Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Kettős személyiség?

Kettős személyiség?

Figyelt kérdés

Nem skizofréniára gondolok. Nem állítom, hogy skizo vagyok, sőt nem is vagyok beteg!

De arra lennék kiváncsi, hogy lehet e egy 2 személyiséget kifejleszteni?

Rengeteg könyvet-filmet olvastam/láttam amiben egy ember véget egy akármilyen melót, a társasági életében és a mindennapokban tök normális, de a munkahelyén teljesen átkapcsol.


A társasági élete tök normális-vidám, kedves, törődő de az átkapcsolás után ezeknek az ellentét.

A kérdésem, hogy lehet ilyen átkapcsolást kifejleszteni a való életben is? :D

Vagy erre csak a skizofrén emberek(meg társai) képesek?


Csak puszta kíváncsiság, pls ne nyírjatok ki! :D



2019. márc. 24. 21:56
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Multiplex személyiségzavar egy trauma alakul ki?

Pl szülők-ismerősök “bántalmazása” miatt?

De nem értem, mikor és hogyan mutatkozik egy a második személyiség? :O

2019. márc. 25. 10:36
 12/16 anonim ***** válasza:
100%
Több trauma miatt alakul ki,és leginkább 3-5 éves korban. De ritka,hogy idősebb korban is. Ilyenkor is hipnózist csinál,csak ez önhipnózis,így hozza létre a több személyiséget. A trauma súlyosságától függ,mennyi jön létre. Hipnózissal egybe lehet olvasztani a személyiségeket,de létre is lehet hozni traumák nélkül is.
2019. márc. 25. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Értem :)

Ha például(feltételes módban), kicsit idősebb korban történt a trauma(nem hipnozis), akkor a bizonyos személy, ha átél egy a gyerekkorában történt traumához hasonló szituációt, akkor tör felszínre a második személyisége?

De ez nem egyenlő azzal, hogy agresszív lesz?

Vagy vannak kivételek pl:kedves lesz, mert a múltban csak rosszul bántak vele, vagy hasonló?

2019. márc. 25. 20:25
 14/16 anonim ***** válasza:

Ez nem így működik kérdező. :)

Úgy kell elképzelni mintha több ember irányítaná a gondolataid, a cselekedeteid és az önmagadról és a világról alkotott látásod. Vegyük például, hogy eredetileg egy nagyon motiválatlan, magába süllyedt, szürke személyiség vagy, aki csak tengődik a világban célok nélkül, de van benned egy másik személyiség, aki ebből ki akar törni és egy pillanat alatt előbújik belőled, hirtelen miatta sokkal energiával teltebbnek érzed magad, máshogy nézel az emberekre, a világra, egy pillanat alatt rengeteg célt látsz magad előtt és csak azon vagy, hogy elérd őket, látod a lehetőségeket magad előtt, hogy miket kell megtenned érte és minden erőddel azon vagy, hogy sikerüljön, szinte úgy érzed nem is voltál soha az a csendes szürke személyiség, teljesen elfeleded, hogy létezett olyan "éned" is és csak mész előre. Ez abban különbözik a szimpla motiváltságtól, hogy míg egy motivált ember legtöbbször figyelembe veszi azt is, hogy honnan akar eljutni az adott célhoz, a másik személyiség csak a jövőre koncentrál, szándékosan elnyomja a múlt emlékeit, hogy megóvjon a visszaeséstől, ritkán, de létezhet az is, hogy kitalált emlékeket generál, hogy kisebb legyen a traumára való visszaemlékezés vagy az előző "személyiségbe" való visszaesés esélye.

Egyébként azért veszélyes téma, mert elő lehet idézni, így, ha a példáddal élek, egy szimplán agresszív ember azt meséli be magának, hogy egy másik személyisége felelős a cselekedeteiért, könnyen tehet olyat, amit ezen gondolat nélkül nem tett volna meg, mert fabrikált magának egy "tettest" aki felelős a tetteiért, emiatt úgy érezheti van kire fogni, nem fél a bűntudattól vagy adott kontextusban a külső következményektől sem.

Ha érdekel a multiplex személyiségzavar témája, akkor a Tanulom Magam csatorna egy remek összefoglalót készített róla, de persze csak nagyon nagy vonalakban magyarázza el a betegséget, viszont elég ahhoz, hogy egy általános rálátásod legyen.

Ha komolyabban érdekelne, akkor ajánlom, hogy pszichiáterek írásait, összefoglalóit, tapasztalatait olvasd/hallgasd, vagy akár beszélj/hallgass ezzel együtt élőkkel, akik az interneten nyújtanak felvilágosítást a betegséget illetően.

2019. márc. 25. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:

Hű köszönöm :)

Akkor lehet, hogy én értettem valamit félre :D, mert biztos voltam abban, hogy egy külső hatás miatt jön elő, és olyan mint egy belsőben lakozó agresszív személy :D

2019. márc. 26. 07:11
 16/16 anonim ***** válasza:
Van,hogy létrehoz egy agresszív személyiséget,de ez ritka. Nem jellemző a multikra az agresszívitás,sokkal inkább hajlamosak az önbántalmazásra. De pl. Arthur Shawcrossnak több személyisége van,az anyja gyermekkorában évekig molesztálta,majd megerőszakolta. Az agresszív személyiségével ölt embereket,ő erre nem emlékszik. Itt egy interjú vele kapcsolatban: [link]
2019. márc. 26. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!