Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A költők többsége miért...

A költők többsége miért teljesen őrült, vagy "beteg"?

Figyelt kérdés

Félre ne értse senki, tisztelem a költőket, sőt, de tényleg a költészet, sőt maga a művészet.


Czeizel Endrének volt egy előadása, meg egy könyve is a költőkről, ő is mondja, hogy az általa vizsgált költőknek 16-ből 16-nek volt mániás depressziója.


Szóval én nem értem, olyan szörnyű dolog a költészet, hogy beleőrülnek?


2018. jan. 20. 19:06
 1/9 anonim ***** válasza:
89%

"olyan szörnyű dolog a költészet, hogy beleőrülnek?"

Pont fordítva, a depresszió pl elviselhetőbb ha ki tudod írni magadból.

2018. jan. 20. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Juhász Gyula mégis öngyilkos lett és József Attila is.. és a sor folytatható!
2018. jan. 20. 19:12
 3/9 anonim ***** válasza:
87%
Megkönnyíti, nem megszünteti.
2018. jan. 20. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
90%
Dehogy a költészetbe őrülnek bele, pont fordítva, a mentális betegségük inspirálja a művészetüket, sokan a mélyponton írják meg életük legjobb munkáit.
2018. jan. 20. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
56%

Kezdjük ott, hogy van rengeteg művész, aki nem depresszióból ír.


Nekem egyetemi ismerőseim között is voltak, akik írtak. Olyan is akinek volt kisebb kiadott kötete. Mellette normális, tanulós-bulizós emberek.


József Attila halálának körülményeit pedig a mai napig vitatják.

2018. jan. 20. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
60%

Az exem írt verseket (méghozzá igen jókat)... És mentálisan nagyon nem volt okés, mint utólag kiderült. Szakítás után több, mint fél évig zaklatott... De egy másik kérdésnél már leírtam, bemásolom:


2 évig voltunk együtt.

Érzelmileg totálisan rám építkezett, átkozott nagy teher volt. Ő csak akkor boldog, ha mellette vagyok, ő csak akkor él, ha ott vagyok vele, ő csak velem valaki... stb stb. Úgy éreztem mintha akaratom ellenére lenne kisbabám!!


Elhalmozott spontán ajándékokkal, hiába kértem, hogy ne tegye.

És egyszerűen belém tette azt az érzést, hogy csapdában éreztem magam, és a szakítást vele el se tudtam képzelni. Olyan voltam, mint egy kalitkába zárt madár, akire ő csukta rá az ajtót és nála a kulcs is.


Aztán jött a párom, akivel akkor ismerkedtem össze. Vele csináltam végig a szakítást, mert egyedül nem ment volna. Persze, az a szar alak mindig ügyesen manipulált én meg nem vettem észre, mert naiv kislányka voltam az első barátjával!


De így is nagyon nehéz volt megszabadulni tőle. Persze személyesen találkoztam vele, hogy megmondjam vége. Ráadásul nem mertem vele kettesben maradni sem (akkor már kezdett megborulni, mint aki érzi a vesztét és még jobban ragaszkodik, féltem tőle), úgyhogy közönsége is volt az egész teátrális cirkusznak. Bőgött, ordított, kiabált velem, ölelgetett, könyörgött, ígérgetett fűt-fát (ja, persze, amikor hiába beszéltem hozzá a problémákról a kapcsolatunk alatt, a homokba dugta a fejét, nem bírt szembenézni a ténnyel, hogy elveszíthet, és milyen ironikus, pont ezért veszített el).

Hát. Szánalmas látvány volt. De nem tudtam sajnálni. Sőt inkább még jobban megerősített az elhatározásomban.


Ez több, mint fél éve volt. Az első hetekben, hónapokban masszívan zaklatott minden lehetséges helyen. Facebook, telefon, több száz(!!) sms, email, házhoz is jött (hosszú heteken át szórta ide ajándékait, virágokat az éj leple alatt).


Hol szidott, hol kérlelt, hol k**va voltam, hol élete szerelme.

Facebookról végleg törölnöm kellett magam, mert ha letiltottam, új accountot csinált, ha én csináltam újat (kép és minden konkrét adat nélkül) megtalált! Ahonnan tudtam letiltottam, amikor házhoz jött, szüleimnek kellett elküldenie. Amikor konstatálta, hogy nem nagyon sikerül felvennie velem a kapcsolatot, nekiállt leveleket írni. Ezeket a mai napig kapom.

2018. jan. 20. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
56%

A mániás depressziónak két fázisa van, ugye. A depresszív amikor isznak egyesek, vagy csak ülnek és bámulnak mert nem bírnak többet. És a felhangolt, mániás amikor a festők kapják az inspirációt a színesebb, őrültebb kompozíciókért, a költők, írók írnak és alkotnak. Ez a szakasz sokkal kreatívabb mint a normál emberek kreatív szakaszai. Ez lehet az oka, hogy jobb versek születnek ilyen emberektől.

A másik ok szerintem az, hogy lelkileg rengeteg helyen jártak és próbálták megérteni önmagukat, ezért a verset használták egyfajta vizsgáló ezközként amivel ha azonosulni tudtak akkor úgy érezhették közelebb vannak a megoldáshoz. Elviselhetőbb az állapot.

A vers csak egy ezköz volt nem egy ok a depresszióra.

2018. jan. 20. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Aki beleőrül, nem a költészetbe őrül bele, nem abba, hogy verseket ír, hanem abba, hogy a hatalmas érzésekkel, amikkel költőként próbál megbirkózni, nem sikerül, és ez mentális betegségbe csap át. A tapasztalat, a dolgokra való rájövés tébolyító lehet annak számára, aki nem elég erős ennek elviseléséhez.
2018. jan. 26. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
48%
Romantizálva van a küszködés meg nehézség, ha valaki erre fókuszál jól rá lehet pörögni, ezért jobban ki is fejezik és az olvasók is valami elcsavart módon ez által simogatják egójukat, stimulálják valóságérzetüket. Dobogóra van téve, és nemesnek van feltűntetve, de ez szintén csak a romantizálásának egy oldala. A sanyarúságot szépnek látni és élvezkedni benne, hogy milyen szuper az egyéni kín, hát még ezt is kibírom. Olyan speciális vagyok.
2019. nov. 28. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!