Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ami az USA-ban ma divatos/köte...

Ami az USA-ban ma divatos/kötelező felfogás, az idővel tényleg feltartóztathatatlanul mind begyűrűzik hozzánk is?

Figyelt kérdés

Úgy veszem észre, ami régebben ott elterjedt, az évtized múltán ott van Nyugat-Európában, még egy évtized múltán Budapesten, plusz egy évtized, és nálunk vidéken dívik – miközben ahonnan indult, már rég elfelejtették, sőt szégyellik is, ha amolyan futóbolondéria volt.

Nemcsak használati cikkekre gondolok (amik egy része bevált, pl. a motorizáció, a telefónia, vagy a ruházat terén pl. a farmer; más részük divatos hülyeség volt és ahogy megjelent, úgy el is tűnt). Hanem emberi, tarsadalmi kapcsolatokat meghatározó, esetenként káros ideológiákra is, amik szerintem valamiféle válaszok a túlnépesedettségre, pl. nagyvárosokban a sok, egymástól idegen gyökerű, egymást nem ismerő (megismerni kapacitás híján képtelen) ember egyre nehezebben viseli egymás közelségét, egyre jobban elfordul egymástól, ha valaki életveszélyben van, segítség helyett a többiek videóznak stb. Vagy egy eklatáns példa: Amerikában huszonéve durván ildomtalan volt, ha egy kultúrember udvariasságból előre engedett egy nőt. Ha társaságban, szűk helyen ezt még egy vállérintéssel is kiegészítette, az már rendőrségi eset volt. Kint élő rokonom szerint ma már az előreengedés is jogi ügy, vagy vadnyugatias egyszerűséggel mások helyben összeverik a kultúrembert. Ma már németeknél is kezd zaklatásnak minősülni az előreengedés. És sajnos itt Pesten is már kikéri ezt magának néhány tinilány, legfeljebb a mi rendőrségünknek még helyén az esze. Bizonyos ferde hajlamok egyre több követőre találnak, őket kritizálni akár még büntetendő is, de a hagyományos társadalomszervező elveket kritizálni menőség. Pontosan, ahogy Hofi mondta anno, csak nehogy a végén már kötelező legyen aberráltnak lenni. Ja és még újra menő lesz embert ölni is (háborúk szítása, anarchista és náci zavargások, támadások).

Félek, bejön az igazsága annak a talán fél évszázaddal ezelőtti kísérletnek, ahol egy egérkolóniát teljes jólétben tartottak, majd a túlnépesedés egy bizonyos pontja után egymás ellen mentek, először csak a gyengébbeket alázták, de végül a harci sérülésektől záros idő alatt mindannyian menthetetlenül elpusztultak.

Kicsit elkanyarodtam eredeti kérdéstől, de e téren borúlátó kezdek lenni.

Ti hogy látjátok?


2023. okt. 2. 19:25
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
32%
Nem tudom ezt honnan veszed. Szerintem nincs így.
2023. okt. 2. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

Én úgy látom, hogy igen így van, de amúgy tudod mire hajaz nagyon most az USA? Japánra. Fiatal férfiak nem találják a helyüket, nem szexelnek, nincs barátnőjük. Anime egyre népszerűbb. Bocsánatkérő videókat csinálnak, ha valami nem tetszik a népnek a TikTokon. Sőt van Amerikában egy olyan étterem is már, ahol direkt bunkók veled.


Ez eddig csak Japánban volt elképzelhető, de egyébként vannak nyilván azért különbségek is, de nagyon hasonló a helyzet szerintem.

2023. okt. 2. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
46%

Na a patkány utopia kísérlet.... A nácik valamiért imádják felhozni.


Felőlem elmehetsz valami Bazmegisztán országba ahol nincsenek melegek (=halálra kövezik azt akiről kiderül) nincsenek emberi jogok és gerillákkal kell harcolnod minden egyes húscafatért, és akkor majd boldog kiegyensúlyozott életed lehet.

