Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Nálunk miért számít akkora...

Nálunk miért számít akkora durranásnak a Nike Air Max cipő, az IPhone, illetve a BMW? Miért van olyan sok pénzcentrikus ember? Mi értelme a parasztvakításnak?

Figyelt kérdés

Azt tapasztalom, hogy a nyugat-európai emberek között nem sok embert találni, akinek a legtöbb gondolata a pénz körül forog. Anyukám egyik kolléganőjének a lánya, illetve a veje Londonban él már évek óta. Amikor ez a bizonyos kollegina elmesélte a vejének, hogy itthon sokan mennyire ajnározzák az IPhone-t, sőt, még van, aki hitelt is vesz fel, csak hogy meg tudja vásárolni, a veje csak nevetett. A BMWk-ről már nem is beszélve! Rengeteg olyat láttam már, amin látszott, hogy közel 15-20 éves tragacs, a tulajdonosa mégis büszkén menőzött vele, és a lányok fele el is ájult tőle.


Sajnos a kishúgom osztályában is tapasztalható hasonló jelenség. Az osztályból 1-2 gyerek kivételével szinte már mindenkinek van telefonja, tabletje, és a testvéremet többször macerálják, hogy mikor óhajt vetetni egyet. A szüleimnek azonban esze ágában sincs venni, nem látják értelmét. Ők azt vallják, hogy majd ha elkerül középiskolába, ráérnek akkor venni egyet. És persze ebben az iskolában is felütötték a fejüket a kérdésben megemlített termékek. A gyerekek több mint fele replike Air Max-szel, hitelre vett IPhone-okkal jár iskolába, és sokan ezt tartják menőnek. Akinek pedig egyszerűbb telefonja van, azt kutyába sem veszik. Anyukám ebben az iskolában tanít, és az 5. évfolyamon van egy jómódú gyerek, aki állandóan az IPhone-jával hivalkodik. Amikor Anyukám szóvá tette, hogy ezen kívül is vannak jó telefon, a gyerek a fejéhez vágta, hogy: "Tanárnéni irigy, azért gondolja így!"



De ennél sokkal durvább történetet is hallottam már. Az egyik barátnőm ismerőse bekerült egy elit budapesti gimnáziumba. Szegény, ámde tehetséges, okos lány az illető. Nem tellett neki drága darabokra, az osztály háromnegyed részét újgazdag kölykök tették ki. Egyszerűen kirekesztették, amiért nem volt Air Max cipője, nem tudott IPhone-t venni, stb.


Pedig szerintem sem ez a lényeg az életben. Nekem például Samsung Galaxy Core Prime telefonom van, mégsem érzem magam kevesebbnek, szerintem nem ettől lesz valaki rosszabb ember. Ti mit gondoltok?



2016. jan. 29. 08:47
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
96%

Ezt hívják úgy, hogy divat. Ilyen mindig is volt, van és lesz csak az éppen mindig más termékek kerülnek a "figyelem középpontjába". A vicces igazából az, hogy mindegyik, akinek ilyen van nagyon egyedinek és halálosan lazának érzi magát, pedig igazából pont ezek miatt lesz csak egy az ezrekből.


Én személy szerint a telefonokra mindig is kakkantottam nagyot, jelenleg egy 10 éves nokiám van amin még netezni se lehet. Az asszony kérdezte ne vegyünk-e nekem valami "rendes" telefont. Mondom neki csak pénzkidobás lenne, mert ezt üthetem-vághatom és semmi baja, egy mostani szuperokos tepsi meg kb az első napon amikor dolgozni megyek ripityára törne /munkaköröm nem kímél semmilyen eszközt: külömböző föld alatti aknák és közműalagutak nem erről híresek/. Az külön poén, és jókat nevetek amikor 20 éves bmw-ken n-el kezdődő rendszámot látok, túráztatják a pirosnál, induláskor meg koromfekete füstfelhő jelzi, hogy gazdája az embléma miatt vett másfél-kétmillióért egy jólmegtermett bontószökevényt. Jómagam a terepjárókra esküszök, de nem a városi crossoverekre, hanem az igazi sárdagasztókra: toyota hilux. A cipőhöz nem tudok hozzászólni, soha nem néztem még senkit hogy milyen cipője van, szóval ez nekem új. Egyébként lidl-ös crivit márkájú futócipőt hordok mert hihetelen kényelmes és strapabíró és egyáltalán nem büdösödő típus, csak ajánlani tudom!

2016. jan. 29. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim válasza:
78%

Nálunk az volt a feltétel hogy akkor kapok mobilt ha gimibe megyek.Általánosba nekem sem volt mobilom ézért állandóan csesztettek.

Egyébként szerintem azért vesznek sokan már hitelből ilyen drága cuccokat mert látják hogy milyen nagyra becsült ember az akinek ilyenje van.

