Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A szociopaták milyen oknál...

A szociopaták milyen oknál fogva tanúsítanak ilyen viselkedést?

Figyelt kérdés

Nyersen fogalmazva: tehetnek-e róla, hogy ők ilyenek? Azt tapasztalták életük során, hogy az ember az ellenségük, így nincs szükségük az empátia érzésére, vagy inkább úgy születtek, hogy a szentimentális oldaluk kevésbé vagy egyáltalán nem fejlett, amihez esetleg a környezet és a nevelés is hozzásegített?

Vagy mindez máig megmagyarázatlan?


2015. máj. 5. 18:51
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

"A szociopata személyiség kialakulásának feltételezett okai[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az antiszociális személyiség kialakulását értelmező elméletek együttesen jól magyarázzák a személyiségzavar kialakulásában szerepet játszó háttértényezőket.


A pszichodinamikus elmélet szerint az ilyen embereknél a korai, súlyos érzelmi traumák hatására az egyén „visszavonja érzelmeit”, és a későbbiekben az erőszak, a destruktivitás jellemzi kapcsolatait. A szociokulturális megközelítésű kutatások alátámasztják a súlyos érzelmi traumák korai gyermekkori elméletét. Ezek szerint az ilyen személyiségű emberek az átlagosnál jóval nagyobb mértékben voltak kitéve gyermekkorukban családi agressziónak, stressznek, konfliktusnak: gyakran szüleik ugyanolyan pszichopata karriert futottak be, mint később gyermekeik. A behaviorista modellkövetés ugyanezt az elméletet támasztja alá: a gyermek ugyanazt a mintát sajátítja el, amit szüleitől lát, ez pedig nem más, mint az erőszakos, érzelmeket figyelmen kívül hagyó, agresszív viselkedés. A modern társadalmakra jellemző, Durkheim által leírt, egyre szélesebb körben tapasztalható anómia kedvez a gátlástalan, önző, manipulatív, érzelem nélküli érdekemberek érvényesülésének. Ezek többnyire nem jellemezhetők antiszociális személyiségként, azonban számos személyiségvonásuk átfedést mutat a disszociális emberek személyiségjegyeivel. Biológiai kutatások pedig a genetikai tényezők nem elhanyagolható szerepéről számolnak be."


Forrás: Wikipédia

2015. máj. 5. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Jobban örültem volna egy olyan egyén válaszának, aki ért a témához. Lehet, hogy a kérdésem nem volt elég világos; inkább véleményekre lettem volna kíváncsi. A Wikipédia cikkje mindkét tényezőről említést tesz, amit felsoroltam, de nem választja külön őket (vagy csak én vagyok hülye, és nem értettem meg), nem beszél arról, hogy az egyén döntés alapján lett-e ilyen. Egyszóval bővebb kifejtést szeretnék. A kérdésem arra irányult, hogy hibáztatni lehet-e valakit ezért szerintetek, vagy inkább el kéne kezdeni megérteni őket? Szerintetek tényleg a rossz szándék vezérli őket, élvezve, hogy másoknak bosszúságot okozhassanak, vagy nincs meg a képességük ahhoz, hogy észrevegyék, ami körülöttük történik?

Nem csak tényeket, hanem véleményeket és tapasztalatokat várok, főleg pszichológiai és pszichiátriai szempontból.

Köszönöm.

2015. máj. 5. 19:27
 3/4 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, ha az orvosi értelemben vett antiszociális személyiségzavarról beszélünk, akkor egyértelmű a válasz: ez egy betegség, azaz nem tehetnek róla, ha olyanok, amilyenek. A forrásban egyébként szerintem érthetően le van írva, milyen tényezők vezethetnek a betegség kialakulásához.


Ha arra vagy kíváncsi, hogy azok az emberek, akik mutatnak bizonyos, a szociopatákra jellemző viselkedési mintákat, de definitíven nem nevezhetők annak, vajon mennyire hibáztathatók, mennyire szándékos és tudatos ez a manipulatív, érdek-orientált magatartás, az más kérdés, arra igennel válaszolnék. Nagyon sok ilyen van.

2015. máj. 5. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. máj. 5. 20:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!