Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért kell mindenkinek borrava...

Miért kell mindenkinek borravalót adni?

Figyelt kérdés

Apám, anyám is néha, meg még pár ismerős mind ilyen.

Nem csak a pincéreknek, de a postásnak, csomagkihozónak, fodrásznak, stb mindnek adnak borravalót, mondván, "mert illik".

Miért illik? Szerintem ez hülyeség. Még a pincéreknek oké, de hogy a fodrásznak, GLS-es embernek, stb....

Aztán mikor megkérdezem tőlük, hogy nekik miért nem ad senki borravalót, ha már ők olyan nagy lelkesen "illikből" adogatnak, akkor meg nagy a csend, meg "az más".


Nem csak náluk, más embereknél is ezt látom. Honnan jön ez a hülye szokás? Eleve senki sem pusziért dolgozik, mindenki kap a munkájáért fizetést, a fodrász sem egy ölelését csinálja meg másnak a haját, a csomagküldő szolgálat sem ingyen hozza ki a csomagot, eleve bent van már a szállítási költség is.

Engem ez azért zavar, mert apám pl mindig rám szól, hogy borravalót is adjak (saját pénzem), aztán ha nem adok, akkor meg elkezdi, hogy micsoda bunkó vagyok, mit gondolnak rólam.


Csak én nem értem ezt? Vagy tényleg "illik" manapság még a WC-s néninek is borravalót adni?



2015. márc. 16. 16:59
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
12%
A borravalo egyszeruen egy tarsadalmi szokas, egy norma. ha igenybe veszel egy szolgaltatast, akkor ez beletartozik az arba. De nem kotelezo, ha nem akarsz nem adsz.
2015. márc. 16. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:

Ezzel már én is találkoztam, hogy ha nem adok borravalót, akkor még köszönni sem hajlandóak.

Találkoztam olyannal is, aki alapba elvárta a borravalót, tartotta a markát (pizzafutár volt), én meg kezet fogtam vele, és becsuktam az ajtót.

Nekem soha nem ad senki borravalót, se apámnak, se ismerősöknek, senki, ők mégis adnak, mert "illik".


Lassan már tényleg ott tartunk, hogy a takarítónőnek is borravalót kell adni azért, mert felmosta a padlót.

2015. márc. 17. 13:19
 13/27 anonim ***** válasza:
91%

Amúgy szerintem is ez olyan dolog, hogy aki akar, ad, aki nem meg nem, de ettől függetlenül ugyan ne váltson át segg@rcba az illető, csak mert nem kapott.

Velem olyan volt, hogy elmentünk egy sörözőbe és nem adott vissza a csaj, (100valahány Ft-ról szól) és szóltam neki, hogy hé, nem kaptam vissza, erre odaszórta elém az aprót. Nem erről is kis összegről volt szó, hanem arról, hogy kérdezés/engedély nélkül eltette magának és még neki állt feljebb, mert szóltam. Mikor legközelebb kimentem kikérni az italokat, úgy csinált, mint aki nem hallja, hogy szólok neki és fapofával, szó nélkül szolgált ki. És az ilyen várja el a borravalót, hát, vicces, na.

2015. márc. 17. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
58%

Én nem pontoztam senkit se fel, se le csak leírom a véleményemet és a tapasztalatomat. Budapesten lakok és szoktam adni borravalót pizzafutárnak, postásnak, pincérnek, fodrásznak, futárnak. No nem azért mert kő gazdag vagyok, mert nem vagyok.

Munkámból kifolyólag én is szoktam kapni és nagyon jól szokott esni és itt fontos megjegyezni NEM A PÉNZ, hanem a gesztus. 20 Forintnak ugyanúgy örülök mint egy százasnak.

Egyáltalán nem kötelező adni végtére is kapok én is fizetést, de sokan nem tudják (vagy elsiklanak a dolog felett) hogy némelyik munkaadó ilyen például a Magyar Posta Zrt, ami belekalkulálja a kézbesítők bérébe a jattot. Sok pizzafutár saját fizetéséből veszi a benzint a kismotorba, autóba. Nem vicc sajnos.

Nem akarok senkit sem meggyőzni arról, hogy adjon, mert az baromság. Aki akar ad, aki nem az meg nem. Nem az a gusztustalan ha valaki ad, hanem ha valaki, (ahogy írtátok) tartja a markát.


Kézbesítőket fel tudom hozni példának mert sokáig dolgoztam csoportvezetőként postán, hogy simán ki lehetett szűrni, hogy mely utcákban járatokban nem szeretnek adni borravalót az emberek, mert azt egy kézbesítő se vállalta el. Rendszerint az újak vitték akik csapnivaló munkát végeztek, a levelek mindenhová voltak dobálva csak jó helyre nem.

