Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » A főnök bír, ezért a kollégák...

A főnök bír, ezért a kollégák utálnak?

Figyelt kérdés

Egy hónapja kerültem a céghez, ahol most dolgozom. Igazi álommeló nekem, akinek baromi ritka végzettséggel sikerült megcsípni ezt a nagyon keresett, mégis szintén ritkán hirdetett pozíciót, ráadásul a lakhelyemen. Szinte "szégyellem" magam, hogy a hobbimért, életem egyik nagy szerelméért pénzt kapok.


A probléma tehát nem a munkánál kezdődik, hanem a csapattal. Eddig azt éreztem, hogy kedvesek, aranyosak...csakhogy valami megváltozott az elmúlt két hétben. Pontosabban, több minden is.

Az egyik ilyen tényező a főnök maga. Nálam kb. 10 évvel idősebb, határozott, és igen, kimondottan vonzó férfi (de nem vonzóbb, mint életem másik nagy szerelme a szakmám mellett, azaz a párom, így nem küldtem felé semmiféle jeleket, amiket félreérthetne). A gond csak az, hogy velem nem annyira határozott, mint másokkal. Egészen konkrétan őrült zavarban tud lenni, ha kettesben maradunk, elkezd körmondatokban beszélni - néha viszont épp az ellenkezője, szétesően laza és poénkodik... Nevemen engem nem hív soha, csak a többieket, előttük viszont megdicsér, ami tőle úgy làtom, szokatlan, nem ilyen típus. Meg velem elég közvetlen, elkottyant nekem olyasmit is, ami másoknak talán magánügye (rólam nem nagyon tud személyes infókat, max látványos szokásokat, amiket néha tréfásan megjegyez). Mivel hamarosan a közvetlen beosztottja, cirka asszisztense leszek, nem is lenne rossz feltétlen, hogy ilyen közvetlen, ha nem lenne amúgy zavarban. Csak ott a tény, hogy nem biztos, hogy ilyennek kéne lennie egy főnöknek a beosztottjával. Ilyen nyitottnak vagy nem is tudom, picit talán flörtölősnek. Volt már, hogy elmondta nekem 1-2 baromi jó, régebben kivitelezett ötletét úgy, hogy kicsit fényezés szaga volt a dolognak (de olyan aranyosan igazából, emberileg tényleg kedves), meg felbukkant helyeken, ahol semmi dolga nem volt, és miután velem dumált vagy segített nekem, már ment is el...ami szokatlan.


És lassan talán már szembeszökő másoknak is ez a sok hangulatingadozása, vagy épp kedveskedése.


Ugyanis kb. azóta, amióta elkezdett velem hideg-meleget játszani (egyszer kedves, másszor hozzám se szól egész nap, még az asztalomat is kikerüli), a munkatársak is furán néznek rám. Sőt, szerintem egyenesen utálnak, mert esküszöm, hogy nem a legmelegebb munkahely, ahol életemben voltam, de olyan mínuszok még kint sincsenek, mint nàlunk odabent...!


Komolyra fordítva: azt hittem, most, hogy jön a karácsony, bevesznek majd jobban pár csapatépítő progiba. Mondjuk a közös sütésbe, a szünetelésbe, az ebédbe vagy bármibe. Nem teszik: oké, ha van kaja, adnak és mondják is néha, hogy vegyek (gyakran szokott felénk random édesség lenni), de ennyi. Alapból nem hívnak sehová, ha bent vagyok, a legtöbbet akkor beszélnek, amikor nem hallhatom, de...ezeket még csak elviselném valahogy. Az elmúlt évtizedeimben, nagyjából az életem felében utáltak a közösségeim, mert nehezen engedek fel...hát őszintén, a fizikai és lelki bántásoknak gyakorlatilag az összes fokát és formáját ismerem, a családon belüli bántalmazást leszámítva (utóbbit hála istennek, hogy nem, szuper családom van!), szóval valahol szerintem megérthető, hogy nem tudok már könnyen nyitni és bízni. A húszas éveim közepén járok, de nagyjából annyian árultak már el, ahány éves vagyok, és ezekből nem egyben majdnem tönkrementem.


