Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az eloitelet es a kritika,...

Az eloitelet es a kritika, miert mindig pejorativ?

Figyelt kérdés

Kereszteny emberkent, gyakran veszem eszre magamon, hogy eloiteletes vagyok, es tudom, hogy nem szabadna. Na, de a pozitiv eloitelet is problemas? Ha nem, az miert nem? Jot feltetelezni "szabad", csak rosszat nem? Amennyiben a jo eloitelet is helytelen, akkor az mar kozonyt jelent? Rossz kereszteny vagyok, ha az utcan megijedek mondjuk egy skinhead-tol, vagy pl. utcai verekedest latva eloitelet szuletik bennem? Akkor is rosszat cselekszem, ha jot feltetelezek egy ismeretlenrol? (mert pl. azt latom, hogy penzt ad egy hajlektalannak, de kozben lehet, hogy otthon a feleseget csalja, a gyerekeivel meg nem torodik)

A kritikat csak peldakent irtam, mert azt is sokszor negativ szinben tuntetik fel, holott pozitiv kritika is letezik, pont ugy, mint "eloitelet".

Jo sok kerdest tettem fel, nem varok ra konkret valaszokat (persze azt se banom, ha jonnek), csak a velemenyetek erdekelne a temaban.


2014. febr. 6. 13:57
 1/6 anonim ***** válasza:
24%

"Jo sok kerdest tettem fel, nem varok ra konkret valaszokat (persze azt se banom, ha jonnek), csak a velemenyetek erdekelne a temaban"


Akkor minek kérdezel?


És nehogy lepontozz! Az nem keresztényi!

2014. febr. 6. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Te meg miert nem valaszolsz? (mint irtam, azt sem banom) vagy ha azt nem, miert nem irod le a velemenyed, amit kertem? Miert irsz olyat, ami teljesen felesleges a kerdes szempontjabol? Ez nem csak nem keresztenyi, de meg csak nem is logikus. Oszinten sajnalom, hogy neked ez a "szorakozas".
2014. febr. 6. 14:06
 3/6 anonim ***** válasza:
0%
első vagyok! Szerintem te előitéletes vagy velem és az nem keresztényi!
2014. febr. 6. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 savanyújóska ***** válasza:

Szerintem a kritika és az előítélet nem keverendő. Kritikát olyasmiről tudsz mondani, amit láttál, hallottál, egy szóval, tapasztaltál. Előítéletesnek lenni viszont azt jelenti, hogy egy általános jelzésből vonsz le egyénre következtetést, ami szerintem óvatosan kezelendő. Node, először vesézzük ki a kritikát. Tegyük fel, hogy a pozitív-negatív utal a kritika tartalmára, és a jó-rossz arra, hogy mennyire "keresztényi", jó emberre valló ezt a kritikát elfogadni/elkövetni. Szerintem ez független attól, hogy a kritika pozitív, vagy negatív. Egy kritika attól jó, hogy rávilágít arra, hogy hol lehetne javítani, hol volt probléma, és miért. Legalábbis ha a te művedet kritizálják, legyen bár az a vélemény, hogy ezt nem kéne erőltetned, nem mindegy, hogy egy kétsorosban írja le valaki, vagy picit hosszabban rávilágít a hibákra. Pozitív kritikánál is, ha most annyit mondasz, hogy "Király volt!", ha elismernek abban a környezetben, akkor annak ellenére fogják jónak tartani, hogy nem, az, vagy vice versa, ez nem jó kritika. Ha meg tudod indokolni, miért volt jó, és esetleg ezzel valaki vitába száll, az már sokkal jobb, mert valamilyen haladást jelent, fejlődésre ad lehetőséget.


Az előítéletről: Ezt nem lehet elkerülni, a társadalom ilyen, ha sovány vagy, kövér vagy, öreg vagy, fiatal vagy, cigány vagy, skinhead vagy, nyugdíjas vagy, rokkant vagy, előítéletek lesznek. Arra kéne törekedni, hogy ne legyenek, de ha ez nem lehetséges, akkor azért a legalapvetőbbeken ne lepődjenek meg az illetők - pl. ne sértődjön meg mondjuk skinhead barátunk, ha nem feltételezem, hogy Bach-ot hallgat. Tehát nem az az előítélet, hogy kényelmetlenül érzed magad egy skinheadet látva, hanem ha véletlenül szóba elegyedsz vele, akkor e szerint kezeled, és esetleg bántón, szigorúbban lépsz fel vele szemben, és amíg ezt nem követed el, szerintem (legalábbis ebből az aspektusból) jó kereszténynek vagy mondható. (Persze az utcai verekedés más eset, nyilván nem fogsz kebelarátodnak hívni valakit, aki épp az előbb tángálta el a másikat, de ettől eltekintve még lehet jó ember, például ismerek Fradi-ultrákat, akik a szenvedélyüktől eltekintve meglepően felvilágosult és jó fej emberek.

2014. febr. 6. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

4-es, koszonom a valaszod! Akkor szerinted nem letezik, "jo eloitelet?" Mert erre nem tertel ki, vagy kicsit ugy kezelted, mintha en a kritikaval kevernem, pedig nem volt celom, de a felreertest vallalom, irasban nehez erthetoen kifejezni valamit. :)

Ha en valakirol a jot feltetelezem csupan latszatbol (irtam a hajlektalanos peldat), azt te minek nevezed? Az is elhamarkodott elitelet, de megsem negativ, nem? Felre ne erts, nem beled kotni szeretnek, csak az elozoek alapjan, nagyon erdekel, hogy mit gondolsz errol. Szoval mennyire helyes-mondjuk keresztenykent- a jot feltetelezni valakirol, anelkul, hogy az naivitasba menne at? :)

2014. febr. 6. 14:24
 6/6 anonim ***** válasza:
itt nem arról van szó,hogy rosszat cselekszel,vagy jót,hanem úgy kell megközelíteni a dolgot,hogy "mi az,ami a hasznomra válik?" tehát,a negatív kritika,ítélet által a krisztusi szeretet hozzáállás elől zárod el magad,ami viszont fontos lenne egy keresztény(és nem keresztény)számára(is) Ha látsz egy ijesztő skinheadet,vagy verekedést,gondolj arra,hogy minden ember szívében ott van a szeretet,ami a mi igazi arcunk,mindenki vágyik erre,csak sajnos sokakat elvakít az önzésük,félelmeik,ezért ezek az emberek tudatlanságban teszik tetteik nagy részét.mindazáltal legyél óvatos.ne ítélkezz felettük,hanem legyél óvatos.Na,a "pozitív kritika" szemszögéből is azt a kérdést kell feltenni,hogy "Mi az,ami a hasznomra válik?" Hasznodra válik-e,hogy lefested rózsaszínre azt az embert,és közben meg lehet,hogy ilyen,meg olyan? Mert lehet,hogy így van,adakozik,de közben csalja a feleségét.De Változik-e valami attól a te életedben,vagy az ő életében,hogy foglalkozol vele?
2014. febr. 7. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!