaki nagyon a skála szélén van akkor túl sokat nem fog tud változtatni magán, ha belerokkan, akkor sem. A kreativitás is ilyen, ha alapjáraton nem vagy kreatív, kicsit fejleszthetsz magadon, de sosem leszel igazán az.


Az igazi kreativitás viszonylag ritka dolog, a teljes népessség egy kis százaléka (<20%) mondható kreatívnak, ők termelik a kreatív megoldások (műszaki, gazdasági, művészi és minden más), illetve újító ötletek/gondolatok >80%-át. Ez tökéletesen összhangban van az ún. Pareto-elvvel, mely kimondja, hogy minden kreatív, értékteremtő emberi tevékenység >80%-át az emberek kevessebb, mint 20%-a csinálja. A természeti jelenségek legnagyobb részét az ún. normál-eloszlás írja le, amit egy harang formájú görbével (Gauss görbe) szoktunk jellemzni, ilyen például a magasság, a testalakt, stb. A görbe legmagasabb pontja az átlag, magasság esetén pl. 168cm, tehát átlagosan, ha az összes embert nézzük ez az átlagos érték, ha ennél alacsonyabb értékeket keresünk, akkor abból kevesebb embert találunk és ahogy az egyre kisebb magasság felé megyünk egyre kevesebb számú embert fogunk találni azzal a magassággal, ugyanez történik, ha 168cm-nél magasabb embereket nézzük, ahogy megyünk egyre magasabb szám felé egyre kevesebb számú ember fogja elérni azt a magasságot. Végül a görbe mind a két oldalon teljesen ellaposodik, a jobb és bal oldala a görbének általában szimmmetrikus és úgy néz ki, mint egy harang. A Pareto-elv szerinti elszlás nem ilyen, ennél fogva nem a természeti jelenségek statisztikai leírására alkalmas összefüggés, hanem kreatív, alkotó, szociológiai, gazdasági és egyéb olyan tudományos értékek leírására alkalmas, ahol valamilyen formában az emberi tevékenységet és az abból származó következményeket kell szemléltetni. A Pareto elvnek megfelel az, hogy pl. az emberiség vagyonának 80%-a az emberiség 20%-ának kezében összpontosul, leírja, hogy minden valaha írt könyv mindössze 20%-a kerül tényleges kiadásra és még kisebb része válik sikeressé, kimondja, hogy minden festmény/találmány/szabadalom/újító ötlet csupán 20%-a, vagy annál kevesebb része valósul meg, bizonyul hasznosnak, vagy válik sikeressé. Tehát viszonylag kevés ember számít valóban kreatívnak, ez statisztikailag egy ritka dolog, nem normál eloszlás szerint alakul a kreatív emberek száma a népességben, hanem a Pareto elv szerint.

2021. febr. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem ebből akarok megélni, annyi kreatívitásom pedig van. Abban elég jó vagyok, hogy adott rendszer elemeit beszívja az agyam, és utána ezek kombinációjával újat csináljon. Úgyhogy a mindennapi kreativitás, ami egyébként lófing, az megvan. Nekem több kell. Magas szintűt akarok, és nem úgy, hogy 1 hónapig üljek, hogy megjpjjön az ihlet. Azt akarom, hogy becsukom a szemem és egybő lássam. Ha bele gebed az agyam, akkor is. Nekem ez csak amúgy kell.
2021. febr. 7. 21:14
 3/7 anonim ***** válasza:

Én is szeretnék extrovertált, humoros, jófej ember lenni, mert "nekem ez csak úgy kell", de attól még bármennyire is gyakarolnám a társasági életet, soha nem érezném fesztelenül, jókedvűen magam egy nagyobb társaságban. Egyszerűen vannak dolgok az életben, amelyek a személyiségünk alapkövei és nem tudunk rajta nagymértékben változtatni.


De nem akarlak lebeszélni semmiről és mivel nem ismerlek ezért azt sem tudom kijelenteni, hogy Te kreatív vagy-e vagy sem. Mindössze arra próbálok rávilágítani, hogy bármennyire görcsösen is akarod, hogy kreatív legyél, ha nincs meg benned mélyen erre a hajlam akkor egyszerűen nem fogod elérni és kész, ez nem akarat kérdése. Ezért is jobb tisztában lenni a képességeiddel és ezért javasolom, hogy tölts ki ezzel kapcsolatos személyiség teszteket (lehetőleg elismert, hiteles teszteket, azok általában fizetősek). Ha azok kimutatják, hogy megvan benned a hajlam, akkor a következő lépés, hogy tágítsd a lexikális tudásodat. Olvass rengeteget, tanulj meg mindent amit csak lehet, így hozzásegíted az elmédet, hogy több területen átívelve alkosson összefüggéseket, új/újszerű gondolatokat.

2021. febr. 7. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nincs nekem pénzem tesztekre. Amúgy meg teljesen mindegy mi jönne ki. Hiába jön ki az, hogy nincs rá hajlamom, ugyan úgy erőltetni fogom. Kíváncsi leszek mennyit fejlődik. Remélem az önutálat és ez a szorongás elhozza a kreativítást.
2021. febr. 7. 21:31
 5/7 anonim ***** válasza:

"Hiába jön ki az, hogy nincs rá hajlamom, ugyan úgy erőltetni fogom."

Erről az őrület egyik definíciója jutott eszembe: "Csinálni ugynazt újra és újra, közben más eredményt várni." Biztos jó ötlet ez?


"Remélem az önutálat és ez a szorongás elhozza a kreativítást."

Nem. Ez eltorzult személyiséget, önértékelési zavarokat, cinizmust, rosszindulatot és egészségügyi problémákat (pszichoszomatikus tünetek) hoz magával, semmi mást. Ha szeretnél magadból kreativitást előhozni, akkor tanulj, olvass, fejleszt magad, beszélj sok emberrel, értsd meg a nézőpontjukat, keress összefüggéseket, szállj velük vitába ha kell, keresd az intellektuális határaidat és feszegesd őket.

2021. febr. 7. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

De ezeket, amiket eddig írsz, ezeket eddig is csináltam már.


Kíváncsi vagyok mi lesz belőle.

2021. febr. 7. 22:14
 7/7 anonim ***** válasza:

Foglalkoz a kreatívás fogalmával egy kicsit még és fontos nincs eredetiség is se hol. Felesleges stressz, ami miatt nem kell csinálni. Egy világlátás van, amit egy médiumra/platformra csinálsz. Erre kizárólag történeteket kell hallgatni könyv, sorozat, film, videójáték és képregény tök jó inspiráció forrás. Felesleges Picassot utánozni rajz stílusban, mert ritka nagy tolvaj volt a csávó valójában. Steal like an Artist mentális teljesen rendben van. Just saying.


[link] ez segíteni tudt gondolom.

2021. júl. 28. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!