Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mik voltak azok a helyesírási...

Mik voltak azok a helyesírási hibák, amik láttán nem bírtad visszafogni magad, és helyretetted a kérdezőt?

Figyelt kérdés
Nem egy ékezet lemaradására gondoltam. Nekem a "kedvencem" még mindig a láthassuk, halhassuk, tapinthassuk.

2017. júl. 20. 23:25
1 2 3 4
 11/37 Clay Morrow ***** válasza:
Hüje, haly, muszály.
2017. júl. 21. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 BringaManó ***** válasza:
85%

A kérdésre válasz:

Nekem például az, ha valaki egy l-lel írja a „halhassuk” szót... ;-)


Egy kicsit komolyabb válasz (hiszen „nem egy lemaradt betű a probléma” – értem én az önreflexiót... ;-), hogy igazából az jobban irritál, amikor valaki helyesírási hibának vél (és nevez, sőt bélyegez) olyasmit, ami nem az, például a suksükölést. Lehet persze az is kvázi helyesírási hiba: pl. olyan helyzetekben, amikor szigorúan a „sztenderd magyart” kell használni (jelentsen ez bármit is) – ilyen esetekben elvárható, hogy az ember akkor is láthatjuk-ot írjon, ha amúgy szóban nem azt mondana. De én nem gondolnám, hogy a GYK ilyen hely, itt azért az ember szabadabban igazodhat a saját beszélt nyelvéhez.

Ahogy te is megengedhetted magadnak a kérdésben, hogy azt írd: „amik”, holott más „játékszabályok” között – pl. ha egy újságcikkbe írnád –, szemrebbenés nélkül amelyek-re javítaná a korrektor, mert úgy szabályos.


Tehát a kérdező – aki „Megmondóember”-nek titulálja magát – a „kedvenceiként” pont olyan szavakat sorolt, amelyeknek csak érintőlegesen van közük a helyesírási hibákhoz... :-/ (hiszen csak suksükölés)


Felteszem, hogy az egy l-lel írt „halhassuk” nem direkt lett így írva, a példa kedvéért, hanem csak véletlenül helyesírási hibával sikerült leírni az alapvetően nem helyesírási hibás – csak annak vélt – tájnyelvi formát.

Mindezt úgy, hogy a Megmondóember „az ordenáré alap hibák”-ra kíváncsi, miközben az „alaphibák” egybeírandó, és szerinte „elvárhatjuk, hogy egy nyamvadt kérdést, az anyanyelvén le tudjon írni helyesen a kérdező”, de a „helyre tesz”-t ő maga egybeírja, valamint az imént idézett részbe egy felesleges vesszőt biggyesztett...

Sztem megtapsolhassuk őtet. :-)


(A két t-vel írt „ékezettről"-t most csak zárójelben jelzem, hiszen az – remélhetőleg – csak elgépelés, nem állandó helyesírási hibája az illetőnek. Bár azt tegyük hozzá, hogy a nyelvi illemtanhoz nemcsak a helyesen írás tartozna hozzá, hanem a helyesen gépelés is, vagyis az ellenőrzéskor ugyanúgy illene javítani az elgépeléseket is, mint a „valódi helyesírási hibákat”. Na persze az „ékezettről” tkp. értelmes szó, ezért nem jelzi a helyesírás-ellenőrző, tehát „sajnos” az agyunknak kell(ene) észrevennie, az meg fáradságos dolog, belátom...)


Ja, az már csak hab a tortán – és egyáltalán nem helyesírási kérdés –, hogy a kérdésben megkérdezi a népet, hogy kit mi idegesít, majd amikor elmondják neki, akkor jól leolt mindenkit, megmondja nekik, hogy mi ne idegesítse őket: „Hangsúlyoztam, hogy nem egy-egy lemaradt ékezettről van szó. És én sem írom ki, hogy például, vagy és a többi. Nem egy lemaradt betű a probléma, hanem az ordenáré alap hibák.” – Szimpi arc. No jó, egy virtigli „megmondóember” tényleg ilyen, szó se róla… :-/ – Én csak azért lepődtem meg naivan, mert a kérdésben még „megkérdezőembernek” álcázta magát. :-)

2017. júl. 21. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 anonim ***** válasza:
52%
"Ijen,ojan" Erre a két szóra ugrom. És azt se szeretem, ha valaki nincs tisztában az ik-es igék használatával, de az mondjuk nem olyan egetrengető.
2017. júl. 21. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:
74%

Az igekötők helytelen használata tud kiakasztani: megakarom ütni, meg ütöm,stb.

A másik, amit nem szeretek (igaz nem helyesírási hiba), amikor az "ettől, attól" szavakat használják az "ennél, annál" helyett.

Például: "180 cm? Én magasabb vagyok ettől."

2017. júl. 21. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 anonim ***** válasza:
29%

Ha újságíró írja. Tőle elvárnám, hogy 1, ismerje a magyar helyesírást, 2 igényes legyen a munkájára.

Volt már olyan, hogy megsértődött, és kioktatott kommentben, mennyi cikket kell neki megírnia egy nap. Szóval fel se fogta, miért problémázom.

