Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A helyesírás és az intelligenc...

A helyesírás és az intelligencia között van összefüggés?

Figyelt kérdés

Az interneten számtalan olyan kommentet olvastam már, hogy konkrétan analfabétának tűnik tőle az illető. Olyan, mintha a saját anyanyelvét sem tudná rendesen. Ebből adódik, hogy azt már nem is feltételezem, hogy idegen nyelveken beszél. Ráadásul kifejezetten butának tűnnek, mint akik olyan 75-80-as IQ-val rendelkeznek.


Ugyanakkor a magyar nyelv és irodalom érettségi tételben az van, hogy az internetes nyelvezetnek ez a sajátossága, hogy romlik a nyelv. Nem biztos tehát, hogy buta az, aki a neten helytelenül ír.


Egyébként időnként én is vétek helyesírási hibákat. Nem mondom, hogy én tökéletesen írok.

A kommentem azokról szól, akik az ékezetet, a vesszőt, a nagy betűket sem használják, illetve bizonyos szavakat fájdalmas rosszul írnak le, pl. ilyesmiket: "akor" (akkor), kőszőnőm (köszönöm), hüje (hülye).


2023. máj. 21. 19:48
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
20%
Szerintem nincs.
2023. máj. 21. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
39%
aki nem használja az ékezeteket, vesszőket, nagybetűket, stbt az lehet hogy csak időt spórol
2023. máj. 21. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
98%
Igen ez így van. Én is sokszor vétek helyesírási hibákat de ettől függetlenül nem tartom magam hülyének. Viszont akikről szó van és tényleg minden szavuk majdnem, hogy érthetetlen azokra igaz. Most nyilván legtöbbször a C-betűs társaságban van ez a probléma. Beszéltem több fajta C-vel és érdekes módon minél értelmesebb annál kevesebb hiba van az írásban. Igazából onnan nagyon jól lelehet szűrni ki az akivel még lehet beszélgetni és ki az aki már arra is képtelen.
2023. máj. 21. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
88%
Egyértelműen van. Egy átlagos értelmi képességekkel rendelkező ember már meg tudja tanulni a helyesírás szabályait.
2023. máj. 21. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
91%

Ékezet lehet a billentyűzet miatt, nagybetű hiánya meg lustaság. De a nagyon súlyos hibák, amiket írtál, azok simán ostobák.


Világosan látni, mikor van az, hogy valakinek megcsúszott az ujja, és más betűt írt le, vagy következetesen rosszul ír le valamit.


Nem menőzésből, csak a kérdés miatt: én tudom, hogy 134-es az IQ-m, és ha valamit nem tudom, hogy kell leírni, megnyitok egy másik fület és rákeresek. Telefonon is, ahol elszállhat minden, ha rosszat csukok be. :D

Ha ehhez lusta vagyok, akkor átfogalmazom, szinonimát használok.


(Most például azt akartam írni, hogy "rokon értelmű szót" használok, de nem voltam benne biztos, hogy külön kell-e írni. És csak ezért a kiegészítésért megnéztem.)

2023. máj. 21. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
27%

szerintem nincsen osszefugges. nem tartom magam hulyenek, de az interneten igy irok mindig. gyorsabb egyszerubb es ahogy irod..online errol szol mar az iras.

ket egyetemet vegeztem, tudom hogy kell helyesen irni de itt igy egyszerubb

2023. máj. 21. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
94%
Az ékezet egy dolog. A telefon érintőkepernyője nem mindig pontos. Az egyéb hibáknál viszont már más a helyzet. Ha valaki nem dislexiás/disgráfiás, akkor van köze az IQ-hoz a helyesírásnak. A disgráfiát azért emelném ki, mert ismerek nagyon intelligens fiút és lányt is (huszonévesek) akiknek emiatt a zavar miatt sajnos elég vacak a helyesírásuk. De disfunkció nélkül illebe helyesen írni, ha valaki intelligensnek mondja magát.
2023. máj. 21. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
89%

Van valamiféle korreláció, de nincs közvetlen okozati kapcsolat.


"Ugyanakkor a magyar nyelv és irodalom érettségi tételben az van, hogy az internetes nyelvezetnek ez a sajátossága, hogy romlik a nyelv."

. Én azt a tételt kidobnám a kukába. Ez egy súlyosan tudománytalan kijelentés sok szempontból.

2023. máj. 21. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
92%

Én ugyan ide sorolnám még azt is, mikor valaki rosszul használ szavakat és kifejezéseket. Egy munkatársamnál ez rendszeres szóban is. Annyira butus hatást kelt.


Amúgy nem olyan régen itt az oldalon volt ebből "konfliktusom". Leírta egy hölgy, hogy régen milyen sok könyv 'lepergett a szeme előtt'. Leírtam neki, hogy a könyvek nem peregnek a szemünk előtt, ez nem a megfelelő kifejezés. Teljesen kikelt magából, idegbetegen reagált, pedig csak gondoltam szólok.

2023. máj. 21. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
41%

Van valamennyi.... A buta emberek helyesírása általában szörnyű, látszik rajtuk hogy tényleg nincsenek tisztában a helyesírási szabályokkal, és az is látszik, hogy nagyon próbálnak érthetően megfogalnazni valamit, de nem sikerül nekik.

A "nagy átlag" az, akik aztán nagyon figyelnek arra, hogy helyesen írjanak. Nincs egy vesszőhiba sem, mindig átolvassák kétszer azt amit leírtak, hogy biztos tökéletes legyen minden.

Az átlag felettiek azok, akik "ahogy esik úgy puffan" módon írnak. Egyetemen benne voltam ilyen tipikus "esőemberes" group chatekben, meg olvastam olyanok írásait akik tényleg kiemelkedőek, őket meg általában nem érdekli hogy van-e hiba abban amit írnak. Nem a tudás hiánya miatt, hanem mert ez nem prioritás.

(bár ez csak személyes tapasztalat)

2023. máj. 21. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!