Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Mire jó ez a "Budapest-vidék"...

Mire jó ez a "Budapest-vidék" ellentét?

Figyelt kérdés

Üdv!

Elsősorban nekem ezekkel a berögzült kifejezésekkel és sztereotípiákkal van problémám.

Legtöbben ha Budapestre mennek látogatóba vagy bármilyen indokból, akkor azt mondják "felmegyünk Pestre", ha ők mennek bárhova az ország területén, akkor "lemegyünk vidékre" vagy "lemegyünk a Balatonra".

Tehát az emberek szóhasználatában benne van, hogy Pest fent, minden más lent. Ami néha vicces annak tükrében, hogy ahova "lemennek" az földrajzilag jóval magasabban helyezkedik el, mint a főváros.

A másik ami nekem nem szokott tetszeni a vidék szó használata. Nagyon sokan lenézően használják ezt a szót, és szerintem manapság nem is helytálló. Mikor azt mondják "lemegyünk vidékre" és egy 130 km-rel nyugatabbra levő 125 ezres lakosú városra gondolnak (ebből ki is lehet találni hol lakom).


Szóval honnan ered ez a "van Budapest és környező városok, minden más tanya" mentalitás?


Nyilván van kivétel, de van egy réteg aki tényleg így gondolkodik. Például egy pesti ismerős, amikor egy buli keretében egy 30 ezres városban kellett bevásárolnunk és megszólalt "itt falun, még a boltok sem jók".


Aztán persze ez oda-vissza működik, mert a "vidéki" emberek is használják ezeket a kifejezéseket, és megvannak a tipikus sztereotípiák a "beképzelt, bunkó pestiekről".


Politikát eszem ágába sincs belekeverni, de választás után sok ilyet hallottam, és itt az oldalon is olvastam, hogy emberek így vélekedtek az eredményről:

"a tanulatlan vidékiek miatt nyert a Fidesz, mert ők szavaztak rájuk". Tényleg nem a politika a lényeg, de mi az, hogy tanulatlan vidékiek? Ez lehet a 19. században még így volt megkockáztatom, hogy a 20. század egy részében is, de ma? A legtöbb nagyobb városnak van egyeteme, és ha valaki minden áron Budapesten szeretne tanulni, akkor gond nélkül megteheti. Szóval milyen tanulatlan vidékről beszélünk?

Nekem a vidék szó hallatán egy elhagyottabb természethez közeli térség jut eszembe, semmiképp egy Debrecenhez, Győrhöz, Székesfehérvárhoz, Pécshez, Veszprémhez stb. hasonló város.


Szóval honnan ered ez az ellentét? Ezek a tipikus sztereotípiák, és a különbséget érzékeltető, érzékeltetni próbáló kifejezések?



2018. jún. 3. 20:18
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
49%
Szerinted Bp-en érdekelné a főnővért bármelyik kórházba, hogy valaki kint volt Londonba 1 évig és onnan jött vissza (?) szerintem leseszrná. Ami nem Bp ebben az országban, ott meg egy ilyennek akkora jelentőséget tulajdonítanak, tulajdonítanának, hogy leborulnának az illető lába elé. Na ilyen gondolkozásbeli különbségek vannak.
2018. jún. 3. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 A kérdező kommentje:
Nem akarlak megsérteni, de szerintem az Budapesten kívül sem érdekel senkit, hogy valaki egy év londoni munka után hazajött. Nyilván a családot és a barátokat igen, de el sem tudom képzelni, hogy ez valakit érdekel munkahelyen. Jó, ha valami nagyon nagy vezetőként volt kint, és hatalmas tapasztalata van, arra jó értelemben máshogy néznek a kollégák, de hogy most Jóskapista Londonban mosogatott egy évig majd hazajött, az itt "vidéken" sem érdekel senkit.
2018. jún. 3. 22:04
 13/25 anonim ***** válasza:
49%
Pedig a vidék, a nem fővárosi ember az ilyen, hidd el. Előnybe részesíti azt, aki itt volt, ott volt, amott volt, de még azt is aki Bp-en volt.
2018. jún. 3. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 A kérdező kommentje:

Én ilyenről még nem is hallottam. Előnyben részesítik aki Londonban dolgozott? Maximum ha nyelvtudásra van szükség, és jobban tud angolul.

De szerintem ez nagyon ritka jelenség lehet bárhol az országban.