De nyitok én, ha van miért, a családom, a barátom és a barátaim szeretnek, én is őket. Csakhogy...itt nincs miért vagy kiért. Akik beszélgetni akarnak velem, azok sem a közvetlen kollégáim, mert azok néha olyan bántóan reagálnak, ha hozzászólok valamihez, hogy meg is bánom, hogy felhozom... Meg tőlem nagyon kaját sem fogadnak el, ami szintén különös.


De a legrosszabb mégis az, hogy ma már a munkám rovására is ment majdnem, hogy nem kaptam elég infót a feladathoz, pedig kértem, kétszer is. És ez ráadásul nem is akármilyen feladat: kb. a cég jövője múlik rajta, mert a főprojektnek az alapjait is én csinálom, ez meg egy mellékprojekt, de szintén fontos. Nem szúrhatom el, pláne, hogy rajtam kívül erre nincs is szakember a cégnél, ráadásul tudtommal már évek óta. A főnök nagyon bízik bennem, valószínűleg ennek alapján is leszek, ha minden jól megy, januártól egy afféle középvezető-féleség. Ezt már velem pár hete megosztotta, lesz saját irodám, meg nagyobb hatásköröm is a céges ügyekben, ami megint csak szipi-szuper LENNE.

Igen ám, de lehet, hogy erről mesélt a cégen belül másnak is... Így hirtelen lehet, átváltottam a "kiscsicskából" a "főnöki benyalis/ribi" cím várományosává sokak szemében, és talán ezért is olyanok velem, amilyen.

Ezek alapján szólhat minden az irigységről, vagy az alapvetően szerintem segítőkész, mégis kicsit zárt és elég határozott (ma is kiálltam magamért, de alapvetően mindenkihez igyekszek barátságos lenni) jellemem az, ami szúrja a szemüket? Ti hogy látjátok ennyiből?


Vagy az lehet a bajuk, hogy gyorsan és elég jól megcsinálom a feladataimat (a külső visszajelzések, sőt még szerintük is), és ezért sokszor kérek tőlük pluszt? De hát nem tudok unatkozni, órabérben meg valamit szeretnék csinálni a pénzemért...🤷


Mert én csak annyit érzékelek az egészből, hogy lehet, ott kell hagyjam az álommelómat, és akkor meg hogy hívjam ide, a városomba az én drágámat, hogy letelepedjünk végre? :( Ha belegondolok, már sírhatnékom támad, mert nekem az ő városában eddig csak hazug munkaígéreteim voltak...


(Persze a kollégáknak nem mutatom, hogy fáj, amit csinálnak; szerencsére legendás pókerarcom van már úgy 15 éve.)


Litánia off, a véleményeket várom, mert tényleg csak az ötletekre vagyok kíváncsi.



2020. dec. 8. 23:04
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
82%

1. Bejössz a főnöknek. Ezt valahogy állítsd le, mert valamikor majd azt hiszi, hogy ő is neked, és az kényelmetlen lesz.


2. A kollégáid utalnak, mert bejössz a főnöknek, egyébként lehetsz akármennyire jó a munkádban, azért a középvezető-dolog valoszinuleg nem jönne létre, ha nem jönnél be a főnöknek.


Két megoldás van: élsz a helyzeti előnyöddel, elfogadod a középvezetői cuccot, saját irodát, stb. és leszarod a munkatársakat.


Vagy kiválasztasz egy szimpatikus, lehetőleg nálad idősebb, régóta ott dolgozó nőt, és "segítséget" kérsz tőle, megkérdezed, hogy állíthatnád le a főnököt, meg hogy szerinte is rád akar-e mászni a főnök, mit csinálj. Ezt azért hamar kéne, hogy te mesélhesd el neki az előléptetést, és hogy ez neked mennyire kínos. Aztán ha ez jól megy, nyertél egy szimpatizánst, aki talán megfordíthatja az egész irodát.

2020. dec. 8. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Az a baj, kedves #1, hogy rajtam kívül két nő van ott, és azok inkább összetartanak... A harmadik helyére fogok kerülni, akivel kb. egyedül jóban voltam :( akkor fogadjam el a helyzeti előnyt és azt, hogy ez van?

A főnököt meg milyen módszerrel tudnám leállítani, hogy ne rúgjon ki? Mert nincs fölötte senki, ő a tulajdonos...

