Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek is "illetlenség...

Szerintetek is "illetlenség és felháborító"?

Figyelt kérdés
Nemrég történt, hogy az egyik vasárnapi misén egy olyan 10 év körüli fiú hangosan énekelgetni meg kiáltozni kezdett, aztán rögtön utána röhögött is egy sort magán, hülyéskedésből csinálta, unatkozott. A lényeg, hogy a mise végén a család egyik ismerőse felháborodva panaszkodott, hogy "micsoda tiszteletlenség" volt ez a fiútól, meg hogy szégyen, hogy ezt meg meri engedni magának, az is szégyellje magát, aki nevetett a gyereken. Utána elkezdett olyasmikről beszélni, hogy tenni kell az ilyen esetek ellen, még a legkisebb "rendbontást" is el kell kerülni a miséken. Ez az ember egyébként elképsztően (olykor már ésszerűtlenül) konzervatív és vallásos, szerintem hatalmas túlzás, amit mondott. Lehet, hogy sokan kissé őrültnek vagy nem is tudom minek tartanak majd ezután, de én például nevettem a fiún és vicces volt, engem pozitívan érintett, hogy végre történik is valami a misén és nem csak a szokásos monotonitás jellemzi az egészet. Jó, nyilván beszélni kell a fiúval, hogy ilyet többet ne csináljon, de szerintem a legjobb lenne nem elrángatni szerencsétlen gyereket a misére, nyilvánvaló, hogy unja és tesz rá magasról. Ami engem például eléggé dühített, az a panaszkodó ismerős alábbi kijelentése volt, azt mondta, az említett fiút még gyakrabban kéne misére járatni, hogy megtanulja a "tiszteletet", stb. Szerintem meg pont, hogy ezek után békén kéne hagyni, ennek semmi értelme, ráerőszakolni mindezt, amikor látszik rajta, hogy hidegen hagyja ez a templombajárósdi. Szerintetek kinek van igaza, nekem vagy annak a maradi ismerősnek? Kíváncsi vagyok a véleményekre.
2019. máj. 28. 21:11
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

#10

"a vasárnapi misére járás a katolikus vallásban nem opcionális, hanem kötelez"

Ja, és nyilván egy 10 éves gyerek úgy döntött, hogy ő elszánt, szabálykövető katolikus vallású lesz. Hagyjuk már. :D

2019. máj. 29. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:

"de szerintem a legjobb lenne nem elrángatni szerencsétlen gyereket a misére"

Milyen érdekes, hogy másokat mustrálva észreveszed, hogy mit kellene tenni. De, hogy neked sem kellene ott lenned, mert unod a monoton miséket - ez már fel sem tűnik. Vagy megszokásból, vagy a kirakat miatt jársz templomba. Nem kéne.

2019. máj. 29. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:

„Ja, és nyilván egy 10 éves gyerek úgy döntött, hogy ő elszánt, szabálykövető katolikus vallású lesz. Hagyjuk már.”

Ilyet én nem állítottam. Ha megkeresztelték a gyereket, már az sem az ő választása nyilván – szerinted ezek szeirnt „le kéne venni róla a keresztvizet”? Ha katolikusnak nevelik a szülei, akkor abba beletartozik a templomba járás is (ahogy számos más, az áldozás, a gyónás stb. is).

Nem igazán értem a problémádat… én pl. nem nevelem semmilyen hitre a gyerekemet (pont mert nem értek egy a katolis egyház tevékenységével), azt gondolom, válasszon maga majd ilyen utat magának, ha akar. Mégis nyilván vannak szabályok az életünkben, amelyeket be kell tartania. Vagyis szülőként én is „ráerőltetem” a gyerekre a saját világképemet.

2019. máj. 29. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

#13

Épp ez a baj, hogy akármilyen vallásúnak "nevelik". Alapból probléma, pláne akkor mikor láthatóan tojik rá.

2019. máj. 29. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
57%

„Épp ez a baj, hogy akármilyen vallásúnak "nevelik"

Ezzel annak ellenére nem értek egyet, hogy mint írtam, magam nem így nevelem a gyerekemet.

Egy szülő nyilván a legjobbat akarja a gyerekének (persze, nyilván vannak kivételek, de most ne a legrosszabbra gondoljunk), és ha számára az élet teljességét a vallás adja meg, akkor nyilvánvaló, hogy a gyerekének is ezt a világképet adja át.


Lényegtelen, hogy te vagy én egyetértünk-e a vallásos szülőkkel ebben. Egy katolikus család életében pont annyira magától érthetődő „kötelesség” vasárnap templomba menni, mint mondjuk iskolába járni. Utóbbit is sok gyerek gyűlöli, mégis kötelező – erre gondolom mégsem mondod azt, hogy ne járjon, majd később eldönti, akar-e tanulni. Miért nem? Mert ezért bünti jár államilag? Ha igen, az sem jó érv, mivel katolikus szabályok be nem tartásáért is bünti jár, csak „fentről”. :)

2019. máj. 29. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

#15

Ne hasonlítsuk már össze a kettőt...

Egyébként tisztában vagyok vele, hogy sajnos sok vallásos kötelező jelleggel rángatja a kölyköket is templomba/mecsetbe/zsinagógába/sámánsátorba, éppen ezt magyarázom, hogy ez a baj. Teljesen értelmetlen. Hány ilyen ismerősöm van, akit nagy lendülettel megkereszteltettek, járatták hittanra, templomba, egyházi suliba, és akkor is és azóta is nagy ívben tojtak/tojnak a vallásra. A hitet nem lehet belenevelni valakibe....

2019. máj. 29. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
Szerintem az „elkpesztően konzervatív és vallásos” ismerősnek ajánlani kellene, hogy kicsit gondolkodjon a „ne ítélj, hogy ne ítéltess” keresztényi elvén. :)
2019. máj. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
6%
Azokhoz szól a kérdésem, akik szerint "nem kéne ráerőltetni a vallást a gyerekre": azért a karácsonyi ajándékoknak örültetek, nem? Nem vertétek magatokat a földhöz, hogy akkor sem kell, mert vallásos téma?
2019. máj. 29. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
Nem mindenhol adnak ajándékot karácsonykor.És az öröm,de végig ülni egy órát egy akármilyen rendezvényen ,ami cseppet se érdekel,az kínszenvedés.Nem csinált az a gyerek főbenjáró bűnt.
2019. máj. 29. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:
Azt örömmel látom, hogy nem vagyok egyedül a "nem szabad a gyerekre ráerőltetni a vallást ha nem érdekli"-elvemmel, szerintem ezt a fiút is hagyni kéne, egyszerűen hidegen hagyják a misék, de a szülei csak ragaszkodnak hozzá, hogy minden vasárnap menjenek, rossz nézni. Mindenkinek jobb lenne, ha otthon maradna, nem lesz attól még világvége, hogy vasárnap délelőtt nem a misén tartózkodik a gyerek.
2019. máj. 29. 15:23
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!