Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Erőss Zsolt egy példakép (volt)?

Róóz Peter kérdése:

Erőss Zsolt egy példakép (volt)?

Figyelt kérdés

Nekem a példakép egy hős, aki másokért tett valamit, másokért érzett felelősség miatt halt (hősi) halált, vált mártírrá.

A hegymászást szenvedélynek tartom, és nem látok különbséget a kábszeres, vagy az alkoholista közt, aki belehalt szenvedélyébe. Erőss Zsolt eddig öt hegymászótársa halt meg közös túra közben, ( [link] )Kiss Péterrel együtt hatan (ha jól számoltam). Ilyen statisztika után (és család mellett) felelősségteljesen, sem új társat, sem új túrát nem vállaltam volna (amputált lábbal).

Nekem nem negatív példa, vagy csak én gondolom így?



2013. jún. 1. 16:17
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯
 71/141 A kérdező kommentje:

+1 bocs, demégsenem vagyok 15, de érdekes volt olvasni a reakciókat.

Legfőként az tűnt fel, hogy alapesetben mindenki többnek gondolt (mint 15), de lényegében elfogadtátok, hogy ezt a kérdést és reagálásaimat akár egy 15éves is írhatta volna.


Mondjuk figo85-nek mindegy (hány éves vagyok), mert bármi derül ki, szerinte függő vagyok. Talán igaza is van abban az értelemben, hogy Zsolttal kapcsolatos véleményébe egy ma igen divatos liberális hátteret/alapozást látok, amit szinte „függőként” bírálok.

Digo-nak az a véleménye megfontolandó érv, hogy „kattantak” nélkül (némi túlzással) talán Amerikát sem fedeztük volna még fel, de Zsolt nem fedezett fel semmit. Számomra Ő csak egy „légtornász”, aki háló nélkül mutatta be tudományát. Akit csodálok, ha látom, és hűvös közömbösséggel veszem tudomásul, az egyébként sajnálatos balesetet.

Kezdem úgy látni, hogy példakép deficit jellemez minket (kis hazánkban). Amint valaki egy kicsit hasonlítani kezd egy példaértékű valakihez, nagyon szeretnénk belelátni azt, ami nincs is ott. A hiányt magyarázattal lehet pótolni, „Zsoltnak az volt a jó, amit élt. „, a New York Times-ban írtak Zsoltról... stb.

Vannak, egyszerű és nem hétköznapi emberek is, akik segítettet 10 másikon, vagy még ennél is több emberen, és nem csak példával. Se róluk, sem az alapítványok hőseiről nem ír a sajtó, pláne a New York Times. A példakép, a hős feszegessen korlátokat, mert ezt milyen jó látni, és úgy gondolhatjuk, hogy aki az életét kockáztatja, annak biztos van értelme.

Szerintem nem minden esetben van így, és talán rosszul látom, de a kérdésemnek ennek kiderítése volt a célja.

2013. jún. 3. 19:48
 72/141 anonim ***** válasza:
70%

Fogadd kozonyosseggel a halalat, nem kotelezo hogy egyutterezz. De az egyes kommentelok (nem rolad van szo) felol erkezo gyulolkodest egyszeruen nem tudom hova tenni es normalis ertekrenddel nem is lehet. A baj az hogy ez nem 1-2 elgurult gyogyszeru elmeroggyant, hanem tarsadalmi jelenseg MO-n.

Megfigyelheto ez mas esetekben is nem csak itt es ez nagyon szomoru hogy tomegek gondolkoznak igy.

2013. jún. 3. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/141 figo85 ***** válasza:
87%

Kedves kérdést föltevő!

Most már nagyon kevered az állításaidat, szerintem már magad sem tudod, hogy most épp ki vagy. Azért véltünk többnek 15-nél, mert pl. sportoló pályafutásodra múlt időben hivatkoztál, és már ha komoly sportoló VOLt vki, aZ MÁR VALÓSZÍNŰLEG FELNŐTT.

És az, hogy függő típusú személynek tartalak abból jött le, amit írtál. Mivel mindent CSAK társas szinten, MÁSOKHOZ viszonyítva tudsz értelmezni, ergo függsz másoktól, nem érted meg, hogy vannak másfajta örömök is, mint a társas kapcsolatok.

Ha meg felnőtt vagy, akkor a hasonlataid csapnivalóak, a felfogásod meg eléggé beszűkült. Annyi azért pozitívum, hogy nem gyűlölködsz.

2013. jún. 3. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/141 anonim ***** válasza:
0%

Az első 6 képernyőt olvastam végig. Látom, továbbra is Digo és figo nevű illetőkkel megy a szóváltás. Oké. Bocsánat, ha a 7., vagy 8. oldalon már írták volna, de hadd hangsúlyozzam ki a kérdező egyik -szerintem jogos- szempontját:


A boldogság elérési módjai közül melyik az emberi, a humánus, kérdem én?


