Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hallottatok már délvidéki...

Hallottatok már délvidéki magyarokat beszélni? Ha igen, mi a véleményetek?

Figyelt kérdés

1,5 éve Londonba repültem, és egy vajdasági srác/ 'fiatal ember' mellé kaptam helyet. Beszélgettünk, és elmondta, h. most kint él, de Mo.-on járt egyetemre, és a dialektusa miatt sokszor nehézségekbe ütközött (kvázi nem értették meg őt és a haverját).

Tényleg eléggé eltér, mint ahogy itthon beszélünk, de nekem személy szerint nagyon tetszik, szeretem hallgatni. (Neki meg pluszban nagyon klassz hangja is volt hozzá.) Ezt már nem volt alkalmam elmondani, mert idő közben landoltunk...

Szóval emiatt nem kell rosszul éreznie magát, mert szerintem nagyon autentikus, és érték ez a fajta tájnyelv. (Bár kevés az esély, h. olvassa...)



#London #tájnyelv #Vajdaság #Zenta #tájszólás #Délvidék #dialektus #vajdasági magyar nyelv #Golders Green
2018. dec. 30. 12:54
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ melyik tájnyelvről beszélsz. Vajdaságon belül is van vagy 5 féle. A kifejezések,amiket átvettünk a szerbből,vagy keverjük őket,az igen zvaaró lehet,van hogy gőzöm sincs hogy egy-egy szónak van más megfelelője is mint amit nap mint nap használunk.

Pl. az Újvidék környékiek szerintem rohadt idegesítően beszélnek,nekem,így vajdasági fejjel idegesítő. A tv-ben,rádióban is. Ők nagyon szerbesen beszélnek,sok szerb szavat közbeékelnek,sokkal többet mint akárki más tájakon. Tehát nem csak az átvett szavakat,hanem olyan szavakat is szerbül használnak amiket mi többségében nem. Meg az akcentusuk is olyan mintha nem az anyanyelvük lenne magyar,pedig az.

A bácskaiakra szokták mondani hogy "mékégnek" tehát vannak ilyen furcsaságaik hogy nem E-vel ejtik a szavakat hanem középzárt é-vel,és vannak ilyen átköltéseik pl hogy " tédd bé az ájtót" vagy futottam,sütöttem helyet "futtam,süttem" -ez főleg Ada tájéka :D De nem mindenhol.

Bántában van hogy "mökögnek" inkább,de ez is inkább az idősebb generációra jellemző hogy tényleg úgy beszél. "mögöszöm,mögvert,eevitted stb." Itt is vannak ilyen furcsa szavak,amiket ma már szerencsére senkitől sem hallok csak nagyszülőktől,de azért kis falukban előfordul pl "gúnya"(ruha),"kuti" (doboz), de ez inkább régies,mint bánátias.

Meg ott vannak Székelykevén akik inkább székelyesen beszélnek,ilyeneket is volt szerencsém ismerni :D

Ők is valami nagyon furcsa zárt módon ejtik a szavakat,de gondolom ez Erdélyben is így szokás. Olyanokat mondanak hogy "cseréje" valakinek a pasija vagy nője,"leánka" a lány,vagy csajra. Meg ilyesmi :D

2018. dec. 30. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Igen,mivel itt élek :-)Sok délszláv jövevény szó van használatban,de előordulnak német vagy török eredetű jövevény szavak is.Meg vannak olyan szavak amiknek Magyarországon más jelentésük van.Pl.itt a földimogyorót kikirikinek a tejszinhabot meg slagnak mondják és ezeket Magyaországon nem értik meg már nem egy ismerősöm került emiatt furcsa helyzetbe a boltokban. Vagy a pólót majicának a sportcipőt erre felé patikának mondják.
2018. dec. 30. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi mindkettőtöknek, mosolyogtam a 'cseréjén' meg a 'patikán' (bár utóbbit) lehet, h. már hallottam, 2000-ben jártam Zentán meg Szabadkán. Kellemes emlék még most is.


P.S.: Innen is üdv Szütyőkének :)

2019. jan. 26. 15:36
 4/4 A kérdező kommentje:

Most jut eszembe, h. találkoztam akkor egy újvidéki sráccal is, aki szinte törte a magyart (ő is nagyon keverte a szerbbel).

El is mondta, h. szerb iskolába jár, ill. szerbül tévéznek + beszél(get)nek otthon a szüleivel, testvérével.

2019. jan. 26. 15:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!