2020. dec. 8. 23:33
 3/17 A kérdező kommentje:
Ja igen, férfitöbbségű cégről beszélünk, de a srácokkal meg kijövök, legalábbis nincs bajuk velem látványosan.
2020. dec. 8. 23:35
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
A főnököt úgy tudod leállítani, vagy legalább figyelmeztetni, hogy gyakran beszélsz neki a barátodról. Ilyen említés szintjén. Mondjuk ha annyira jóban vagytok, hogy beszeltek privát dolgokról is, akkor néha szólhatsz egy ilyen "tegnap megnéztük a barátommal A texasi láncfűrészes gyilkosságok 5. című filmet, de annyira unalmas volt, hogy bealudtam rajta. Főnök, maga nem tud egy jó horrorfilmet?" Ebben ugye a lényeg az, hogy tudatosítsd benne, hogy neked igazan van egy működő kapcsolatod.
2020. dec. 8. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Ha a főnököd olyan jó vezető lenne, mint ahogy írod, már látnia kellett volna ezt a problámát és kezelnie is kellett volna.

Első lépésben nyilvánvalóvá tenném a helyedben, hogy van párom és vele képzelem a jövőmet. Több info nem tartozik rá.


Ha a főnök embere vagy, akkor mindig bizalmatlanok lesznek a "jómunkásemberek" veled.


Egy vezetőnek nem követelnie kell, hanem dolgoznia, példát mutatnia. Ízlelgesd a menedszer és a (közép)vezető szót! Lehet pozícióból követelőzni, de az ilyen vezetők nem vezetők, csak főnökök. Utálják őket. Ha nem vezeted őket szakmailag, nem segíted a céges dolgokban őket, akkor csak azért fogják megcsinálni a kiosztott feladatokat, mert kénytelenek.

Ha szakmailag és emberileg is elismernek, akkor sem követelhetsz! De nem is kell, mert a kéréseidet is örömmel teljesítik. Egy párkapcsolatban sem követelhetsz semmilyen jogon sem.

Egy vezetőnek nem az a dolga, hogy követeljen, hanem meg kell teremtenie a lehetőséget arra, hogy mindenki hatékonyan dolgozhasson.


Amikor egyik munkahelyemen vezető lettem, szinte másnap megváltozott a többiekkel a kapcsolatom. Volt szakmai feladatom is, nem csak a csapat vezetése, ezért mindig el voltam maradva terveimtől. Enni sem volt időm, így nem is mentem a korábbi közvetlen munkatársaimmal ebédelni. Meg kellett tanulnom elengedni a munkát, hogy az emberi kapcsolataim ne épüljenek le a cégben.

2020. dec. 8. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Ez egy jó ötlet, köszönöm! :) Egyébként meg még részemről nem vagyunk ennyire jóban, hogy ennyire privát cuccokat megosszak vele, meg még annyira rajta sem látok túl sok olyan késztetést. Bár múltkor hozzá voltam bejelentkeztetve, így tudtam a napirendjét, ami eredményezett egyszer egy vicces helyzetet :) de ha beszélünk, majd tudatosítom vele, hogy az én kapcsolatom tényleg működőképes, meg létezik. (Amúgy neki is van elvileg...)
2020. dec. 8. 23:48
 7/17 A kérdező kommentje:
Ez az előbbi a #4-esnek szólt. #5, köszönöm neked is! Nem tudom, tudnának-e bízni így bennem ezek után valaha...pedig érdeklődök róluk is, meg mindig szépen, normálisan kérem meg őket mindenre.
2020. dec. 8. 23:50
 8/17 anonim ***** válasza:

1-es kimondott egy kulcsszót: segítség.

Segíts, mert annak mindenki örül.

Kérj segíséget, mert erre nehéz nemet mondani.

A segítséget pedig lehet viszonozni.

2020. dec. 8. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Kérek is, kapok is segítséget az esetek nagy többségében, ezzel a résszel nincsenek komoly gondok, csak ma volt egyszer.

De a főnökhöz nekem itt mindenki lojálisnak tűnik... A srácokkal jóban vagyok, de max. őket tudnám megkérni, véleményezzék a helyzetemet. Ők viszont kb. a főnök legjobb barátai, kizártnak tartom, hogy tudnák ezt pártatlanul elemezni.

2020. dec. 9. 00:08
 10/17 A kérdező kommentje:
*ezt= a kialakult helyzetet
2020. dec. 9. 00:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!