Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért olyan nagy és megvetendő...

Miért olyan nagy és megvetendő bűn az irigység és a tudatlanság?

Figyelt kérdés

Sokan miért nem képesek elfogadni, hogy nem mindenki ugyanolyan képességekkel jött a világra? Nem lehet mindenki orvos/mérnök/programozó és amiért valakinek nincsenek olyan képességei, hogy elvégezzen egy egyetemet, azt miért kell annyira megvetni, ha sima szakmunkás vagy gyári melós esetlen árufeltöltő vagy akár közmunkás. Én 28 vagyok és én se tudtam befejezni az egyetemet, pedig 7 évig küzdöttem vele, de végül pénz hiányában otthagytam. Most 1,5 éve vagyok munkanélküli, mert sehol nem akarnak alkalmazni, ezért állandóan kapom a hideget-meleget. Egyszerűen nem ment, ennyi. Most miért kell lenézni meg megvetni, aki nem diplomás? Aki kövér/fogyatékos/sovány/alacsony/csúnya stb. azt sem kellene lenézni és kicsúfolni, mert más mint a többi ember. Persze ettől függetlenül mindenki megteszi és a társadalmi szolidaritás csak papíron létezik (vagy még ott se). Ezért az irigység se értem miért olyan megvetendő bűn. Akinek nincsenek meg a megfelelő kompetenciái egy jó életre az nem tehet róla, ettől fogva indokolható az irigysége, mert nem úgy született, hogy sikereket tudjon elérni másnak viszont több szerencséje volt és jobbkor jobb helyen jött a világra jobb génekkel. Ebben miért kell megbotránkozni? A kedves diplomás/gazdag emberkéktől kérdezném, hogy ők vajon hogy alakították volna az életüket, ha genetikailag gyenge képességekkel születtek volna pl. egy 70-80-as IQ-val egy falusi munkáscsaládba? Erre szokták mondani, hogy magas lóról könnyű osztani az észt.

Igazam van?



2019. júl. 1. 23:16
 1/7 Nagy.bettike21 ***** válasza:
53%
Szerintem igazad van. Az irigyseg sztem valamilyen szinten osszekapcsolhato azonban az intelligenciaval. Az irigy emberek altalaban nem tesznek semmit azert, hogy jobb legyen nekik, csak panaszkodnak, irigykednek, es a kiszemelt aldozatukok a legkisebb hibakat is meg tudjak talalni.
2019. júl. 1. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
47%

Nálunk én vagyok az első diplomás a családban, a szüleimnek és a testvéremnek is szakiskolai végzettsége van. Korábban sem volt diplomás végzettsége senkinek. Ebből kifolyólag arra is rá lehet jönni, hogy sosem voltunk gazdagok sem, igaz falusi munkáscsalád sem vagyunk. 16 éves korom óta jártam dolgozni is iskola mellett. Mivel az anyagi lehetőségek nem voltak adottak, így diákhitelt vettem fel a tandíjra. Az egyébként, hogy valaki falusi munkáscsaládba születik, nem egyenlő azzal, hogy a képességei (amik fejleszthetők) nem lennének meg arra, hogy tovább tanuljon.


Az amúgy miért van rendben, hogy a diplomás ne nézze le a szakmunkást, de a szakmunkás meg irigykedhet és fröcsöghet a diplomásra? Mert én azt veszem észre, hogy az utóbbi a jellemzőbb, és sokkal élesebben fogalmaznak meg kritikákat. Például: diploma mellé nem jár ész, többet keresek mint te a diplomáddal, nagy kólával kérem a krumplit stbstb. Holott egy diploma megszerzésében azért rengeteg energia és idő van. Igazából egyik sincs rendben, sem a lenézés, sem az irigykedés.

2019. júl. 1. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
88%

Diplomás mérnök és leendő diplomás programozó jelentkezik.

