Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ti mit csinálnátok ilyen...

Ti mit csinálnátok ilyen szituban? És mi a véleményetek róla?

Figyelt kérdés

A következő történt velem:

Nemrég elkezdtem írogatni és gondoltam, ha már kész az egyik akkor lebétáztatom (béta=az író jobb keze, átnézi nyelvtanilag, helyesírásilag stb.) szóval kerestem is egy szimpatikusat, aki vállalt abban a kategóriában/fandomban. Írtam neki, el is küldtem, mivel mondta, hogy akkor megcsinálja. Pár óra múlva jött is egy üzenet, amelyben kúltúált móson lesz*rozta a történetem és azt mondta írjam át. Nem fogom, nekem így tetszik ahogy van, persze neki inkább azt írtam, hogy oké, majd, ha lesz időm. Ez még nem is lett volna baj, oké nem mindenkinek tetszhet a stílusom, de ma felmentem az oldalra, rákattoltam arra az emberre, azt látom, hogy átvette azt a stílust, igaz, csak egy történetnél, utána látom a komikat, hogy ,,milyen tök jó lett, úristeeen még több ilyet"...stb. Először totál ledöbbentem, aztán dühös lettem és szomorú, most meg le tudnám tépni az arcát. Ja és nem is bétázta le.

Szóval ti mit csinálnátok, mi erről a véleményetek?



2015. ápr. 27. 15:52
 1/6 anonim ***** válasza:

Szard le.


Egyébként milyen történet?

2015. ápr. 27. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Csak egy fanfiction (útvesztő) nem nagy szám, de szerintem nem lett olyan rossz. És oké, megpróbálok nem foglalkozni vele, de hát sz*rul esett..
2015. ápr. 27. 16:39
 3/6 anonim ***** válasza:

Akkor keress máshol lektorokat.

Ha nem találsz, akkor írhatsz nekem is, de akkor ne használj sok zárójelet, mert azok a gyengéim. : )

2015. ápr. 27. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Szia! Szerintem először is írj neki egy kedves, udvarias e-mailt, melyben közlöd, hogy már nem aktuális a dolog. Csak hogy ne alacsonyodj le az ő szintjére :)

Amúgy mennyire vagy biztos benbe, hogy rólad másolt? Mikor került fel a története, mennyi idő telt el az üzenetváltás óta? Használd rád jellemző szófordulatokat? Az is lehet, hogy csak hatással volt rá az írásod - ez szerintem természetes. Viszont ha szántszándékkal lopott, az már nem az.

Amúgy a béta csak javaslatokat tehet, nem vagy köteles átírni a dolgokat. Arról nem is beszélve, hogy a szubjektív véleményéről van szó, tehát attól, hogy neki esetleg nem tetszik, amit írtál, lehet, hogy másnak pedig nagyon. Szerintem érdemes lenne olyan bétát keresned, akivel nagyjából hasonló a "stílusotok", és itt első sorban kategóriákra gondolok; ha angstot írsz, szeresse az angstot, ha 18+-os a sztorid, akkor ne jelentsen neki gondot... Jól sejtem, hogy Merengős vagy? Ha gondolod, szívesen segítek :)


Rosa

2015. ápr. 29. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A bétának dolga az, hogy meglássa a tartalmi pontatlanságokat, logikai bukfenceket.


A jó béta viszont nem (csak) barátilag leolt a g€cibe, hanem konstruktív megoldásokat is felajánl...ami bizony, lényegében az hogy kicsit írd át, úgy hogy hihetőbb legyen. Ehhez vastag bőrt kell növeszteni, nem kell mereven követni a tanácsokat, elvégre a történetet te írod.


Sok esetben a béta és az író még a történet megírása előtt együtt brainstormingol, pl. hogy XY szitut hogy lehetne realisztikusan eszközölni. Vagy hogy hogyan lehet XY karakter szövegeit kevésbé OOC módon megfogalmazni.


A béta azért van, hogy ha elszalad veled a ló, akkor visszarángasson a kanonizált keretek közé. Hogy rámutasson, hogy az időlordok nagy része totál impotens/aszexuális, hogy a vulkániak bőre hidegebb mint az emberé, hogy az átlag másodéves nem produkál rezzenésten arccal főbenjáró átkokat, hogy édes fiam, a chili szósz az nem síkosító és okkal nem az... Ezek azok a dolgok, amiket az áltlag fanok (az olvasók) is kiszúrnak, és ezekre kapod a negtív kommentet vagy csak szimplán nem fogják elolvasni.


Mondjuk a jó béta kölcsönös, te is javítod az ő cuccait, már csak azért is, hogy ne legyen alá-fölé rendeltségi érzet.


Az hogy áttvete a stílusodat, tulajdonképp dícséret- jó a stílusod.


Szerintem kicsit te is túlreagálod, írásban könnyedén félre lehet érteni a hangnemet. Próbáld vele tisztázni, normális hangnemben.

2015. ápr. 30. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a válaszát! Igen meris vagyok:) és igazatok volt, csak túlreagáltam, először csak a bevezetőt olvastam el, ami kissé hasonlított az enyémhez, végül a történetet átfutva teljesen más volt, szóval elnézést, hogy az időtöket raboltam! És természetesen megírtam neki, hogy köszi, de már nem kell lebétáznia, és szerintem teljesen hihetően írtam le mindent, szóval még egyszer köszönöm a válaszokat!! :)
2015. máj. 1. 08:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!