Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan lehetne megoldani a...

Hogyan lehetne megoldani a generációs konfliktusokat?

Figyelt kérdés

Én elég érdekes körülmények között élek. 22 éves egyetemista vagyok, apukám 70 éves, anyukám 45. Apukám nagyon értelmes, művelt ember volt a maga idejében, most viszont úgy viselkedik, ahogyan egy hetvenévestől elvárható (szerencsére egészséges, de látszik rajta, hogy ez már nem az ő világa) Sokat gondolkodtam azon, hogy a generációk miért nem tudják megérteni egymást. Talán az lehet a baj, hogy az idősek/középkorúak nem tudnak lépést tartani a fiatalokkal. A mai világban a művészet nem erény, inkább "időpocsékolás", mi inkább a technológia iránt érdeklődünk. Egy ötéves jobban használja a telefont vagy a tabletet, mint egy negyvenöt éves. Szerintem ez az idő(sebb) generációt frusztrálja, és azzal kompenzálja, hogy szidja a fiatalokat, hogy milyen felszínesek, és nem törődnek semmivel. Pedig ez csak részben igaz. Igen, minket nem érdekel az, amiből nem tudunk megélni (irodalom, klasszikus zene, művészet) minket a tudományok és a technológia érdekel. Ugyanakkor mi globális szempontból sokkal tájékozotabbak vagyunk, mint a szüleink, nagyszüleink. Az anyámat erről megkérdeztem ő erre valami ilyesmit mondott:"Miért kéne nekem törődnöm a párizsi terrortámadással, vagy a szíriai menekültekkel, hogy az USA-ban legális a melegházasság, amikor a hetvenéves anyámnak rossz a csípője és csak kéthetente tudom meglátogatni, hogy segítsek neki a ház körül? Nem azzal kéne törődni, hogy mi van a világ másik felén, hanem ami a környezetedben történik! Kit érdekel Magyarországon, hogy Donald Trump ki akarja toloncolni a bevándorlókat? Egyáltalán miért kell tudnia egy magyarnak, hogy kicsoda Donald Trump? Én sose hallottam róla."

Van igazság abban amit mond. De szerintem létezik egy átmenet, amikor nem csak azzal törődsz, amit az orrod előtt van, és amikor azzal is törődsz ami az orrod előtt van.

A fiatalokról nem is beszéltem. Én mindig beszélgetek apukámmal, szívesen hallgatom, mi volt amikor ő volt annyi idős mint én, mit szerettek, mit olvastak, milyen volt az élet. És szívesen összehasonlítom azzal, amit töriből tanultam anno. A fiatalok viszont elvből elutasítanak mindent, ami a múltban történt, és csak előre néznek. Ez sem rossz dolog, ha nem hinnék sokan azt, hogy a Teremtés az ő születési évükben kezdődött.

Valahol ott lehetne a megoldás, hogy a középkorú/idős generációnak meg kéne tanulni a jelenben élni, míg a fiataloknak meg kéne becsülni a múltat, és nem legyinteni mindenre, ami az ő születésük előtt történt (művészet, történelem, technológia, politika)


2016. márc. 12. 08:21
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
És az a szomorú, hogy egyszer majd mi is megöregszünk, lesznek gyerekeink, bennragadunk a saját "fiatalságunkban", ahelyett hogy megismernénk a gyerekeink világát. A gyerekeinket pedig még úgyse fogja érdekelni a múlt, mint minket. Az ő szemükben technológialag "gyerekcipőben" fogunk járni, és nem fognak arra figyelni, hogy mit tettünk le az asztalra.
2016. márc. 12. 08:26
 2/13 anonim ***** válasza:

Te abban fogsz járni :)