Találd meg a saját belső békédet, belső egyensúlyodat, mert most a frusztráció nyom téged. Az a sarkos meglátás, hogy a "melós" csak tudatlan és gyenegeelméjű, irigy lehet, a mérnök meg egy géniusz az csak egy hiedelem a sok közül. Én személyesen nem így látom. Te elsősorban magaddal vagy elégedetlen. Látszik, hogy többet szeretnél az élettől. Találd meg a neked való mesterséget, mert ma, a XXI. században egy jó mesterember igazi kincset ér és nem egy helyen meg is fizetik. Tegnap néztem egy asztalos-fafaragó mesterről egy videót, ahogy a fával bánik, az maga a gyönyörűség, én meg arra lettem irigy, hogy hogyan képes az anyaggal ilyen jól bánni és alkotni. Szerintem a te igazi problémád, hogy nem lelted még meg, hogy miben vagy jó.

2019. júl. 1. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
57%
Egyetemista vagyok, semmi gondom azokkal az ismerőseimmel, akik nem tanultak tovább. Sokan nem szeretnek tanulni, érdekli őket egy szakma, jobban szeretnek kétkezi munkával, gyakorlatibb dolgokkal foglalkozni. Semmi probléma ezzel, ameddig tisztességesen dolgoznak, addig semmi lenézendő vagy megvetendő nincs a dologban. Viszont mikor valaki konkrétan irigy arra, aki előrébb jutott az életben és kisebbségi komplexusa van, mert mondjuk szegény családból származott és el kellett mennie minél előbb dolgozni vagy évekig kínlódott az egyetemen, aztán kibukott és végignézte, ahogy a szaktársai boldogulnak és emiatt fröcsög a diplomásokra, egyetemekre, mindenre ami tanulással kapcsolatos, akkor szerintem irreális cserébe tiszteletet várni.
2019. júl. 2. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
60%
Bármit meglehet tanulni. A tanulás is tanulható. Az alacsony i.q. szint a tanulás hanyagolásának eredménye, nem fix, javitható. Ahogy butulás, "okosodás" is van. Csak az nem tanul aki nem akar.
2019. júl. 2. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Az irigység silány személyiségre utal. Aki irigy embert ismertem, mind szemét volt másokkal.
2019. szept. 30. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Az irigység jellemgyengeség és alacsony intelligenciára utal; azért mert utálom a szomszédot, amiért neki BMW-je van, még nem lesz nekem BMW-m, és ő se veszíti el a sajátját, ergo értelmetlen ezért utálnom. Ráadásul energiapazarlás is. De ez a tipikus magyar mentalitásnak a pillére "ha az én tehenem megdöglött, dögöljön meg a tied is", úgyhogy nem csodálkozok, hogy a bentlakóink közül kevesen képesek felérni, mennyire nevetséges viselkedésforma ez. Sebaj, röhögnek rajta a külföldiek meg, akik nem hordanak szemellenzőt.


Számomra az intelligencia a fő értékmérő, így nyilván lenézem a tudatlanságot. Az IQ nem készen kapott, lehet növelni, és csökkenhet is, hogyha nincs rá ingerenciája valakinek, hogy foglalkozzon az agykapacitása állapotával. Ráadásuk nem is fedi le teljesen azt, hogy mennyire okos valaki, egy okos embernek pedig anyagi helyzettől függetlenül vágya a tudásának a bővítése, nem egyezik ki vele, hogy primitív maradjon az elméje. Ha úgy alakult, hogy dobozokat pakol egy gyárban, ha egy nemzetközi cég vezérigazgatója. A maga keretei között mindenki tudja fejleszteni magát, ha akarja, így a tudatlanság szabadon választott dolog, és a buta emberek által választott ráadásul.


Nyilván, ha valaki gyengébb képességű, akkor könnyebb azzal a kifogással takarózni, hogy "de, hát ő ilyennek született, ő nem okos, neki ez a szintje", ő is megérthet rengeteg mindent, csak több munka lenne vele. Ami természetesen már a többségnek büdös. Inkább belenyugszik a tudatlanságba, és elkezdi azt hülyének meg elfajzottnak beállítani magában a kisebbrendűségi érzete csökkentéseként, akiről ugyanez nem mondható el.

2019. nov. 22. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!