Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Mennyire gyakori/ritka, hogy...

Mennyire gyakori/ritka, hogy akkor megy az ember szabadságra amikor szeretne, elengedi a főnök?

Figyelt kérdés

Párom munkahelyén iszonyatosan nehezen kap szabadnapot, általában 1-2 hónappal előre el kell kezdenie rágni a főnök fülét, üzletelni hogy cserébe mikor tudna túlórázni, stb. Így is gyakori hogy egyszerűen nem engedi el végül. És itt nem ilyen 2-3 hetes szabikról beszélek, mára pl. 1 napot szeretett volna kivenni, de nem kapta meg. Múlt hétre 2 napot vett ki, abból az elsőn felhívta a főnöke hogy másnap már muszáj lenne mennie.

Én eddig akárhol dolgoztam, relatíve lazán kezelték - van bent aznap valaki, aki tud ideiglenesen helyettesíteni? Ha van, akkor mehetsz szabira, ennyi. Mostani munkahelyemen is ránk bízta a főnök, hogy nyugodtan írjuk be magunknak a szabit adott napra, ha azt látjuk a közös táblázatban, hogy aznap nem én lennék bent egyedül, ennyi a kikötés. Úgyis mi tudjuk, hogy haladunk a melóval. A többi helyen se problémáztak. Szüleimnek, barátaimnak se igazán van ezzel problémája.

Emiatt és sok más okból is mondogattam már a páromnak, hogy váltson melóhelyet, de ő állítja hogy "mindenhol ez van".

Nekem nem olyan hatalmas a tapasztalatom, eddig 3-4 helyen dolgoztam. Tehát nem tudom felmérni - igaza lehet? Tényleg a munkahelyek túlnyomó többségén ennyire nehéz szabadnapot kapni? Én csak szerencsés voltam eddig? Vagy csak eltúlozza? Mekkora esély van rá, hogy tud találni olyan helyet ahol nem csinálnak ekkora problémát a szabadnapból?

Ti mit tapasztaltok?


(Ő kisvállalkozónál dolgozik, szakmája jellegéből adódóan más munkahely is hasonló kisvállalkozás lenne, ahol tudna dolgozni. Nem tudom, hogy ez számít-e...)


2020. aug. 31. 10:54
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Én eddig csak nagyobb, nemzetközi cégeknél dolgoztam, mindenhol lazán vették, kb. akkor megyek szabadságra, amikor akarok, nincs kötelező leállás stb. Viszont a kisvállalkozásokban, családi cégeknél ill. magyar cégeknél dolgozó barátaim ugyanazt mondják, mint a párod, közöttük a mi rendszerünk a ritka.
2020. aug. 31. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Én kis és nagy cégeknél is, ahol huzamosabb ideig voltam (tehát legalább fél év) azt tapasztaltam, hogy viszonylag rugalmasan állnak hozzá, van pár tabu alkalom egyes cégeknél, cégtípusoknál (pl. kereskedelemben a Black Friday, ahol termékek vannak, gyártás, ott a leltárok, az év végi zárás).

Természetesen olyan cégek is vannak, ahol ez rugalmatlan, de olyan helyen én nem dolgoztam, vagy nem voltam ott elég ideig, hogy ezt megtapasztaltam volna.

2020. aug. 31. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Nem ilyen "tabu alkalom", az év bármelyik napjára nehezen kap szabit. :(


Én eddig csak multinál, egyházi-, oktatási- és állami intézményben, munkahelyen dolgoztam, az ilyen kisvállalkozásoknál nem tudom, mi a megszokott.


Köszönöm az eddigi válaszokat!

2020. aug. 31. 11:18
 4/15 anonim ***** válasza:
96%
7 nappal ő rendelkezik, ezt ha 14 nappal előtte jelzi a főnökének, köteles kiadnia. A szabadságról való berendelésnek pedig megvannak a maga szabályai, nem rangathatja csak úgy. Etre azért fel lehetne hívni a főnök figyelmét..
2020. aug. 31. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Én dolgoztam egy étteremben, ahol egy évig semmiféle szabit nem adtak, hétfőtől-szombatig dolgoztunk, csak a vasárnap és néha a hétfő délelőtt volt szabad. Ez miatt aztán el is köszöntem tőlük, persze 4 órás bejelntés volt, de 12 óráztunk. Közel 10 éve volt ez egy győri olasz étteremben, nem tudom azóta változtak-e a dolgok.
2020. aug. 31. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Ez szektortól függ. Én turizmusban dolgoztam, itt is nagyon körülményes volt a szabadság, mert létszámhiány volt és mindenki a maximális időt dolgozta le, nem nagyon lehetett már túlóráztatni. Egy rokonunk orvos, ott még rosszabb a helyzet, a másik pedagógus, ott is, egyiknél sincs megoldva a helyettesítés azonnal, nagyon körülményes. Ellenben ismerős pl egy cipőboltban eladó, ott lehet kérni, egyezkedni bizonyos időszakokat kivéve (pl az említett Black Friday), a könyvelő rokonnak is, kivéve bizonyos kb 2-3 hetes periódusokat, mikor fontos határidők vannak.

Olyan, hogy tényleg BÁRMIKOR kérhetsz (és kapsz is), szerintem ritkább, bizonyos szektorokban meg teljesen kizárt.

2020. aug. 31. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Közepes méretű magyar cégnél dolgozom, ahonnan gyakorlatilag bármikor tudok szabadságra menni.

2 kivétel van: amikor tudjuk előre, hogy abban az időszakban nagy lesz a hajtás, de akkor is csak kérik a szabadság áthelyezését, nem köteleznek rá. A másik, hogy azonos pozícióból ne mindenki egyszerre menjen el, ez meg szerintem tök érthető.

2020. aug. 31. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Tobbnyire szeptemberben 2 hét amikor nem lehet, es decemberig ki kell venni mind.

Ezen kivul amikor csak akarsz mehetsz, de tobbnyire furcsan neznek ha 2 hetnel kevesebbet veszel ki.

Mindenki 32 naprol indul minimum, ugyhogy van honnan.

2020. aug. 31. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Jogellenes, amit csinál a főnök. Persze ha a párod nem kapna másutt munkát, akkor gyakorlatilag bármit meg lehet vele tenni, mert úgyse fog fölmondani.


Nálunk minden esetben kiadják a szabadságot, ha kérjük, még a 14 napos előre szólást se tartatják be. De el is mennének az emberek, ha megpróbálnának ezzel szórakozni.

2020. aug. 31. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Találna más munkát, van meghirdetve több is a közelben ugyanennyi vagy akár kicsit több fizetésért, de nem akar váltani mert fölösleges, úgyis mindenhol ugyanez van szerinte. :(

Tudjuk hogy joglellenes, de a főnököt nem érdekli túlzottan a munka törvénykönyve és a hasonló szamárságok...

2020. aug. 31. 11:47
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!