Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mitől alakul ki az emberekben...

Mitől alakul ki az emberekben a rovaroktól való félelem, fóbia?

Figyelt kérdés
Pl gyerekkoromban én is minden nagy ronda rovarhoz hozzányúltam, mégis mostanra kialakult bennem hogy féljek ha látok egy nagy pókot a sarokban vagy egy fülbemászót. Ez mitől van? a szüleink nevelik belénk vagy a társadalom, vagy mitől alakul ez ki? De pl sok ember viszolyog a rágcsálóktól meg kígyóktól is, én meg azt el se tudom képzelni hogy lehet azoktól félni

2013. júl. 31. 16:21
 1/10 anonim ***** válasza:
9%

Bennem nincs félelem irántuk, de amikor látod egy dél amerikai pók terráriumán a figyelmeztetést hogy halálos csípése lehet, akkor tartok tőlük

A kígyó ugyanez, az is csak les mozdulatlanul aztán beléd mar, alattomosak az állatok talán ezért is félnek a csúnyábbiktól

Egy helyes kis egértől, meg hörcsögtől viszont butaság félni :)

21/F

2013. júl. 31. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Nekem személy szerint az a problémám a rovarokkal, hogy undorítóak. Nem félek, hanem irtózok tőlük. Szerintem ezzel sokan így vannak. Pl.: egy házi póktól nem kell félni viszont undorító a vékony, hosszú lábaival..
2013. júl. 31. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
utolsó: szerintem ugyanezt írtam le én is. a kérdés az volt h mit lát benne az ember undorítónak és mitől tartja annak...:D érdekes egy egyéves nem tartja undorítónak és nem sikítozik ha lát egy pókot
2013. júl. 31. 22:07
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Csak el akartam mondani, hogy mit gondolok erről az egészről, de most válaszolok is. Pl.: egy egy éves kisgyerek lát egy pókot, akkor egyből hozzá akar nyúlni, mert érdekes, azt viszont ennyi idősen nem biztos, hogy tudja, hogy ez milyen veszélyeket rejt. Ha az a kisgyerek felnő, (vagy is egyre több dolgot hall/lát/tanul)akkor már tudni fogja, hogy nagyon veszélyes bizonyos pókokhoz,rovarokhoz,stb hozzányúlni és felnőtt(vagy legalábbis) idősebb fejjel nem fogja megtenni, ami kis korában nem okozott neki nagy problémát.
2013. júl. 31. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
senkit se bántott még keresztes pók mégis iszonyodunk tőle. a háztáji rovarok 90%-a benned semmi kárt nem tud tenni szóval kétlem ez lenne az oka
2013. júl. 31. 23:12
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Akkor nem tudom, kérdezz olyat aki rovarokkal foglalkozik..
2013. aug. 1. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
100%
kedves kérdező. téged csípett már meg keresztes pók? ha jól sejtem akkor nem. nekem sajnos volt benne részem. eléggé csúnyán feldagadt és piros lett. ennek ellenére nem félek a pókoktól, illetve nem mindtől. a keresztes pókot gond nélkül kidobom. de a fekete.. vagy az "ijesztő" nagy pókokat inkább békén hagyom..
2013. aug. 1. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 polarbeer válasza:
100%

Én kifejezetten szeretem a rovarokat, nagyon érdekesek, rengeteg rovart aranyosnak is tartok.


Az eddigi kommentekben főleg pókokról van szó, pedig nem is rovarok. :)

No, de miért kell félni egy póktól? Magyarországon 2, viszonylag ritka faj (mérges dajkapók, búvárpók) tud valójában fájdalmas, veszélyes sebet ejteni az emberen. Ezt a fegyvert általában védekezésre használja. Kiskoromban hozzányúltam egy mérges dajkapók fészkéhez egy füves területen, épp nagyon erősnek éreztem magam, és szét akartam rombolni. A pókanyuka természetesen feldühödött, mérges lett (akár erre is vissza lehet vezetni a mérges dajkapók nevet), hiszen mi sem szeretnénk, ha a házunkba berontanának. Megmart. Éles csáprágóját mélyen a bőrömbe döfte. Utána feldagadt, nagyon fájt, be is lázasodtam. Kb. 2 hét után nyoma sem maradt, lázas csupán pár napig voltam. De örök életre megtanultam: a dajkapókot nem birizgáljuk! De nem félek tőle. Ő jogosan védekezett ellenem.


Egyáltalán nem említették az eddigi kommentek pl. a lepkéket. Ki az a hülye, aki egy szép pillangótól fél, undorodik?! Ugye, semmi! Viszont a hernyóját sokan gusztustalannak látják. Mondjuk szerintem nagyon aranyos jószágok. Ugyanígy nem kedvelik a poloskákat, a bogarakat, viszont milyen szívesen hallgatják az emberek a szép tücsökzenét, és a kabócaciripelést! Fogadok, ha a járdán elballagna egy tücsök, az emberek zöme nem is tudná, hogy az éjszaka muzsikusait látjuk a talpunk előtt. :D


A fő probléma talán az ismeretlenség. Valljuk be: nem ismerjük a rovarokat! Nem tudjuk megkülönböztetni a sáskát a szöcskétől, a darazsat a méhtől, a szitakötőt a hangyalesőtől. Csak rámondjuk: szép, vagy undorító. És nagyságrendekkel több fajt sorolunk az "undorító" kategóriába, mint a "szép"-be.

