Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ez valami pszichológiai...

Ez valami pszichológiai taktika vagy csak hibás emberi viselkedés?

Figyelt kérdés

Van egy ismerősöm, aki a következőképpen viselkedik:

akinek erős személyisége van, azt kerüli, mert nem tud vele mit kezdeni, és nem mer vele konfrontálódni. Ha valami probléma van, akkor egyből megy a magyarázkodás részéről, hogy „az nem is úgy van”, stb. Azon embereket, akiknél látja, hogy van valami gógyijuk, előszeretettel keresi fel, és kihasználja a tudásukat (kvázi velük szárnyaltatja magát). Azok, akik nem annyira okosak kerüli, lenézi.

Azt érzem rajta, hogy önálló egyénisége nincs, mindig valaki személyiségére hangolódik rá, annak próbál megfelelni, de egy önálló viselkedési formája nincs. Nagyon szeret a főnökségnél nyalni, spicliskedni, ha valami gondja van (akkor is, ha ö gerjesztette) állandóan itt köt ki, talán védelemért. Miért viselkedik így?



2016. aug. 6. 06:17
 1/6 anonim ***** válasza:

Én is kerülöm a nálam butább emberek társaságát és szívesebben vagyok nálam okosabbakkal. Miért?

Mert ha te vagy a legjobb akkor nem ösztönöz fejlődésre, plusz mit tanulhatnék a nálam butábbaktól? semmit.

Ha meg okosabbakkal vagyok akkor mindig tanulok valamit, vagy ösztönöz az egóm arra, hogy fejlődjek és én legyek a legjobb köztük.

Nem nézem le a buta embereket, de ha nem muszáj akkor inkább nem velük vagyok.


"akinek erős személyisége van, azt kerüli, mert nem tud vele mit kezdeni"

Őszintén? megértem. Én sem szeretek makacs emberekkel lenni, akiknek csak az az igaz amit ő annak gondol


"Azt érzem rajta, hogy önálló egyénisége nincs, mindig valaki személyiségére hangolódik rá, annak próbál megfelelni, de egy önálló viselkedési formája nincs."

Ez normális. Mindenki máshogy viselkedik más személyek társasában. A japánoknak van is erre egy elméletük:

Három arca van az embernek, egy amit a külvilágnak mutat, egy amit a családnak és egy amit magának.

Ez az egy a külvilágnak azóta szétesett mégtöbb darabra az eltérő ideológiájú emberek miatt.

Pl egyik haverommal teljesen jól el tudunk röhögni a rasszista, sötét humoron, másikkal meg nem, így vele nem is erőltetem

2016. aug. 6. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:

:D, nekem is volt egy ilyen időszakom. szinte totál ilyen voltam. pszichés okai voltak, és iszonyatosan önbizalomhiányos voltam. viszont amit csináltam, nem szánt szándékkal csináltam. azért kerestem a "gógyis" embereket, mert szeretettem volna kapcsolatot teremteni másokkal. viszont nem igazán tudtam beszélni, féltem a saját véleményemet elmondani bárkinek. a legkisebb dolog is, amit sértésnek éreztem, baromira fájt, és egyre inkább úgy éreztem, senki nem kedvel. de időről időre próbáltam kitörni ebből, kapcsolatot teremteni a többiekkel, de mindig ugyanoda jutottunk vissza, hogy megbántottak. az volt a probléma, hogy ha valaki csak őszinte volt velem, azt is bántásnak vettem. nem értettük egymást. mindig gyanakodtam, ha valaki őszinte dolgot mondott, hogy miért mondhatta, bántani akart-e, ilyesmi. és előfordult, hogy tényleg ez volt az ok, ami csak megerősített benne, hogy senki sem bír igazán.


