Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ha a cuccaimra nem csak...

Ha a cuccaimra nem csak tárgyként tekintek, akkor én is a fogyasztói társadalom áldozata vagyok?

Figyelt kérdés
Imádok magamra költeni, és megadom a módját. Folyamatosan azon vagyok, hogy minél jobb minőségű termékeket vegyek magamnak, és ennek bizony ára van. De ezzel tudom, hogy spórolok, hiszen a márkásabb ruhák, műszaki cikkek legtöbbször tovább bírják mint a noname társaik. Így nem sajnálok kiadna 15-20 ezret se egy sima szabadidőcipőre miközben ott sorakoznak mellette a 7-8 ezresek is, de tudom, hogy azt fél év múlva kukáznám így gondolkodás nélkül veszem meg a márkásabbat és drágábbat. De itt nincs vége a dolognak, hisz ezután nagyon vigyázok a megvásárolt dolgaimra, most ha cipőt nézzük : folyamatosan tisztítom őket az anyaguknak megfelelő spray-vel, és a hozzá kapott dobozban tárolom őket. Míg ismerőseim rinyálnak, hogy a 20 ezres cipőjük 2 év alatt tönkrement, az enyémek úgy néznek ki mintha újak lennének, alig látszik rajtuk a használat. Ugyanez igaz műszaki cikkekre is, másnak 3 év egy okostelefon, nekem 5. Most veszem majd csak a 2.okostelefonomat. De ezen az elsőn sincs egy karc se és az üveglapja is makulátlan, így gyűjtői darab gyakorlatilag mert folyamatosan tokban volt, ügyeltem rá, hogy ne ejtsem le stb. Ha a cuccaimra nem úgy tekintek, mint használati tárgyak, akkor én is a fogyasztói társadalom áldozata vagyok ?
2018. márc. 10. 10:07
 1/7 A kérdező kommentje:
Jah és igen. Amikor black friday van, én is ott vagyok a tömegben, és képes vagyok harcolni a leakciózott jó cuccokért :D
2018. márc. 10. 10:14
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem amiket leírtál (pl. tisztitás) semmi köze ehhez. Akkor csak áldozat, ha folyamatosan vásárolsz, úgy nem, ha veszel egy szép cuccot és vigyázol rá, nem igényelsz a következõ héten újat.

Pl. voltak olyan ismerõseim, akik elmondásuk szerint olyan ruhákat is vettek, amit azóta nem is hordtak egyáltalán, csak úgy megvették, hogy legyen egyel több. Szerintem itt kezdõdik ez a probléma:)) Bármit megveszel, amire nincs is szükséged valójában, csak pl. az arcodba nyomták a reklámok, vagy “a szomszédnéninek is van, nekem is kell”.

Pl. Én nem azért vásárlok, mert tönkrement a régi, hanem mert meguntam, sosem elégszem meg semmivel, mindig kell valami jobb és jobb, kissé “áldozatnak” tartom magam.


Azt végülis nem tudom, hogy mit értesz az alatt, hogy nem úgy tekintesz ezekre, mint használati tárgy. De inkább akkor vagy igazi fogyasztó, ha sokat vásárolsz, nem azon múlik, hogy mit.

2018. márc. 10. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Akkor vagy áldozat*, elírtam
2018. márc. 10. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem. Aki a fogyasztói társadalom áldozata, az rendre olyan dolgokat vesz meg, amelyekre nincs szüksége. Nem 5 év után cserél telefont, hanem - mondjuk - évente. A szekrényében halomban állnak a ruhák, melyek közül némelyik még egyszer sem volt rajta. Vagy rendszeresen dobja ki a lejárt élelmiszereket.


Te egyszerűen csak vigyázol a holmijaidra, ami jó dolog. Hogy a márkás cipó 5-ször annyi ideig bírja, mint a márkátlan, abban nem vagyok biztos, de ha neked ez a tapasztalatod, akkor logikus döntés a drágábbat választani.

2018. márc. 10. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez a fogyasztói társadalom dolog kicsit másról szól, nem arról, hogy minél jobb minőségű holmid legyen, hanem hogy minél több. Például a konyhádat felszereled mindenféle háztartási géppel, amit kb soha nem használsz, csak megtetszett a boltban.


Az, hogy ez, ahogy csinálod, neked megéri-e, azon múlik, hogy tényleg mindent beszámítva is olcsóbban jössz-e ki. Például a cipőkhöz való ápolószerek nem olcsók. A holmikra vigyázásnak is van költsége: emiatt lassabban tudod csak csinálni a dolgokat, és az időráfordítást pénzre lehetne váltani. De a másik oldalon ugyanígy figyelembe kell venni, hogy jól érzed magad attól, hogy sosem jársz szakadt cipőben stb.


Az alap, hogy addig nyújtózkodsz, amíg a takaród ér. Lehet, hogy jól esik neked a hibátlan állapotú cipő, de ha nincs pénz elég gyakran újat venni, és hitelből teszed, az gond. Félre is kell tenni pénzt, mert gondolom tudod, hogy mire te nyugdíjas leszel, mennyi állami nyugdíjra számíthatsz majd - tehát ha így nem lesz elegendő tartalékod öreg korodra, akkor az szintén probléma.


Ha ezek a dolgok rendben vannak, akkor már csak azt kell átgondolnod, hogy tényleg megéri-e ez így neked összességében. El kell döntened, hogy nem éreznéd-e jobban magad összességében, ha többet költenél kikapcsolódásra, nyaralásra stb. Ha az a válaszod, hogy nem, akkor jól csinálod. Viszont ha a válaszod az, hogy de igen, akkor érdemes változtatnod. Ez nem könnyű, mert ehhez lazítanod kell a perfekcionizmusodon. De nem is lehetetlen.

2018. márc. 10. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Alapból normális dolog, ha valaki nem csak tárgyként nézi a tárgyait, hanem kötődik is hozzájuk. Szerintem pont a "fogyasztói társadalom" öli ki az emberből ezt a kötődést. Hiszen régen ha valamit kapott az ember, akkor azt becsben tartotta.


Volt pár játék autóm például. Vagy CD-n játékok. Régen egész nyáron el tudtam játszani egy számítógépes játékkal. Manapság meg 2 nap kipörgetni és jöhet a következő.


Mondjuk azzal lehet vitatkozni, hogy mennyivel jobb a márkás. Sajnos én pont azt tapasztalom, hogy pont ugyanolyan rosszak, vagy ugyanazok a hibák jönnek elő mint egy feleannyiba kerülő, de nem márkás terméknél. Persze a cipő pont az a szint, ahol érezhető különbség van a 10-20 ezer forint között.


Ahogy fentebb írják, a fogyasztói társadalom emberének az a célja hogy minél több, minél újabb legyen mindig, mert az a jó. Félévente új telefon, csak mert új és társaik.

2018. márc. 10. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Az a szomorú, hogy ugyan annyi pénzből gyártják le a 7-8 ezres cipőket, mint a 15-20 ezres cipőket.
2018. márc. 10. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!