2017. júl. 21. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 anonim ***** válasza:
46%

A kedvencem az, amire mindig ugrok, hogy "inteligens vagyok". Kicsit oxymoron jellegű csak :D.


Aztán:

- bármire tudok ugrani, ha a kérdező leírja, hogy ő mennyire okos, más meg mennyire nem... keressetek rá, hogy "Japán Étterem/be", volt nemrég egy kérdés... a kérdező röhögcsél, hogy a csaját nem az esze miatt szereti, de közben olyan gyatra a helyesírása, hogy hát valszeg őt sem az eszéért szeretik... japán étterem nagybetűvel, fotómodell leírva így, hogy "foto modell".


- eszek, iszok, lakok és társai (erre nagyon háklis vagyok)

2017. júl. 21. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 anonim ***** válasza:
57%
én arra ugrok amikor a nagy nyelvtannáci tele helyesírási hibával ugat be valakinek...
2017. júl. 21. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 BringaManó ***** válasza:

#13: Na, de jó, végre valaki! Az ikes igék használatával kapcsolatban én is szeretnék már "tisztába kerülni"! Segíts:


Én innám egy szörpöt, és ő innék egy szörpöt? Vagy ma már én innék, és ő inna?...

Fontos lenne tudnom, mert nekem ez most kétértelmű: "Hej, Péter alakja elképesztő... Ha keményen fogyókúráznék (pl. tornáznék, szigorúan diétáznék, vagyis sokkal kevesebbet ennék, jobban megválogatva étkeznék), akkor kb. egyforma súlyunk lenne, hiszen pár éve még ugyanúgy néztünk ki..." – Akkor most melyikü(n)k a testesebb???...


Ha már azonos végződések eltérő jelentéssel, akkor:

Ő ivott egy szörpöt, vagy ő ivék egy szörpöt?

Mellesleg ezzel az -ék végződéssel vigyázzunk, mert amikor nem ikes igéhez járul, akkor nem "őhozzá", hanem "énhozzám" tartozik: én jövék, te jövél, ő jöve... (a "jöve" persze nem ugyanaz a szó, mint hogy "későn JŐVE már lemaradtam az előadás elejéről"... [és persze a "mint hogy" sem ugyanaz, mint a "minthogy" – meg a "mint a" sem ugyanaz, mint a "minta" –, de ezek már egy másik témához tartoznak... :-) bár az legalább tényleg helyesírási kérdés lenne...])


Juli szeretné, hogy tetsszen neked a ruhája... vagy tetsszék? vagy tessék? vagy tessen?...

Fontos neki, hogy csinosnak látsszon... vagy látsszék? vagy lássék?... (vagy lásson?... vagy az már egy másik ige?, "foglalt"?...)

(És ha tessen/tessék, lásson/lessék, akkor miért nincs jásson/jássék?...)

Persze "csaltam", ennek a sok formának csak egy része ikesige-probléma, van benne "ikfüggetlen" kérdés is, hiszen pl.:

a matekleckében rajzolni kell három szakaszt:

– Tanárnő, ezek metsszék egymást?" (vagy messék?...)

– Gyerekek, kettő legyen párhuzamos, a harmadik metssze őket! (vagy messe?...)


És én mikor válok öregemberré? vagy válom?...

Tartok tőle, hogy idővel akkor is azzá válnék (vagy válnám?), ha nem akarnám, hogy azzá váljak? (vagy váljam?...)


Ha a példáim között "esetleg" vannak régies formák, akkor mikor váltak azzá?... és amiket mi most "helyesnek" tartunk, az mikor válik majd azzá?...


Ilyeneken őrlődöm(/őrlődök?)... Talán a jövőben nem vívódnám(/nék?//nánk/nók?...) annyit, és nem vergődnék(/ném?/nénk/nők?...) kétségek között, amikor ikes igék jönnek szembe...

Köszönöm a válaszokat előre is! :-)



Ui.: és akkor még nem beszéltünk az E/2-ről, ami "szabályosan" -l-re végződne, na de akkor most melyik a szabályos/gyakoribb/helyes(ebb)/"magyar(abb)":

lakol vagy laksz? mosakodol vagy mosakodsz? vagy mosakszol? vagy mosakszasz?...

és álmodol? vágyol? belefolyol? becsavarodol? rászokol? bűzlöl? csetlel-botlol? megfeneklel? hánykolódol? kínlódol? megbánol?* meggyónik?* kimúlol? (((/megdöglöl?))) lebomlol?... – csak néhány példa)


* OK, határeset: ez már E/3-ban is ingadozó...

2017. júl. 21. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 BringaManó ***** válasza:
* meggyónol
2017. júl. 21. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 anonim ***** válasza:

16. vagyok


Most, hogy olvasom az 1. válaszát, hát igen, az engem is zavar, amikor már magyarosított szavakat nem képesek normálisan leírni, főleg, amikor magyar toldalékokkal keverik...


sexuális meg sexis. Meg raktam fel egy kis perfume-öt.

2017. júl. 21. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!