ez nagyon sok frusztráltságot okozott, és sokszor gyűlöltem miatta másokat. de ez nem hosszú életű gyűlölet, csak olyan fellobbanás. pár nap múlva már általában túl voltam rajta. a nyalásról annyit, hogy én bizonyos személyekkel szemben, akikkel nem sikerült közel kerülni egymáshoz, mindig automatikusan túl kedvessé váltam. nekem nem tűnt fel, csak utólag jöttem rá, hogy a kívülállók szemében úgy tűnhetett, mintha szándékosan, képmutatásból lennék ilyen "túl" kedves, pedig ez magától jött, egyáltalán nem szándékosan vagy számításból csináltam.


a spicliskedésről pedig annyit, hogy ez is hasonlóan megtörtént velem. viszont ez nem csak az én hibám volt. ha odamentem a főnökhöz, hogy "most itt van ez vagy az a probléma, mi legyen?", akkor pár kollégám mindjárt gyanúsan nézett, hogy biztos nyalok meg spicliskedek. pláne, ha olyasmiről volt szó, amihez nekik is közük volt, netán az ő hibájukból történt. azt hitték, róluk akarok árulkodni, pedig csak baromi erős lelkiismeret-furdalásom volt, ha a munkában valami hiba volt, mert attól tartottam, hogy baja lehet belőle valakinek. a főnöknek is azért szóltam, nehogy az legyen, hogy utólag derül ki, aztán akkor kirúgnak érte valakit, vagy akár őt. mivel alapból elég rendes ember volt. de úgy direktben sosem árulkodtam valakire, annyi eszem azért mindig volt, hogy nem szép dolog valakiről rosszat mondani a főnöknek. nevet emiat nem mondtam soha, csak pár esetben, amikor már tényleg baromi nagy volt a gond, nem az én hibám volt, mégis nekem kellett rendbetenni, stresszelni miatta, ráadásul csak a másik ember sz*rok bele mentalitású munkához hozzáállása miatt. de ha a főnökünk nem lett volna rendes, megértő, akkor még ilyenkor se tudtam volna nevet mondani. ugyanis mindig az vezérelt, hogy lehetőleg ne bántsak senkit, és én is ezt vártam másoktól. persze más hasonló cipőben járó ember nem biztos, hogy eljutott ide szellemileg/erkölcsileg.


igazából az alapvető problémát az okozta, hogy a kollégáim nagyon gyanakvó emberek voltak, én meg szélsőségesen bizonytalan. mindig szándékos rosszakaratnak hitték, ami szinte kivétel nélkül ösztönös, nem tudatos tett vagy viselkedés volt a részemről. talán egy vagy két eset volt, amikor valami szándékos szemétséget csináltam, de csak azért, mert akkor már volt olyan kolléga, aki szándékosan rám szállt, és megpróbált kikészíteni. azt már nem tudtam tolerálni. de még akkor sem csináltam olyat, ami miatt pl. kirúghatták volna az illetőt, tehát azért egy bizonyos határt nem léptem át soha, pedig eléggé labilis voltam érzelmileg.


hogy kifelé hogy hat ez, nem tudom. biztosan nem túl jól. de alapvetően bírtam a kollégáimat, jófejek voltak, a végére már egész jól is kijöttünk, akkorra már kicsit én is változtam. arra utólag jöttem rá, hogy amikor valami semmiség miatt elkezdtem magam emészteni, és mérges lettem az illetőre, az kiült az arcomra, és gondolhatták, hogy utáltam őket. pedig igazából nem így volt. én egyébként nem néztem le senkit, legfeljebb, ha teljesen érzéketlennek, bunkónak tűnt.


