Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért van az, hogy elvileg az...

Miért van az, hogy elvileg az egyik leggyakoribb (MBTI) személyiségtípusok az ISFJ/ISTJ, mégis a legtöbb fórumon/oldalon főként csak INTJ/INTP-vel, illetve . NF. -el lehet találkozni? Miért olyan kevés az SJ és az SP?

Figyelt kérdés

(Zárójelben megjegyzem az NT típusai közül csak azért ezt a kettőt említettem meg, mivel tényleg mindenhol csak velük találkozom, a többi NT is ritka)


SJ



2015. jan. 8. 21:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Tudod, ezeket a típusokat érdekli az MBTI rendszer, míg más típusok hülyeségnek tartják. Én is INTJ vagyok és gyakran nézek ilyen fórumokat. A fórumokon előforduló típusok közül az INTJ/INTP a leggyakoribb, de ez egyáltalán nem a valóságot tükrözi.
2015. jan. 8. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
94%
ISFP vagyok, habár a legfrissebb eredmény szerint ISTP, de a két személyiség nekem egymással annyira ellentétes, hogy még csak nem is tudom azt mondani, hogy részben mindkettő, az ISTP-ből kevés dolog igaz rám. Na, de az a lényeg, hogy egyiket sem láttam nálad megemlítve.
2015. jan. 8. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Erre van egy olyan magyarázat, hogy az intuitívokat és az introvertáltakat érdekli inkább ez az egész tipizálós dolog - az érzékelők szerint nincs elég gyakorlati haszna, az extrovertáltak meg inkább buliznak, mint otthon neteznek -, ezért tolódik el az arány a való élethez képest (ahol elvileg az S-N arány 3:1-hez).

Biztos van ebben is igazság, de szerintem ez önmagában kevés. Viszont az biztos, hogy nagyon sok MBTI-vel foglalkozó oldalon az általad írt típusokat valahogy felsőbbrendűnek tekintik. Már alapból a leírásokon látszik, ki ne szeretné azt hallani, hogy ő egyedi és különleges, nagyon értékes ember, aki jól átlát mindent, nagy a képzelőerője, nagyon okos/érzelmes, stb. Persze a többi típusnál is írnak pozitívumokat, de az emberek többsége jobban örül a fentebbi szövegnek, mint annak, hogy "te vagy az egyik leggyakoribb típus, nagyon gyakorlatias és kedves vagy". Így ha valaki tétovázik két típus közt, inkább azt választja, ami jobban tetszik neki, akár öntudatlanul is.

A legtöbben amúgy, akik foglalkoznak az MBTI-vel, nem ássák bele magukat, pedig ha az ember kognitív funkciók szerint, önismerettel próbálja meghatározni a típusát, nem aszerint, hogy mit írnak róla a sztereotip leírások vagy mi jön ki egy tesztben, sokkal hitelesebb eredményt kaphat. Pl. olvastam egy blogot, ahol az író magát sokáig INFJ/P-nek gondolta, merthogy szeret írni, nagy a fantáziája, érdekli az MBTI (könyv- és filmszereplőknek próbálta meghatározni a típusát), stb. Aztán rájött, hogy a funkciók alapján egyértelműen ISFJ, csak nem illik rá a leírás, mert az tele van általánosításokkal és előítéletekkel.

Elnézést, hogy ilyen sokat írtam, csak érdekel ez a téma. :)

2015. jan. 8. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
29%
Ez a két típus a legintelligensebb.
2015. jan. 8. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
33%
ENFP vagyok, de nem aszerint ismerkedek, hogy kinek mi jött ki ezen a teszten. :D
2015. jan. 9. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, sok mindenre rávilágítottak.

Kedves Harmadik, valahogy így gondolom én is, pár olyan ismerősömmel, akikről betűiket illetően szilárd elképzeléseim vannak, kitöltöttem a tesztet, és tényleg nem a személyiségük, hanem az önmagukról alkotott énképük köszönt vissza az eredményen. SJ-ék és az N/T/F MBTI-ben való "elmerülési szokásairól" fogalmazott, általános érvelésben is vannak igazságok. (szerintem) Én, mint SJ tényleg szívesebben alkalmazom gyakorlatban az MBTI-ben megszerzett tudást, és a legtöbb embert is így lehet megfogni vele. (pl.:MBTI film)

Néha nagyon sajnálom, mennyire könnyen becsapható teszt az MBTI, és hogy mennyire könnyű ezek alapján félreértékelni önmagunkat. Az MBTI-vel én először tíz éves koromban találkoztam, amikor sikerült magammal elhitetnem, hogy rideg, logikára alapozó INTJ vagyok, mert akkoriban tényleg olyan akartam lenni. Aztán barátaimmal valóban a betűk funkciója alapján sikerült kihozni az ISFJ-t.

Ui. Mindenkinek ment a zöld kéz!

Ui.2 Bocsánat az esetleges rossz fogalmazásért.

2015. jan. 11. 12:27
 7/11 anonim válasza:
3%
Intp-nek nem jò lenni. Ha a gondolkodàs elved miatt piszkàltak az iskolàban,vagy hasonló qvalitàsù dolog törtènt veled,akkor egy èletre dlvesztheted a maradèk èrzèkelèsi kèpessègedet mi szerint az intp crònikus stresz esetèben egy idō utàn nem vàlal rizikòt cèljaink elèrèse èrdekèben ès egy remete lesz ki bár èrdekes ès fontos dolgokròl gondolkozik,de hiàba ha nem tud megvòsìtanni semmit. Ès az anti ISTP ergo mint èn az intp 98%-os intuìciòval nem egy jò èletkiviteli adat.
2016. szept. 2. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 ElectriGh0st ***** válasza:
Hallod 7-es! Ha nem adunk ezeknek a szűkgondolkodású idealista barmok véleményére(bár ez mèg nekem is nehezemre esik), akkor ez a probléma nem is fordulhat elő. Illetve csak olyan emberekkel osszuk meg a gondolatainkat akik èrtelik is azokat (pozitív èrtelemben)
2017. nov. 22. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért van ez, mert általában az INTJ-knek szokott a rögeszméjévé válni ez a teszt, miután ráakadnak, - én is hónapokkal ezelőtt találtam meg és lám, itt vagyok hajnal háromkor és a témában olvasok, noha, amit magyarra fordítottak, azt már kívülről fújom- utánuk az INTP-ket és az INFJ-ket hozza legjobban lázba az elmélet és azokat a szerencsétlen SJ/SP embereket néha, akiket addig szekálunk, ameddig ki nem töltik, meg nem keresik a típusuk híres embereit, fiktív karaktereit stb... :D


A gyakoribb típusokba tartozók nagy része hülyeségnek tartja az elméletet és szimplán rávágja, hogy nincs értelme, nem lehet így bekategorizálni embereket - ezt főleg az SF típusok, a művészibb és érzékenyebb beállítottságúak szeretik szajkózni.


A határozatlanabb, úgymond "gyakoribb" típusok meg azért se vannak sokan az ilyen fórumokon, mert a vonásaikból fakadóan van valamennyi önértékelési gondjuk, aminek az már csak egy kegyeletdöfés lenne, ha "tudományosan" is bebizonyosodna, hogy egy kedves, jószívű, sok területen hasznos, de valamilyen szinten szürke egér karakterek.

2017. nov. 28. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%
Lehetne esetleg emberi nyelven is? Lévén ez az "emberek" témakör.
2021. febr. 23. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!