Sokan első pár napjuk után kiléptek mert látták, hogy nettó 70.000 Forintért nem éri meg nekik napi szinten 2 milliókkal rohangálni úgy hogy bármikor leüthetik őket, elszámolhatják magukat és az amúgy is kevés fizu még kevesebb lesz. Aztán felhígult a postás szakma és mára senki se akarja csinálni, de a levelet valakinek vinnie kell. Levél nem lett kevesebb, akármit állítanak.

2015. márc. 17. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
100%

Igaza van az utolsónak, de arról nem mi tehetünk, hogy keveset fizetnek a postán, vagy bárhol máshol. Egyéb munkakörökben is bőven előfordul, hogy nevetségesen kevés összeget fizetnek, aztán esélye sincs borravalót kapnia az illetőnek, mert nem olyan a munkaköre.

Ugyan hadd ne én egészítsem ki senki jövedelmét, ha én borravalót adok, mert amúgy szoktam, azt nem sajnálatból adom, hanem mert nagyon is elégedett vagyok a munkájával.

2015. márc. 17. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
100%
15-ös! Ezt jól mondod, így van. Én is nem azért írtam, hogy bárkinek sajnálatból fizetnie kellene csak hogy milyen dolog már ez is például, hogy ilyen dolgokon múlik a szolgáltatás színvonala adott helyen. Ami ugye évről évre folyamatosan csökken sajnos. Ez miatt senki felett nem érdemes pálcát törni.
2015. márc. 17. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
100%

"és nagyon jól szokott esni és itt fontos megjegyezni NEM A PÉNZ, hanem a gesztus. 20 Forintnak ugyanúgy örülök mint egy százasnak. "


Ne tudd meg, milyen bunko reakciokat kaptam eddig parszor, amiert nem kertem vissza a visszajaro 20 forintot a futartol! Azaz ezt borravalonak vettek es keveseltek. Aztan elkezdtem borravalot adni a pizzafutarnak, egye fene, ha elvarjak, nekem meg szuksegem van a pizzara, most ne ezert verjek ra a f.oszukat. Egyszer kb 180 forintot adtam volna a futarnak aproban, 10 es 20 forintosokban, erre nagy pokkhendien visszanyujtna nekem, hogy o ezt inkabb itthagyja.


Nem teged tamadlak, korrekt a hozzaallasod, csak a fent leirt tapasztalatok alapjan nehez nem eloiteletesnek lenni futar/postas/stb-vel szemben.

2015. márc. 17. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
82%

Pff nehogy már a hihetetlen magas postai díjak mellé még dugdossam a pénzt a postásnak, mert ellátja a feladatát. Nekem se dugdossák a pénzt...

Vicc az egész, főleg hogy mindent ajánlva kell feladni, mert amúgy simán ellopják.

2015. márc. 18. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
91%

"NEM A PÉNZ, hanem a gesztus"


Gesztus? Ne röhögtess már. Hadd ne nekem kelljen másnak a fizetését kipótolni. Csak azért borravalót adni, mert elvégezte a munkáját? Komolyan? Ez a feladata basszus, erre vállalkozott, amikor felvették dolgozni! A normális és tisztességes kiszolgálásnak, munkavégzésnek ALAP DOLOGNAK kéne lennie. Manapság sajnos egyre pofátlanabbak az emberek. ismerősöméknél olyan postás volt, hogy az átadott csomagból, összegből mindig alapba eltett pár száz forintot, mert úgy gondolta, neki ez jár. De amikor szóvá tették, hogy ezt azért mégsem kéne, akkor meg fel volt háborodva, meg ő elvégzi a munkáját.

Kedvencem az, aki látványosan előadja, hogy nem tud visszaadni, miközben a vak is látja, menyi aprója van. Én csak akkor szoktam borravalót adni valakinek, ha nagyon meg vagyok a munkájával elégedve. Viszont azt senkitől sem viselem el, ha látványosan hülyének néz.


Gesztus ide vagy oda, én sem szoktam csak úgy osztogatni a pénzemet. Nekem sem ad senki borravalót, az meg hadd ne az én hibám legyen, hogy valakinek sz@r a fizetése.

Aki meg lepontoz mindenkit, az csak osztogassa a pénzt. borravalót senkinek sem kötelező adni, de elvárni elég nagy pofátlanság.

2015. márc. 18. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
91%
Gyorsétteremben dolgozok, itt sokan hagynak borravalót, amit mi, földi halandó alkalmazottak nem tarthatunk meg. Ez felvetette bennem a kérdést: hogyha mi nem tarthatjuk meg, akkor vajon vannak helyek, ahol szintén nem? Azért nem adok borravalót, hogy a tulajdonosnak dagadjon a zsebe.
2015. márc. 18. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!