2023. okt. 2. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
Igen, sajnos igazad van.
2023. okt. 2. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
53%
Terjednek mint a métely. Amitől én mostanra hányni tudnék és iszonyatosan károsnak látom, az a woke, cancel culture, és ez a fenenagy túlérzékeny sértődős elmebaj. Ami alapján nem lehet már szabadon mondani bármit, sőt vitázni se, hiszen nem az érvek számítanak hanem az adott ember érzelmei, és csak azok? Hát komplett elmebaj! És totális rövidlátó önzőség, ezek általában csakis magukra vannak tekintettel, ki se látnak a saját fejükből, csak az ő sértődöttségük számít. És tele van már a net is ilyen hőbörgő frusztrált bolondokkal, megérkezett hozzánk is! De a médiából is ez ömlik régóta, sorozatok és filmek formájában. Én megmondom őszintén nem voltam rá tudatos, nemrég találtam meg a forrását, 2015, usa, ott kezdődött ez az egész elmebaj. És komolyan pár éve tünt fel hogy itt az országban is mennyire ez a nemnormális, tényleges párbeszédet és vitát racionális eszközökkel ellehetetlenítő elmebaj lett úrrá sokakon, főleg a nők egy részénél tapasztalom ezt. Egyszerűen nem lehet már semmit megbeszélni, mert a jogos kritika is sértő, sőt ha ő árt neked még akkor is ő sértődik meg miatta. Komplett elmebaj komolyan. Bárcsak ezt valahogy vissza lehetne csinálni.
2023. okt. 2. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
66%
Meg aztán arra rezonálva kérdező amit te magad is írsz, a túlzásba vitt feminizmus is baromi káros ideológia. Nem a női egyenjogúságra gondolok, az még rendben is lenne. Hanem amikor már a férfiak róvására akarnak többletjogokat, és ennek egy szélsőséges ágazata, a kifejezetten femináci vonal. Ahol a nőt mindenért felmentik, ha ő okozta a bajt akkor is. A férfit pedig csupán nemi alapon minden baj forrásának jelölik meg. És én alapból szabadság és liberalizmus párti voltam, de manapság már nem tudom mit gondoljak. Kicsit olyan érzésem van, mintha ezekkel a túltolt és káros eszmékkel pont a liberalizmust hackelnék meg távolból, a gyenge pontján keresztül ártva a társadalmaknak. Aláásva a lényegét, az egyenlőséget, és hogy mindenki szabadsága addig tart, ameddig másoknak nem árt vele. De ezek az új eszmék folyamatos és bunkó módon már mások érdekeit sértik, és durván belerondítanak a korábbi, nagyrészt kialakult egyensúlyi állapotokba is. Alapból aláássák a békés együttélés szabályait is, és folyamatos békétlenséget hoznak.
2023. okt. 2. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
21%
#5: Amúgy a woke a baloldalról jön és ugye minden radikális baloldali ideológiának kell egy bűnbak. És tudod mi lett az most az USA-ban? Fehér heteroszexuális férfiak. Én amúgy nem nagyon találkoztam hála a jó égnek ilyennel Magyarországon, de maradjon is így. Az áldozat szerep és a felelősség alól való kibújas most nagyon megy arra felé, bár szerintem hasonló felfogású emberek mindig is voltak itt is, de ugye ott teljesen más méreteket ölt ez most. Borzasztó lehet ott élni férfiként.
2023. okt. 2. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
75%

7es ajjaj, kívánom neked hogy maradjon is így. Én is addig voltam boldog, amíg nem kezdett az én életembe is belerondítani. Én a fiatalabb korosztály felől tapasztaltam meg, szóval sajnos már itt van. És utána kezdtem el tudatos lenni rá, hogy ez nem pusztán az adott személy hülye viselkedése, hanem mint az összes szokásos bullshit, ez jön valahonnan felülről. És idővel elkezdtem másokban is észlelni ugyanezt (egyébként gyakorin is jelen van, felnőtt párkapcsolatok baromi sok témában ez a fajta sértődött vitaképtelen mentalitás). És végül felfedeztem az egész forrását is, usa 2015.

Amúgy egyetértek amit mondasz, én sem élnék az usában jelenleg így. És bízok benne hogy európába ez annyira nem fog begyűrűzni vagy hamar kikopik, mert tényleg baromi káros és szélsőséges az egész jelenség.

2023. okt. 2. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
49%

Igen, bár néhány amerikai régi film is előrevetítette a 2000-es éveket, már 90-es évek filmjeiben is megfigyeltem, pl a drog, a pénz is akkor kezdett fontos lenni, néhány felfogás, de akkor még annyira nem voltak ezek felkapva.

Ezt a telefon őrületet,gender divatot, mások írták hogy a túlérzékenység, munkakerülés, influenszerkedés, a felszínesség, felesleges dolgok vásárlása, társadalami meghatározás a márkák és a vagyon alapján, a diáknak van igaza a tanárral szembeni hülyeség (csak Amerikában még fegyvert is rántanak elő) stb. Ez már elérte európát, csak remélhetjük, hogy egyszer megjön az emberek esze. Azért is jön be ilyen gyorsan az amerikai divat, mivel a technika fejlődésével nincs már távolság ami szétválassza a kontinenseket. Amerikában sok pénz van, európa egy részről majmolja is őket.

2023. okt. 2. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Klassz válaszokat írtatok, köszönet érte. Jöhetnek még további meglátások, egyéni tapasztalatok.