szerintem az ismerősöd is valami hasonló, de nem tudom hogy lehetne rajta segíteni. félek, ha pszichológust javasolnál, az csak olaj lenne a tűzre, totál sértésnek venné. ha minden kolléga normálisan viselkedne vele egy ideig, nem túl kedvesen, de úgy, hogy ne kelljen konfrontálódni, lehet, hogy egy idő után megnyugodna, kinyílna kicsit, aztán jobban lehetne vele beszélni róla, hogy nem kell mindenkinek megfelelni, meg nem kell mindent lenyelni. de ez biztos hosszabb időbe telne. a bizalom fontos, mert ha azt érzi, hogy valaki játszik vele, manipulálni próbálja, bántani akarja vagy gúnyolódni akar rajta, akkor a bizalma rögtön meginog benne. akkor is, ha csak jelentéktelen apróságról van szó, amit ti észre se vesztek. ha hosszabb idő alatt nincs konfrontáció, kialakulhat egy komolyabb bizalom egymásban, mint egy családtaggal, és akkor már nem lesz olyan érzékeny az építő vagy negatív kritikára se, és a viselkedése is normalizálódik. de ez hosszabb idő.


ő most olyan, mint egy iszonyat törékeny váza egy házibuli közepén, egy asztalon. de véletlenül se mondd neki ezt, mert bármin, amivel a hibáira utalsz, megsértődik.


szóval én így látom egyértelműen, de az is lehet, hogy másfajta típus, lehet, hogy értelmi beállítottságú inkább, és a hülyeség frusztrálja, nem az érzéketlenség. akkor nem teljesen így működik, mint én, de az biztos, hogy mélyen belül a saját érzelmi vagy értelmi bizonytalanságának van kiszolgáltatva, az uralja teljesen az életét, viselkedését.

2016. aug. 7. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
#2-es válaszadó vagyok. igazából így utólag arra is rájöttem, hogy amit csináltam, egy értelmi beállítottságú embernek úgy tűnhetett, mintha szándékosan manipulálnám a környezetemet, vagy hátsó szándékaim lennének. erre sose gondoltam, eszembe se jutott. az mondjuk igaz, hogy sokkal több van a fejemben, mint mások hiszik, és azt is észrevettem, hogy ez sokakat idegesít, hogy nem ismernek igazán, de nem tudok másmilyen lenni. ahhoz már nagyon meg kell bíznom valakiben, hogy igazán mélyen hagyjam megismerni magam. viszont olyan értelemben nincsenek hátsó szándékaim, hogy nem akarok senkinek semmi rosszat, sőt ellenkezőleg. lenézni se nézek le senkit, úgy szeretem az embereket, ahogy vannak.
2016. aug. 7. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
javaslom olvasásra az MBTI személyiségtípusokat. ismerősödet érzelmei vezetik elsősorban, nem a gondolatai, mint téged. totálisan félreérted. ő ugyanannyira gonosznak érzi a te racionális beállítottságodat, mint te annak gondolod az ő érzelmek által vezéreltjét, miközben igazából egyikőtök sem gonosz. valószínű, emellett még van neki valamilyen pszichés baja is. vagy pedig ti kötöttetek bele feleslegesen. ha ő érzelmi beállítottságú, te pedig értelmi vagy, akkor egy csomó olyan dolgot támadásnak fog érezni, amit nem is annak szántatok, akár egy élesen kimondott mondatot is. mint ahogy titeket meg ingerel az érzelmi színezet a hangjában, amikor beszél
2016. aug. 10. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm 4-es komment a választ, így érthető a dolgok miértje:). Köszi!
2016. aug. 10. 20:01
 6/6 anonim válasza:
4-es vagyok: még az nem volt teljesen érthető az előbb leírtakban, hogy a racionális beállítottságoddal te olyan dolgokat fogsz észrevenni, amire ő nem figyel. ezért néha olyan dolgokat mondhatsz akaratlanul vagy viccből, ami neki félelmetesnek hathat, mert azt hiszi, olyasmiket tudsz róla valahonnan, amiket senkinek nem mondott el. ő pedig remekül tud olvasni az emberekről apró jelekről, asszociációkon keresztül ösztönösen, amiket te nem veszel észre, ezért ő is félelmetesnek tűnhet, mert nem érted, honnan tud dolgokat. ki az okosabb? aki előbb rájön, hogy csak bántja a másikat, és inkább segíteni próbál helyette
2016. aug. 11. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!