De csak azért, mert senki sem nézi őket meg közelről. Apró állatok. Egy apró állatot csak kézben/dobozban lehet alaposan megvizsgálni, sokszor a nagyító is elengedhetetlen. A gyakori előfordulásuk, és az ismeretlenségük teszik őket félelmetessé. A gyerek meg akarja ismerni az ismeretlent. Viszont a felnőtt zsigerből irtózik minden ismeretlentől. Én pl. irtózom a francia konyhától. Tudom, hogy nem lehet rossz, hiszen milliók eszik, de én nem tudnék kinyitni egy kagylót, és kinyalogatni belőle a húst. Nem próbálnám ki. Pedig, ha kipróbálnám, lehet, hogy a kedvenc ételemmé válna!


Ismerjétek meg a körülöttetek élő, gyakori állatokat. Engedd, hogy bemutassa neked a képességeit! A rovaroktól rengeteget tanulhatunk, akárcsak a többi állattól. A természetben semmi nincs véletlenül. Vegyük pl. a repülést. Tud repülni a légy, a lepke, a rózsabogár, a madár, és a repülőmókus is. De mind másképp! Az aktuális életmód hozza magával a legkiválóbb stratégiát! A rovarok rendkívül sokfélék, ezért a stratégiák sokasága az ő körükben sokkal nagyobb, mint más állatoknál.


Hogy lehet rovarokkal ismerkedni? Menjetek ki egy közeli erdőszélre, vagy rétre. Én ma jöttem meg Tátika várától, ahol szép bükkös, és gyertyános-tölgyes van, illetve tegnap voltam a Magas-Bakonyban, ahol intenzív erdőgazdaság folyik, és a farakásokon csodaszép állatokkal lehet találkozni. A bükkösök csodaszép állata a havasi cincér (Rosalia alpina). Szép, nagy bogár, selymes testén csodaszép fekete minta található. Persze szeretne harapni, ha fogságban érzi magát a tenyerünkben, de a kis fejét nem tudja ügyesen mozgatni, ezért 100 %-osan kivédhető a harapása. Ez amúgy a rovarok mindegyikével igaz, ha tudjuk, hogy hol, és hogyan fogjuk meg.


Járjatok a rovarok lakásán a természetben, és akkor a lámpafényre a ti lakásotokba berepülő rovarokat is máshogy fogjátok látni! Persze itt nem az egészségügyi kártevőkre (kb. 10 rovarfaj, a MO-n előforduló 27.000 rovarfaj közül!!!) gondolok, mert a bolhák, meg a konyhai csótány tényleg irtandó kártevők! De aki ezeket megismeri, az meg tudja különböztetni a kirándulásokon a talajon ugráló erdeicsótányoktól, amik viszont hasznos avarlebontók, és díszes, ártalmatlan, embert kerülő rovarok!


Bocs, ha hosszú voltam.

Üdv.:

polarbeer

2013. aug. 3. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
100%

Én még kicsi voltam, anyáék között aludtam. Este kikapcsoltunk a tv-t és aludtunk. Az éjszaka felkeltem, és azt láttam, h egy hatalmas pók mászik a mellkasomon. Ordítottam, anyáék felkapcsolták a villanyt, és eltűnt. Megnyugtattak, lekapcsolták, megint láttam, ez eljátszódott még párszor, majd csak lámpafénynél tudtam elaludni. Másnap is csak úgy nyugodtam meg, h apa azt mondta, h elkapta és kidobta a kutyánknak, aki megette.

Szerintem én ezért vagyok fóbiás, még leütni se merek egy pókot. Ráadásul, azóta fokozódott, mert már szinte minden bogártól félek. A lepkének csak a szárnya szép, a teste ugyan olyan mint a többinek, szóval, nem fogdosnám, max a szárnyánál fogva.

2013. aug. 6. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Én undorodom még a pillangótól és a katicabogártól is. Valahol olvastam, hogy ez az undor azért alakult ki bennünk, hogy ne akarjuk megközelíteni a pici törékeny rovarokat, tehát ez náluk egy védekezés velünk szemben. :) Nekem pl a rovarnál még undorítóbb a döglött rovar. Soha nem lennék képes agyonnyomni - na nem azért mert sajnálom. De a tudat h kijön a leve és még undorítóbb lesz teljesen leblokkol...inkább felporszívózóm, vagy letakarom amíg valaki össze nem szedi a szobámból.
2014. júl. 16. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!