Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ha Mo. -n lenne nagysebességű...

Ha Mo. -n lenne nagysebességű vasúthálózat, akkor az emberek körében népszerűbb lenne a vasúti közlekedés?

Figyelt kérdés
Megnéztem most ezt a videót ( https://www.youtube.com/watch?v=VdFD2hy7kFM ) majd eszembe jutott a tipikus magyar autópályán jampiskodó lízingautós, levedlett BMW-s/Mercis bunkó felszínes látszatjóléti társadalom és belegondoltam, hogy milyen óriási mentalitásbeli különbségek vannak japán és magyar között. De mondhatnám akár a németeket is, ahol ugyanúgy van létjogosultsága a vasúti közlekedésnek a híres Autobahn dacára. Persze tudom, hogy csak ebből kiindulni felesleges, de nem hiszem el, hogyha Mo.-n hirtelen lenne ilyen vasúthálózat, akkor az emberek hozzáállása megváltozna és a továbbiakban nem az autópályán jutnának el mondjuk Bp.-re. Ha a MÁV vonalain hirtelen +200-as sebességű vonatok jelennének meg, akkor szerintetek mennyivel lenne népszerűbb a vonattal való közlekedés? Ti ebben az esetben használnátok-e és ha igen, milyen célból (ingázás vagy egyszeri utazás), ami miatt jobban megérné vonattal közlekednetek, mint kocsival? Én úgy gondolom, hogy semmivel nem lenne népszerűbb a vasútközlekedés, mert Mo.-n ma presztízsdolognak számít, ha valaki autóval mehet bárhova.

2017. szept. 30. 13:40
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Valamennyivel biztosan népszerűbb lenne, azonban kérdéses hogy használnák-e annyian, hogy megérje kiépíteni a hálózatot. A +200-as sebességű vonatok valóban indokolatlanok lennének így elsőre, hiszen hazánkban tényleg nincsenek akkora távolságok. Ha már egy 140-150km/h átlagsebességet tudnának tartani az IC-k, az már szuper lenne. Persze valóban fontos hogy pontosak és felszereltek is legyenek. Engem például az nagyon zavar hogy számos IC-n még most sincsen konnektor, a Wi-Fi gyenge, sokszor befoghatatlan, alig van büfékocsi, kényelmetlenek, koszosak az ülések, kicsik az asztalok, kultúrálatlanok a WC-k és még sorolhatnám. Szerintem fontos lenne hogy alapvető szolgáltatások tudjon nyújtani egy IC, ha már az ember a vasúti közlekedést választja, az autó helyett.


Na de akkor még nem beszéltem a legfontosabb szempontról, az árról. Ha nem kedvezménnyel megy az ember, akkor sokszor meg sem éri. A teljes árú jegy, valóban horribilis mértékű, a kínált szolgátatás fejében. Példának okán, egy Nyíregyháza-Budapest-Nyugati táv, 2. osztályon, 5140 Ft (teljes áron), 3:24-es menetidővel. De ha belevesszük azt hogy még előtte ki is kell mennünk az állomásra, illetve Bp-n is tömegközlekedést kell használnunk hogy eljussunk a célunkhoz, akkor az utazással eltöltött idő már bőven meghaladhatja a 4 órát, költésgünk pedig a 6000 Ft-ot. Oda-vissza ez minimum 7 óra utazást és olyan 10500-11000 Ft-ot jelent. Ellenben ha autóval mennénk ez a táv oda-vissza 4 óra alatt teljesíthető lenne, az üzemanyagköltésgünk pedig kijönne 11.000 Ft-ból (7l-es fogyasztással számolva) + matrica (de ha sokat megyünk, akkor egy utazásra lebontva elenyésző az összeg, pláne ha éves megyematricákat veszünk). Tehát olcsóbb, kényelmesebb, gyorsabb, élvezetesebb, szabadabb és alig kerül többe. Illetve ahogyan említetted: "presztízsdolognak számít".


Ha jogosultak vagyunk kedvezményre, mondjuk egy 50%-ra, akkor azért árban már egyértelműen látszik hogy olcsóbb a vonat, és célszerűbb azt választanunk, ha egyedül utazunk. Kettő vagy több ember esetében azonban már megint ésszerűbb az autó. Véleményem szerint egyébként nem drága 50%-os kedvezménnyel utazni, még ha egyszeri alkalmakról is beszélünk. Az utasok egyik jelentős részét azonban diákok képezik, akik sokszor minden hétvégén oda-vissza ingáznak az iskolájuk és a lakhelyük között. A már előbb említett Ny-Bp távolságra levetítve, ez 24.000 Ft-ot jelent/fő/hónap. Tehát halmozottan már elég sok pénzt tesz ki. Viszont van lehetőség bérlet vásárlására, ami jelen esetben 17.000 Ft. Ettől olcsóbban, max busszal tudsz menni. Éppen ezért akiknek min. 50%-os kedvezménye van, előszerettel használják a vasutat. Tehát diákok, nyúgdíjasok, hátrányos helyzetűek. Valamennyiüknek 90%-os kedvezménye van, illetve a 65 év felettieknek csak helyjegyet kell venniük. Mindebből csak annyit akarok leszűrni hogy mivel sokan kedvezménnyel utaznak, nem érdeke a MÁVnak hogy fejlessze a vonatait, hiszen a dolgozó felnőttek többsége úgysem fogja a vonatot választani, a többi meg úgyis itt köt ki. Amit viszont nem értek hogy a köztisztviselők minek kapnak 50%-os kedvezményt? Nekik is ugyanolyan fizetésük van, mint akik a versenyszférában dolgoznak, akiknek meg ugye nem jár, holott többek között az ő adójukból kapják a köztisztviselők a fizetésüket.


Mindenesetre én sem szeretem a vonatot, meg úgy általánosságban a tömegközlekedést sem, nem csak presztízs okok végett. Amint az anyagiak lehetővé teszik, én is autóval fogok közlekedni ahová csak lehet és ésszerű. Akkor választanám a vonatot, ha az általam leírt feltételek teljesülnének, és hosszabb útra kellene mennem. Minden más esetben, maximum Bp-n belül használnám a tömegközlekedést.

2017. okt. 6. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
A bunko bmw-ek az autopalyakon alja roman nepseg akik nem tudnak se vezetni se semmit, amiben elsok az a hulyeseg es ostobasag. Kb ennyi
2017. okt. 22. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Ebben a putri országban sosem lesz olyan.
2017. okt. 22. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Pedig lehet nem annyira nyomná Budapestet az ingatlanpiaci válság, hiszen - mondjuk - ha feleannyi idő alatt lehetne feljutni Pestre, akkor kevesebben szeretnének felköltözni és a napi ingát választanák. (a vidék levenné a nagy nyomás egy részét a drága fővárosunkról)


Pl.

Szolnok-Budapest vonal IC-vel 80 helyett 40 perc lenne. Ismerek jó pár embert aki ezt manapság mindennap megteszi oda-vissza (160 perc utazás) - nekik fellélegzés lenne 160 helyett napi 80 percet ingázni.

2017. okt. 22. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Engem a vasúti közlekedéstől egy dolog tart távol. A pályaudvarok környékén lévő gyanus alakok, kéregetők, cigit kérők, akik sosem tudják menyi az idő és a telefonodon nézd meg, megnézed de már fut is vele. Ezért az autót választom. Nyugodtabb és háztol házig visz még ha többe is van az utazás éd nem vagyok időhöz kötve.
2017. nov. 18. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!