Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nézik le ennyire sokan...

Miért nézik le ennyire sokan a bölcsészeket?

Figyelt kérdés

Reál területen dolgozom, de elvégeztem egy bölcsész szakot is a leggyűlöltebb főiskolán. Az évfolyamtársaim többsége értelmes volt, sokan felsőfokon beszéltek angolul, és elég tájékozottak voltak. de ami tán még fontosabb, hogy egyikük sem csak erre a szakra alapozott.


Ennek ellenére rengetegen szidják a bölcsészeket, hogy buták. és most NEM arról beszélek, hogy mennyire lehet elhelyezkedni ilyen szakokkal.


A legjobb az egészben, hogy általában vagy műveletlen szakmunkások vagy tájékozatlan mérnökök teszik ezt.

most már kezdem azt gondolni, hogy ezek valamiféle belső frusztrációból fakadnak.

lehet, hogy zavarja őket, hogy egy bölcsész általában jól beszél angolul, jártas a művészetekben ás jóval tájékozottabb náluk.



2018. júl. 16. 18:42
1 2 3 4
 1/33 October15 ***** válasza:
77%

Hát az tény, hogy akármilyen BTK szakhoz több társtudomány kell mint egy mérnöknek. :D BTK POWA! + Van olyan amivel még el is lehet helyezkedni mert Viktor elüldözte a pályáról az embereket. :P


26F

2018. júl. 16. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
32%

nem véletlen mondják sokukra, hogy büfészak


én úgy vagyok vele, mindenki csinál amit akar, ha szereti csinálja, nem ettől függ, hogy értelmes ember e

2018. júl. 16. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
30%
Mert a bölcsész-szakok jórésze büfészak... :)
2018. júl. 16. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
32%
Mert semmi értelme, nem adnak semmit a társadalomnak, semmi hasznuk. Ennyi erővel lehetne egy olyan szak ahol megtanulnák a Pí értékét 100 000 tizedesjegyig, annak több értelme lenne.
2018. júl. 16. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
81%

Én BTK-s egyetemista vagyok, az egyetemet nem írnám le, hogy hol, de nem egy nevenincs főiskolán, ha fogalmazhatok így szóval nem lehet mondani hogy gyenge suliba járok. Nagyon unom már én is egy ideje a beszólásokat ami a bölcsészeket illeti. Sajnos egyesek azt hiszik, csak nekik lehet igazuk és az a jó csak amit ők annak tartanak. Azt nem tudják felfogni, hogy nem mindenki lehet ugyanabban jó. Lehet hogy nem jó valaki matekból-fizikából-kémiából de attól még érthet történelemhez, irodalomhoz, lehet tájékozott, beszélhet sok nyelvet nagyon jól. Szerintem ma már nagyon le vannak nézve ezek a tudományok. Azt elismerem, hogy haladni kell az informatika, orvostudomány, meg más téren de ez nem azt jelenti hogy akkor a többi tudomány értéke csökken. Egyébként is alapvetően főleg ezek jelentették a kultúra kezdetét, az ókorban az irodalmat, a színházat értékelték. A 18-19-20. században is azért... Az írók az irodalmon keresztül szóltak a társadalomhoz aktuális problémákról, az élet sivársága mellett a művészetek egyfajta kiutat is jelentettek. Szerintem ez is lehet egy tudományban szép. Az emberi test múlandó, eljönnek betegségek, meg még rosszabb. A kereskedelem, gazdaság sem mindig azt adja az embernek amire számít. Meg például egy nagy cégnél számolgatni a nem tudom miket, az annyit jelent, hogy egy kis része vagy egy gépezetnek. Az a munka is lehet élvezetes de kevésbé emberközeli. Ezzel szemben a művészetek, irodalom, filozófia túlélik a test öregedését, a korok változását, a politikai helyzeteket. Az irodalmi, filozófiai művek maradandóak, annak lesz mondanivalója később is. És amiért én nagyon tudom tisztelni a bölcsészettudományokat is: az teret ad az önkifejezésre, az ember saját magához is közelebb jut. Meg a világlátásához is, az is alakulhat. Ezt könnyebb elérni ilyen módon, mint mérnökként, informatikusként, vegyészként vagy hasonlók. És, ami talán fontosabb: a bölcsészettudományok inkább tanítják embernek lenni az embert mint a gépiesen működő matematika, kémia, fizika és társaik. A fizetést hozzák fel sokan példának, de ez sem teljesen jó érv, mert van aki bölcsészdiplomával is jól el tud helyezkedni. Másrészt, nem mindenki ugyanannyi fizetéssel elégedett, nem mindenkinek az a legnagyobb szempont. De mégha a fizetést nézzük, akkor is problémás a vele való érvelés mert ki tiltotta meg egy bölcsésznek hogy mást is elvégezzen? Senki. Nyugodtan elvégezhet mást is, és akkor nem kell egy szakra támaszkodnia. És amit én nagyon fontosnak tartok, de lehet akkor én vagyok a különc: az is számít, hogy milyen ember valaki! Nemcsak az számít, hogy mennyi van a pénztárcájában vagy hogy mi a foglalkozása. Lehet hogy sok pénze lesz vagy a társadalom elismerően tekint majd rá mert nagyon hasznosnak ítélik a munkáját, de attól még önmagában nem lesz jó ember. A bölcsészekre is érvényes ez, de a lényeg, hogy nemcsak a beképzelt mérnökök és hasonlók által figyelembe vett kritériumok fontosak. Attól még, hogy mérnök, informatikus, biológus, vegyész, gyógyszerész valaki, lehetnek rossz emberi kapcsolatai, lehet rossz szülő, rossz férj/feleség vagy bármi. Ez viszont szerintem fontosabb mint az hogy mi a foglalkozása vagy mit tanul. És tényleg nem értem, hogy miért te tanulhatna valaki olyan szakon ami érdekli és amiben jó. Attól még elvégezhet más szakokat is vagy lehet jó munkája. Éppen ez a szűklátókörűség: sokan azt hiszik hogy van egy diplomája az embernek és akkor ennyi volt. Pedig épp ellenkezőleg.