AZ ÖNZŐ módon elért (öncélú),

vagy pedig


A MÁSOKAT SZOLGÁLÓ, ILLETVE MÁSOK ÉS ÖNMAGUNK JAVÁT

EGYARÁNT(!!)

SZOLGÁLÓ boldogságkeresés?

2013. jún. 3. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/141 anonim ***** válasza:
70%

Utolso ez jo! Aruld mar el melyik az a sport amivel kozvetlenul segitesz masokon?

Kozvetve pedig rengeteget segitett. Nepszeruitette az aktiv eletmodot, mozgast, tudatos eletszemleletet. Nem azt mondom hogy ez utan Gipsz Jakab felpakolja a csaladot es irany az Everest, de ha csak a Kekesre elturaznak mar segitett egy kicsit a sportnak es ezen keresztul a tarsadalomnak.

Ennyit az oncelusagrol.

2013. jún. 3. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/141 figo85 ***** válasza:
93%

Én is nagyjából ezt akartam írni, mint Digo.

Sokan jönnek ezzel a "hegymászás öncélú" dologgal. Minden sport öncélú, majd minden hobbi öncélú, a legtöbb szórakozás öncélú.

És igen Zsolt munkássága példamutató volt. Például nekem is. Személyes élmény:

Nekem is volt egy lábsérülésem, konkrétan bokaszalagszakadás. És olyan jó orvosok vizsgáltak meg, hogy csak 3 hónap után derült ez ki, holott korábban meg kellett volna műteni, hogy 100 %-osan rendbe jöjjön. Nem tették, így elég sokat szenvedtem vele: fekvőgipsz, járógipsz, ragasztás, mankózás, stb. Ekkortájt kellett amputálni Zsolt lábát is. És én, aki eddigre eléggé elhagytam magam, láttam, hogy itt van egy pali, akinek levágták a lábát, de mégis hegyet akar mászni. Összekaptam magam és azóta már képes vagyok 5 km-t lefutni. Nem egy világklasszis teljesítmény, de ha azt veszem, hogy a sérülésem előtt max 1-2 km ment, akkor így már elég jó.

Tehát nekem példát mutatott és segített. És még sok más embernek is. És minden megnyilvánulása végtelenül szimpatikus és emberi volt. Sosem "arcoskodott" a tv-ben sem.

Ezért sem értem a mostani gyalázkodó idiótákat.

2013. jún. 3. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/141 A kérdező kommentje:

Kedves... inkább szia figo85!

Tudom ki vagyok, de csak a móka és az érdekesség kedvéért kevergetem az állításaimat. Voltam komoly sportoló és 15 éves is, és pont ezek tapasztalatai alapján teszem fel a kérdést,:

- Miféle másfajta örömök léteznek, amit a társas (barátok, családtagok, ismerősök, kollégák, szomszédok, sporttársak, párunk /nélkül/) kapcsolatainkon kívül lelhetünk? Mihez viszonyítva tudjuk magunkat értelmezni - ami nem számít függésnek -, mert még az Istennel való kapcsolat sem más, mint függés, az Önmeghatározás egy formája.

2013. jún. 3. 21:10
 78/141 anonim ***** válasza:
66%

Utolso ez jo! Aruld mar el melyik az a sport amivel kozvetlenul segitesz masokon?

Kozvetve pedig rengeteget segitett. Nepszeruitette az aktiv eletmodot, mozgast, tudatos eletszemleletet. Nem azt mondom hogy ez utan Gipsz Jakab felpakolja a csaladot es irany az Everest, de ha csak a Kekesre elturaznak mar segitett egy kicsit a sportnak es ezen keresztul a tarsadalomnak.

Ennyit az oncelusagrol.

Arrol meg hogy nem fedezett fel semmit: Neil Armstrong sem fedezett fel semmit, csak eloszor tette a labat oda ahova elotte mas nem, megis minden amerikai buszke ra.

2013. jún. 3. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/141 anonim ***** válasza:
9%

Kissé be vagytok szűkülve, már megbocsáss...

Nem egyszerűen arról van szó, h olyan sportot nevezzünk meg, amelyik nem öncélú.


ÉN EMBERI ÉLETVITELRŐL ÍRTAM, akár sportolásostúl, mindenestől. A sportok többsége mellett kevés esély van halálra, így a családjáért IS, önmaga boldogságáért IS tehet az ember. A sportok közül viszont az extrém sportok -pl. magashegy mászása- mellett ez a lehetőség nem áll fenn.


(Please, nehogy megint tereljétek a szót... nem az a lényeg, h a hegymászás extrém, vagy nem extrém kategória.)

2013. jún. 3. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/141 anonim ***** válasza:
35%
Bocs az ismetlesert, valamiert bent maradt az elozo szoveg.
2013. jún. 3. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!