2018. jún. 3. 22:15
 15/25 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom mire jó, de aki a lakhelye alapján ítél meg valakit, anélkül, hogy előtte megismerné, az elég korlátolt ember, és ezt mindkét oldalra értem.
2018. jún. 3. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
46%

Ilyenről még én sem hallotta, hogy "vidéken" ezt előnyben részesítenék.


Én pécsi vagyok, értem miről beszélsz kérdező, és engem is zavar Jó sok városban éltem vagy tartózkodtam huzamosabb ideig, van rálátásom a témára. Hogy a vidéki nagyvárosokkal mi a baj, én sem értem, le kéne látogatni egy-egy kutatóegyetemre, Szegedre, Pécsre, meglepődnének a szellemi színvonalon :D

Kisfaluban nőttem fel, rokonok, nagymamák még mindig falvakban élnek, nem merném azt mondani, hogy elmaradott, nincs ott semmi, vagy hogy kilómétereket kéne gyalogolni a boltig, ezeket nem is tudom honnan veszik az emberek. A balosok által tolt mantra sem igaz, hogy faluban nincs internet se tévé és az emberek nem tudnak tájékozódni. Ó, dehogynem, 75 éves mamám jobban képben van a gazdasággal mint néhány agyoniskolázottt budai :D


Viszont aláírom, hogy van bennem némi negatív hozzáállás Budapesthez és a budapestiekhez vidékiként. Tényleg mások az emberek. Ha a céghez lejönnek pestiek, rögtön megmondod, hogy pesti, egészen egyszerűen a viselkedéséből.

Másrészt, szerintem pest hihetetlenül élhetetlen. Rengeteg külföldi nagyvárosban voltam, munka miatt is, amúgy is, és még 2-3szor nagyobb városok is élhetőbbek voltak mint Pest. Talán Tokió, ami rosszabb nála, de pl Osaka már megint ezerszer élhetőbb, pedig az se egy falu.


Szóval nem, nem szeretem Pestet, már csak irántunk, "vidékiek" iránt érzett lenézés miatt se, amit a választások szépen kihoztak. És a legszomorúbb, hogy ezeket a mantrákat néhány volt csoporttársam is nyomta, akik néhány éve költöztek fel, az egyetemet nem bírták elvégezni, valami HR irodában dolgoznak, és magukat hozták fel "pesti értelmiségi" példának, mi pedig a suttyó, ostoba vidékiek, akik gondolkodásra képtelenek. Szomorú.

2018. jún. 4. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
70%

16:

Én szülővárosomat beleszámítva 3 vidéki városban éltem, most meg Budapesten, így van összehasonlítási alapom, de nem tartom Budapestet élhetetlennek, Pécset viszont minden szépsége ellenére annak tartottam, és épp a nagyon belterjes helyi gondolkodásmód miatt. Ez mondjuk megvan a budai felső-középosztályban is, csak Budapesten jobban megválaszthatom a környezetemet, mivel egzisztenciálisan nem vagyok kiszolgáltatva egy belterjes kapcsolati hálónak.


Pécsen ráadásul nagyon jól nyomon követhető, hogy a gazdasági hanyatlás fő oka is ebből a gondolkodásmódból fakad, nem véletlenül mennek el a fiatal diplomások.

2018. jún. 4. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
Igen, Pécsnek megvan a maga baja, de én inkább a töketlen vezetésnek tudom be.
2018. jún. 4. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:

Én Buda egyik nagyon jó kerületében lakom, közel az agglomerációhoz. Mindig megkapom, hogy vidéki vagyok. :D persze nyilván heccelésből, nem bunkó stílusban. Ilyenkor mindig mondom, hogy inkább lakom vidéken ritkább buszközlekedéssel, mint a hajlektalanokkal teli belvárosban. :D


Egyébként sokat járok "vidékre" van, hogy 2 hétig lent vagyok (kisebb falvakban is), soha nem tapasztaltam azt amiről fentebb írtál. Igaz, hogy a kisebb falvak sajátossága, hogy van 1 templom, 1 bolt meg egy kocsma és ennyi, de nekem soha nem volt problémám a vásárlással vagy bármivel. Mindenki kedves és közvetlen volt. Akkor is, ha megtudták, hogy "pesti vagyok".

2018. jún. 4. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:

8:

Én fordítva látom, a töketlen vezetés csak lenyomata a töketlen, kontraszelektált helyi értelmiségnek.

2018. jún. 4. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!