Én olyanokat is olvastam már, hogy bölcsész diplomája volt az illetőnek mégis jól fizető munkahelye van. Nem egy embert ismerek, akinek filozófia diplomája van és cégeknél helyezkedett el. Ez csak egy példa. A nyelvszakot gondolom említenem sem kell, azzal is sok céghez el lehet menni, lehet különórát adni, amivel szerintem szépen lesz mit megkeresni, amilyen fontos ma már a nyelvvizsga és amennyi helyen kell nyelvet tanulni. A fordítók-tolmácsok is ott vannak, de most nem sorolom tovább.


Szóval igen, nekem is elegem van a bölcsészeket lenéző hozzászólásokból. Éppen a bölcsészettudományok segíthetnék hozzá az embert, hogy ne legyen ilyen szűklátókörű. De ez egy ördögi kör, mert aki eleve lenézi azokat, az nem igazán fog bölcsészettudományokat tanulni. Így viszont megreked jelen állapotában. Akárki fog most lepontozni, nem érdekel.

2018. júl. 16. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
32%

A belső frusztráció abból adódik, hogy a büfészakok művelői nulla energiabefektetéssel tudnak diplomához jutni, így magát a diploma szót teljesen elértékteleníteni. Sajnos amikor a büfé diplomások kikerülnek az életbe és megcsillogtatják a "színvonalukat", egy szakmunkás könnyen egy kalap alá veheti őket a mérnökökkel, orvosokkal, stb., akiknek tényleg küzdeniük kellett az eredményeikért.

Természetesen itt nem azokról az emberekről van szó, akik humán területen eredményeket értek el, hanem azokról a fiatalokról, akiket apu befizetett egy diplomagyárba, hogy tudjanak mivel villogni.

2018. júl. 16. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 A kérdező kommentje:

# 4/4


tehát egy régész, angoltanár vagy pszichológus nem ad semmit a társadalomnak? se egy irodalmár?


hú basszus, tiszta szocializmus. amit megépíthető kézzelfogható, azt értjük. ami szórakoztat és "csak" élni segít, az haszontalan.

ez a baj, hogy Magyarországon nemcsak posztszoci szakmunkás prolik, hanem mérnökprolik is vannak bőven, akiknek ezt el kell magyarázni.

2018. júl. 16. 19:18
 8/33 anonim ***** válasza:
90%

"Mert semmi értelme, nem adnak semmit a társadalomnak, semmi hasznuk. Ennyi erővel lehetne egy olyan szak ahol megtanulnák a Pí értékét 100 000 tizedesjegyig, annak több értelme lenne."

Például ennek a számolgatásnak mégis miben lenne több értelme? Én ebben semmivel nem látok több hasznot mint egy btk-s szakban.

És tudjátok mit? Mindenki, aki a bölcsészeket szidja, meg a btk-t szidja, képzelje el, mi lenne a saját gyerekével például. Ha mondjuk a gyereked nem lenne jó reál tárgyakból, elküldenéd egy ilye szakra, hogy szenvedjen vele? Vagy lehülyéznéd csak mert nem ilyen beállítottságú? És ha értene hozzá de nem érdekli? Inkább dolgozzon ilyen munkakörben, akkor is ha minden percét utálja? Na ebbe gondoljatok bele.

2018. júl. 16. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
88%
19:15 voltam, ez lemaradt. Amúgy szerintem sajnos az ilyen beképzelt öntelt lenéző "zsenik" úgysem változnak.
2018. júl. 16. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
90%

19:16-nak: lehet arra is van olykor példa amit te mondasz, hogy csak azért megy oda hogy legyen egy diplomája. De akkor is, muszáj általánosítani? Szerintem a te érvelésed is problémás, több okból. Először is, mégha találkozik is az ember ilyen esettel, nem kell általánosítani. Ez már józan ész kérdése. Másodszor, aki csak azért ment oda, hogy legyen egy diplomája, az több, mint valószínű, hogy úgysem a szakterületen belül helyezkedik el. Ebből következik, hogy a munkavégzését tekintve nem sokat fog elvenni vagy hozzáteni a diploma jellege. Harmadszor, azért nem tudja ezeket a szakokat sem elvégezni valaki nulla energiabefektetéssel. Nyelvszakon is csúsznak emberek, vannak olyan vizsgák, hogy néhányan évek óta próbálkoznak vele. A történelem-magyar sem egy leányálom... Aki nem tanul, az kihullik. Aki meg tanul,annak nincs megállás, állandóan kell.


Szóval tévedésben vagy.

2018. júl. 16. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!