Alapból tény, az ember általában szeret olyasmivel villogni, ami – szerinte – az általa megvalósíthatónál fejlettebb világból való. Pl. évszázada (de van, ahol biztos azóta is) micsoda kincs volt a trópusi bennszülöttek számára néhány ócska bádoglemez, ami elhozta kicsit az "ultramodern" életérzést, amikor rozoga kalyibát állítottak belőle maguknak. Merthogy a bádog az a fejlett világ terméke. Az odaérkező európai világjáró meg csak szörnyülködött magában, hogyan lehet ilyen csúfságban lakni, az általa előre elképzelt "idilli" lombsátrak helyett...

A rendszerváltozáskor mi is mennyivel jobban örültünk egy nyugati márkás feliratú pólónak, hogy nekünk már ilyen is lehet. Vagy egy húszéves használt Fiatért mennyien megváltak volna Ladájuktól szinte ingyen is, pedig műszaki tartalomban kb. egy tőről fakadt a két márka.


Érdekes, amit írtál a japánokról. Nem látok bele, mi vezetett oda, hogy mára azokba vannak fülig beleszerelmesedve, akiknek Hirosimát és Nagaszakit köszönhetik. Mondjuk egy kicsit más eredetű nép, mint a többi távol-keletiek, lehet, nagyon meg akarják különböztetni tőlük magukat. De már kicsit túlzás (épp múltkor itt volt téma a gyk-n), sokan átplasztikáztatják arcukat, hogy ne tűnjenek kelet-ázsiainak. Miért adják fel önmagukat ennyire? Rossz a viszonyuk szomszédaikkal? Értem én, hogy a keleti kultúra valahogy arról szól, hogy az ember önnön sorsának rabja, csak dolgozz lehajtott fejjel, annyira, hogy ne is vedd észre, hogy másik munkahelyen lehet, jobb – aztán aki észreveszi, hogy lóg az orra, az öngyilkosságba menekül sokszor. De mindez pont annyira érinti a japán kultúrát, mint a kínait vagy a koreait, sőt! – Talán annyiból jobb, hogy Kínában kb. ma is egy tervutasításos diktatúra van, az emberek pedig szinte önként hajbókolnak hozzá. Lehet, nekik, az ő társadalmukban, így a legjobb? — Amúgy maga a kommunizmus most van régi formájában újjászületőben, csak most nem Lenin, hanem Robespierre és Marx földjén, ahonnan régen is származott. (Végül is, bármely, számunkra idegenszerűnek, ijesztőnek ható társadalmi eszme létjogosult volt a maga helyén és idején, gondoljuk mi. Persze az ott és akkor élők nem biztos, hogy mind az aranykort látták benne. Pl. szent királyunk, István sok embert megöletett, hogy megszilárdítsa hatalmát, és a friss államalakulatot. Jobb lett-e volna, ha Géza és István kitart a magyarság pogánysága mellett? Elsöpörtek volna minket nyugat és kelet felől? Talán nem is elsősorban a pogányságunk volt a baj Nyugaton, hanem hogy nemrég még végigraboltuk őket, így egy gengszterhorda voltunk szemükben, akik ráadásul még idegenhitűek, ergo velük még lélektanilag is összeférhetetlenek, megszelídíthetetlenek is voltak.


A mai romboló ideológiák (legalább is amelyek Nyugatról jönnek, azokra van nagyobb rálátásom) gyors térnyerésében, főleg a fiatalok közt, az amerikai netes szoftverstruktúrákon keresztüli információdömpinget tartom. A Netflix, a Youtube, a Facebook stb. amilyen algoritmust használ a felhasználók felé tartalmak megszűrésére, cenzorálására, testreszabott kínálatára, azon múlik, mit tudnak láttatni velünk és gyermekeinkkel a világból. Nagyon sok múlik azon, felelős szülő ne ezekre bízza a gyerek nevelését. Szülőnek is, gyereknek is tudnia kell, ezek csak olcsó ablakok a tágabb világ felé, de nem magát a tágabb világot hozzák el a maga teljes és torzítatlan valóságában. A Yt például még egész klasszul felkínál videókat, amik érdekelnek, akár közélet, akár egy-egy speciális hobbi terén. De a magyar tartalmakon túl, nagyon érvényesül az amerikai ízlés szerinti szemüveg. A Fb viszont, ha a kommentek szűrését, priorizálását nézem, vagy felhasználók teljesen önkényes, gyalázatos letiltását, az nem más, mint egy egypártállamiságot, egypártuniverzumot kovácsoló konstrukció. Jó lenne, ha mindenki tudná, hogy ez nem a közösség médiája, hanem magánvállalkozások médiafelületei, amelyek közösséginek tűnnek.

2023. okt. 2. 21:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!