Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Önérvényesítés, miért utálom...

Önérvényesítés, miért utálom magam mindig, ha kifejezem, amit szeretnék?

Figyelt kérdés

Lett egy új lakótársam. Én elég introvertalt vagyok, ő pedig nagyon aranyos, cserfes és vidám jellem, igazi felhangolt személy, jókat lehet vele beszélgetni, de nyilván nem mindig van elég türelmem.


Állandóan mászkál, tesz vesz, futkos a lakásban, nyit ajtót, csap ajtót, telefonál, kortyonként fut ki vizet inni szó szerint stb.

Este 10 és éjfél közt is ez ment, így muszáj volt elmondanom neki, hogy nekem is szükségem van a nyugalomra (pláne alvásidőben, nekem erre muszáj hangolódnom, mert amúgy zúg a fejem mindentől, nem tud mindenki bedőlni a párnára és bealudni.), meg egy kis térre, hogy ne kelljen folyton egymásba botlanunk, ha kimegyek a közös terekbe, mert néha én is túl fáradt meg stresszes vagyok ehhez, akkor is ha ez nem látszik rajtam.


Totál megszeppent szegény, azt mondta jó, hát megpróbál figyelni, és elnézést kért.


Az a baj, hogy muszáj néha elmondanunk az igényeinket es a határainkat, de annyira nehéz nem egy arrogáns bunkónak tűnni ilyenkor, nem lehet asszertívnak lenni anélkül, hogy meg ne bántsuk a másikat.


De nekem is jogom van alvásidőben nem azon stresszelni, hogy a másik épp lefutná a félmaratont a lakásban.



2023. máj. 10. 01:13
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Nincs gond veled. Inkább az a kérdés, hogy milyen mintákból hoztad ezt. Otthon, gondolom, ha valamiben kiálltál magadért, vagy próbáltál saját szemszögből dönteni, akkor azt kaptad, hogy nem illik visszaszólni, mert más mit fog gondolni. Ezzel tarthattak sakkban.

A helyes az, amit most tettél. Semmi bántó, bunkó nincs abban, hogy megkérted ne trappoljon, mint a mérgezett egér, és kijelölted a határaidat. Én nem biztos, hogy ilyen szépen mondtam volna. Ha ez nem asszertiv, akkor mi az? 😊

Az, hogy benne ez a kérés milyen érzéseket indít el, az ő dolga, az ő belső munkája.

2023. máj. 10. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Megszeppent, mert neki ez a természetes, de ahogy leírtad teljesen normális rendes reakciót adott, és biztos vagyok benne ő sem rosszat akart, csak ilyen a természete. Szóltál neki, rendben van, tudomásul vette, sőt még elnézést is kért, pedig nem is tehet róla, vagyis nem direkt akart rosszat. Ahogy leírtad a sztorit rögtön ott a mentegetőzés...senki nem mondta, hogy nem lehet elmondani a véleményed, el KELL mondani a véleményünket. "Segíts magadon Isten is megsegít" - tartja a mondás. Másik pedig "Néma gyereknek anyja sem érti szavát". Mindkettő tökéletesen illik a helyzetedre. Nem kell mentegetőzni, ő sem támadt rád, elfogadta, elnézést kért.


Borzazstó nehéz lehet eleinte egy introvertáltnak és extrovertáltnak együtt élni, én és szobatársam is átéltük ezt, de remekül kiegészítjük egymást, nincs ezzel semmi gond.


Introvertáltként természetes, hogy nehezebben nyilvánulsz meg mások előtt és nem szeretsz annyira kapcsolatokat létesíteni, meg valószínűleg nem is érzed jól magad ilyen helyzetben, és jellemzőbb a konfliktuskerülés is nagyon sok introvertáltra, pont ezért, mert nem szeretnek annyira érvelni, megnyilvánulni, saját véleményüket kifejezni. Vagy otthon nevelték ezt beléd hogy neked nincs szavad és az van amit ők mondanak, fogadd el és kész, vagy egyszerűen tényleg csak ez a szociális készséged kicsit gyengébb és annyira kerülni akarsz minden konfliktust hogy inkább csendben maradsz. Ha meg megnyílsz az neked kellemetlen.

Meg próbálsz biztos segíteni másnak stb, most meg ettől lehet azt érzed miattad zárkózik kicsit vissza, korlátozod őt stb. Több oka lehet hogy kellemetlenül érzed magad ebben a szituációban. De meg kell tanulnod kezelni, mert ha mindig tudsz mindenhol és csak tűrsz, eltaposnak és kihasználnak mindenhol az életben.

2023. máj. 11. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kedvességeteket. :)


Továbbra sem könnyebb nekem ez a szitu, pl: én szerettem volna főzni most, de persze neki is pont most jut eszébe ez az egész. Mondjuk egy volt lakótársamtól is ugyanez miatt kaptam frászt. Annyi óra van egy napban meg nem is kell minden nap főzni, de hogy sikerült egyre egyeztetni mindig óráinkat ez számomra felfoghatatlan.