2016. jan. 29. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim válasza:
97%

Felnőttként a munkahelyemen (budapesti irodai környezet) sajnos ugyanezt látom a munkatársak egy részénél. Azzal a különbséggel, hogy abból már kinőttek, hogy emiatt kirekesszenek másokat a társaságból, de a sznobizmus ugyanúgy dúl a fiatal felnőtteknél is, mint a diákoknál: félmilliós MacBook-ok, kétszázezres iPhone-ok, 5-10 milliós autók. A vicc az egészben, hogy pont ezek a tárgyak veszítik a leggyorsabban az értéküket, mert persze az igazi sznob évente lecseréli a cuccait a legújabb modellekre. Sajnos az egész iparág a reklámain keresztül is ezt sugallja, vásárolj, vegyél, újat, legjobbat. Nem csoda, ha a gyerekek a felnőtt példát próbálják követni, mert mindenhol azt látják, ez számít értéknek.

Mindenesetre jó látni, hogy vannak fiatalok, akik normálisan gondolkodnak, és nem állnak be a divatmajmok sorába.

2016. jan. 29. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat mindenkinek! :)
2016. jan. 29. 10:18
 5/29 anonim ***** válasza:
89%
Tőlünk nyugatabbra van az embereknek pénze és emiatt nem kell villantaniuk a telefonnal, ruhával, a kocsi azért kicsit más, mert abból mindenki szeret jót venni, de valóban más márkákra esik ott a választás. Az ok pedig az, hogy ott van villantáskényszer, ahol nincsen pénz. Magyarországon főleg a fiatalabbak tudnak irigykedni arra, akinek 200 ezres telefonja van, ez később felnőttkorban is megmaradhat, de inkább a primitívebb, alacsonyabb iskolázottságú embereknél jellemző. Gyakori, hogy az veszi meg a BMW terepjárót, aki 30 nm-es panelben lakik. Egyébként ha intelligensebb emberekkel akarsz megismerkedni akkor ne a nike air max-os embereket válaszd.
2016. jan. 29. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
62%

Ne haragudj, de ez hatalmas nagy általánosítás. Attól, hogy van pár külföldi ember, akit ismersz, és nem így gondolkodnak, attól a többi ember látásmódját még nem ismered. A világon mindenhol megtalálható ez a réteg, hogy képes még hitelt is felvenni azért, hogy ilyen márkájú termékeket vegyenek. Ez nem magyar specialitás...

Általános iskolában pedig régen is ez volt a trend... Ha valakinek tehetős szülei voltak, mindig is behozta a cuccait, hogy henceghessen vele, esetleg a zsebpénzét egy csomó édességre költötte, majd azokkal "vásárolta" meg a többieket. Ez pedig a 90-es évek vége volt. Régen is az volt a menő, akinek színes telefonja vagy felnyitható telefonja volt. Az pedig elég nagy butaság, hogy a gyereknek ráérnek középiskolás korában telefont venni. Nem tudom, hol laktok, mekkora közösségben, de pl. egy nagyobb városban kóricál a gyerek, szerintem nem utolsó dolog, ha fel tudja hívni a szüleit, ha bajban van...

Az elit gimiket pedig hagyjuk, többségükbe gazdag családok sarjai járnak évtizedek óta, és azokat, akik szegényebb környezetből érkeznek, kiközösítik, ez szintén nem csak mostani jelenség.

Nekem pedig lumiám van, és tojok bele, kinek milyen telefonja van. :)

Ha szabad megkérdezni, hány éves vagy?

2016. jan. 29. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
85%
6 Arról komoly szociológiai tanulmányok szólnak, hogy a fejlődő országokban milyen gyakran költik el az emberek a teljes fizetésüket menő cuccokra és inkább éheznek, mint, hogy értelmesen beosszák a pénzt, ennek okait vázoltam fent. A kérdező megállapításai helyesek, bár természetesen sokféle ember van és nem lehet mindenkit egy kalap alá venni, pl. én is magyar vagyok és bár szép, új telefont kaptam a férjemtől, illetve spórolási célból már régóta okostelefont használok, ha magamnak vettem, akkor mindig a 40 ezer körüli telefonokat választottam, ez pedig egy olcsó kategória, tehát nem lehet kijelenteni, hogy minden magyar menőzni akar a telefonnal, de sokan igen.
2016. jan. 29. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 A kérdező kommentje:
5. válaszoló! 18 éves vagyok. :) Nem azt akartam mondani, hogy külföldön senki sem anyagias, de sokkal kevésbé fontos a vakítás, a hencegés, mint idehaza. Egyébként egy kicsi faluban élünk.
2016. jan. 29. 12:21
 9/29 anonim ***** válasza:
100%
Nagyjából 6 év van közöttünk, így érthető, hogy te miért látod a dolgokat. Mármint, hogy ez a mai generációra igaz csak. :) Ami nem baj, mert minél idősebb vagy, annál jobban tágul a szemléleted.
2016. jan. 29. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
100%
A te korosztályodban ez nagyon jellemző, én 34 éves vagyok és amikor én voltam tizenéves, akkor is ugyanez volt, de nem muszáj beállni a sorba, sőt van, hogy a különcök, másképpen öltözködők bejönnek a divatmajmoknak is, velem éppen így történt, tetszett nekik a stílusom, az életvitelem. Később, pár év múlva már nem lesz jelentősége, hogy milyen a telefonod, csak bizonyos sznob körökben, azokat pedig jobb elkerülni.
2016. jan. 29. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!