Én nem :P

2016. márc. 12. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
amit írsz, az nagyfokú általánosítás, nekem például szerencsére nincs ilyen idősebb ember a környezetemben, mind nyitott az új dolgokra, a világra
2016. márc. 12. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
És a fiatalok? Őket nem érdekli, hogy milyen volt az élet 40 évvel ezelőtt.
2016. márc. 12. 10:54
 5/13 anonim ***** válasza:
Én eléggé megdöbbentem az írásodon. Veled egyidős egyetemista vagyok, anyukám idén lesz 60, apukám 64 éves. De ilyen szélsőséges családot, mint ti vagytok... Már bocsánat. Engem, és sok fiatalt érdekel a művészet, és nem tartom haszontalannak, sőt, sok művészeti törekvésű barátom van (pedig nem művészeti szakra járok). A szüleimet érdekli a technika, szeretik a Facebookot, ott szerveznek osztálytalálkozót, felkeresik a 40 éve nem látott ismerősöket stb. Apám használja a munkájában a számítógépet. Persze nem értenek hozzá annyira, mint mi, de nem frusztrálja őket, hanem megtanulják, vagy megkérdeznek engem, meg a tesómat. Vásárolnak jó telefonokat meg GPS-t maguknak. A szüleimet igenis foglalkoztatja a bevándorlókérdés, sőt, az az igazság jobban értenek a politikához, mint én. A melegházasság nem biztos, hogy foglalkoztatja őket, de van meleg barátom, amiről anyukám tud, és neki, aki 60 éves (szóval számolj vissza, 56-ban született) szintén volt meleg barátja gimis korában! Az én szüleim nem is szidják a fiatalokat, illetve ha szidják őket, akkor megfontoltan, viszonylag jogosan, nem úgy, hogy mindenki hülye, csak ők helikopterek. Inkább aggódnak a jövőmért. Érdekli őket, mi van a világban, például ma megyünk megnézni a Saul fiát, mert úgy gondolják, meg kell nézni, ha ilyen eredményeket ért el. A szüleim nyugdíjasok, de kirándulni, sportolni, tánctanfolyamra járnak. Anyukám tanár volt általánosban, és nagyon szerették a gyerekek, ő pedig szerette, hogy tudja, mikor mi menő köztük. Mióta nyugdíjas, engem kér, hogy mutassak neki mai zenéket. Tetszik neki Adele, Lady Gaga, Mika, Nate Ruess, Gabriella Cilmi, néz velem sorozatokat, mai, modern sorozatokat, és filmeket. Általában családi filmnézéseket csinálunk. Anyám nézte velem a Brother and sisters c. amerikai sorozatot, amiben vannak drogosok, melegek (smárolnak is a képernyőn), iraki háború stb. Szerintem ti ennél végletesebbek vagytok, de lehet, hogy én vagyok a szerencsés. Anyukám az unokájának is olvas verseket, aki nagyon szereti, és ennek mind örülünk.
2016. márc. 12. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Engem pedig érdekel a történelem, még a sokkal régebbi is, és érdekel pl. a rock zene története is. Anyukám Freddie Mercury-rajongó, apukámnak nagy lemezgyűjteménye van, én ismerem a régi zenéket, és hallgatom, ők ismerik a mostaniakat.
2016. márc. 12. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Fiatal vagyok, mégis érdekelnek a több évvel ezelőtti dolgok. Elég szomorú, ha valakit nem érdekel sem a múlt sem a jelen; nem érdeklődik a világ iránt.
2016. márc. 12. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Tudáskülönbséghez szinte semmi sem kell.

Más környezetbe nőttek fel, így valamilyen szintű tucatkülönbség lesz, de ezek elhanyagolhatok s semmiféle konfliktust sem szülnek. Pl sok 35-50 éves meséli hosszan a sztorijait arányítva hasonló személyiségű fiatalabb emberekkel.

"De szerintem létezik egy átmenet, amikor nem csak azzal törődsz, amit az orrod előtt van, és amikor azzal is törődsz ami az orrod előtt van."

Ilyesmi témájú dolgok teljesen személyiségfüggőek.

"Teremtés az ő születési évükben kezdődött."

Itt említett dolgok általánosítva vannak. De igen, rengetegen ilyenek de ez szélsőséges agymosás miatt van.

2016. márc. 12. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy szélsőségesen fogalmaztam. A szüleim használnak facebookot, anyának okostelefonja van, apa pedig ért a gépekhez. Viszont apa "vak és siket", amikor a Kádár-korszak hibáiról van szó. Anyával meg nem lehet komoly dolgokról beszélni, csak a mindennapok komoly gondjairól. A kedvencem az volt, amikor meséltem neki, hogy Viktória királynőnek állítólag viszonya volt a személyi szolgájával, John Brown-nal, Viktóriát Mrs Brownnak, Brown-t pedig India császárának csúfolták a háta mögött. Anya erre megjegyezte, hogy "Mint a királynő és a biztonsági főnök a Neveletlen Hercegnőben."

Én itt nem arról beszélek, hogy nem hallgatnak Lady Gaga-t, vagy Beyonce-t, hanem hogy nem tudják, ki az a Stephen Hawking.

Ugyanakkor meg tudnám számolni egy kezemen, hogy hány korombelit érdekel a szépirodalom, a festészet, a zene vagy a történelem. Persze, megtanulják, mert meg kell tanulniuk, de nem érdekli őket különösebben. És itt nem kamaszokról, hanem huszonévesekről beszélek. A fiúk BÜSZKÉK arra, hogy őket még egy lány sem tudta elrángatni kiállításra, múzeumba. És diplomásokról beszélek.

2016. márc. 12. 13:37
 10/13 anonim ***** válasza:

Az inkább az adott szegény szegénységi bizonyítványa, hogy nem tudja ki Stephen Hawking...

Minden korosztályban vannak olyanok, akiket nem érdekel a művészet vagy a klasszikus zene, vagy akármi más, ami kicsit is komolyabb, de ez megint az egyén beállítottsága, nem pedig korosztályi adottság.

Az idősebb embereket pedig persze, hogy nem lehet meggyőzni a kommunizmus hátulütőiről, mivel ők abban nőttek fel, ők csak azt látták az egészből, hogy van munka és lejárhattak a Balatonra. Egyszerűen olyan groteszk rendszerben nőttek fel, aminél el sem tudnak képzelni jobbat. Nem véletlenül adócsaló és korrupt a magyar nemzet..., de most ne menjünk ebbe bele.

Akinek pedig Lady Gaga és társai az alap, azt csak sajnálni tudom.

2016. márc. 12. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!