Most mondanám h a konyhabeosztást meg kell beszélni, mert ez több ideig tart, mint egy zuhanyzás és együtt nem férünk el/nekem nagyon nem komfortos együtt főzni. De azért az esetek többségében csak sikerül egymást kikerülni...


Annyira utálom ezt. :(

2023. máj. 14. 19:16
 4/16 anonim ***** válasza:

Mert nem tudsz kommunikálni. :(

Mégis mi történik, ha megkérdezed, hogy "figyi, nekem úgy kényelmes, ha egyedül főzök, kevés a hely, tervezel ma főzni és ha igen, mikor?"

Tényleg nem értem miért félsz megszólalni.

2023. máj. 14. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
52%
Nem tehet arról, hogy neki is így vannak az órái. Erről egyikőtök sem tehet. Ez megint olyan dolog, amivel magadnak generálod a problémát, pedig meg lehet beszélni. Kompromisszum. Ha ő elfér melletted, akkor neked kell alkalmazkodni hozzá vagy máskor főzni, mert ez TÊGED zavar. De ilyenkor meg lehet beszélni azt is, csináltok közös, ugyanazt a kaját, az árát megfelezitek. Jó, hogy együtt élsz valakivel, mert így talán meg tanulsz alkalmazkodni, együtt élni mással és kommunikálni. Neked erre nagy szükséged van, mert az élet is ilyen. Ha meg a magányosfarkas típus vagy akkor élj egyedül. Tudom gondolom pénz miatt nem mindegy, de valamit valamiért. Szegény nem tehet róla, hogy főzni akar...
2023. máj. 14. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Ha elmondod a véleményed és beszélsz róla, nem attól vagy szar alak. El KELL mondani a véleményünket máshogy nem lehet együtt élni.


Sokkal jobban tetted volna, ha ezt megpróbáltad volna vele reggel tisztázni, mint itt panaszkodsz szerencsétlenről GYIKen, mikor a baj valahol veled van, mert téged zavar szegénynek már a létezése is kb a lakásban. Elhiszem hogy igen néha sok, de ő ilyen és ugyanúgy ott lakik. Ahogy pedig bemutattad, lehet vele beszélni. Hát hajrá.


Keress fel szerintem egy pszichológust mert így se te nen tudsz együtt élni mással de veled sem könnyű... A szobatársam introvertált, de egyetlen egyszer kért meg hogy fogjam vissza magam mert bepörögtem. Mind a kettő embernek alkalmazkodnia kell és nem neki elhagyni a konyhát csak mert te egyedül akarsz főzni, pláne ha őt te nem zavaros, mert elfér kis helyen is..

2023. máj. 14. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Egy éve járok pszichológushoz. 27 éves vagyok, 8 éve lakom lakótársakkal, belefáradtam, mert nem erre vágyom, nem tudom ezt hogy kéne megoldani, igazából a pszichológusom sem tudja.
2023. máj. 14. 20:01
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Akkor válts pszichológust. Neki nem az a dolga, hogy megmondja. Neki a te eszköztáradat kell felszínre hozni. Hogy mik gátolnak a kommunikációban.
2023. máj. 14. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
Igen, válts. Ez nem normális. Sok minden okozhatja ezt. Ha ilyen az alap személyiséged, élj egyedül. Folyamatosan stressznek teszed ki magad ezzel együtt a lakótársaid is. Ez nem jó senkinek.
2023. máj. 14. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Ma beszéltem a pszichológusommal. Szerinte sincs rendben, hogy egyszer sem tudom elkerülni a lakótársamat a lakásban, mert mindig tesz-vesz, nem egyezik az energia szintünk sem fizikailag sem szociálisan. :/ Vagy megbeszélem vele, vagy költözés. Más opció nem igazán van.


Volt olyan lakótársam akivel könnyen kijöttem, mert neki sem volt igénye "rám" mindig, vagy a konyhára. Igen, szörnyű bezárva lenni egy szobába, mint valami dobozba, ezt aláírom, de nehogymár nekem ne legyen "jogom" egyedül meginni egy kávét ezen a dobozomon kívül a konyhában, csak mert neki nincs igénye a társas magányra, amikor egy lakásban lakunk ugyan, de nem kell egymással feltétlen foglalkozni, mert nem is vagyunk barátok.


Azzal én nem tudok mit kezdeni, hogy őt nem zavarja a jelenlétem, sőt nagyon is örül nekem, ami persze, tök jó, csak amikor 2 fél oldal megírása között kattog az agyam és kimennék egy kávéért, akkor nem mindig van kedvem beszélgetni és ez úgy érzem érthető valahol.

2023. máj. 16. 15:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!